Co může ovlivnit sklizeň konopí? Užitečné tipy přesně pro vás
Konopí a pěstování je opravdu obdivuhodná činnost. U outdoor pěstování to platí dvojnásob. Nechceme tím samozřejmě odsouvat indoor na druhou kolej, ale outdoor má své kouzlo. Všechno začíná, když si vyberete a pak pečlivě zasadíte vaše semínka. Pak necháte přírodu udělat zbytek. Z malé sazenice se pak stane rostlinka se světle zeleným odstínem a poté velká košatá rostlina, plná květů a poutavého aroma. Tento cyklus pak končí sklizní. To je pro pěstitele odměna za měsíce práce.
Musíme ovšem dávat pozor i na druhou stránku outdooru. Nástrahy nalezneme všude. Ať už jsou to škůdci, špatné počasí anebo zvídaví sousedé, vždy se najde nějaká stinná stránka. Ale vrhněme se nějaké ty rady a tipy.
Sledujte vaše rostliny konopí a podle toho odhadněte ten správný moment
Sativy potřebují dlouhé a teplé léto, aby dosáhly maximálního potenciály, kdežto indikám stačí i kratší pobyt na sluníčku.
Ale dnešní doba je trochu jiná. Máme spoustu hybridních odrůd, které rostou specifickým způsobem a mají to nejlepší ze svých předků. Semínka těchto hybridních odrůd jsou poměrně oblíbená, ale nijak nezastiňují výběr i těch ostatních.
Venkovní odrůdy jsou připraveny na sklizeň v době od začátku září do přelomu září/říjen. To platí pro severní polokouli. Záleží na tom, jaké odrůdy konopí pěstujete, na půdě, na počasí atd..
Čas na sklizeň poznáte podle pestíků. O nich jsme psali v nedávném článku, jako o indikátoru sklizně. Musí být hnědé. Jsou-li některé zkroucené, jako kudrlinky, můžete se pustit do práce.
Počasí má velký vliv na konopí
Tyto klimatické změny můžou hrát ve finále důležitou roli. Dokonce by mohly ohrozit vaši úrodu, ale to se nestane, jestli jste zkušení a připraveni udělat důležitá rozhodnutí týkající se vašich rostlin konopí.
Varovali jsme, že předčasné sklizení vaší úrody je naprostá blbost. Riskovat měsíce práce na úkor nějakého deštíku se nevyplatí. Co z toho plyne? Opravdu počkejte, až budou kytky zralé. Marihuana musí být kvalitní, a takovou ji chcete, nebo ne?
Chladné počasí a konopí
Vlivem chladu listy dostanou mnohem tmavší odstín zelené. Na dotek jsou pak spíše křupavé. Čím delší vystavení mrazu, tím horší.
Mrazíky také působí jinak na rostliny zasazené v zemi a na ty v květináči. Všeobecně platí, že rostliny zasazené v květináči dostanou od chladného počasí zabrat mnohem více. Pravděpodobně díky uzavřenému množství půdního média.
Marihuana a déšť
Stejně jako u chladného počasí, i déšť má svá specifická kritéria. Sám o sobě je přínosný a je ideální zásobou vody pro outdoor rostliny konopí. Ale vezměte si, co udělá s vaší odrůdou průtrž mračen. Třeba nějaká dvanáctihodinová.
Krátkodobý déšť tak neublíží nezralým rostlinám. Déšť s dlouhým trváním, nebo vysokou intenzitou by mohl buď poničit vaše rostliny, nebo zapříčinit výskyt plísně. V takovýchto případech odstřihněte nepoškozené části a zachraňte, co se dá.
Chcete mít účinnou obranu proti těmto výkyvům Matky Přírody? Nabízí se řešení ve formě pokrývky. Je to vlastně přístřešek, kterým pokryjete vaše rostliny a ochráníte je tak před náhlým deštěm nebo nízkou teplotou. Ale jakmile se počasí umoudří, přístřešek ukliďte, aby měla rostlina před sklizní ještě nějaké teplo a světlo.
Naplánujte si všechno pečlivě
Outdoor je trochu složitější. Ano rostliny rostou a vše je takové, jaké má být. Ale některé rostliny můžou vyrůst a vykvést rychleji, než druhé. Ty ve stínu dozrávají později, než ty s větší dávkou denního světla.
Jak na to? Postupujme jednotlivě a práci si rozdělme. Sklízejme raději s jistotou vykvetlé rostliny a ty další ještě nechme, než dovrší růst a budu mít plný potenciál.
Příprava nástrojů a místa pro sklizené rostliny konopí
A jak sem pak ty rostliny dostaneme? No tak určitě je neposekáme a nehodíme si je přes rameno, aby si nás každý mohl prohlédnout. Můžete použít čisté plachty, do kterých jednotlivé větve zabalíme. Pro kratší odrůdy se můžou použít bedny, koše anebo nějaký typ kontejneru. Takové nádoby musí být čisté a vyschlé.
Na místě, kde budete zastřihovat mějte připravené čisté nůžky.
V jaký čas sklidit konopí? A co na to škůdci?
Při zastřihování se dobře dívejte. Měli by jste si prohlédnout každou větev zvlášť. Hledejme převážně známky po napadení škůdci. Většinu poznáme podle listů. Jsou-li některé z nich zašedlé, zahnědlé, nebo dokonce uvadlé, rychle se jich zbavme. Takto pečlivě prohlédneme každou část. Vždy používejme čisté nástroje.
Tuto práci provádějte opravdu pečlivě. Nechcete přece, aby se vám na místě sušení rozšířila plíseň a o brouky taky nikdo nestojí.
A co pak? No zbývá už jen počkat, až se proces sušení dostane do konečné fáze. Mezitím si můžete vybrat nová semínka na další rok. Pokud by jste chtěli i nějaká konopná semena na indoor pěstování přes zimu, vše se dá zařídit.
Doufáme, že vše bude probíhat podle plánu a vše se vám podaří. Hodně štěstí a sklizni zdar.