Často se setkáváme s dotazy ohledně způsobu klíčení semen, klíčivosti zakoupených semen a názorů na různé nedostatky při jejich klíčení. Je chyba při klíčení na straně pěstitele, nebo jsou na vině špatná semena? Pojďme se tedy podívat na setí, klíčení a sázení pěkně komplexně. Prozradíme také několik tipů, jak si práci se semeny usnadnit

blog_gardening-in-my-bra

Začněme pěkně od píky a řekněme si, co to vlastně klíčení je. Semínko vzniká na oplodněné rostlině a při jejím dozrávání vypadne z obalu. Semena jsou obvykle velmi odolná a dokážou přežít mráz i vyšší teplotu. V takto extrémních podmínkách však nemusí přežít semena teplomilných rostlin. Semena konopí proto není vhodné skladovat v mrazáku, nebo je vystavovat příliš vysokým teplotám.

Semínko se skládá z osemení, což je suché pouzdro, které chrání zárodek budoucí rostliny – endosperm, děložní lístky a stonkový článek. Aby se semínko probudilo k životu (začalo klíčit), je zapotřebí vytvořit potřebné podmínky, kterými jsou v našem případě vlhko a teplo. Ve vlhkém a teplém prostředí začne semínko vstřebávat vodu, osemení puká a zárodek se dere na svět. Zdravé semínko má dostatek energie na to, aby klíčení proběhlo bez přísunu dalších živin. Za normálních okolností vám tedy semínko vyklíčí při použití obyčejné vody bez hnojiv.

seedbank2Klíčivost semen ovlivňuje několik faktorů. Především je to stáří semen. Semena vydrží čekat na svou chvíli poměrně dlouhou dobu, pokud jsou dobře uskladněná. V takovém případě vydrží i několik let. V přírodě čekají semena konopí na vyklíčení obvykle 6 – 8 měsíců. Dá se říci, že semínko je v nejlepší kondici do dvou let svého věku, ale může to být i déle. Jak bylo řečeno, na trvanlivost semen má významný vliv místo uskladnění. Ideální místo pro skladování semen je chladnička. Teplota se obvykle pohybuje v rozmezí 6 – 10 °C, je zde tma a relativně stálá vlhkost. I v chladničce by měla být semínka uskladněna v nějakém obalu (sklenice, krabička, speciální plastové pouzdro), který zaručí především stálou vlhkost a zabrání tak vysychání semen. Poslední důležitý faktor, který ovlivňuje klíčení je samotný způsob klíčení. Osvědčené postupy si popíšeme za chvilku.

Pěstitelé konopí mají semínka z vlastní sklizně, nebo

Nabídka semen marihuanyzískávají svá semena od přátel, kteří jim přenechají něco ze svých oplodněných rostlin, či prostým nákupem na internetu či v kamenném obchodě. V prvních dvoupřípadech většinou není problém zjistit, jak jsou semena stará a v jakých podmínkách byla skladována. Ten, kdo semena daruje, už také může vědět, jak dobře semena klíčí, případně poskytnout nějakou cennou radu. V případě semen kupovaných se většinou stáří nedozvíte. Osobně dávám přednost osvědčeným semenným bankám, protože u nich se zboží točí a semena jsou obvykle ve vynikající kondici. Semínka jsou sice o poznání dražší, ale pro potřeby malopěstitelů není rozdíl tak markantní.

Skladování a klíčení semen

images (10)Takže, semínka již máme doma. Pokud jde o semena kupovaná a nehodláme přejít rovnou do fáze klíčení, je lepší je nechat v originálním obalunerozbalovat, neosahávat – zvýšíme tak trvanlivost semínek a prodloužíme správnou klíčivost. Semínka z vlastní sklizně si můžeme v klidu prohlédnout a odstranit poškozené a scvrklé kousky. V obou případech přesuneme semínka do chladničky, nebo na jiné místo, kde je chladno (cca 6 – 16 °C), temno a relativní vlhkost vzduchu mezi 40 a 60 %. Jelikož nikdy nevíme, co se může stát, je dobré si na obal semínek napsat datum jejich pořízení, nebo sklizně, ze které pocházejí. Při delším skladování tak vždycky víme, jak stará semínka jsou.

