Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Samonakvétací odrůdy konopí – tipy

samonakvétací odrůdy konopí

Tipy na pěstování samonakvétacích odrůd konopí

Samonakvétací odrůdy konopí si našly svou cestu na trh poměrně rychle a v posledních letech se jim opravdu dařilo. Je to hlavně díky jednoduchému přístupu k pěstování a faktu, že tato semínka konopí plodí jedny z nejkrásnějších rostlin vůbec. Aby se vám podařilo dosáhnout skvělých výsledků, nachystali jsme si pro vás několik tipů a rad, jak z  těchto odrůd vytěžit maximum.

Výhody pěstování samonakvétacích odrůd konopí indoor

Tyto odrůdy by se daly jednoduše označit jako perfektní. Oproti ostatním rostlinám mají jednu výhodu, a to jejich kvetení, které nepřichází s nástupem světla (fotoperioda), ale přichází s věkem/stářím rostliny. Tímto způsobem můžete vaši rostlinu jednoduše nechat pod stálým zdrojem světla od semínka po sklizeň. Samonakvétačky rostou oproti běžným odrůdám poměrně rychle a nedosahují takové velikosti (možnost většího množství rostlin).

Vaše rostliny vykvetou za 60-65 dnů a jejich velikost se pohybuje v rozmezí 50-70cm, což je činí ideální na pěstování indoor.

Díky těmto parametrům jsou nebývale populární, jak mezi zkušenými pěstiteli, tak mezi začátečníky. Ať už máte či nemáte zkušenosti, doufáme, že se vám tyto tipy budou hodit a pomohou vám ke zlepšení vašich výsledků.

1. Vyberte si správnou odrůdy konopí

samonakvétací odrůdy konopí Genetika bude hrát velkou roli ve vaší činnosti. Nastává tedy otázka, jakou odrůdy si vlastně vybrat? Dost bude v tomto případě záležet na vašich prioritách.

Řekněme, že chcete nějakou odrůdy konopí s vysokým obsahem THC, aby jste se mohli regulérně odpálit na měsíc a vypnout na gauči. Zaručenou volbou pro vás bude určitě White Widow, nebo její kolega Jack Herer. Tyhle odrůdy zaručeně splní vaše požadavky a nemusíte se bát, že by vás zklamaly.

Pak máte druhou možnost, a to je volba odrůdy s vysokým obsahem CBD. Tuto možnost si většinou vybírají lidé, kteří se potýkají s nějakými zdravotními problémy, nebo jako doplněk stravy. Dobrou volbou v tom případě budou Original Amnesia, nebo Black Jack.

Co se týče péče o rostliny, možná vás překvapí, že tyto odrůdy rostou opravdu rychle při správných podmínkách. Semínka tedy volte s rozvahou.

2. Nepřesazujte vaše samonakvétačky

Životní cyklus těchto odrůd je dost krátký. Z toho plyne, že se chyby neodpouští a stres může rostlině opravdu uškodit. Když je rostlina vystavena většímu stresu, růst se zpravidla zastaví, nebo utlumí. U klasické odrůdy je to někdy k užitku, jelikož se udrží déle ve vegetativním stádiu, ale u samonakvétací odrůdy je to trochu jinak – ony rostou dál. Přesazení je dost stresující záležitost pro rostlinu, proto by měla zůstat v jednom květináči až do doby sklizně.

Nemyslete si však, že si díky tomu musíte koupit květináč obřích rozměrů. Rostliny bývají menšího vzrůstu, volte tedy nějakou přijatelnou střední velikost. Potřebujete, aby rostlina měla dostatek prostoru pro kořeny, ale zase nechcete, aby se dostavily nějaké onemocnění právě kořenové soustavy.

3. Použijte podporu růstu kořenů

samonakvétací odrůdy konopí Ještě jednou se vrátíme ke kořenové soustavě. Jelikož jsou samonakvétací odrůdy konopí z hlediska pěstování krátkodobé, musíme je připravit na kvalitní sklizeň hned ze startu. Nejdůležitější je vytvořit zdravý kořenový systém.

Pokud použijete kořenový stimulant hned na začátku, semínka z toho budou těžit maximum. Samozřejmě to nepřehánějte s dávkováním. Nechcete vaše rostliny zahubit hned na začátku.

4. Pěstujte konopí v lehké a dobře provzdušněné půdě

Samonakvétačky mají rády lehkou a hodně provzdušněnou půdu. Na rozdíl od běžných odrůd není třeba mnoho výživy. Pro většinu rostlin je potřeba hodně dusíku a dalších prvků podporujících růst, ale u samonakvétacích odrůdy použijte jen lehce hnojenou půdu. Nejlepším řešením bude tvorba vlastního půdního mixu. Neutratíte moc peněz a hlavně bude přesně vědět, v čem budete vaše rostliny pěstovat.

