Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Zastřihování konopí: je lepší suché nebo mokré?

zastřihování

Zastřihování konopí před, nebo po usušení? Co je lepší?

Zastřihování je běžnou činností v době, kdy vaše rostlina dospěla. Jistě víte proč, lístky (velké rostoucí od stonku a malé přímo z květů) na vaší rostlině zkrátka nechcete. 

Vzniká nám zde zásadní otázka, a to je KDY s touto prací začít? Když je rostlina čerstvě sklizena? Nebo když už měla nějaký ten týden či dva na uschnutí? Je snad nějaká ta doba mezi? Jasně, že je.

Každá z nabízených možností má své pro a proti. Najde se někdo, kdo bude zarytě tvrdit, že jeho přístup je lepší, než ten váš. To vás ale nesmí odradit. Vždy dbejte na to, co je nejlepší pro vás a jak s ustřiženými věcmi budete nakládat.

Mokré zastřihování

detailní zastřihování Tento styl se dělá prakticky ihned, když kytku vyjmete z květináče. Ještě před tím sušením a ošetřováním rostliny.

Pro

 • když odstřihnete části, kde se může držet vlhkost, celý proces sušení se zrychlí. To může být velmi prospěšné, třeba když ve vlhkém prostředí. Na takových místech bojujete s plísní, a čím dřív budete mít vše připraveno, tím víc snížíte riziko plísně.
 • Máte málo místa? Tak tohle je přesně pro vás. Při opracování rostlin před sušením vznikne mnohem více prostoru na jednotlivé kytky.
 • Trichomy zůstávají na rostlině díky své nadměrné lepkavosti. Zastřihnutím za mokra si tak uchováte trichomy plné THC pro budoucí zážitek.
 • Ideální pro začátečníky. Jakmile lístky schnou, mají tendenci se stáčet směrem k šišce, a to může být pro nezkušené ruce problém.

Proti

Ona lepkavost je problém. Díky trichomům budete mít ulepené ruce, rukavice a veškeré nástroje. Chce to plánovat dopředu.

 • Mějte připravenou nádobu s nějakým alkoholem na očištění rukou a nástrojů. Jednorázové rukavice vám následné čištění trochu usnadní.
 • Když sklízíte a přitom zároveň zastřihujete, není to zrovna rychlá a čistá práce. Chce to výdrž. Ale musíte počítat s tím, že to trvá dlouho.

Suché zastřihování

jak zastřihovat rostliny konopí? Druhá možnost je vyčkat 10-14 než rostlina trochu proschne. Nepotřebný rostlinný materiál pak půjde dolů bez problému.

Pro

 • Zachováním lístků okolo rostliny, nebo na květech z počátku zvyšuje hladinu vlhkosti a celý proces schnutí trvá trochu déle. Žijete-li ve větrném, nebo suchém podnebí, budete za to vděčni. Rychlé usychání by mohlo způsobit ztrátu důležitých terpenů.
 • Trichomy jsou v tomto případě suché a jejich lepkavost prakticky vymizela. Nebudete mít tak okolo sebe takový binec a půjde vám to snadněji a rychleji.

Proti

 • Jakmile trichomy uschnou, manipulace  je sice jednodušší, ale ony malé kulovité výrůstky mají tendenci se při neopatrné manipulaci zničit. Právě ony obsahují velké množství THC, takže si dávejte na následnou manipulaci pozor.
 • Vaše úroda nakonec uschne a budete se mí na co těšit. Rostliny po uschnutí sice trochu ztratí na objemu, ale stále zabírají podstatně více místa, než ty opracované ihned po sklizení. Chcete-li nejprve sušit, a až pak zastřihovat, ujistěte se, že máte dostatek prostoru.

To nejlepší z obou světů?

takto vypadá opracovaná rostlina Dokážeme najít něco mezi? Určitě je možné jít po oné „zlaté střední cestě“. Nikde není řečeno, že se musí provést první, nebo druhý způsob. V této metodě provádíme nejprve odstranění velkých listů, které jsou napojeny na stonek. Menší, okvětní lístky necháme netknuté.

Když šišky uschnou, odstřihněte je z hlavního stonku a rozdělte na menší části (tzv. Bucking). Všechno si schováte. Až budete chtít hrábnout do vaší tajné sbírky, jednoduše ustřihnete malé lístečky z květů.

Pro

 • Práce se pro tentokrát rozdělí. Nedostanete se do situace (po sklizni nebo po usušení) kdy před vámi bude ležet halda šišek, které budou potřebovat péči.
 • Okvětní lístečky slouží jako ochrana trichomů. Po jejich ustřihnutí budou květy stále hezké na pohled a plno využitelné (maximální potenciál THC, uchovaný v trichomech)
 • Někoho z vás to potěší i po vizuální stránce. Uskladněné šišky ve sklenicích vypadají jako nějaký lahodný pokrm, který jen čeká, až sklenici otevřete a pustíte se do něj.

Proti

 • Jediná nevýhoda je v momentě, když si chcete užít plody vaší práce, ale jsou nich stále malé lístečky, které vás okradou o drahocenné minuty.

Co k tomu dodat?

manipulace s rostlinou Jak jste si mohli všimnout, obě varianty mají své pro a proti. I ta poslední, mixovaná, má svou jednu stinnou stránku. Faktem zůstává, že v obou případech musíte vynaložit nějaké do úsilí. Hold bez práce nejsou koláče.

Ale přece, jste raději zastánci zastřihování ihned po sklizni? Nebo raději chvíli počkáte a všechno provádíte v suchém stavu?