Semena můžeme nechat klíčit dvěma způsoby.

cannabis-seeds-germination-20Buďto si je necháme vyklíčit přímo v pěstebním médiu (v zemině, rockwoolu, kokosu atp.), nebo je nejprve dáme vyklíčit na klíčícím papíru/vatě, a teprve po vyklubání klíčku zasadíme. Při klíčení v zemině, nebo kokosu je dobré použít malé papírové květináčky. Jakmile rostlinka vyrazí nad povrch,
Postup klíčení semínek na navlhčené vatě. Nejprve namočíme semínka na 12 hodin do vody, pak je přesuneme na navlhčenou vatu a přikryjeme, aby měla tmu
můžeme je do pěstební nádoby zasadit i s květináčem, který se postupně rozloží. Další variantou jsou také sadbovací válečky Jiffy, které nasají optimální množství vody, a jejich struktura umožní snadné vyklíčení semínek. Výhodou tohoto postupu je snadnější kontrola vlhkosti pěstebního média.

Příliš vlhké pěstební médium by totiž mohlo zavinit to, že semínko shnije a nevyklíčí. Semínka je vhodné před použitím nechat cca 12 hodin v čisté vodě při pokojové teplotě. Semínka se tak zbaví inhibitoru růstu, který v přírodě zabraňuje předčasnému vyklíčení, například v případě slabého deště. Delším pobytem ve vodě dostanou semena jasný signál, že je skutečně čas se připravit. Semínka trošku nabobtnají a rychleji vyklíčí. Je klidně možné, že již během 12 hodin vyleze ze semínka klíček. Po namočení semínka zapíchneme cca 0,5 – 1 cm hluboko do přiměřeně navlhčeného pěstebního média. Médium nesmí být úplně mokré, ani moc suché. Přílišnou vlhkost poznáme tak, že uděláme do média prstem důlek cca 1,5 cm – pokud se na dně důlku objeví voda, je médium příliš vlhké. Nedostatečně navlhčené pěstební médiu se buďto sype (v případě hlíny a kokosu), nebo trhá (rockwool). Abychom zajistili optimální vlhkost, můžeme přes květináčky položit igelitový pytlík, nebo potravinářskou fólii – pěstební médium tak nebude rychle vysychat. Rostlinka by se nad zemí měla objevit během 2 – 3 dnů.

cannabis-seeds-in-waterDruhý způsob klíčení

upřednostňuji proto, že mám přesný přehled o vývoji jednotlivých semínek, a navíc jsem si jistý, že do pěstebního média vkládám pouze vyklíčená semínka. Stejně jako v předchozím případě dáme semínka do čisté vody na cca 12 hodin. Po uplynutí této doby přesuneme semínka na misku s navlhčeným klíčícím papírem nebo vatou a umístíme je někam do tmy nebo zakryjeme. Vlhkost vaty i papíru by měla být taková, že lze z materiálu vodu ždímat stisknutím, ale zároveň se nesmí na misce tvořit kaluže. Pokud se klíčky neobjeví už ve vodě, objeví se na klíčící podložce obvykle během 24 – 36 hodin. Vyklíčená semínka pak můžeme zasadit do pěstebního média. Pokud hodláme pěstovat ve velkých pěstebních nádobách, opět se vyplatí zasadit semínka nejprve do menších květináčů, a teprve až rostlinky vyrostou je přesadit do velkých nádob, nebo na záhon. Klíček, který ze semínka vyleze, je kořínek, takže při sázení dbáme na to, aby směřoval směrem dolů. I naklíčená semínka sázíme 0,5 – 1 cm hluboko.

