Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Recept na přepuštěné máslo třeba i z konopí

Co to vlastně je takové přepuštěné máslo? Je to vlastně jen tuk, který nám z másla zůstane.

ghi-growmart

Video návod jak vyrobit konopné máslo již máme zde. Je sice v Anglicky, nicméně slečna nám to názorně ukazuje.

Máslo je mléčný výrobek, v závislosti na značce a kvalitě, obsahuje určité množství tuku (minimálně 80%, má-li být vůbec považováno za máslo), zbytek je voda (cca 16%) a mléčná sušina (to jsou mléčné bílkoviny a také sacharidy (laktóza).

Takové máslo je třeba skladovat v chladničce, má omezenou trvanlivost a pokud jej použijeme ke smažení, začne se velmi brzy přepalovat, již při 150-180°C, což je stejně anebo ještě méně, než toliko obávaný panenský olivový olej.

Tím že máslo tzv. přepustíme, odstraníme z něj jak vodu, tak sušinu a zůstane nám čistý tuk, který není tolik náročný na teplotu skladování, má delší trvanlivost a pokud ho použijeme ke smažení, snese teplotu 200-250°C, což je fajn. Navíc si uchová příjemnou chuť másla, což se nám může hodit při spoustě příležitostí.

V minulosti, když ještě tuze neexistovaly ledničky, bylo přepouštění másla běžnou věcí, kterou naše babičky dobře znaly. Přepuštěné máslo můžete totiž skladovat ve spíži (i při pokojové teplotě). Já ho přesto nechávám v ledničce. Moje maminka zase vzpomínala, že si máslo přepouštěla, když jsme jezdili kdysi dávno na dovolenou pod stan … určitě to znáte, žigulík narvaný po střechu, stan, skládací židličky, stoleček, plynová bomba, sporák, hromada plastikového kempingového nádobí … no hrůza 🙂

To ale neznamená, že by přepuštěné máslo nemohlo plnit svoji roli v kuchyni i dnes.

Jak jsem již naznačil, někdy potřebujete smažit něco na másle a nechcete ho přepálit. Osobně používám přepuštěné máslo pod cibulku, pod ryby nebo klidně pod řízky.

Zcela specifické použití přepuštěného másla znají uživatelé konopí.

A teď tedy co budeme potřebovat a jak na to?

– 3 kostky kvalitního másla

Mám vyzkoušené 3 kostky, protože z nich naplním akorát jednu zavařovací sklenici. Čím kvalitnější máslo koupíme, tím více přepuštěného nám z něj zbude. Jako se vším, šetřit na dobrém másle se nevyplatí.

prepustene-maslo-postup-1-growmart Vezmeme si pánev patřičné velikosti a dáme si máslo rozpustit. Je vhodné začít nižší přiměřenou teplotou.

prepustene-maslo-postup-2-growmart Když se máslo rozpustí, pokračujeme opět přiměřenou teplotou. Je to trochu     alchymie, když je teplota příliš nízka, nezačne nám máslo vřít, odpařovat vodu a nezačně se oddělovat sušina ve formě pěny. Naopak při příliš vysoke teplotě, se nám začne u dna připalovat. Optimum je někde u prostřed. Občas zamícháme ode dna a na vrchu sbíráme pěnu s mléčnou sušinou.

prepustene-maslo-postup-3-growmart  Tu nevyhazujeme, ale dáme si jí do mističky, poté do lednice a můžeme použít    dále jako máslo např. do těsta. při pečení apod.

prepustene-maslo-postup-4-growmart  Ke konci se nám už odděluje čím dál méně pěny …

prepustene-maslo-postup-5-growmart  Tekutina začíná být průhledná …

prepustene-maslo-postup-6-growmart  Je-li hotovo, necháme chviličku vychladnout, aby nám nepraskla sklenice a      potom přes jemné sítko přelijeme do sklenice, počítáme s tím, že na dně pánvičky  nám může zůstat ještě část sušiny, nebo kalu, ten samozřejmě do skleničky  nepřeléváme.

prepustene-maslo-postup-7-growmart  Po vychladnutí nám přepuštěné máslo zlojovatí a ztuhne. Můžeme ho uskladnit  v  lednici, ale jak již bylo zmíněno, není to podmínkou.

Uživatelé konopí, kteří během přepouštění zařadí i sklizené paličky cannabis sativa, při teplotě 200°C se do másla promítne veškeré THC a poté ztuhlé máslo, zvané po indicku ghí, může snadno sloužit k výrobě dalších velmi veselých potravin, typicky hodně usměvavých koláčků … To zde uvádím výhradně jako zajímavost, nikoli snad jako nějaké ponoukání ke špatnostem … Navíc začátečníkům rozhodně nedoporučuji, protože účinky této drogy podané perorálně se významně liší od účinků inhalačních a velmi často může dojít k zásadnímu neodhadnutí dávky. Předávkování touto drogou pak sice není nebezpečné z hlediska zdravotního, ale je zatraceně nepříjemné.

prepustene-maslo-ghi-growmart Přepuštěné máslo zvané po indicku  ghí.

NOVINKA: Nyní u nás můžete objednat i legální konopný výtažek CBD, jehož léčivý potenciál hraje zásadní roli v léčivých vlastnostech Fénixových slz.

Konopný výtažek Cibdol lze použít na výrobu většiny léčivých produktů podobně jako u Fénixových slz. Např. u konopné masti lze použít opravdu minimum tohoto oleje pro luxusní výsledky.

Více informací právě zde.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!