Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Jak konopí působí na naše zuby?

zuby a konopí

Konopí a jeho vliv na lidský chrup

Konopí samo o sobě nemá moc velký vliv na ukazatele naší fyzické kondice. Mezi tyto ukazatele patří funkce plic, krevní tlak, hladina cholesterolu a BMI. Výzkum však ukázal, že kouření marihuany má výrazný dopad na náš chrup. Co přesně se odehrává v našich ústech a co čekávat do budoucna?

Riziko periodontálního onemocnění

zuby a konopí Výzkumníci si dávali velký pozor, aby v jejich studii nehrálo roli kouření tabákových výrobků, užívání alkoholu, nadměrná konzumace cukru, nebo špatná hygiena. i Přes tyto faktory zjistili, že marihuana může mít závažný dopad na lidský chrup. Jedná se o riziko periodontálních onemocnění.

Časté kouření konopí tak může vést také k nadměrnému suchu v ústech chronického typu (Xerostomie), Leukoplakii (bílé skvrny v dutině ústní) a bohužel ve velmi vzácných případech až k rakovině úst či krku.

Výsledkem je to, že komunita zubařů a dentálních hygieniků se snaží prosadit jiný přístup k lidem, kteří užívají marihuanu. Apelují tak na jejich zdravý rozum a nutnost zlepšení hygieny. Konopný průmysl zase hledá způsoby, jak se dentálním komplikacím vyvarovat. Řešením jsou samozřejmě konopné extrakty.

Ústa jako ekosystém?

Představte si ústa jako velmi komplexní ekosystém. Každý takový ekosystém potřebuje mnoho organického materiálu, aby se udržel v dokonalém chodu. V případě úst se jedná o sliny. Jsou velmi důležité a v ústech mají nepostradatelné funkce. Nejdůležitější jsou rozklad potravin a udržování vlhkého prostředí. Také čistí zuby i dásně a starají se ničení bakterií na zubní sklovině.

Když kouříte konopí, tak je produkce slin značně omezena. Tento úkaz, tzv. „sušák“ známe všichni.

Děje se to proto, že THC kopíruje funkci našeho vlastního endokanabinoidu, anandamidu. Ten se váže na receptory CB1 a CB2 submandibulární žlázy, díky které snižuje množství slin. Odrůdy bohaté na THC tak způsobí vyslání signálu ke snížení tvorby slin.

Konopí a nepříjemné sucho v ústech

zuby a konopí Asi nejotravnější stránka konzumace marihuany. Nepřítomnost slin může vést k vážnému výskytu bakterií. Sliny totiž obsahují antibakteriální složky.

Ústa bez slin jsou tak ideálním místem pro rozmnožení bakterií, a z toho už pak plynou různé druhy nemocí, zánětů atd.. Nadměrné sucho pak vede ke strukturálním problémům v zubu samotném. Struktura se může oslabit do takové míry, že zub buď velmi jednoduše vypadne, nebo se může lehce zlomit i při slabém kousnutí.

Samotné THC bohužel není tak škodlivé, jako konzumace slazených nápojů a špatného jídla, a špatná hygiena a péče o zuby.

Musíme také podotknout fakt, že mimo sucho v ústech je velmi škodlivý i samotný kouř. Nejen že také vysušuje dutiny ústní, ale způsobuje nadměrné zarudnutí dásní a zapříčiní výskyt fleků na dásních. Toto riziko je podobné i u kuřáků. Že kouř vede i k výskytu rakovinu snad ani nemusíme zmiňovat.

Co pomáhá?

Na sucho v ústech se dá použít mnoho způsobů. Neradíme přestat konzumovat konopí, jelikož mnoho z vás to bere ze zdravotních důvodů.

Takže ideální situace na zbavení se sucha v ústech? Pijte hodně vody. Ne tak velké množství, aby jste praskli, ale pravidelné dávky. Dále používejte pastu s velkým obsahem fluoru, aby jste zabránili narušení dásní. Ústní voda je dobrá proti bakteriím. Samozřejmě udržujte pravidelnou ústní hygienu.