Klíčení starších semínek

_vyrp11_652seed_box-2Někdy se ocitneme v situaci, kdy jsme nuceni použít semínka, o kterých víme, že jsou starší dvou až tří let nebo si nejsme docela jisti jejich kvalitou. Abychom zvýšili pravděpodobnost jejich vyklíčení, můžeme použít dostupné přípravky pro podporu klíčení. V současné době nabízí firma Plagron na našem trhu sadu SeedBox, která obsahuje speciální hnojivo na semínka – jeho cena je však docela vysoká. V zemědělství se pro moření semínek za účelem zvýšení klíčivosti používá například přípravek EnerganAktivator, ale jeho dostupnost pro běžného pěstitele není zrovna ideální. Klíčení můžeme podpořit louhováním semen v čaji z Heřmánku pravého nebo Přesličky rolní. Čaj vyrobíme tak, že vezmeme dvě polévkové lžíce bylinek a zalijeme 2 dcl vařící vody. Bylinky necháme ve vodě louhovat 12 hodin – poté scedíme a máme připravený roztok pro namočení semen. Semínka v tomto roztoku necháme 12 – 24 hodin. Pro naše účely se lépe hodí čaj s Přesličky rolní, která obsahuje křemík. Obě dvě bylinky také podporují odolnost mladých rostlinek proti chorobám. Při klíčení starších semínek a semínek nejisté kvality je vždy dobré použít postup klíčení na klíčícím papíru nebo vatě.

Časté problémy

images (11)Při pěstování v zemině či kokosu je semínka lepší předpěstovat v menších květináčích, nebo kelímku od jogurtu
Klíčení semínek je zdánlivě jednoduchý proces, ale ve skutečnosti se jedná o velmi citlivou část života rostliny, při které může i drobná chyba znamenat konec všech nadějí. Při klíčení se nejčastěji setkáme se dvěma fatálními problémy. Prvním z nich je naprostá, nebo většinová absence klíčení. To znamená, že vyklíčí 0 – 30 % semínek. První, co nás v takovém případě napadne je podezření, že semena jsou špatná. V případě domácích semínek máme obvykle možnost vyzkoušet jiný postup a skutečně prověřit, jestli byla chyba u semínek, nebo ve zvoleném postupu. U kupovaných semínek je problém větší, protože musíme opět sáhnout do peněženky a koupit semínka nová. Musím bohužel říci, že v naprosté většině případů, kdy semínka nevyklíčila, je na vině uživatel, nikoliv semínko.

Nejčastější chybou je příliš velká vlhkost pěstebního média, méně často příliš nízká vlhkost pěstebního média. Častým problémem je také teplota prostředí pro klíčení. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 18 – 22 °C, přičemž krajní meze jsou 15 a 24 °C. Častěji se přirozeně setkáváme s tím, že je teplota příliš nízká. Opět musím říct, že nejspolehlivějším způsobem je klíčení mimo pěstební médium, tedy na papíru či vatě – zde se nám úroveň vláhy kontroluje nejlépe, viz předchozí odstavce. Abychom získali co nejvyšší podíl vyklíčených semínek, musíme pečlivě dodržovat popsané postupy.

Druhým závažným problémem, popisovaným při klíčení je moment, kdy naklíčená semena po zasazení do pěstebního média přestanou dále klíčit a nevytvoří se z nich rostlinky. Jinými slovy – zasadíme naklíčená semínka do pěstebního média, ale rostlinky nevylezou. V takovém případě máme obvykle pocit, že se stalo něco nepochopitelného. Při hledání příčiny najdeme v pěstebním médiu semínka přesně ve stejné fázi, ve které jsme je zasadili, případně je najdeme plesnivá. Kde se stala chyba? Odpovědí existuje několik. Nejčastěji jde opět o nesprávnou vlhkost pěstebního média, kdy častěji se opět objevuje přílišná vláha. Lidé nezřídka sázejí naklíčená semínka do příliš velkých nádob, což není žádoucí, jelikož můžeme mnohem obtížněji sledovat vlhkost tam, kde je umístěno semínko.

