Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Jaké metody trénování konopí známe?

trénování rostlin konopí

Jaké jsou osvědčené metody trénování konopí?

Konopí se dá trénovat? Jestli si někdo položí tuhle otázku, možná to bude znít komicky. Když se řekne tréning, tak vás nejspíš napadne situace, kdy se potíte v posilovně, běžíte po lese, nebo cvičíte na stroji. Jak se ale vytrénuje rostlina? Samozřejmě nebude zvedat činky, ale jsou způsoby, díky kterým si rostlina navykne na určité změny a podle toho se odvíjí její růst.

Rostlinu konopí naučíte, aby rostla tak, jak si přejete vy. Všechno je o vystavení rostliny formě stresu (nízká anebo vysoká úroveň). Ta se pak adaptuje, pokud vše děláme správně. 

Takto trénovat rostlinu se dá mnoha způsoby, z nichž jsme vybrali následujících osm, které stojí za zmínku.

Topping

zastřihování konopí Jedná se odstranění koruny, prakticky nejvyššího bodu rostliny. Na odstřiženém místě pak vyrostou nové výhonky. Matematicky to vychází tak, že místo každé odstřižené části vyrostou dvě další. Takže když ustřihnete další dvě nové koruny, vyrostou na místě čtyři. Cílem této techniky je nechat narůst čerstvé a nové části rostliny, následný růst se trochu „osvěží“.

Dovolit si to můžete, jelikož rostliny konopí mají famózní regenerační schopnosti, takže bát se nemusíte. Samotný řez musí být velmi čistý. Použijte proto ostré nůžky či nůž a svůj střih si dobře promyslete. Tímto tréningem také vyrovnáte výšku všech rostlin, pokud jich pěstujete více.

Výhody

Děláte z jedné rostliny maximum, jelikož rostou nové větve. Růstový hormon v rostlině se soustřeďuje na podporu stonku, aby byl silný. Odstřižením svrchní části rostliny konopí dojde k přerušení a hormon podpoří druhotný růst, tentokrát raději na dvou místech. Takto kontrolujete množství celkových úponků, které vyrostou.

Než aby byl jeden velký dlouhý stonek, tak budete mít několik stonků. Sice budou menší a ne tak silné, jako by byl ten první, ale vaše úroda bude o poznání větší. Hodí se to pěstitelům, kteří nemají zas až tak moc prostoru a nechtějí dvoumetrové stromy na zahradě. Postupným zastřihováním budete mít osm pěkných stonků místo jednoho, a to zhruba za 4-5 týdnů.

Fimming

metoda zastřihování fimming Název vychází z anglického slovního spojení „Fuck, I missed“, což by se dalo volně přeložit jako „Sakra, minul jsem“. Tato metoda tréningu byla objevena náhodou, jak můžete vyčíst z jejího názvu. V praxi se jedná o to, že namísto jemného řezu jako u předchozí techniky ustřihnete onu koruny přímo v její části, ne pod ní. Reakce na to je přesun energie do spodních pater rostliny konopí, což posílí její strukturu.

Chcete-li to vyzkoušet, tak si jednoduše vezměte nůžky a ustřihněte korunu v její první třetině.

Výhody

Rostlina bude mít čas soustředit svou energii na vývoj spodních pater. Spodní vrstvy tak dostanou šanci dohnat „ty nahoře“, aby z nich taky něco vyrostlo. Než se ustřižená část vzpamatuje, tak se rostlina o dost zvětší. Fimmingem vytvoříte opravdu košatou rostlinu, ale oproti klasickému zastřižení (topping) budou mít i květy ze spodních pater svůj potenciál.

Super Cropping

super cropping konopí Jestli chcete posunout vaši rostlinu k maximálnímu limitu, tohle je technika právě pro vás. Jedná se o vystavení velkému stresu, kdy jednotlivé části rostliny doslova lámete. Když ji budete provádět správně, uslyšíte jemné zapraskání, nebo křupnutí. Vnější stěna rostliny je tak narušena, což můžete cítit i mezi prsty. U Rostlin s jemnou strukturou to půjde hladce, ovšem když je rostlina konopí více dřevnatá, tak „zlomení“ půjde trochu z tuha. Na druhou ji můžete ohnout nebo ji všemožně kroutit, na což přijde odezva také.

