Jak poznám, že můžu sklidit své rostliny konopí?
Na tohle období se určitě všichni těšíte. Dlouhé měsíce práce se pomalu blíží ke konci a vy budete moci spokojeně užívat plody vaší práce. Vaše rostliny konopí, dříve maličké, že by se vešly do skříně, se nyní hrdí tyčí do úctyhodné výšky, nebo šířky. Fyzické parametry jsou splněny, jak tedy poznám, že je rostlina připravena? Veškeré indície najdete na rostlině samotné, chce se to ale dobře dívat.
Trichomy vám hodně napoví
Jak trichom vypadá? Trochu jako houba, ale tam podobnost končí. Začíná delším úzkým tělíčkem, na které se napojuje kulovitá hlavička. Trichom je průhledný, i když budí dojem, že je spíše stříbrný.
Právě na trichomy se specializují výrobci hašiše, konkrétně na krček trichomu. Pokud se začne samovolně rozpadat, tak v tuto chvíli je čas na sklizeň. V jistou dobu už můžete trichomy pozorovat. Při pohledu zblízka jsou viditelné pouhým okem, ale nejlepší je použít lupu, čím větší tím lepší.
V této fázi můžete sledovat zabarvení, ale někdy je problematický určit, jaká barva je ideální. Vývoj oné barvy je fascinující. V raných fázích je ona průsvitná barva, přechází v tmavší odstín bílé a nakonec má tmavě žlutou barvu. Připomíná pak zbarvení jantaru.
Na konci to stejně záleží na pěstiteli. Ale všeobecně by jste si měli zapamatovat, že čím později květ rostliny konopí sebereme, tím lépe pro nás a trichomy dostanou více prostoru na svůj vývoj. Pro dosažení optimální hladiny psychoaktivity sbírejte při náznaku bílého zbarvení.
Jestli toužíte po pořádném nočním odpalu, tak vás bude zajímat fáze vývoje s jantarovým zabarvením trichomu. U některých odrůd jsou pak trichomy i načervenalé. Navíc každá odrůda je jiná a trichomy jsou rozdílné. Liší se velikostí těla, hlavičky a taky dobou růstu/zrání.
Vývoj kalichu u rostliny konopí
Při plné dospělosti rostliny se kalich zvětšuje jak může a ve finálním stádiu je celý pokrytý lepkavou pryskyřicí, což na pohled už dokonalou šišku ještě zlepší. Když už máme čas sklizně, můžeme si klidně dovolit ještě pár dní počkat, abychom dosáhli maximální kvality. Takhle vznikají ty nejúčinnější vlastnosti květů.
Pestíky
Jak podle pestíků poznat, kdy rostlinu sklidit? Barva a počet jsou dobrým vodítkem. Není zrovna dobrý nápad začít se sklizní, když jsou pestíky čistě bílé. Samozřejmě každý se k tomu postaví jak chce. Některé odrůdy mají růžové nebo červené pestíky, takže by jste na bílou barvy čekali dost dlouho.
Když si nejste jistí, nebo začínáte s pěstováním, počkejte až pestíky zhnědnou. Rozhodně by jste neměli sklízet, když jsou na vaší rostlině konopí ještě bílé svazky. Mohlo by to znamenat, že šišky neměli dostatečný čas na svůj vývoj.
Očista rostliny konopí
Jaký je nejlepší postup? Hydratace rostliny a její výživa je samozřejmě základ, to ví úplně každý. Ve fázi, kdy je z vašeho konopí už třeba strom, která se obsypaný šiškami, už asi není potřeba nějak hnojit, nebo snad ano? K čemu? Zavodnění rostliny bude jistě lepší. Odplaví se tak veškerý zbytek výživy a zůstane jen vaše rostlina konopí. Takže týden navíc nikoho nezabije. Odměnou bude jemná a vyvážená chuť s odzbrojujícím účinkem.
