Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rozdíly mezi kouřením a vaporizováním konopí

vaporizace konopí

Jak rozlišit kouření a vaporizováním konopí?

Konopí se dostává do těla pomocí dvou metod: kouřením a vaporizací. Základním rozdílem mezi těmito dvěma druhy je teplota, při které se marihuana konzumuje. Při zapálení klasického jointu dojde ke zvýšení teploty až na proces hoření (kouř pak obsahuje THC, ale i ostatní karcinogenní látky obsažené i v kouři z cigaret).

Ovšem pokud vaporizujete, tak se konopí pouze zahřívá na určitou teplotu, ta je mnohem menší než u klasického hoření. Nedochází tak ke tvorbě plamene, tudíž místo kouře vdechujeme výpary. Všeobecně se tak věří, že metoda vaporizace je lepší pro naše plíce, než klasické kouření, ale na to je třeba se podívat z blízka. 

Jak funguje klasické kouření konopí?

kouření konopí pomocí dýmky Klasickým kouřením myslíme situaci, kdy dojde k použití plamene a výsledkem je hoření. To samotné začíná okolo teploty 230 stupňů Celsia. K dosažení takových teplot je zapotřebí ohně. Tím si pak jednoduše zapálíte jointa, blunta, skleněnku, dýmku nebo bongo. Zapálením pak vzniká dýchatelný kouř, který obsahuje důležité kanabinoidy, některé terpeny, spálený rostlinný materiál a karcinogenní látky. K tomuto tedy potřebujete oheň, ale jde to i jinak.

Můžeme používat i elektronické zařízení, které není vaporizér. Firem na výrobu takových elektronických cigaret nebo dýmek najdete hodně. Většina sídlí v Americe, Německu a Holandsku. Tyto elektronické zapalovače, nebo dýmky používají k zahřívaní silnou baterii. Nedochází k inhalaci škodlivých látek způsobené hořením nebo spalováním plynu.

Jestli vás něco takového zajímá, varujeme k opatrnosti. Na internetu se může objevovat spousta firem, nebo značek, které svým způsobem klamou zákazníky. Může se dokonce objevit výraz „spalovací vaporizér“. To si vzájemně odporuje, jelikož výpary nevznikají hořením, ale pouze zahříváním. Takové produkty rozhodně nekupujte. Existují též kapesní vaporizéry na suchý rostlinný materiál, ale spousta z nich vyžaduje umístění šišky na zápalný mechanismus, takže by k vaporizaci ani nedošlo. Čtěte veškeré dostupné informace o produktech a recenze od zákazníků. Chcete přece vaše rostliny konopí využít co nejlépe, ne?

Vaporizace konopí a její proces

kouření konopí z vaporizéru THC se tímto způsobem přeměňuje na páru při normálním tlaku. Teplota potřebné zahřátí je mnohem menší, než u klasického hoření (120 – 200 stupňů Celsia). Vaporizéry jsou unikátní v tom, že dokáží navodit zrovna takovou teplotu, aby se uvolnily výpary bohaté na kanabinoidy a terpeny.

Vaporizéry jsou uživatelsky dost přívětivé a umožňují regulaci teploty, stejně jako kontrolu dané dávky. A jaká je vlastně chuť? Snad vám nemusíme vysvětlovat, že je rozdílná od té klasické. Není zde přítomen oheň ani hoření, takže chuťový profil a léčebný účinek jsou mnohem účinnější. Jestli jste fanoušku terpenů, máme pro vás dobrou zprávu. Při klasickém spalování většinu terpenů zlikvidujete. Při vaporizaci vám všechny zůstanou a ono poutavé aroma marihuany je tak více intenzivní.

Metody vaporizace

sada na kouření konopí Nejsou to přímo metody inhalace, ale spíše cesty, jak dojde k vytvoření výparů.

Prvním způsobem je tzv. proudění. Na stejném principu pracuje například Volcano vaporizér. Tento typ vaporizéru zajišťuje, že se topný nebo ohřevný mechanismus nedostane do přímého kontaktu s marihuanou. Mechanismus vyhřívá vzduch okolo konopí. Cirkulace okolo konopí následně probíhá pomocí větráku. Výpary se nadále přenášejí do speciálních balónků, odkud inhalujeme naprosto unikátní výpary, které mají ony kýžené účinky. Tyto typy stolních vaporizérů se možná budou zdát náročné na manipulaci, jelikož mají více součástek. Ale když budete trpěliví, odměnou vám bude naprosto parádní zkušenost.