Jakmile budete mít péči o zuby pod kontrolou, tak vás občasné kouření konopí nevyvede z míry a nenapáchá takové škody. Odborníci jsou ohledně kvalitní ústní hygieny  a konzumace konopí dost optimističtí, jelikož věří jejich léčivým vlastnostem. Dokonce doporučují i CBD extrakty, hlavně pro jejich zklidňující účinky.

Uvažovali jste o žvýkačce?

zuby a konopí Doktor George Anastassov je stomatochirurg a zubař. Také je zakladatelem AXIM Biotechnologies. Tato firma specializuje na vývoj a výrobu konopných žvýkaček. On sám není úplně proti konopí, spíš nabádá lidi, aby přestali konopí kouřit.

„Jakákoliv substance, která se dá kouřit zanáší naše zuby, pokud tedy není zcela průhledná. To ale není hlavní problém ohledně konopí a kouření. Největší nebezpečí hrozí našim plicím a celé respirační soustavě. Jak tomu předejít? Přestaňte kouřit a raději použijte žvýkačky“.

Je to zcela jasná propaganda své vlastní firmy. Nicméně, tento člověk má pravdu. Žvýkání samo sobe podporuje ústní hygienu. Také stimuluje slinné žlázy, což vede k lepší tvorbě slin a udržení vlhkého prostředí v dutině ústní.

A navíc, kanabinoidy mají dobrý vliv na čistotu našich úst.

Kanabinoidy jsou antimikrobiální

„Dutina ústní je jedno nejvíce znečištěných míst v našem těle. Ovšem jisté kanabinoid (CBG, CBD) prokázaly nevídané antimikrobiální účinky. Například CBG je až extrémně aktivní v boji proti bakteriím. Je to tím, že velmi dobře působí na jejich životní cyklus. Působí hlavně na životní cyklus MRSA“.

Jedná se o kmen stafylokoka, který je velmi odolný vůči antibiotikům. Tato bakterie je neškodná do té doby, dokud se nedostane do těla pacienta skrze nějaké zranění typu řez, tržná rána apod.. V takových případech může být velmi nebezpečná.

Kouříte konopí? Promluvte si se svým zubařem

zuby a konopí Na internetu najdete spoustu videí a rozhovorů s experty, kteří nabádají kuřáky marihuany k návštěvě svého zubního lékaře. Na tuto situaci jsou dva pohledy. Z prvního pohledu se většina pacientů nechce svěřovat se svou oblibou v kouření konopí hlavně proto, aby je nikdo zbytečně neodsuzoval, nebo se na ně nedíval přes prsty. Zubařům by možná vadila nátura této konverzace, jelikož marihuana stále ještě není legální.

Jeden nezávislý průzkum ukázal, že uživatelé konopí by o své zálibě raději pověděli mladšímu zubaři, nebo spíš mladému. Mladý zubař by podle všeho jejich situaci pochopil lépe a nedělal by z toho takovou vědu. Starší zubař, řekněme 70 let a více, by se na to díval asi trochu jinak.

U lékaře s pravdou ven

Když jste u vašeho lékaře a zeptá se vás, zda kouříte (konopí nebo cigarety) vždy raději mluvte pravdu. Nejde o to, že by vás snad někdo chtěl soudit, to vůbec ne. Ovšem jsou jisté látky, které by mohly být v kontraindikaci s látkami v konopí. Pokud tedy jdete zkouření k zubaři.

Lékař vám bude vždy klást na srdce, že kouření celkově má negativní vliv na váš chrup. Hlavně zmíněné sucho v puse je velmi nepříjemné.

Z celkového hlediska se nedá přesně určit, jak moc konopí v ústech škodí, nebo pomáhá. Stejně jako cigarety i velké množství marihuany nebude mít pozitivní vliv na vaše zuby. I kdyby jste pominuly všechny ostatní účinky, tak sucho v ústech je neúprosné.

Tak jak nejlépe využívat veškerých blahodárných účinků konopí a ochránit svůj chrup? Jednoznačně nejlepší volbou bude použití konopného extraktu.

Stalo se vám někdy, že by vám kouření konopí přineslo nějaké zdravotní problémy tykající se zubů? Nebo si myslíte, že je to jen výmysl?