Vzhled a celkový dojem
Tyto barvy pak reprezentují konec sezóny. Je to taková předzvěst, že se blíží podzim. Zbarvení mohou být různá, ale nemusí nutně hýřit zrovna podzimními odstíny. Jsou unikátní odrůdy, které se zabarvují do tmavších odstínů fialové a černé. Zajímavé je, že existují i kompletně a vždy zelené odrůdy, nehledě na jejich růstový cyklus. U takovýchto odrůd hraje největší roli výživa a správná péče.
I zde hraje roli podstatnou roli voda. Mimo přísun živin a života funguje jako rozpouštědlo, rozkládá cukry a soli. Takto pracuje v kořenovém lůžku rostliny. Když rostlinu vyživujete, tak i ona vylučuje nějakou formu exkrementu. Tyto složky by mohli negativně ovlivnit chuť a fyzický vzhled rostliny konopí. Voda je ale odplaví, aby nemohli nijak ovlivnit jemnou chuť. Možná se vám někdo stalo, že jste na dně vašich květináčů objevili vrstvu něčeho bílého, co nešlo umýt. A to jsou soli a minerální látky, které nepotřebujete.
Správné zásobování vodou nejen rostlinu očistí od možných toxinů, ale posune jejich chuť úplně jinou úroveň. Když budete mít převážně bílý popel, poznáte, že jste to udělali správně.
Často kladené dotazy ohledně sklizně konopí
Co se stane, když sklidím moc brzy?
Má to hodně stinných stránek. Není žádný důvod, aby jste sklízeli před doporučenou dobou. Někdy se můžete dostat do situace, kdy jsou poslední stádia růsty vaší rostliny problematické. Důvody jsou všelijaké, ať už bezpečnostní, možné zamoření škůdci, nebo začínající plíseň, třeba výpadek proudu…..Příčiny, které vás donutí sklidit dřív, jistě mají nějaké opodstatnění, ale měli by jste se toho určitě vyvarovat. Přijdete o spoustu věcí.
Vaše kytka bude méně vyvinutá, trichomy budou jen stíny toho, co by mohly být, a psychoaktivita a následný euforický stav? Na rovinu, nebude to vůbec podle vašich představ. Rozhodně to nestojí za to, aby jste sklízeli dřív. Nezapomeňte, trpělivost přináší růži a v našem případě krásné květy konopí.
Jak poznám zralost, když nemám lupu?
Pouhým okem také můžete spatřit zabarvení pestíků. Čistě bílé nechcete, ale jakmile budou světle/tmavě hnědé nebo červené, vaše kytka bude pravděpodobně dostatečně vyzrálá.
Mám sklízet i „popcornové šišky“
Buď jim můžete dát týden nebo dva, aby se dali do kupy a třeba z nich něco vyrostlo. Anebo je odstraňte a nechte třeba na výrobu oleje nebo hašiše. Jsou způsoby, jak i z těchto spodních pater vypěstovat nádherné šišky, ale to zabere to hodně času.
Můžu pokračovat s pěstováním rostliny konopí i po sklizni? V cyklu 18/6?
Konopí je fototrofní rostlina, takže jistým způsobem reaguje na roční období, zejména na dobu, jakou stráví na světle. Když pěstujete malá semínka nebo sazenice, většinou to je v cyklech 18/6 (18 hodin světla a 6 hodin tmy). Když má rostlina dvanáct a více hodin ve tmě, tak projde jistou hormonální změnou, což má za následek kvetení a růst.
Existuje způsob, jak obrátit životní cyklus rostliny konopí a dostat ji z fázi kvetení opět do růstu. Musíte ovšem nechat na vaší rostlině dostatek zeleně (po sklizni). Rostlina pak bude soustředit energii do nových výhonků a bude se chovat jako sazenice, při cyklu 18/6. Navodíte tak scénář dlouhých prosluněných dnů a krátkých nocí.
Na rovinu říkám, že tahle metoda je dost náročná a vyzkouší vaší trpělivost. Už tak docela pomalý proces bude záviste na tom, jaký druh pěstujete. Hybridy s převahou indiky to zvládají podstatně lépe, než sativy.
Já teda nevím jak vy, ale osobně se na konec sezóny a sklizeň moc těším a pevně doufám, že vám náš průvodce přijde vhod. Takže sklizni zdar a ať se všechno podaří.