Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal: 0,0 

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Co je to hašiš a kde se vůbec vzal?

co to je hašiš?

Co to je hašiš?

kostka hašiše Pokud jste fanoušci do konopí, určitě jste někdy slyšeli pojem „hašiš“. Většina z vás bude vědět, o co se jedná. Ale pro neznalé tady máme detailní popis této magické kostky.

Hašiš pochází z trichomů, což jsou malé výrůstky podobné houbám, které se vyskytují na květech rostlin konopí a jsou základem známé pryskyřice. Způsoby extrakce této pryskyřice se praktikují už celá staletí, ale díky vzestupu a legalizaci konopí na celosvětové úrovni se objevují stále nové a nové metody, jak tuto pryskyřici extrahovat. Výroba hašiše se tím pádem dostává už i na legální trh.

Odkud hašiš pochází?

Slovo hašiš (v originálu hashish) pochází z arabského jazyka a v podstatě znamená „tráva“. Mnoho lidí věří, že hašiš se stal populární někdy na přelomu devátého a desátého století našeho letopočtu. Uvádí se ale, že indická metoda zpracování jménem Charas (sběr pryskyřice přímo z rukou pěstitelů konopí) tady byla ještě dříve.

Hašiš se dostal do širšího povědomí západního světa až na přelomu 19. století, jako výsledek evropských výprav do Afriky. Po mnoho let byl hašiš v rukou tehdejších léčitelů, kteří zkoumali jeho vlastnosti, možné metody extrakce a způsoby využití v medicíně.

Začátkem 20. století byl hašiš součástí velké části západní medicíny. V této době také došlo k prohibici, díky které se veškeré produkty z konopí dostaly do ilegality a byly odsunuty na černý trh. Hašiš nebyl výjimkou.

Známé druhy hašiše

Dry sift hašiš

dry sift Když se konopí začalo znovu objevovat na přelomu šedesátých let minulého století, své místo na výsluní si našel i hašiš. V zemích jako je Nepál, Maroko, nebo Afghánistán se produkce hašiše rapidně zvýšila a tím pádem vzrostl i vývoz do západních zemí. Hašiš se tehdy dodával v podobě velkých, tvrdých cihel, vyrobených za pomoci tlaku a tepla.

V osmdesátých letech došlo ke změně, když byla představena metoda „separace žláz“. Tuto metodu použil John Gallardi a docílil tak pomocí stroje jménem „master sifter“. Principem „seperace žláz“ je oddělení hlaviček trichomů z rostliny konopí pomocí vibrace. Více by jste se mohli o této metodě v knize Eda Rosenthala, Beyond Buds.

Ice water hašiš

ice water hash V té samé době Neil Shumacher a Rob Clarke začali zkoušet nové typy extrakce pomocí vody, což byly prvopočátky metod pro tvorbu ice water hašišem nebo bubble hašiše. Vybavení, které se k této metodě používalo, bylo představeno veřejnosti až v roce 1997 panem Reinhardem C. Delpem. Jeho patent později upravila a modifikovala Mila Jansen pro své izolační pytle na opylování.

Koncept těchto pytlů poté adaptoval jeden kanadský nadšenec do konopí, Marcus „Bubbleman“ Richardson, jehož bubble pytle se pak staly populární ve světě extrakcí.

Jak se hašiš vyrábí?

Hašiš je vlastně koncentrovaná forma konopí, kdy se kanabinoidy ve formě trichomů oddělují z rostlin konopí pomocí konkrétní metody. Oblíbené jsou tedy metoda dry sift a metoda ice water.

Skvělé na těchto metodách extrakcí je, že si veškeré potřebné vybavení můžete jednoduše pořídit v obchodně s domácími potřebami, nebo na internetu. Specializované vybavení, jako je lis na cihly, nebo síta na přesívání kiefu, si také můžete pořídit online.

Metoda dry sift

  • základem je mít pečlivě ošetřený a hlavně zmražený rostlinný materiál. Čím nižší teplota, tím lépe se budou trichomy odstraňovat z rostlinného materiálu.
  • jakmile máte všechen materiál z rostliny konopí na sítu, jednoduše válejte květy pomocí rukou po ploše, sem a tam.
  • nádoba pod sítem se pomalu začne plnit kiefem. Pamatujte, tento proces je hodně o šikovnosti a trpělivost. Jedete tady na kvalitu, ne na množství. To by samozřejmě mohlo být větší, ale odměnou vám bude velmi kvalitní materiál. Barva kiefu je někde mezi oranžovou a hnědou.

Ice water metoda

  • zmražený rostlinný materiál vložte do přesívacího pytle a zkombinujte se suchým ledem, který by měl mít minimálně 40%. Tento typ ledu je 5x studenější než běžný led, takže extrakce bude lépe provedena.
  • když s pytlem začnete třást, rostlinný materiál se oddělí pomocí tření o kostky ledu a spadne dolů do síta. Čím déle třeseme, tím více materiálu máme. Může zde ovšem dojít ke kontaminaci. Celý tento proces je velmi delikátní a je velmi jednoduché něco pokazit.
  • jakmile jste spokojení s množstvím kiefu, přestaňte s pytlem třást a posbírejte všechen materiál. Materiál bývá spíše nazelenalý.

Je na čase udělat z kiefu hašiš

lis na výrobu hašiše

  • Kief jemně ometeme od stěn nádoby, nejlépe smetáčkem. Všechen materiál pak nachystáme na vložení do lisu.
  • Než tak učiníme, lis si musíme očistit a obložit spodní i vrchní strany papírem, nebo ubrouskem. Poté lisujeme.
  • Po pár minutách máme hotovo a vaše kostka/cihla hašiše je na světě. Aby jste se přesvědčili o tvrdosti, můžete onu kostku klidně zlomit. Konzistence podle někoho identický s trochu tvrdým marcipánem.

Jakým způsobem můžeme hašiš užívat?

jak se dá hašiš konzumovat? Na začátku se hašiš konzumoval orálně, ve své pevné formě přidaný do jídla, nebo do nápoje. Indický drink Bhang je známý právě díky hašiši.

Snad nejvíce oblíbenou metodou je kouření. Hašiš se může kouřit buď samotný, nebo v kombinaci s květy konopí.

Některé typy hašiše se dají poměrně úspěšně dabovat, ale mnoha lidem vadí, že dabovací dýmky jsou pak zbytečně špinavé od rostlinného materiálu. Alternativou pak může být i hašišový olej, který se dabovacím hřebíku rozpadne úplně na dýmce nezanechává snad žádné stopy.

Upozorňujeme, že hašiš je daleko silnější než květy konopí. Potence je v rozmezí 40-80%. Takže pokud si chcete dopřát kvalitní hašiš, dávejte si na něj pozor. A jestli máte zájem si jej vyrobit, teď už víte jak, stačí si pořídit jen nějaké to vybavení.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!