Jakým způsobem ovlivňuje světlo kvalitu a kvantitu rostlin konopí?
Konopí je velmi zajímavá rostlina, která má mnoho využití. Když se podíváme na technické konopí, vidíme potenciál hlavně v průmyslu. Stavební materiál, látky, bio palivo, stelivo pro zvířata, papír, klenotnictví a obuv. Tady všude technické konopí zanechává stopy. Pak je tady využití v lékařství. Účinné látky z této rostliny si dovedou poradit s psychickými poruchami, s fyzickou bolestí a ve sportovním průmyslu jsou na vzestupu.
Abychom však vytěžili z této rostliny maximum, musíme pro ni mít vhodné podmínky. Půda, vlhkost, vzduchotechnika jsou všechny důležité, ale Světlo, to je dar života. A díky tomuto daru z vašich rostlin vyrostou ty nejkrásnější a nejhustší jaké jste kdy viděli. Pojďme se tedy podívat na to, jak díky kvalitnímu světlu a dokonale kontrolovanému prostředí sklidíme maximum.
Kontrolované prostředí
Tyto podmínky se ovšem dají velmi kvalitně kontrolovat u indoor pěstování. Veškeré faktory můžete bez větších problému sami řídit a nastavit tak, aby byly pro rostliny konopí co možná nejlepší. Vlastníte-li kvalitní semínka konopí orientované přímo na indoor, můžete mít až šest sklizní za jeden rok a produktivita vašich rostlin může mít úplně jiný rozsah.
Vliv světla na rostliny konopí
Když pěstujete konopí, tak se soustředíte na co největší úrodu, aniž by to ovlivnilo kvalitu. Chcete mít co možná nejlepší pomět všech důležitých kanabinoidů (CBD, THC), výrazné aroma ve formě terpenů a dostatek trichomů. Tohle všechno dokáže světlo ovlivnit. Faktory, které za tím stojí jsou fotoperioda, intenzita světla a taky jeho kvalita.
Fotoperioda
Pohlaví rostliny bývá zpravidla záležitostí genetiky, ale může být pozměněno i vlivy z okolního prostředí. Julian Tournois si toho všiml při svém výzkumu v roce 1912. Kratší fotoperiody měly výrazný vliv na pohlaví rostliny. V té době prohlásil, že i když je konopí dvoudomá rostlina, tak změny ve světelné periodě mohou směřovat k vytvoření samčích pohlavních orgánů.
Při normální fotoperiodě je výsledné pohlaví 50/50. Nemůžete do toho ovšem počítat feminizovaná semínka, kde je záruka samičích pohlavních orgánů.
Běžná rostlina bez nějakých genetických změn tedy produkuje průměrně stejné množství samčích a samičích pohlavních orgánů. Výskyt obou pohlaví na jedné rostlině (hermafrodit) vyloučen není.
Co říká výzkum dnes? Pokud pěstujete pod umělým světlem tak tak vegetativní fáze by měla mít fotoperiodu 18/6 a fáze kvetení fotoperiodu 12/12.
Intenzita světla
Ovšem poměr intenzivnější světlo/větší úroda nemusí vždy platit. David Potter a Paul Duncombe provedli sérii pokusů v roce 2012. Různé druhy intenzity světla neměly tak velký vliv a olistění a celkové množství. Naopak když docházelo ke zvyšující se intenzitě, tak se zvětšil počet květů a zvýšila se úroveň THC.
Byl proveden ještě jeden pokus, kde bylo umístěno šestnáct rostlin na čtvereční metr. Wouter Vanhove, který měl pokus na starosti, prohlásil, že větší intenzita světla měla za následek zvýšenou hladinu THC a větší úrodu. Podobného účinku dosáhl při dalším pokusu, kde použil stejně vysokou intenzitu světla, ale rostlin už dvacet na čtvereční metr.
Kvalita světla
Stejné anebo podobné reakce měly i rostliny konopí. Modré světlo mělo jiný vliv na kompaktnost rostliny, než bílé světlo. Další pokusy byly provedeny i s použitím kombinace modrého a červeného světla. Rostliny konopí pod tímto světlem měly větší koncentraci THC a větší úrodu než klasické bílé světlo.
Kombinace modré a zelené byla taky zkoumána v porovnání s běžným světlem. Díky zelenému světlu měli rostliny větší hladinu THC a díky modrému větší hodnotu polyfenolů a flavonoidů.
Kvalita světla a použití barevných kombinací je stále v fázi výzkumu a hledají se ideální kombinace pro zlepšení růstu.
LED světla, HPS světla a jejich vliv na rostliny konopí
V jednom pokusu byly použity dvě HPS lampy a dvě LED světla. Pod HPS světly byly rostliny konopí vyšší a měli robustnější kořenový základ. Koncentrace THC byla nižší než u LED světel. Rostliny vypěstované pod LED světly měli spíše kratší a kompaktnější strukturu, ale hladina CBD a THC zde byla daleko větší než u prvních dvou rostlin. Z tohoto pokusu je patrné, že optimalizace světelného spektra zlepšuje kvalitu úrody.
Umělé svícení si stále žádá nějaký ten výzkum. Přece jen najít nějakou optimální kombinaci těchto dvou světel by bylo přínosem pro všechny fanoušky indoor pěstování. Nezbývá tedy než čekat.
A co si o tom myslí naši čtenáři? Jste zastánci spíše outdooru nebo indooru? Pokud indooru, jaké světlo by jste si zvolili a s čím máte více zkušeností?