Výhody

Možná jste si někdy všimli, že některé rostliny mají kruhovitý základ a jejich větve připomínají spíš malý stromeček než rostlinu. Tady byl proveden super cropping. Když poškodíte stěny dané oblasti, tak do narušeného místa putuje růstový hormon. Výsledkem je potom dřevnatý, pevný základ. Rostlina má pak silnou stabilitu, je odolnější vůči dalšímu možnému stresu a je fyzicky mnohem silnější. Jakmile se dané místo pomocí růstového hormonu opraví, vynaložená energie na regeneraci pak putuje do vývoje dalších větví a květů. Tímto způsobem se zvětší i finální úroda.

Tie and Bend

přivazování rostlin konopí V této metodě trénování nedochází k závažnému poškození struktury rostliny, jedná se tedy o méně stresovou techniku. Jednoduše ohýbáte a přivazujete jednotlivé větve, aby rostly jiným směrem, než je od přírody dané. Jednotlivé části ohýbáte směrem dolů. Rostlina pak přesunuje energii do jiných větviček, aby se na nich vytvořila koruna. Když si to pečlivě naplánujete, tak pouhou manipulací s větvemi docílíte husté struktury.

Výhody

Hlavní koruna neroste směrem vzhůru a je vlastně obalena okolními větvemi. Ohnutím rostliny do tak dostanou prostor menší větvičky, které by jinak byly schované pod svrchní vrstvou. Každá z nich dostane šanci být tím jedním hlavním stonkem, který roste nahoru a rostlina ji k tomu dá energii pomocí růstového hormonu. Tento proces ohýbaní můžete opakovat, tak vzniknou nové, vertikálně rostoucí výhonky.

Scrogging

screen of green O scroggingu už jsme jednou psali. Slovo vzešlo ze zkratky ScrOG – screen of green, v češtině „zelené plátno“. Při této metodě použijete pletivo, nebo něco, co svou strukturou připomíná mřížku a umístíte nad vaše rostliny konopí. Princip je takový, že jakmile se vaše rostliny dostanou na hranici této sítě, tak pomocí ohýbání je provážete do zeleného plátna.

Tuto techniku oproti těm ostatním používáte později. Musíte počkat, až vaše rostliny dosáhnou potřebné velikosti ve fázi růstu, aby dosáhly na onu síť. Jakmile jsou v síti všechny rostliny, tak jako při pouhém ohýbání se snažíte o kontrolu směru růstu.

Výhody

Dostáváte se do přímého kontaktu s rostlinou a můžete ji neinvazivně trénovat. Velkou výhodou je úroda. I na malém prostoru totiž z rostliny vytěžíte naprosté maximum. Veškeré světlo a energie směřuje do nejvyšší části (na síť) a květy dosahují svého maximálního potenciálu. Jelikož na spodních patrech už nemá světlo šanci se dostat, je dobré se zbavit olistění. Živiny pak budou putovat opět jen nahoru a bude zde i lepší přístup pro cirkulaci vzduchu.

Prostřihování

prostřihování rostlin konopí Odstranění přebytečného olistění a spodních větví je věc, kterou by měl každý pěstitel zvážit. A hlavně ji provést ve správnou dobu. Rostliny konopí využívají svou energii a živiny na podporu růstu všech svých částí. Měli by jste tedy vědět, jaké části rostliny jsou méně produktivní a kdy se jich máte zbavit. Stačí vám k tomu pár ostrých a čistých nůžek a začněte postupně odstřihávat spodní listy a větvičky, které stahují živiny pro vaše květy.

