Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Byznys jen pro vyvolené – firmy budou pěstovat marihuanu pro stát i na vývoz

Česká republika chce být vedle Nizozemska, Izraele a Švýcarska další zemí, která vyváží marihuanu pro léčebné účely. Licence na výrobu získají vítězové tendru nejdříve za rok. Novela zákona je těsně před schválením

konopi byznys dovoz pestovani Licence na pěstování konopí pro léčebné účely od státu získají v počátku dvě až tři české firmy, které budou vybrány ve výběrovém řízení. Dohlížet na ně bude státní agentura, která od nich marihuanu vykoupí a případné přebytky bude moci exportovat do dalších zemí.

Serveru IHNED to řekli experti, kteří se podíleli na novele zákona o léčivech. Zákon prošel ve sněmovně do třetího čtení a je těsně před schválením.

Počítá se s tím, že zákon vstoupí v účinnost hned po schválení, ale u udělení licencí bude roční odklad,“ řekl Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

„Podle zákona může licenci získat maximálně deset subjektů, pracovní skupina navrhovala, aby to v počátku byly dvě až tři firmy. Hlavně aby nebyla jen jedna, která by měla monopol,“ říká Vobořil.

Stát tedy bude nejprve léčebné konopí dovážet – pravděpodobně z Izraele, kde je nejlevnější, nebo z Nizozemska. V úvahu připadá ještě USA (Kalifornie), Kanada a od příštího roku i Švýcarsko. S dovozem by se podle Vobořila mohlo začít již na jaře.

Licence a dohled nad dovozem, vývozem, pěstováním a velkoobchodní distribucí léčebného konopí bude mít agentura, kterou v Česku bude Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

sukl-logo-cz-standard-velke

Ústav má mít teď rok na to, aby ve spolupráci s dalšími úřady připravil podmínky tendru. Ten by měl být tříkolový a nadpoloviční váhu v posuzovaných kritériích by v něm měla hrát nabízená cena – ne větší, než je nejlevnější dovozní cena. Uvažuje se, že licence bude udělena nejméně na 5 let.

„Do výroby léčebného konopí se asi pouštět nebudeme,“ řekl Václav Říha, ředitel firmy Hemp Production z Chraštic na Příbramsku. Ta patří mezi největší tuzemské výrobce produktů z technického konopí včetně potravin a kosmetiky.

„Je to přece jen něco jiného, než my děláme. Teď jsem se byl podívat na veletrhu Cannafest, veškeré vybavení existuje, dá se koupit, ale klíčová je vysoká kapitálová investice do skleníků. Ty my nemáme. Pokud by bylo povoleno pěstování léčebného konopí i na volné ploše, pak bychom o tom uvažovali,“ dodal Říha.

langr Zájem proniknout do byznysu s léčebným konopím by mohl mít i bývalý poslanec Ivan Langer. Ten patří mezi průkopníky léčebného konopí u nás, ve sněmovně na toto téma organizoval semináře.

„Má stát nepřímo podporovat byznys těch, kteří se pohybují na úrovni organizovaného zločinu, nebo toto sám uchopí a na základě striktní regulace umožní použití konopí k léčbě,“ uvedl před časem Langer v televizní debatě.
Podle informací se Ivan Langer účastnil schůzek podnikatelů s bývalým šéfem SÚKL Martinem Benešem, kterého ale ministr Heger letos v únoru odvolal. (toto mi hodně smrdí pozn. Growmart)

Nenechme si ukrást konopí, farmaceutické firmy a organizace si na něj dělají zálusk. Jediná a správná možnost je plná legalizace konopí maximálně v rovině alkoholu – Growmart

Reakci Ivana Langera se nám získat nepodařilo, telefon nezvedal a na zaslanou SMS nereagoval.

O využití konopí pro lékařské účely se u nás léta diskutuje, za novelou zákona stojí třeba Pavel Bém nebo předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Lék za čtyřicet tisíc

sativex V Česku si už dnes mohou pacienti objednat léky ze zahraničí, které obsahují účinnou látku THC, například Sativex a Marinol. Měsíční cena za léčbu ale stojí v prvním případě přes deset tisíc korun, v případě Marinolu astronomických 40 tisíc. Protože tento lék putuje přes několik dealerů, je jeho cena u nás desetinásobná než ve Spojených státech ( V USA stojí pilulka 17 USD, v ČR 3 750 korun).

Na černém trhu se cena marihuany pohybuje mezi 120 až 250 korunami za gram. V Izraeli jsou výrobní náklady kolem tří eur na gram, tedy asi 75 korun.

MF Dnes uvádí, že měsíční dávka léčebného konopí bude na jaře pacienty v lékárně stát 12000 korun

„K přesným kalkulacím koncové dovozní ceny ještě podle mne nedošlo a domnívám se, že ani nedojde, dokud nebude jasný termín, od něhož bude možno začít dovážet,“ řekl MUDr. Tomáš Zábranský z Centra adiktologie při 1. lékařské fakultě UK.

tuna-travy V Evropě v současné době marihuanu pro léčebné účely dovážejí například Německo, Itálie či Finsko. Do těchto tří zemí dodává zboží nizozemská státní agentura Cannabis Bureau a ročně vyveze více než sto kilogramů marihuany. Ty by pro představu měly na černém trhu cenu 15 až 25 milionů korun. Ve srovnání s objemem tržeb běžných prášků na bolest z dílen farmaceutických firem jde pouze o nepatrný zlomek.

Schvalovaný zákon u nás neznamená legalizaci marihuany ani povolení pěstování konopí pro vlastní potřeby, jak požadují aktivisté.

zdroj ihned

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!