Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:
No products in the cart.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Historie hybridních odrůd konopí

Historie hybridních odrůd konopí aneb jak jsme se dostali k podobě dnešní marihuany

Pěstitelé konopí se odjakživa snažili najít nějakou unikátní a nevšední odrůdu, která by na každého zapůsobila. Tak obrovské množství chutí a účinků nabízelo takřka nekonečno možností. Za posledních 60 let se znalci konopí snažili být co nejvíce odlišní, a proto křížili odrůdy ze všech koutů světa.

Dnes, a to především díky jinému postoji vůči marihuaně, jsou možnosti jiné než před lety. Vezměte si například USA a Kanadu. Křížení se najednou stalo jednoduší. Semínka konopí takovýchto odrůd najednou byly k dostání snad všude a jejich počet stále rostl. 

Pak vzešla jednoduchá, ale poměrně důležitá otázka: “Odkud se vlastně všechny ty odrůdy vzaly?” Když se nad tím zamyslíte, je to vlastně zajímavé téma, jelikož dnešní moderní odrůdy mohou být hybridem nějakého hybrida. Ovšem základních kamenů, stavebních bloků pro mnohé odrůdy je relativně málo.

Chápání dnešní formy hybridních odrůd je ceněná vlastnost v tomto stále rostoucím odvětví. Dobrý a zkušený pěstitel by měl vědět co je pro danou odrůdu typické, v jakém prostředí ji pěstovat a jak se o ni starat. Pojďme se tedy podívat tomu všemu na kloub.

Pojmenování jednotlivých druhů konopí

historie hybridních odrůd konopí

Jak vás možná napadne, máme několik druhů konopí. Jmenovitě se jedná o druhy Sativa, Indika, Afghanika a Rudelaris. V minulosti se našlo pár osob, kterým se přímo příčilo, aby konopí mělo nějaké druhy či poddruhy. Takže pro mnohé botaniky bylo rozdělení do čtyř kategorií považováno za ohromný úspěch.

Sativa

Tento druh může dorůst až do výšky šesti metrů. Oproti svým protějškům má dutý stonek a jednotlivá patra má dál od sebe. Nažky jsou částečně odhaleny (nažka je druh nepukavého suchého plodu který obsahuje semínko, podobně jako u pampelišky). Listy Sativy jsou velmi dlouhé a mají úzké, mečíkovité části. Nové květy rostou vždy směrem nahoru na těmi starými, po celou dobu kvetení. Z klimatického hlediska nebyly tyto rostliny nikdy stavěné pro tropy, ale dokázaly se adaptovat na teplé podnebí, kde se po celý rok denní doba moc nemění.

Indika

Indiky jsou na první pohled odlišné od sativy. Maximální výška může jít až ke třem metrům, ale bývá to mnohem méně. Stonek je dost pevný a jednotlivá patra jsou blízko u sebe. Květy mají danou dobu kvetení. Listy jsou kratší, úzké a špičaté.

Afghanika

Velmi zajímavý druh, který se dobře adaptoval do horského klimatu a původně se pěstoval zejména pro produkci hašiše. Nejsou moc vysoké, ale jsou dost košaté a mají tvrdý stonek. Mnohem pěstitelů toto konopí afgánského původu mělo za indiku, ale ruský biolog Nikolaj Vavilov prohlásil, že afghanika je odlišná od indiky. Je mnohem menší než indika, má žebrovitý stonek, listy jsou dlouhé a široké. Řapíky této rostliny jsou též nebývale dlouhé, šišky jsou mnohem tvrdší, doba kvetení je kratší a účinky jsou mnohem silnější než u klasické odrůdy indiky. Takže ve finále to může uživatele docela zmást. Dnes pojmenování afghanika už neslýcháme tak často, spíš uslyšíte, že některé odrůdy indiky mají afghánský nádech.

Rudelaris

Tyto druhy rostlin byly poprvé zaznamenány v roce 1924. Podle všeho pochází ze západní části Ruska, ze Sibiře a Střední Asie. Jsou ještě menší než indiky. Nemají zpravidla ani jeden metr. Mají hladký stonek a malé listy. Rudelaris jsou především známé jako zdroj pro samonakvétací odrůdy konopí. Ty nepotřebují ke svému růstovému cyklu světlo, ale rostou sami s přibývajícím “věkem”.

Landrace: původní druhy konopí

historie hybridních odrůd konopí Slyšeli jste někdo něco o tom, že by mohlo existovat nějaké původní konopí? Zní možná komicky, ale je to tak. Představte si, že začnete pěstovat marihuanu v odlišných částech světa. Může se jednat o hornaté oblasti, tundry, tropy, subtropy či třeba náš běžný klimatický pás. Takto pěstovaná rostlina si začne zvykat na dané prostředí a vytvoří si jistý typ návyku, aby se jí v dané oblasti dařilo.