Další chybou bývá hloubka zasazení naklíčených semínek (tato chyba se může vyskytnout i při klíčení semínek přímo v pěstebním médiu). Pokud zasejeme/zasadíme semínka či naklíčená semínka příliš hluboko, nemusí mít dostatek síly prorůst až nad povrch a zahynou v pěstebním médiu. Podobným problémem je přílišné udusání pěstebního média nad semínkem. Vrstva je pak příliš silná a neprostupná, což znemožní rostlince vyrůst.

Problémem ovšem nemusí být pouze fyzické překážky. Pomineme-li nesprávnou teplotu, o které jsme si již v dnešním článku řekli, přichází na řadu problém s výživou, resp. hnojením. Mladá naklíčená semínka jsou velmi křehkým organismem, který není schopný vstřebat velké množství živin. V této počáteční fázi proto v žádném případě nehnojíme, maximálně použijeme kořenový stimulátor, nebo přípravek pro podporu klíčení. Použití hnojiv může mít za následek zastavení vývoje rostlinky, jehož následkem je opět úhyn. Pokud se rozhodneme pěstovat v půdním substrátu, nemusíme ani hnojit, a přesto může dojít ke spálení rostlinek živinami. Řada pěstebních substrátů totiž obsahuje vyšší obsah živin, nežli jsou rostlinky schopné vstřebat. To se týká zejména substrátů předhnojených pro jiný druh rostlin, nežli hodláme pěstovat.

Rada na závěr. Pokud máte s klíčením dobré zkušenosti a všechno se vám daří, může přijít chvíle, kdy se vám to dařit přestane. Než začnete vinit z chyby samotná semínka, dobře si projděte celý postup a zamyslete se nad tím, jestli jste neudělali něco jinak, nežli obvykle – zda nebyla jiná teplota, jestli jste nezměnili pěstební systém nebo zda jste nepoužili jiný substrát, nežli obvykle. Samozřejmě, i semena mohou být špatná, ale mnohem častěji se ukáže, že chyba je na straně pěstitele. Optimální klíčivost semen je 80 – 100 %. Přeji vám hodně úspěchů nejen při klíčení.

zdroj cannabis.info

Akce semena konopi Nuka Seeds

88 komentářů

 1. Vlada poslal na FB zajimavy komentar k clanku, zde je :

  já už nějak věřil tomu že klíčení ve vatě je v obecném povědomí jako blbina.. v obvazové nebo kosmetické vatě se rostlina chytne prvníma kořenovýma vláskama vláken, a kdo to nezná a netuší, tak jí s trochou smůly ulomí kořen
  když už tak papírové utěrky, případně kapesníčky (ty se trhají), a i tak se někdy kořínek chytne... nejlepší metoda je semínko přímo do substrátu (0,5 L kelímek/květináč, ne menší), pořádně nechat napít a odtéct přebytečnou vodu s kořeňákem (pH 6,0) a týden čekat... případně postřikovat rozprašovačem vodou s pár kapkama peroxidu vodíku pokud povrch oschne
  a hlavně! se toho nebát a nechat holky vylézt ze země pěkně venku na přímém slunci a větru, pokud na ně nefouká, tak se vytáhnou a nejsou na vítr nachystané

  Odpovědět
  1. Jako reakci Míša napsal :

   Tak 20x jsem nechával klíčit ve vatě a nikdy se mi kořínek neutrhnul nebo nepoškodil. A s vatou mám nejlepší zkušenosti. To jsou moje zkušenosti a můj názor. Samozřejmě jsem rád za každé nové zkušenosti . Díky.

