Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Konopí a světlo: jak posílit úrodu?

světlo a konopí

Jak mít lepší úrodu konopí pomocí kvalitního osvětlení?

Když pěstujete konopí uvnitř, tak kromě veškerých technických vymožeností je dobré zvážit volbu kvalitního světla. Technologie může posunout hranice našich pěstitelských schopností o stupeň výš. Jakmile ale dojde na rozhodování, už si nemusíme vědět rady a mnohdy nevíme, jaké osvětlení vybrat a proč. Martin Anker, zakladatel firmy SANlight nám díky svým zkušenostem a znalostem může pomoci. Jeho dlouholeté zkušenosti s používáním HPS lamp a vzdělání technického zaměření vedli k založení společnosti, která se zabývá čistě osvětlením pro rostliny konopí.

Jak si správně vybrat lampu k pěstování konopí?

světlo a konopí Dost záleží na tom, kde pracujete. Jestli jsou to velké profesionální skleníky, je důležitá ochrana LED žárovek. Doporučil bych minimálně ochranné sklo IP54.

Dále je nutno zvážit hodnotu PPF a PPFD (fotosyntetický tok protonů a hustota fotosyntetického toku protonů). Tyto dvě hodnoty uvádí, jaké množství fotonů přispívá k fotosyntéze. Údaje jsou  to poměrně důležité a měli by mít minimálně stejné hodnoty jako HPS světla (sodíkové výbojky). Pokud je PPFD menší, dá se kompenzovat lepším světelným spektrum, jestli je menší o více než 15%, povede to k menší úrodě.

HPS žárovka, která má 600 wattů, má okolo 840 mikromolů za sekundu (840µmol/s), což je její PPF. Pokud tedy hledáte novou LEDku, měla by mít stejnou, nebo větší hodnotu.

Světelné spektrum je taky velmi důležité. Například při vysokých chodnotách modré a červené může dojít k přesycení chlorofylu. To se děje v momentě, pokud je PPFD větší než 500 mikromolů na metry čtvereční za sekundu (500µmol/m2/s). Takové hodnoty jsou celkem běžné při indoor pěstování.

Až budete objednávat vaše vybavení, hledejte něco s kvalitním pasivním chlazením. Technologický pokrok jde znát, takže by jste měli také pořídit sestavy, které se dají upravit anebo je u nich možnost doplňkového připojení.

Rozdíl mezi jasem dané lampy a fotosynteticky aktivním zářením?

světlo a konopí Jas sám o sobě se měří v lumenech. Jelikož lidské oko vidí a dokáže nejlépe rozpoznat zelené světlo, tak to je vyjádřeno v lumenech a vyjadřuje se tak citlivost lidského zraku na světlo. Dnešní HPS žárovky se dají taky porovnat pomocí lumenů, i když se nejedná o správné měření.

Abychom mohli zhodnotit světelný zdroj k pěstování konopí, musíme se na něj podívat ze dvou pohledů. Z prvního hlediska můžeme na světlo pohlížet jako na vlnu – to se vyjadřuje jako fotosyntetické aktivní záření (FAR, PhAR, PAR) ve wattech. Z druhé hlediska pak můžeme brát světlo jako částici – měříme pak pomocí mikromolů za sekundu (µmol/s), a tímto způsobem tak vlastně počítáme fotony. Bavíme-li se o PAR wattech, tak energie světelné vlny záleží na vlnové délce – čím kratší vlna je, tím je energie ze světelné vlny vyšší. Podle našeho výzkumu se fotosyntetické aktivní záření dá nejlépe počítat pomocí fotonů ( PPF – µmol/s a PPFD – µmol/m2/s ).

Jaké světelné spektrum rostliny konopí potřebují během svého životního cyklu?

světlo a konopí Zde hraje roli hustota fotosyntetického toku protonů – PPFD. Dá se tím tak vyjádřit intenzita svícení na daný prostor. Pro nízkou intezitu (50-200 µmol/m2/s) dobře pracuje modré a červené světlo. Tímto způsobem navodíte dojem, že se jedná o skleník, kde světlo funguje jako náhražka za slunce.

Pokud chcete pěstovat rostliny konopí, kde je den „krátký“, potřebujete vyšší intenzitu, třeba 500 µmol/m2/s. V těchto případech může být spektrum barev širší, ale měli by jste dávat pozor, aby rostliny nebyly přesyceny.

Jaká je popularita LED světel v Evropě a jsou LED žárovky šetrné k životnímu prostředí?

světlo a konopí LED žárovky mají mnohem delší životnost než HPS světla. Díky tomu nemusíte tak často měnit zdroj světla a zmenšujete množství odpadu. LEDky navíc neobsahují těžké kovy, třeba rtuť. Dřív bylo dost těžké prosadit LED světla na trhu. Bylo to částečně kvůli prodeji nekvalitních LED světel, které neměly moc dobrý vliv na celkovou kvalitu úrody a o množství se ani nedalo mluvit.

Dnes je všechno jiné. Díky technologiím můžete na energii ušetřit až 40%. Navíc dokážete zachovat vypěstované množství a kvalita konečného produktu také stojí za to. Důležité je ale lidem říci, co je a není možné při pěstování s LED žárovkami.

K úspoře energie a kvalitě úrody je také nutno dodat, že obsah THC a CBD ve finále také roste, a kvůli nízké teplotě je zachován i terpenový profil.

Jaká je evropská scéna ohledně CBD?

Podívejte se třeba na Švýcarsko. Je tam obrovský průmysl, zahrnující výzkum rostlin konopí a práci s CBD. Oni sami začali užívat LED příslušenství, i to naše vybavení od SANlight. Jsou tady moderní farmy na vertikální pěstování. To vše je možné díky velkým plochám. Ve Švýcarsku je takových míst hodně. Kvalita a kvantita produktu se pak odvíjí od vybavení jaké používají. Výborný systém vzduchové cirkulace, úsekové a patrové čidla na teplotu a vlhkost a LED osvětlení. Dohromady to vše tvoří dokonalé prostředí na pěstování konopí.

Takže při otázce použití LED světel jste jakého názoru?

Jako člověk, který s touto technologií udělal nemalý pokrok mohu LED osvětlení jen doporučit. Pro domácí pěstitele možná budou některé světelné sestavy opravdu nákladné. Ale z dlouhodobého hlediska se to určitě vyplatí. Nebude muset tak často měnit vybavení, budete šetrní k životnímu prostředí a hlavně kvalita vaší práce bude znát.

Máte nějaký tip, jak vytěžit z dané rostliny konopí maximum?

Pěstitelé by měli vždy dbát na optimální teplotu v místností, kde mají své rostliny. Teplota by měla být minimálně 23 stupňů. Klíčovým faktorem je taká správná hladina vlhkosti v kombinaci s dobrým, odzkoušeným LED vybavením.

Další věci, jako jsou půdní mix, výživa a voda bych určitě nechal stejné, jako při pěstování s HPS žárovkami. Možná výživa může být trochu poupravena, ale to už záleží na preferenci pěstitele samotného.

světlo a konopí Podle Ankera je budoucnost pěstování konopí hlavně v LED osvětlení. Mnozí budou možná jiného názoru podle svých vlastních zkušeností, ale minimálně energetická úspora bude znát.

Je podle vás dobře, že se výzkum takto posunul ohledně osvětlení pří pěstování, nebo by jste raději nechali vše při starém a chtěli výzkum zaměřit na jinou stránku?