Jaké jsou osvědčené metody trénování konopí?
Konopí se dá trénovat? Jestli si někdo položí tuhle otázku, možná to bude znít komicky. Když se řekne tréning, tak vás nejspíš napadne situace, kdy se potíte v posilovně, běžíte po lese, nebo cvičíte na stroji. Jak se ale vytrénuje rostlina? Samozřejmě nebude zvedat činky, ale jsou způsoby, díky kterým si rostlina navykne na určité změny a podle toho se odvíjí její růst.
Rostlinu konopí naučíte, aby rostla tak, jak si přejete vy. Všechno je o vystavení rostliny formě stresu (nízká anebo vysoká úroveň). Ta se pak adaptuje, pokud vše děláme správně.
Takto trénovat rostlinu se dá mnoha způsoby, z nichž jsme vybrali následujících osm, které stojí za zmínku.
Topping
Dovolit si to můžete, jelikož rostliny konopí mají famózní regenerační schopnosti, takže bát se nemusíte. Samotný řez musí být velmi čistý. Použijte proto ostré nůžky či nůž a svůj střih si dobře promyslete. Tímto tréningem také vyrovnáte výšku všech rostlin, pokud jich pěstujete více.
Výhody
Děláte z jedné rostliny maximum, jelikož rostou nové větve. Růstový hormon v rostlině se soustřeďuje na podporu stonku, aby byl silný. Odstřižením svrchní části rostliny konopí dojde k přerušení a hormon podpoří druhotný růst, tentokrát raději na dvou místech. Takto kontrolujete množství celkových úponků, které vyrostou.
Než aby byl jeden velký dlouhý stonek, tak budete mít několik stonků. Sice budou menší a ne tak silné, jako by byl ten první, ale vaše úroda bude o poznání větší. Hodí se to pěstitelům, kteří nemají zas až tak moc prostoru a nechtějí dvoumetrové stromy na zahradě. Postupným zastřihováním budete mít osm pěkných stonků místo jednoho, a to zhruba za 4-5 týdnů.
Fimming
Chcete-li to vyzkoušet, tak si jednoduše vezměte nůžky a ustřihněte korunu v její první třetině.
Výhody
Rostlina bude mít čas soustředit svou energii na vývoj spodních pater. Spodní vrstvy tak dostanou šanci dohnat „ty nahoře“, aby z nich taky něco vyrostlo. Než se ustřižená část vzpamatuje, tak se rostlina o dost zvětší. Fimmingem vytvoříte opravdu košatou rostlinu, ale oproti klasickému zastřižení (topping) budou mít i květy ze spodních pater svůj potenciál.
Super Cropping
Výhody
Možná jste si někdy všimli, že některé rostliny mají kruhovitý základ a jejich větve připomínají spíš malý stromeček než rostlinu. Tady byl proveden super cropping. Když poškodíte stěny dané oblasti, tak do narušeného místa putuje růstový hormon. Výsledkem je potom dřevnatý, pevný základ. Rostlina má pak silnou stabilitu, je odolnější vůči dalšímu možnému stresu a je fyzicky mnohem silnější. Jakmile se dané místo pomocí růstového hormonu opraví, vynaložená energie na regeneraci pak putuje do vývoje dalších větví a květů. Tímto způsobem se zvětší i finální úroda.
Tie and Bend
Výhody
Hlavní koruna neroste směrem vzhůru a je vlastně obalena okolními větvemi. Ohnutím rostliny do tak dostanou prostor menší větvičky, které by jinak byly schované pod svrchní vrstvou. Každá z nich dostane šanci být tím jedním hlavním stonkem, který roste nahoru a rostlina ji k tomu dá energii pomocí růstového hormonu. Tento proces ohýbaní můžete opakovat, tak vzniknou nové, vertikálně rostoucí výhonky.
Scrogging
Tuto techniku oproti těm ostatním používáte později. Musíte počkat, až vaše rostliny dosáhnou potřebné velikosti ve fázi růstu, aby dosáhly na onu síť. Jakmile jsou v síti všechny rostliny, tak jako při pouhém ohýbání se snažíte o kontrolu směru růstu.
Výhody
Dostáváte se do přímého kontaktu s rostlinou a můžete ji neinvazivně trénovat. Velkou výhodou je úroda. I na malém prostoru totiž z rostliny vytěžíte naprosté maximum. Veškeré světlo a energie směřuje do nejvyšší části (na síť) a květy dosahují svého maximálního potenciálu. Jelikož na spodních patrech už nemá světlo šanci se dostat, je dobré se zbavit olistění. Živiny pak budou putovat opět jen nahoru a bude zde i lepší přístup pro cirkulaci vzduchu.
Prostřihování
Ze spodní části by jste měli odstranit 60-70% jak listů, tak větví. Nemusíte se bát, že by jste se o něco připravili. Přerozdělení živin a energie bude nyní směřováno hlavně do horních pater. Podpoříte tak hlavní korunu pro fázi kvetení. Po odstranění spodních pater kontrolujte, kde se začínají růst nové výhonky.
Výhody
Ve finále by vaše rostliny měly tvarem připomínat lízátko (očesaná rostlina s masivní korunou). Pokud rostlinu nijak neprostříháte, finální sklizeň nedosáhne svého maxima a akorát se budete trápit a hledat v celkovém procesu pěstování chybu.
Buďte si jistí, že očesáním všech spodních pater necháte dostatek energie pro fázi kvetení. Šišky naplní svůj maximální potenciál, což se potom podepíše na jejich velikosti, kvalitě a celkové chuti.
Lajnování
Výhody
Možná vám to přijde jako naprosto hloupá a kontraproduktivní metoda, doprovázena velkou úrovní stresu, ale vyčkejte. Díky přesně naplánovanému a symetrickému růstu dá rostlina konopí pomocí růstovému hormonu signál do všech částí současně, takže růst bude probíhat u všech částí stejně. Nejenom, že se jedná o velmi zajímavou věc z pohledu botanického experimentu, ale na pohled to je opravdu skvělé. Ovšem potřebujete zkušenosti a silnou dávku trpělivosti.
Strip and Flip
Výhody
Odstraníte risk, že vám vyrostou nějaké nevyvinuté šišky. Je to příležitost pro řízkování. Vaše rostliny tak dostanou přísun čerstvého vzduchu, čímž odstraníte riziko nadměrné vlhkosti a možné napadení škůdci. A jaké že budou květy? Masivní a na pohled impozantní.
Tipy na závěr
1. Raději pár větších rostlin, než mnoho malých – určitě nechcete, aby spolu rostliny soupeřily o světlo a důležité živiny. I se dvěma rostlinami dosáhnete velmi kvalitní a početné sklizně.
2. Dbejte na kvalitní výběr světla – bude záležet, zda budete pěstovat pod LED světly, nebo jestli použijte HPS světla, Obě mají své pro a proti, ale výběr neuspěchejte.
3. Výběr odrůdy – když budete kupovat semínka konopí, rozmyslete si, jakým stylem budete pěstovat a zda-li použijete nějakou tréningovou metodu. Semínka, kde dominuje indica jsou vhodné skrze svou velikost, nezabírají tolik prostou a dá se s nimi lépe pracovat.
4. Zkušenosti – pokud začínáte s pěstováním, věnujte se raději rostlinám, které nedosahují velikého vzrůstu. Časem můžete přejí na větší.
5. Kde pěstovat – volbu místa zvolte dobře, jestli se bude jednat třeba o stan, nebo o jiný prostor. S velikostí prostoru se může změnit počet rostlin.