Můžeme anebo nesmíme zastřihovat samonakvétací odrůdy konopí?
„Jasně, že jo. Vaše samonakvétací odrůdy konopí můžete zastřihovat jen v situaci, že rostou rychle, jsou zdravé a do té doby, než se začnou tvořit šišky. Já zastřihuji někdy okolo třetího týdne. Pokud ve třetím týdnu nemá rostlinka 4-5 opravdových listů, nemusela by zvládnout topping aniž by jste ji ochromili. Je to různé a musíte se s tím nějak poprat, ale jde to“.
Před dvěma týdny jsme o těchto odrůdách psali. Převážně se jednalo o tipy a rady ohledně péče o tyto rostliny konopí. Jeden bod tam však byl celkem důrazný: „Nikdy nezastřihujte!“. Pokud tento článek čte někdo, kdo o pojmu zastřihování (topping) nikdy neslyšel, tak to jen v rychlosti vysvětlíme.
Topping je odvozen od anglického slova top (vršek, horní, vrchní) a provádí se tak, že ustřihnete nejvyšší část rostliny konopí hned na rozvětvením. Rostlina se dostane do stresových podmínek a musí nějak reagovat. Od místa prvního střihu pak vyrostou dva nové stonky. Takto se docílí větší úrody.
Vybrat si správný čas
Druzí tvrdí, že tuto metodu už praktikovali a jde to bez problému. Klíč je ovšem v načasování. Když se vaší rostlině daří růst rychlým tempem, je možné provést zastřižení během prvních týdnů.
Podle čeho bychom se měli tedy řídit? Pro začátek je dobré pochopit rostlinu samotnou. Samonakvétací odrůda konopí začíná vykvétat někdy mezi třetím a čtvrtým týdnem. Mezi šestým a sedmým pak růst, nebo spíš kvetení pomalu přestává. Každá odrůda má danou svou dobu, a to se vám s největší pravděpodobností nepovede změnit. Po šesti/sedmi týdnech ještě nějakou dobu trvá, než se na rostlině dostatečně vyvinou květy. Rostlina si už ale netvoří nové olistění a dál neroste.
Co se může s vašima rostlinami konopí stát
Teď si představte, že rostlinu zastřihnete, když je mladá. Může to být třeba v tomto stádiu. Šokujete ji a vystresujete natolik, že ji ochromíte na nějakou dobu. Než se zotaví, uběhne třeba pár týdnů a v době, kdy by měla mít už nějakou tu úrodu bude malá a bez výrazných květů. Malá rostlina = malá úroda. Z tohoto důvodu to spousta znalců nedoporučuje. Chcete přece pořádnou rostlinu, a ne nějakou chcíplinku.
Pro začátečníka může být velký hazard vyzkoušet tuto metodu na samonakvétačkách. Často nedomyslí následky svého jednání a myslí si, že se rostlina bude chovat úplně stejně jako ostatní. Opak je pravdou. Jakmile je jednou ve stresu, už se z něj nikdy nedostane, a to se můžete přetrhnout, aby jste to mohli nějak zvrátit.
Tady je dobrý příklad hezké rostliny, která se díky zastřihnutí ochromila. Věčná škoda.
Ale můžeme vás uklidnit, nikdo vás do tohoto počinu nenutí. Samotná otázka zastřihovaní těchto odrůdy je vyloženě na vás. Docílit větší a lepší úrodu jde i méně invazivní metodou, jakou může být třeba pouhé ohýbání. To patří mezi mírné stresové techniky, takže rostlinu vlastně neochromíte, jen ji přimějete, aby rostla jiným směrem.
Kdy se nedoporučuje zastřihovat samonakvétací odrůdy konopí
- Jestli je toto vaše první pěstování vůbec
- rostlina má nějaké nedostatky
- rostlina je povadlá
- růst je pomalejší
- nezastřihovat, jestli je rostlina starší než 3-4 týdny anebo když už začala kvést
- nemá alespoň 4-5 listů
Kdy je v pořádku zastřihovat samonakvétací odrůdy konopí
- rostlina je zdravá a plná života
- jestli je růst nadměrně rychlý – nové lístky každý den
- když má rostlina 4-5 lístků před koncem třetího týdne růstu – toto je spíš signálem rychlého růstu a znamením, že máte zelenou
- Jestli se chystáte odstřihnout pouze malou, nepatrnou část
Jak zní verdikt?
Můžeme svědomitě prohlásit, že i když se to nedoporučuje, tak samonakvétací rostliny konopí můžeme zastřihovat. Je to dobrovolné a nikdo vás nenutí. Musíte však pečlivě dbát na rady a tipy ohledně zastřihování. Pro zkušené matadory to možná nebude problém, ale začátečník, nebo méně pokročilý zvolí raději jinou cestu. Rostlina vám vyroste tak i tak, jen se o ni musíte dostatečně postarat a vědět co s ní.
Napadlo vás někdy vyzkoušet zastřihování u těchto typů odrůd? Nebo jste toho názoru, že by se to nemělo dělat?