Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Co je Mateční rostlina konopí?

Mateční rostlina konopí

Co je mateční rostlina konopí a k čemu slouží?

Ve světě pěstování konopí se čas od času setkáte s pojmy, které vám možná nebudou dávat úplný smysl. Jedním z nich může být například pojmenování „mateční rostlina“. Pro občasné pěstitele, nebo úplné laiky to bude zcela neznámý pojem. Naopak pro zkušené matadory a lidi zběhlé v pěstování je to něco jako alfa a omega. Co to tedy je ta mateční rostlina a k čemu vlastně slouží?

Rostliny konopí pocházejí ze dvou zdrojů: buď si koupíte požadované semínka, nebo si uděláte klony. Mateční rostliny jsou stěžejní právě pro tu druhou varianty – z nich se klony vytváří. Mateční rostlina je velmi ceněna, jelikož má úžasné genetické vlastnosti, a právě proto si jich pěstitelé dost váží. Jejich klony jsou genetické kopie, které jsou pravidelně odstřiženy a zasazeny.

Mateční rostlina má nastavený takový cyklus, aby byla stále ve vegetativním stádiu. V této fázi můžete klony odřezávat pravidelně a nic se nestane. Odřezky provádějte vždy a pouze ve vegetativní fázi.

Co se týče vegetativního stádia rostliny, jsou na to dva úhly pohledu. Jedni pěstitelé tvrdí, že je dobré držet rostlinu stále ve vegetativním stádiu, aby byl její genetický profil zachovaný a vy mohli jen dělat klony. Ale pokud máte omezené podmínky na pěstování, může to být trochu náročné. Druzí pěstitelé jsou toho názoru, že pokud už máme dostatečné množství klonů, proč vlastně rostlinu nesklidit, když už dostála svému účelu? Je to docela logické, jelikož klony jsou identické s matkou a budou její přímou kopii. Nevýhoda je jen ta, že budete rostlinu muset znovu vypěstovat do finální podoby, aby se jste mohli produkovat další klony.

Proč je dobré mít mateční rostliny konopí?

klony pomalu rostou Mateční rostlina vám zajistí stoprocentní genetickou konzistenci, takže nová generace bude mít totožnou chuť, aroma, účinky a terpenový profil. Všechny klony navíc budou růst v podobném, ne-li stejném tempu, budou mít stejně kvalitní úrodu a vzhled. Bonusem bude i to, že dokonale poznáte fenotyp dané odrůdy.

Je zde také garance, že klony budou samice. Ušetříte si tedy čas s klíčením semínek, vyházením samců a případnému oplodnění rostlin. Pěstováním od semínka navíc ovlivňuje hodně proměnných, třeba výživa, způsob pěstování apod.

Pěstováním mateční rostliny také můžete ušetřit čas a nějakou tu kačku Nebudete muset kupovat nová a nová semínka a následně je pěstovat. S mateční rostlinou si jen odkrojíte požadovaný počet klonů a budete moci pěstovat nové a krásné rostliny.

Jak postupovat při výběru mateční rostliny?

dokonalost sama? Jelikož jsou klony geneticky identické vůči jejich matkám, je nesmírně důležité, aby mateční rostlina byla vysoce kvalitní, nebo rovnou dokonalá. Můžete sice koupit balení semínek jedné odrůdy, ale stane se, že je to kombinace mnoha fenotypů a každé semínko se může projevit ve své vykvetlé podobě trochu jinak.

Takto si vybere tu nejlepší rostlinu:

  1. Zakupte požadovaná semínka konopí a začněte s procesem klíčení.
  2. Když jsou rostliny trochu větší, udělejte si pár klonů a každý z nich pak pojmenujte podle toho, z jakého semínka jsou.
  3. Nechte klony přejít do fáze kvetení, zatímco originální rostliny ponechte ve vegetativní fázi. Klony musíte nechat vykvést, aby vyplynulo na povrch jejich pohlaví.
  4. Zbavte se všech samčích rostlin a jejich předchůdců ve vegetativní fázi.
  5. Jakmile máte všechny samičí rostliny, nechte je vykvést do finální podoby.
  6. Ze zbývajících rostlin ve vegetativní fázi odeberte pár klonů a nechte je též vykvést.
  7. Jakmile tyto rostliny sklidíte, začněte si zapisovat vše, co vás napadne. Aroma, tvar šišky, velikost úrody, tempo růstu, celková kvalita rostliny. Musíte je přirozeně i ochutnat.
  8. Jakmile máte vybraného vítěze, vezměte si originál (stále ve vegetativním stádiu) a ostatních se zbavte. Gratulujeme, právě jste si udělali kvalitní mateční rostlinu.

Jako zachovat mateční rostlinu konopí?

mateční rostliny konopí Vždy je dobré ponechat si originální mateční rostlinu, kterou jste vypěstovali ze semínka, než ji začít dělat znovu z jejího klonu. Běžně zasazené rostliny mají lepší a pevnější kořenovou strukturu. Taky je obecně známo, že jejich imunitní systém je silnější než u jejich klonů.

Někteří pěstitelé chrání své mateční rostliny tak, že je pěstují ve kvalitním, organickém půdním mixu.

„Když začnete s pěstováním rostliny přímo v organickém půdním substrátu, rostlina si pak bude moci lépe vytvořit imunitní systém na boj proti nemocem. Je to rozhodně lepší, než kdyby jste do ní cpali předražené hnojivo a pěstovali ji neorganicky“, toto tvrdí Cody Erikson, hlava pěstitelů z indoorové farmy Khush Kush.

Jakmile si vyberete mateční rostlinu, musíte jí vytvořit perfektní nutriční režim. Musí zůstat zdravá po celou dobu své existence a dobře zvládat stres, protože z ní odstřihujete jednotlivé části.

Klony musí mít vysokou úroveň uhlohydrátů a mít pevnou buněčnou strukturu. Výživa by měla zahrnovat větší množství vápníku, který buněčnou stěnu posiluje. Uhlohydráty, vápník a voda pak budou moci tvořit kvalitní soustavu kořenů.

Dusík je sice skvělý na výživu rostlinu, ale tady se mu raději vyhněte. Podporuje totiž rychlý růst, což se projeví slabými stěnami buněk a nízkou úrovní uhlohydrátů.

Bohužel i mateční rostlina má svůj životní cyklus, tak jako všichni. I s dokonalou péčí přijde jednou chvíle, kdy rostlina začne chřadnout. Odebrané klony už nebudou růst takovým tempem jako před tím, úroda bude stát za houby a její kvalita taky nebude zrovna převratná.

Ale nebojte, může to trvat i pár let než tohle přijde. Každopádně je dobré s tím do budoucna počítat a snažit se zachovat genetiku, kterou jste si oblíbili.

Mateční rostliny jsou tedy nedílnou součástí pěstování konopí. Stejně jako samurajové, tak i pěstitelé se tvorbou matek snaží o vytvoření něčeho dokonalého. A musíme uznat, že jim to opravdu jde.

A co vy? Jak vypadala vaše první mateční rostlina? Vzpomínáte si na průběh jejího zrodu? Nebo jste to zatím ještě nezkusili?