Máme zde i jeden recept na půdní mix, který můžete využít:

  • Rašelina – 3 díly
  • Kompost – 3 díly
  • Vlhčený perlit – 2 díly
  • Vlhčený vermikulit – 1 díl

Toto množství by vám mělo stačit na jeden střední květináč

5. Využijte dobrý zdroj světla

samonakvétací odrůdy konopí U těchto odrůdy se nemusíte velice zaobírat výběrem zdroje světla. Při pěstování samonakvétacích odrůdy je můžete nechat pod světlem v poměru 18/6 (18 hodin světla, 6 hodin tmy). Podle některých můžete nechat rostliny pod světlem i 24 hodin.

Nastává pak otázka, která doba svícení je lepší, jestli variant 18/6. nebo 24.

Co se samotného světla týče, mnoho lidí dnes volí LEDky, oproti dříve používaným HPS světlům. Důvodem je hlavně spotřeba energie, která je u LED světel mnohem menší. Při volbě LED světla se přesvědčte, jestli k ním není možno připojit UV lampy. Podle některých je to dobré na zlepšení chuti a potence rostliny.

6. Snažte se využít metody SOG – Sea of Green

samonakvétací odrůdy konopí Sea of Green (zelené moře/moře zeleně) je metoda, kdy pěstujete větší množství malých rostlin. Na to jsou samonakvétačky dobré, jelikož jsou malého vzrůstu už od počátku.

Aby jste provedli SOG metodu s tímto typem odrůdy, vložte semínka do trochu menších květináčů a snažte se jich na daný prostor umístit co nejvíc. Množství rostliny a velikost květináčů pak záleží čistě jen na vás (záleží samozřejmě na velikost místa, kde pěstujete).

Metoda SOG vám dovolí trochu experimentovat. Ať už se bude jednat o velikost květináče, jejich počet, nebo typ odrůdy, která vám bude nejvíce vyhovovat. Cílem je dosáhnout co největší sklizně.

7. Dbejte na dobré zavlažování

samonakvétací odrůdy konopí Jak už bylo jednou řečeno, samonakvétací odrůdy konopí mají opravdu nízkou toleranci co se týče špatných, nebo chybných kroků. Zejména u zavlažování to je důležité. Dávejte proto pozor, aby jste zalévali s rozvahou.

Jak tedy zalévat tyto odrůdy? Rozum říká, že by jste si měli udělat rozvrh, kdy vaše rostliny zalévat. Nedělejte to. V této situaci je lepší nechat samotnou půdu trochu vyschnout, než budete znovu zavlažovat. Že rostlina potřebuje vodu poznáte hlavně podle váhy květináče, který bude logicky lehčí, než kdyby byl nasycený vodou.

Váha bude v tomto případě ukazatel, takže s vodou opatrně. Nechcete rostlinky utopit.

8. Starejte se o hladinu pH ve vašem vodním zdroji

Rostliny konopí mohou pojmout dostatek výživy jen za předpokladu, že má půda správné pH. V případě pěstování samonakvétaček je optimální hodnota pH 6,0 -7,0.

Když nemá voda v půdě optimální pH (například při používání kohoutkové vody), rostlina si nevezme dostatečné množství výživy. To se projeví ze začátku na listech a zakrátko i na celé rostlině. U běžných odrůd se to většinou dá zachránit, u těchto bohužel ne. Důvodem je rychlý růst.

Proto je dobré, když kontrolujete hladinu pH ve vodě pravidelně, aby nedošlo ke komplikacím.

9. Omezte výživu

samonakvétací odrůdy konopí Mnozí pěstitelé často zahlcují své rostliny nadměrným množstvím výživy. Není to žádné překvapení, jelikož se díky tomu dá dosáhnout lepší kvality rostlin. Ale musíte to dělat správně.

Samonakvétačky jsou v nejlepší kondici tehdy, když mají optimální množství výživy. Jsou však případy, kdy rostlina vyroste ze semínka až do dospělé kytky bez podpory běžné výživy. Většina půdních mixů totiž nezbytné prostředky k růstu už obsahuje, tudíž další podpora skrze výživu není třeba.

