Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Voda pro konopí a vše, co by jste o ní měli vědět

voda je důležitá pro rostliny konopí

Čistý vodní zdroj pro vaše konopí

Stejně jako všechny ostatní rostliny, i konopí vyžaduje stálý přísun vody, aby mohlo fungovat tak, jak má. Voda zásobuje rostlinu výživou a bez ní nemá žádnou šanci přežít. Aby jste však vypěstovali zdravé a krásné rostliny konopí, musíte dávat velký pozor na to, jaký zdroj vody používáte. Nyní si o vodě jako takové něco povíme.

Co se této životodárné tekutiny týče, tak dnešní doba se často setkává se dvěma mylnými informacemi.

  1. Všechny vodní zdroje jsou stejné.
  2. To co pijeme můžeme použít i k zalívání naší úrody.

Ve vodě jsou obsaženy kontaminanty, z nichž některé nejsou nebezpečné pro zahrádkářské účely. Existují však i takové, které mohou mít vážné následky na životní cyklus rostlin konopí. Každý zahradník, pěstitel nebo botanik by měl vědět, jaký zdroj tekutiny používá, a případně jak si poradit s případnou kontaminací.

Znejte pH a PPM

voda V nedávném článku jsme vás seznámili s termínem pH a jeho důležitosti při výživě. Hodnota pH vyjadřuje kyselost a zásaditost u tekutin. To samé platí i u vody. Může mít hodnotu 0 (velmi kyselá) nebo 14 (velmi zásaditá).

Vysoce kyselé tekutiny jsou například citronový džus a ocet, kdežto vysoce zásadité jsou magnéziové mléko nebo bělidlo. Destilovaná voda má neutrální hodnotu pH, což je 7.

Směřujte tedy hodnoty pH na 6-7. Tím rozhodně nic nepokazíte.

Termín PPM je též velmi důležitý. Je to zkratka anglického „parts per million“, což vyjadřuje „částice na milion“, nebo taky jednu miliontinu. Vyjadřuje tedy přítomnost rozpuštěných pevných látek ve vodě, která nemusí vždy šista H2O. PPM tak udává procentuální podíl kontaminantů v daném vodním zdroji.

Kontaminanty mohou být:

  • Chemické: vápník, soli, magnesium, dusík, chlór, chloramin
  • Fyzické: sediment, písek, zemina, organický materiál
  • Biologické: bakterie, mykotoxiny, viry, paraziti
  • Radiologické: uran, cezium

Mnoho vodních zdrojů má přirozeně nějaký tento kontaminant. Potoky, řeky, rybníky a jezera mohou obsahovat velkou škálu biologické kontaminace jako jsou bakterie, nebo nějaké druhy parazitů.

Užitková a kohoutková voda zase může obsahovat nějaké chemické prvky, třeba vápník, magnesium nebo chlór, aby se v nich zamezilo potenciálnímu biologickému ohrožení.

A pak je tu taky nám dobře známá tvrdá voda, která obsahuje větší ,množství minerálních látek. Má zpravidla největší PPM.

Jak a kde sehnat vodu?

vláha je důležitá Jakožto nadšenci do toho typu pěstování, i vy máte několik možnosti, jakým způsobem budete zavlažovat svou zahradu. Každý z těchto typů má své plus a mínus. Musíte se pak ohlížet i na to odkud vodu berete, její celkovou dostupnost, kvalitu, cenu, jestli je namáhavé ji na dané místo dostat a podobně.

Systémy na sběr vody

Můžete vytvořit sběrný systém jak sbírat dešťovku. Za správných podmínek je to docela levná záležitost a ušetříte nějaký ten peníz pro sebe.

Výhody – Určitě jste si někdy všimli na sousedově zahradě, jak tam má velký sběrný kanystr. Jako dlouhodobý zdroj je to skvělé, jelikož takové množství vydrží poměrně dlouho. Zejména pokud má nastat období sucha, je dobré s tímto sběrem začít už dopředu.

Nevýhody – I když to není finančně nákladné, základní kapitál je vždycky třeba. Dobrý filtrační systém často nebývá jednoduchý, ale s trochou cviku se to povede. Samotná konstrukce může být problematická. Pokud máte velký kontejner, dbejte na pevnou a solidní konstrukci, aby se onen kontejner nerozbil nebo nedošlo ke kontaminaci.

Nefiltrovaná voda z kohoutku

zavlažování Nevěřte populárním řečem, že zalívání kohoutkovou vodou je pro vaše rostliny trest smrti. V tomto případě dost záleží na vodovodu samotném a péči o něj.

Ve spoustě větších měst se setkáte s velmi tvrdou vodou s vysokou hladinou kontaminantů, třeba chlór, vápník a magnesium. Tyto vodní zdroje sice díky svému nižšímu PPM nezabijí vaše rostliny, ale mohou mít nějaký negativní efekt na růst samotný.

Nejlepší, co s takovou vodou můžete udělat, je nechat ji odstát na jeden až dva dny. Ony nepotřebné chemikálie se odpaří a voda se tak stává mnohem použitelnější, než když jste si ji pustili z kohoutku.

Výhody – Není tak drahá jak by se čekalo, takže její množství můžete používat úměrně s potřebami vašich rostlin. Odstátá voda pak má dobrou hladinu pH a PPM, tím pádem ji nemusíte moc ošetřovat pro další použití.

Nevýhody – Pokud bydlíte ve velkých městech, kvalita nemusí být tak dobrá, jak potřebujete. Některé kontaminanty nezmizí tak snadno a po použití mohou poškodit růst.

Balená voda

čím zalíváte vy? Čistá, nekontaminovaná a relativně levná při použití na menší zahradu. Existují i firmy, které zabývají dovozem takové vody, a mnohdy za rozumnou cenu.

Výhody – můžeme si ji dovolit a jako zdroj je dobře dostupná. Nevyžaduje další extra filtraci.

Nevýhody – Pro někoho, kdo pěstuje ve velkém měřítku to bude asi velmi nákladnou záležitostí. Samotná fyzická námaha na přepravu vody bude taky na místě.

Tato metoda má také negativní dopad na životní prostředí, jelikož ji dovážíme za použití dopravních prostředků, které běží na na palivo. To není pak tak ekologické, nehledě na fakt, že plastové lahve dokážou taky dobře znečišťovat životní prostředí, pokud jste tedy bordeláři a neuklízíte po sobě.

Systém filtrování vody

konopí a voda Pokud máte omezené finanční prostředky, ale pěstujete ve větším měřítku, tohle by možná mohlo být něco pro vás. Tyto filtrační systému pracuji pomocí reverzní osmózy (RO). V zahraničí je to velmi populární.

Systém funguje tak, že se voda tlačí přes lehce prostupnou membránu, která zachytí většinu kontaminantů. Tady hraje velkou roli cena.

Výhody – RO zajistí opravdu kvalitní filtraci a dekontaminaci. To je skvělé pro čištění většího množství vody, určené pro potřeby pěstitelů. Počáteční náklady vyváží přísun 100% čisté vody.

Nevýhody – Jak již bylo řečeno, cena hraje důležitou roli. V zahraničí se pohybují od stovek až k desítkám tisíců dolarů. To odradí většinu pěstitelů.

Hlavním principem tohoto článku není nabádání k utrácení stovek nebo tisíců korun, nebo zpochybnit dodavatele vody ve vašem okolí, ale spíše o to si uvědomit, jak je vlastně voda důležitá. Měli bychom vědět jakou vodu pijeme a používáme.

voda