Ze spodní části by jste měli odstranit 60-70% jak listů, tak větví. Nemusíte se bát, že by jste se o něco připravili. Přerozdělení živin a energie bude nyní směřováno hlavně do horních pater. Podpoříte tak hlavní korunu pro fázi kvetení. Po odstranění spodních pater kontrolujte, kde se začínají růst nové výhonky.

Výhody

Ve finále by vaše rostliny měly tvarem připomínat lízátko (očesaná rostlina s masivní korunou). Pokud rostlinu nijak neprostříháte, finální sklizeň nedosáhne svého maxima a akorát se budete trápit a hledat v celkovém procesu pěstování chybu.

Buďte si jistí, že očesáním všech spodních pater necháte dostatek energie pro fázi kvetení. Šišky naplní svůj maximální potenciál, což se potom podepíše na jejich velikosti, kvalitě a celkové chuti.

Lajnování

lajnování rostlin konopí Tato metoda je někdy náročnější, než tradiční, méně stresové techniky. Zde je kladen důraz na naprosto symetrický růst. Princip je takový, že odstraníte svrchní a celé olistění ze spodních pater, z čehož vznikne holý stonek. Vytvoří se tak dva zcela nové a délkově stejné výhonky. Vaše rostlina pak bude tvarem připomínat písmeno „Y“. Když pak tyto výhonky stáhnete a uvážete dolů, vznikne vám písmeno „T“. a do této pozice se chcete dostat.

Výhody

Možná vám to přijde jako naprosto hloupá a kontraproduktivní metoda, doprovázena velkou úrovní stresu, ale vyčkejte. Díky přesně naplánovanému a symetrickému růstu dá rostlina konopí pomocí růstovému hormonu signál do všech částí současně, takže růst bude probíhat u všech částí stejně. Nejenom, že se jedná o velmi zajímavou věc z pohledu botanického experimentu, ale na pohled to je opravdu skvělé. Ovšem potřebujete zkušenosti a silnou dávku trpělivosti.

Strip and Flip

strip and flip V této drastické metodě očešete úplně všechno, co roste od koruny směrem dolů. A to v době před fází kvetení. Takhle všechnu energii přesměrujete směrem do květů nahoře. Celkové očesání je fakt drsné a není úplně pro každého. „Tohle přece svojí rostlině neudělám, když ji tak dlouho pěstuji“ – tohle vás zřejmě napadne, když na to jen pomyslíte. Ale ať už je tato metoda tréningu jakkoliv krutá, tak vážně funguje. Struktura rostlin možná bude „štíhlá“, ale ve fáze kvetení budete mít jednu velkou, šiškami obsypanou palici.

Výhody

Odstraníte risk, že vám vyrostou nějaké nevyvinuté šišky. Je to příležitost pro řízkování. Vaše rostliny tak dostanou přísun čerstvého vzduchu, čímž odstraníte riziko nadměrné vlhkosti a možné napadení škůdci. A jaké že budou květy? Masivní a na pohled impozantní.

Tipy na závěr

1. Raději pár větších rostlin, než mnoho malých – určitě nechcete, aby spolu rostliny soupeřily o světlo a důležité živiny. I se dvěma rostlinami dosáhnete velmi kvalitní a početné sklizně.

2. Dbejte na kvalitní výběr světla – bude záležet, zda budete pěstovat pod LED světly, nebo jestli použijte HPS světla, Obě mají své pro a proti, ale výběr neuspěchejte.

3. Výběr odrůdy – když budete kupovat semínka konopí, rozmyslete si, jakým stylem budete pěstovat a zda-li použijete nějakou tréningovou metodu. Semínka, kde dominuje indica jsou vhodné skrze svou velikost, nezabírají tolik prostou a dá se s nimi lépe pracovat.

4. Zkušenosti – pokud začínáte s pěstováním, věnujte se raději rostlinám, které nedosahují velikého vzrůstu. Časem můžete přejí na větší.

5. Kde pěstovat – volbu místa zvolte dobře, jestli se bude jednat třeba o stan, nebo o jiný prostor. S velikostí prostoru se může změnit počet rostlin.