Jakmile vaše semínka začnou postupně rašit a uvidíte malé sazeničky, nejméně dva týdny nepoužívejte výživu. I potom by jste měli nadměrnému množství vyvarovat a použít výživu jen tehdy, když se objeví nějaký deficit, třeba žluté listy. Ale ve většině případů to rostliny zvládnou sami. Můžete však používat přípravky, které podporují kvetení.

Nejlepší ovšem je, když pěstujete v organické půdě. Rostlina má všechno co potřebuje hned o začátku. Taková Super půda je dobrou volbou.

10. Nezastřihujte!

Nikdy nezastřihujte, neprořezávejte ani netrhejte jednotlivé části rostliny. Pokud chcete vaše rostliny vystavit nějakému stresu, používejte pouze trénování, kdy vystavujete rostliny minimálnímu stresu (low stress training – LST).

V takovém případě jen ohýbáte a přivazujete, žádné lámání ani zastřihování. Při ohýbání a přivazování mějte na paměti, aby byly všechny části rostliny rovnoměrně na sluníčku. Práce s rostlinou musí být vždy jemná. Dávejte pozor.

11. Postarejte se o přísun vzduchu, kontrolujte vlhkost a teplotu

samonakvétací odrůdy konopí Základem je dobrá cirkulace vzduchu, který pomáhá držet vlhkost a teplotu dole. Takový jemný vánek rostliny osvěží a dokonce sníží riziko výskytu plísně. Pokud se vám stane, že nějaké listy uvadnou (ale neohrozí to rostlinu jako celek), tak je jemně ustřihněte, aby jste zajistili lepší cirkulaci vzduchu. Šiškám to vyhovuje.

Udržujte teplotu v rozmezí 20-25 stupňů. Vyšší teploty, nebo naopak chladný výkyv či chladná noc mohou navodit stresové podmínky a rostlinu tak uzemnit. A to nechcete.

12. Nebojte se vaše rostliny konopí pořádně propláchnout

Propláchnutí (flush, flushing) je metoda, která používá 1-2 týdny před sklizní. V této době už rostlinu nekrmíte výživou, ale jen ji zaléváte vodou s optimální pH hodnotou. Touto metodou se zbavíte přebytečných minerálů, které rostlina nashromáždila.

Bez výživy, která by byla běžně v půdě, si rostlina začne stahovat veškeré výživové složky z olistění. Proto jsou před sklizní rostliny trochu nažloutlé, aspoň jejich listy.

Proč se tato metoda vlastně provádí? Chuť a aroma šišek bude mnohem čistší a vyplavíte různé nepotřebné chemikálie. Takže trocha čisté vody ke konci nebude ke škodě, nýbrž k užitku.

13. Vaši rostlinu sklízejte postupně

Tím je myšleno, že by jste neměli, nebo nemuseli sklízet všechny šišky v jeden moment. Začněte klidně těmi, které jsou postaveny nejvýše. Ty už budou určitě vykvetlé, ale ty ve spodních patrech možná ještě budou potřebovat trochu času na sklizení. Pár dní by vám mělo postačit, nemusíte tedy čekat tak dlouho.

14. Sklízejte celý rok

samonakvétací odrůdy konopí Možná si říkáte, že sklidíte jednou, maximálně dvakrát do roka. Nebylo krásné, kdyby jste to mohli dělat častěji? Třikrát, čtyřikrát, nebo pětkrát do roka? A co každý měsíc? V těchto případech by vám mohla pomoci metoda věčného pěstování.

Tato velice jednoduchá metoda spočívá v pěstování většího počtu rostlin, ale v jiných stádiích růstu. Pomocí jednoduchého načasování tak budete moci mít kvalitní sklizeň s jistou pravidelností a vytvořit si „nekonečnou zásobu“.

U normálních odrůdy by to asi nebylo tak jednoduché, ale u samonakvétaček to jde. Můžete vzít rostliny v rozdílných fázích růstu a dát je do jedné místnosti. Jedna rostlina roste 8-10 týdnů, takže můžete postupně zasadit další každých 14 dnů, nebo každý měsíc. Při sklizni jedné už do fáze kvetení dostává druhá a ty další jsou již ve frontě.

Co na závěr?

Doufáme, že naše rady, tipy a poznámky vám dobře poslouží na vaší pěstovatelské pouti. Jak můžete vidět, není to vlastně ani tak složité. Základem je ovšem pečlivost a zodpovědnost.

Jakmile budete mít tyto dvě vlastnosti, nebo si jednoduše troufnete, můžete se do pěstování samonakvétaček pustit. Odměnou vám bude krásná, byť trochu drobná rostlina, která vykvete velmi rychle a stejně jako ty ostatní vám vykouzlí úsměv na tváři.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!