Pak přichází situace, se kterou se ona rostlina musí nějak vyrovnat. Může se jednat třeba o časté deštivé počasí, období sucha, rapidní nárůst a pokles teploty, nebo denní a noční cykly. Rostlinu mohou ohrožovat například i různé patogeny, škůdci z říše hmyzu a zvířat atd. S tím vším se rostlina musí potýkat a následně se adaptovat, aby přežila. Přežívají pouze ty nejsilnější rostliny, které potom vytváří semínka. Vznikají pak další a další generace se stejnými charakteristikami pro daný kraj. Dobrým příkladem je třeba konopí, které se přizpůsobilo podmínkám dnešního Afghánistánu. Těžko by se tyto semínka konopí dostaly do Ameriky, nebýt tehdejších farmářů. Landrace tedy mají jistou vlastnost, která je nějakým způsobem spjata s místem původu. Známé landrace jsou Afghani, Durban Poison, Jamaican, Colombian, Panama Red a Thai.

Křížení odrůd konopí

Veškeré konopí, které se počátkem šedesátých a sedmdesátých prodalo v USA bylo pěstované formou outdoor. Tehdy se začalo křížit za účelem získání co největšího množství THC v dané odrůdě. Odrůdy Jamaican a Northern Mexican měly tehdy velmi kvalitní a rychlé květenství, ale jejich potence nebyla tak závratná. Tamější pěstitelé se je tedy rozhodli zkřížit s typy odrůd, které měly dobu kvetení o něco delší (Panamanian, Colombian, Thai). Tehdejší křížení dalo vzniknout velmi slavným odrůdám jako Original Haze a Maui Wowie.

Dost se v té době praktikovala metoda mezidruhového křížení. Princip byl jednoduchý, stačilo vzít  samčí a samičí rostliny konopí z jedné odrůdy a skrze opatrnou selekci jste tímto křížením dosáhly opravdu kvalitních chutí, typických pro danou odrůdu. A navíc, díky tomuto typu křížení se požadované vlastnosti zachovaly i pro další generace.

Skunk #1

historie hybridních odrůd konopí Toto je snad nejznámější výsledek mezidruhového křížení vůbec. Začátky této odrůdy se datují do sedmdesátých let dvacátého století. Nadšenci do marihuany tehdy přijeli do Kalifornie a vzali sebou typické afghánské odrůdy (Afghani Landrace). Pěstitelé si tehdy uvědomili, že se odrůdy afghanika velmi dobře snášejí s vysokými sativami, které byly nesmírně populární. Na undergroundové scéně v Severní Kalifornii tehdy vzniklo uskupení Sacred Seeds. Toto uskupení vytvořilo hybrida z afghánské odrůdy a odrůdy Acapulco Gold a Colombian Gold.  Tak vznikl Skunk #1 a byl poprvé uveden do neoficiálních katalogů v roce 1981. Díky své sladké chuti a silnému rauši se Skunk #1 stal nejoblíbenější a nejprodávanější odrůdou v Kalifornii. Ale co čert nechtěl, všimla si toho policie. V roce 1982 udělala zátah na Sacred Seeds, zatkla zainteresované osoby a firmu zavřeli. Nicméně, jeden z jejich pěstitelů, Sam the Skunkman utekl a vzal si genetické informace o této odrůdě sebou.

Následuje přesun do Evropy a světoznámého Holandska. V Osmdesátých letech zde byly zákony ohledně marihuany dost benevolentní. To začalo lákat pěstitele a odborníky na marihuanu a vzniklo tak pár známých seedbank, včetně Seed Bank of Holland a Super Sativa Seed Club. V té době zrovna Sam the Skunkman prchal z Kalifornie a na svou pouť si vzal Skunk #1 a pár dalších odrůdy ze Sacred Seeds. Díky poctivé a tvrdé práci vznikla nová seedbanka, Culltivator’s Choice.

Přesunutí kalifornské genetiky do velmi tolerantního Holandska byla událost monumentálních rozměrů, která ovlivnila budoucnost konopí. Křížení a pěstování šlo tehdy jako po másle, díky benevolentní holandské vládě. Vznikla platforma pro mezinárodní transport semínek konopí. Když se se uskutečnil první High Times Cannabis Cup v roce 1988 v Amsterdamu, Skunk #1 od Culltivator’s Choice si hrdě přišel pro první místo.

Odrůda konopí Skunk #1 jako základ

historie hybridních odrůd konopí Ze Skunku #1 se stal excelentní základ pro následné křížení. Vznikly tak F1 hybridy. Tyto odrůdy se vyznačovaly svou rázností (rostly mnohem rychleji a jejich úroda byla opravdu pohádková). Každá další generace vždy předčila tu předchozí. Ze Skunku #1 se stala nejvíce vyhledávaná odrůda, jelikož na křížení byla fenomenální. Z dnešního pohledu je předkem snad největšího počtu odrůd, které známe.

Díky kombinaci vlastností rostlin afghani a sativa má Skunk #1 opravdu bohatou úrodu. Květy sativy mají dlouhé květové uskupení, i když nejsou tak pevné, což jim pomáhá proti dešti a posilují odolnost vůči plísním.

