Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Kolik světla potřebují outdoorové rostliny konopí?

kolik sluníčka potřebují outdoorové rostliny konopí?

Kolik slunečního světla je optimální pro outdoorové rostliny konopí?

Pokud je vaším cílem maximální možná úroda, musíte zajistit, že vaše rostliny konopí budou mít dostatek slunečního svitu. Ale kolik takového světla rostlina opravdu potřebuje? Existuje něco jako „příliš mnoho světla“? Právě tuto otázku vám zodpovíme níže.

Konopí, stejně jako ostatní rostliny na planetě, potřebuje světlo ke svému růstu. Plánujete-li uskladnit velké množství opravdu nabušených šišek, vaše rostliny budou potřebovat obrovskou dávku světla, mnohem víc než ostatní rostliny. Síla slunce dodává rostlině potřebnou sílu ke správnému růstu a k dosažení maximální velikosti a kvality šišek.

Proč je sluneční světlo pro rostliny konopí tak důležité?

Stejně jako vhodně zvolená genetika, příhodný a kvalitní substrát, správná výživa je i světlo velmi důležité. Proč myslíte, že pěstitelé indooru utrácejí za kvalitní světla? Protože bez nich by jejich rostliny jen těžko mohly vzkvétat podle plánu.

Světlo dává rostlinám potřebnou energii k provedení fotosyntézy. Jednoduše řečeno, víc světla = větší a zdravější šišky.

Kromě fotosyntézy hraje světlo další zásadní roli. Jedná se o fotoperiodu. Díky počtu hodin na denním světle se určuje, v jaké fázi vývoje rostlina je. Ve vegetativní fázi (16-18 hodin na slunci) má rostlina dostatek světla na růst a vývoj. Jak se dny zkracují a rostlina má méně slunečního svitu, pozná, že je čas začít kvést a přepne se do fáze kvetení (cyklus 12/12).

Jaké je ideální množství světla?

Vašim cílem by mělo být vysazení rostlin konopí na takovém místě, kde budou mít co největší množství slunečních paprsků za den. Pokud chcete mít trochu kontrolu nad časem, které rostliny stráví na slunci, můžete je zasadit do větších květináčů a manipulovat s nimi dle potřeby. Je to dobré řešení i kvůli vlnám veder, které se občas mohou vyskytnout.

Rostlina samotná by měla mít nejméně pět hodin přímého slunečního svitu a podobné množství nepřímého. Nedostatek slunečního světla pak vyústí v menší úrodu. A to nechcete!

Pro samonakvétací odrůdy konopí

Samonakvétací odrůdy konopí rostou skoro za každých podmínek, což je dělá vhodnou volbou pro začínající pěstitele. Ale to neznamená, že nepotřebují světlo. Stejně jako u feminizovaných odrůd i samonakvétačky potřebují co největší množství světla, kvůli dobrému růstu a větší úrodě. Vystavení velkému množství slunečního světla je vhodné i proto, že úroda samonakvétaček nebývá tak velká, jako u jejich femizinovaných protikladů, které jsou závislé na fotoperiodě.

Většina samonakvétacích odrůd je ve vegetativním stádiu v rozmezí 3-4 týdnů, než se sami přepnou do fáze kvetení. Jelikož je jejich životní cyklus kratší, můžete sklízet i několikrát do roka.

Ideální doba na zasazení je začátkem léta, kdy jsou dny teplé a dlouhé. Během 60-70 dnů by rostlina měla být připravena na sklizeň. Začnete-li pěstovat později, můžete sklízet i začátkem podzimu.

Dáváte přednost těmto automatům? Jestli ano, u nás si jistě vyberete.

Pro feminizované odrůdy konopí

feminizované odrůdy konopí Oproti automatům jsou feminizované odrůdy závislé na fotoperiodě. Ve vegetativní fázi zůstanou tak dlouho, dokud budou mít minimálně 15 hodin slunečního svitu. Při zasazení na jaře můžete počítat s tím, že vegetativní fáze bude trvat několik měsíců. Jakmile se dny začnou zkracovat, rostliny začnou vykvétat.

Konkrétní doba kvetení závisí už na odrůdě samotné. Některé odrůdy rostou rychle a jsou připraveny na konci léta. Jiné, například sativy s dlouhým kvetením, mohou růst až do konce října.

Dostatečné množství světla tudíž neovlivní jen robustní růst a kvalitu sklizně, ale i přechod mezi vegetativní a kvetoucí fází. U feminizovaných odrůd je doba vysazení mnohem důležitější, než u samonakvétaček. Určitě nechcete, aby vám přízemní mrazíky zničily celou úrodu.

Jestli vás taková odrůda láká, můžete si vybrat z naší nabídky.

Co když máme moc světla?

velké množství světla Kdyby jste chtěli pěstovat konopí v severních klimatických pásech, třeba ve Velké Británii, Nizozemsku, Polsku, nebo Německu, intenzita slunečních paprsků pravděpodobně nebude představovat problém. V oblasti Středozemního moře ovšem mohou nastat komplikace. Tady už nebudete muset řešit dostatek slunečního svitu pro rostlinu, ale spíš způsob jak ji ochránit.

Možností je hned několik. Chcete-li rostlinu zasadit přímo do půdy, hledejte místo, kde slunce svítí jen v dopoledních hodinách a pak je skryto po většinu odpoledne. Rostlina ve stínu tak nebude ve velkém riziku, které by ji mohl způsobit tepelný, nebo světelný stres. Vaše rostlina by taky neměla být orientována směrem na jih, kde ji odpolední slunce dá pořádně zabrat. Zvolte raději orientaci na východ, nebo západ.

Další možností je instalace stínidla a nebo rostlinu zasadit do květináče a podle potřeby ji přenášet. Při horkém dnu ji jen vezmete a schováte do stínu.

Výhodou je, že u nás nejsou tak silné vlny veder. Sice je pravda, že léta jsou mnohem intenzivnější, než před několika lety, ale horko tu nebývá tak často do roka.

Jak je to s nedostatkem slunečního svitu?

co když mají rostliny konopí málo světla? Malé množství slunečních paprsků je trochu těžší situace. Pokud jste rostlinu zasadili napevno na místo, kde je opravdu málo světla, můžete ji podpořit outdoorovými venkovními lampami. Není to sice ideální řešení, ale něco z toho aspoň vytěžíte.

Opět zmíníme rostlinu konopí v květináči a přesouvat ji podle potřeby na lépe osvětlené místo. Jelikož se do této situace dostat nechcete, opravdu doporučujeme zamyslet se nad místem, kde budete chtít rostlinu zasadit.

Slunce bude vždycky lepší, než nějaké umělé světlo a proto je outdoor u spousty lidí tak oblíbený. Nalezení dobré lokality bývá někdy opravdu oříšek, ale když tohle zvládnete, je po starostech. Pak už stačí výběr skvělé odrůdy a pustit se do práce. Ale hlavně, aby pak rostliny měly dostatek světla.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!