U druhého typu vaporizéru dochází ke kontaktu ohřevného mechanismu s marihuanou. Tady se nezahřívá vzduch jako u předešlého modelu, nýbrž kov, který přenáší teplo na konopí. Tento proces se děje ve speciální komoře. Existují však situace, když může při kontaktu kovu a šišky dojít k zapálení květů marihuany. Většinou to je skrze špatnou manipulaci s vaporizérem. Fakte ale zůstává, že tyto typy jsou u zákazníků oblíbenější. Nejsou tak nákladné a náročné na použití. Vzniká tak spousta mobilních vaporizérů, které jsou dost podobné elektronickým cigaretám.

Vaporizace konopí: zdravější varianta

vaporizování Dochází pak k otázkám, jaká z těchto metod je zdravější. V roce 2015 vyšla studie, která zkoumala potenciální problémy s dýchacími cestami pramenící z vaporizace konopí. Podle tehdy limitovaného výzkumu Mallory Loflinová, vedoucí této práce, dospěla k závěru, že metoda vaporizace je zlepšení oproti klasickému kouření marihuany.

Důvody jsou podle ní dva, a to absence hoření a zvýšená potence dané odrůdy.

Ten první důvod je poměrně jasný a už jsme ho zmínili, a to je absence zapálení/ohně/hoření. Ať už máme první, nebo druhý typ vaporizéru, oba nám poskytnou úplně jiný zážitek z užívání konopí. Když bereme v potaz naše zdraví, tak nedochází k uvolnění karcinogenních látek z kouře, tudíž naše plíce zůstávají zdravé. Kouř sám o sobě je špatný jak pro naše plíce, tak pro dýchací cesty a ústa. Může způsobit nemalé potíže, i na chrupu. Kašlání, kýchání a bolest při dýchání nikdo nepotřebuje.

Druhým důvodem je kvalita produktu. Samotná marihuana je pak ve formě páry přenesena do plic se všemi látkami, včetně terpenů. Terpeny v jiných případech shoří a aroma není podle představ. Přenášejí se také neporušené kanabinoidy (THC, CBD), které pak naplní plný potenciál. I kanabinoidy mohou shořet, proto je lepší použít vaporizér. Díky větší koncentraci kladných látek nemusí být inhalace tak častá. Nezatěžujeme tak organismus a efekt se dostaví i tak. A snižuje se také riziko vytvoření závislosti na inhalaci medikamentů, díky nízké frekvenci inhalace.

Opatrně s dávkováním

květ konopí a vaporizér Doktorka Loflinová také zmínila omezení jejího výzkumu. Jelikož projekt neměl dlouhodobý charakter, klinické testy nebyly úplně podle jejich představ. Takže plné posouzení efektu vaporizace stále čeká ve frontě spolu s mnoha dalšími studiemi ohledně užívání konopí. Jeden problém se ale objevil, spojený právě s jednou výhodou použití vaporizace, a to je zvýšená potence.

Koupíte se semínka konopí, nějaké kvalitní odrůdy s vyšším obsahem THC. Takto vypěstovaný produkt použijete ve stejném množství jak kouřením, tak vaporizací. Dávka pomocí vaporizace bude mít podstatně silnější efekt. Nedochází k shoření účinných látek a plný potenciál vaší odrůdy se naplňuje. Vaše kognitivní funkce a reakce můžou být pomalejší. Psychoaktivita je rázem trochu jiná, než jste asi čekali, takže dávkování by se nemělo podcenit.

Jaké je tedy shrnutí? Vaporizace konopí nezpůsobuje zdravotní rizika, spojená s klasickým kouřením. Jedná se tedy o zdravější metodu. Ovšem úplně bez rizika to není, jelikož stávající výzkum není ještě u konce.

Běžně si lidé kupují semínka s velkým množstvím kanabinoidů, ale chcete-li vyloženě odrůdy na vaporizaci, doporučujeme konopná semena s menším, nebo středním množstvím kanabinoidů.

Kouření konopí běžným způsobem je momentálně nejvíc populární

joint konopí Doktorka Loflinová poukázala na možné respirační potíže spojené s kouřením konopí pomocí spalování. Může dojít i k bronchitidě. Její verzi podpořila i Doktorka Mary Martinasek ve studii rok po té první. Kašlání, kýchání, sýpání, tvorba hlenu a pocit těžkosti na hrudníku. Tyto informace byly jednotné v každé studii.

Doktorka Martinasek také svou práci doplnila o výzkum vazby kouření marihuany s bronchodilatací (schopnost lidského těla zlepšit proudění vzduchu do těla). Některé složky obsažené v marihuaně fungují jako bronchodilatany (roztahují průdušky pro proudění vzduchu), a jsou terpeny pinen a kanabinoid THC. Zkoumaly se především účinky těchto látek při dlouhodobé konzumaci (20 let).