Naopak odrůdy afghanica mají typicky malou stavbu, tvrdé uskupení květů a díky svému původu si zvykly na větrné prostředí. Když jste tedy zkombinovali odrůdy afghanica a sativa, dostali jste unikátní rostlinu, která má dlouhé, ale přesto pevné uskupení šišek s dobrou vzdušností. Jedinou nevýhodou je, že Skunk #1 vykazuje náchylnost na šedou plíseň. Je škoda, že odolnost proti plísni po svém předku z rodu sativa nezdědil. Co se týče podmínek pěstování, tak nejlépe vypěstujete Skunk #1 ve skleníku nebo indooru, outdoor se doporučuje jen v mírném klimatu.

Northern Lights

historie hybridních odrůd konopí Opět tu máme jednou klasickou odrůdu, která vedla k mnoha senzačním projektům křížení druhů. Díky svým kořenům z  Pacifiku se Northern Lights považuje za výsledek mezidruhového křížení odrůd afghanika. Na holandskou scénu ji přivedl zakladatel Seed Bank of Holland, Nevil Shoenmakers.

V roce 1991 Schoenmakers prodal Seed Bank of Holland seedbance Sensi Seeds. Sensi Seeds momentálně nabízí semínka konopí odrůdy Northern Lights, kterou získaly zpětným křížením. Podle nich je odrůda Northern Lights velmi jemná a její aroma je směsicí medu a jalovce.

Blueberry

historie hybridních odrůd konopí Jedná se velmi známý a oblíbený hybrid afghanica-sativa. Tato odrůda se vyznačuje ovocnou příchutí a velmi specifickým raušem. Snad nejvíce že všeho toto aroma připomíná borůvky a i sami rostliny mají tendence mít modrý, někdy i fialový nádech. Před sklizní je spíše do fialova.

Jako mnoho odrůd (třeba AK-47) tak rostliny odrůd Blueberry mají tendence kvést pomalu a jsou ochablé, když se dobře neprostříhávají.  Pravidelné zastřihování je zde nutné. Rostlina bude neustále pod formou jistého stresu a reagovat na to formou růstu, čímž se zahustí a bude mít více keříkovitou strukturu. Aby nedošlo k výskytu škůdců, občas odstřihněte spodní větvičky, pro lepší přísun vzduchu.

Blueberry se velice hodí na další mezidruhové křížení. To je patrné i podle katalogů mnoha semínek konopí, které mají ve svém názvu buď “blue” nebo “berry”.

Nalezení zlaté žíly

historie hybridních odrůd konopí Možná si myslíte, že odrůdy jako Northern Lights, Skunk #1 a Haze ovlivnily svět konopí nejvíce. No, to jste ještě nepoznali OG Kush. Má snad tu nejsilnější příchuť jakou by jste našli. Jakmile ji jednou ochutnáte, tak se vám nesmazatelně vryje do paměti. Kromě silné a výrazné chuti se může pyšnit velkým množstvím THC, a to více než 25%.

Hybridy OG Kush dnes najdete snad všude, a jsou stejně známé, jako jejich předkové z časů minulých. Jeden takový hybrid je například Girl Scout Cookies ( OG Kush x Durban Poison).

Díky své unikátní struktuře nenajdete kvalitní květy jen na vrcholu této rostliny, ale i v jejich spodních částech. Skrze své kratší větve je také možné, že jich můžete vysadit více na menším prostoru, což se přirozeně podepíše na vaší budoucí úrodě. Dávejte si pozor na větrné počasí, pokud budete pěstovat outdoor. Větve by se mohly pod silou větru ulomit.

Technické konopí

historie hybridních odrůd konopí Musíme zmínit i CBD, které si skrze své blahodárné účinky postupně dere cestu na výsluní. Nebude zmiňovat účinky tohoto kanabidiolu, jelikož se tomu věnují mnohá témata na našem webu, ale řekneme si něco o původu.

CBD se velkém množství extrahuje z technického konopí, které je speciálně šlechtěno, aby mělo co největší šišky a co nejvíce pryskyřice. Hodnota THC by zde neměla přesáhnout 0,3%. Takže namísto velkého množství THC zde máme pryskyřici bohatou na CBD.

Variant technického konopí je opravdu mnoho. Pěstitelé se snaží o co největší rostliny s obrovským množstvím CBD, aby se měli velké množství účinné látky. Ovšem jsou i odrůdy kdy máme poměr THC a CBD 1:1. Takové jsou třeba z odrůdy Cannatonic, díky které je zastoupený poměr CBD.

Ten kdo zná svou minulost, ten zná i svou budoucnost. U rostlin konopí se to chápe stylem, že znalosti z minulosti vám pomohou při práci s těmito rostlinami v budoucnosti. A není to nesmysl. Když víme, odkud dnešní hybridy pochází, může nám to do budoucna pomoci při tvorbě nových a trochu víc rozmanitějších odrůd. Navíc díky křížení máme mnoho moderních a vyhlášených vzorků, které jsou známé po celém světě.

O konopí se zajímá stále více lidí. Uvidíme, jaká bude budoucnost této rostliny a co všechno z ní pěstitelé, botanici a vědci ještě vymáčknou.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!