Pokud je frekvence dlouhodobého užívání nízká, nemá škodlivé účinky pro lidské plíce. Naopak každodenní konzumace po tak dlouhou dobu vede respiračním potížím a respirační depresi (nepravidelný příjem vzduchu a výdej oxidu uhličitého)“.

Ale i přesto, že to evidentně není úplně vhodné pro lidské plíce, klasické kouření jointů, bluntů, bong a dýmek zůstává nejpopulárnější metodou užívání konopí. Přece jenom je to pochopitelné. Lidé si koupí konopná semena, vypěstují z nich krásnou rostlinu a po usušení si ubalí jointa. Asi to k tomu patří a víc to navodí pocit relaxace. Je to také rychlá metoda příjmu kanabinoidů. Co by se mělo změnit, je frekvence inhalace, ať to není tak škodlivé pro lidský organismus.

Vaporizace květů konopí sice roste na popularitě, ale klasické kouření tady bylo a staletí dříve, než její variace s nižší teplotou. Dalo by se říct, že technologicky je to opravdu prastarý způsob inhalace. Možná se ptáte proč? Potřebujete totiž jen plamen a misku a plamen. O zbytek postará cirkulace vzduchu. V kultuře užívání konopí se tak těžko najde něco více přirozeného, než ubalený joint.

Zajímavé dotazy ohledně vaporizace konopí

Jak se používá kapesní vaporizér?

Je to velmi jednoduchý. Koncept mají jako elektronická cigareta. Stejně jako u elektriky, i tady nabijete baterii a komoru naplníte požadovaným materiálem.

Každý vaporizér ale nemusí mít stejné ovládání, proto si raději před použitím přečtěte návod k použití a řiďte se instrukcemi v návodu. Kapesní vaporizéry mohou být malé, ale i přesto by jste jejich funkce neměli podcenit.

Jsou vaporizéry dělané speciálně na květy konopí, ale dají se pořídit i na koncentráty (Shatter, Wax).

Jak se konopí vaporizuje?

Dochází k zahřívání na konkrétní teplotu. Nevzniká plamen, takže neprobíhá proces hoření. Teplota je 150 – 200 stupňů. Vznikají pouze páry, které uživatel vdechuje/inhaluje.

Tyto výpary jsou naprosto čisté a neobsahují žádné karcinogenní látky. Naopak jsou bohaté na všechny obsažené terpeny a kanabinoidy.

Jaký je euforický stav způsobený touto cestou?

Všechno záleží na tom, jaké jste vybrali semínka a jak kvalitní rostlinu se vám povedlo z této odrůdy vypěstovat.

Budete se cítit jemně omámení, dostaví se menší tlak za očními bulvami. U vaporizace je důležité dávkování. Množství, které by vám pří běžném kouření způsobilo jemný úsměv na rtech vás při vaporizaci může solidně nakopnout.

Jinak se samozřejmě cítíte skvěle. Všechno je příjemné na dotek a velmi pohodlné. Možná budete mít i tendence objímat lidi ze svého okolí.

Celkový efekt se liší podle poměru kanabinoidů a terpenového profilu. Odrůdy vybírejte zodpovědně.

Jak dlouho budu mimo?

Nezáleží pouze na druhu odrůdy, jakou chcete zkusit, nebo jste již vyzkoušeli. Záleží i na množství a vaší odolnosti.

Rozsah může být od jedné do čtyř hodin. U začátečníky spíš ty čtyři hodiny. Pro srovnání, u konopných dobrot (sušenky například) tento stav může trvat 6-8 hodin, vy výjimečných případech i více.

Po vaporizaci zůstávají účinné látky v těle daleko déle. Takže řízení nedoporučujeme. Už vůbec nekombinujte s tvrdý alkoholem.

Jak vaporizované konopí voní?

Každé voní jinak, některé po ovoci, jiné po květinách, další po dřevinách a tak různě.

Za aroma dané odrůdy může tzv. terpenový profil. Díky němu cítíme ono aroma a můžeme si tuto vůni náležitě vychutnat. Při klasickém kouření, kde dochází ke spalování, spousta terpenů shoří, než je vůbec ucítíme.

Ze začátky vám přijdou všechny vůně stejné, až časem se je naučíte rozlišovat.

Jak se vám vlastně celý princip vaporizace zdá? Řekli by jste, že je budoucnost v kouření marihuany? Zdá se vám metoda přenosu účinných látek mnohem lepší? Nebo jste klasik a raději si dáte tu práci s přípravou skvěle vypadajícího jointu? Dovede si představit komunity uživatelů konopí, kde nikdo neumí ubalit jointa? kouření nebo vaporizace?

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!