   Odpovědět
   1. Místo když nechavam semínko klíčit ve vatě a ta vata je ve vodě může to tak být celou dobu klíčení nebo pak mám vylít vodu a nechat to jen na mokré vatě ( voda je sterilizovaná ) předem děkuji za odpověď . :-)

    Odpovědět
    1. Míšo*

     Odpovědět
 2. Pri sazeni kličkem dolu nebo nahoru? predem diky

  Odpovědět
  1. Kořínkem dolů, To, co se semínka vyleze jako první, je kořínek. Poznáš jej tak, že je bílý - viz obrázek s klíčícími semínkami. To, co pak zbyde - tmavá část semínka, je část, ze které pak roste sama rostlina s to už má směřovat nahoru. Takže když si to přestavíš jako spermii, tak hlavička mí směřovat nahoru, ocásek dolů. Snad to pomůže.

   Odpovědět
 3. Semínko se sází klíčkem nahoru.

  Odpovědět
  1. Magore! Klíček je vždy dolu a listy schované v semínku nahoru. Nechápu jak je možné takovou blbost napsat!

   Odpovědět
   1. Proč zrovna magore ?? Každý není takový odborník jako ty. Navíc píše že je začátečník. Něž urážet, raděj se vyvaruj vulgarit, když neumíš slušně poradit.

    Odpovědět
   2. El Cauldrono pěstuje v Austrálií... tam se všechno sází klčkem nahoru.

    Odpovědět
  2. Možná jinde, každopádně u konopí vyleze první stonek, proto dolů.
   Jinak by to uhynulo

   Odpovědět
  3. Kytka není magor jako většina. Když je vše ok.je jí u prdele jestli ji nějakej vocas vrazí do země tak či onak. Kořen jde za gravitací a vlahou, děložní za světlem a teplem. Kreteni.?????

   Odpovědět
 4. sakra nevadi ze jsem je nedal na 12h do vody ale hned na vlhkou vatu ? je tumu jeden den a pomalu se oteviraji ale zatim nic nevyleza

  Odpovědět
 5. Letos jsem sázel podruhé v životě a zase se mě to nedaří. Postup: 12 hod. do vody, potom je položím na odličovací tampon, co má manželka, dalším tamponem zaklopím. Vždy do 2 dnů vylezou klíčky. Až potud se zdá, že je vše ok, jenže: Až má klíček cca. 5mm opatrně je přendám do tablet jiffy asi 0,5 cm hluboko, klíčkem dolů. Tablety jiffy jsou středně vlhké, kolik si nasají vody samy. Pak už je to horší. Z 10 semínek vylezly 2. Vše je v teplotě kolem 22°c. Voda je odstátá bez chloru. Tak nevím, kde dělám chybu. Semínka byly vždy zakoupené tady.

  Odpovědět
  1. Prosím Vás, nedělejte s tím zbytečné drahoty, semena není potřeba předem nakličovat, samotný klíček je křehký a lehce se zlomí, nakličuje se pro urychlení vzejítí semene, raději si počkejte a nechte to na přírodě, stačí koupit výsevní substrát a semínka bez nakličování vysít, dát za okno přikrýt pot. fólií proti ztrátě vlhkosti a občas zalít ( důležitá je dírka ve dně pěstební nádody ). Za týden máte rostlinky venku.

   Odpovědět
   1. Přesně tak. Na tampony davam taky, ale hned jakmile prasknou a trochu vykouknou davam do substratu na vysev a mnozeni, prikryju folii a rosím rozprasovacem. Vse za oknem na jih a za tyden je vse venku s uspesnosti zatim vzdy 100%

    Odpovědět
 6. Chci se zeptat, kdy je nejlepší vysadit semínka do nádoby a kdy je vysadíme do venkovního prostředí?

  Odpovědět
 7. Ad vata: Mám za to, že je to blbost, i jsem to četl v chytrých knihách. Pokud mám kvalitní semena, pak se není čeho bát a sázím rovnou do media, jakákoliv manipulace zvyšuje riziko poškození klíčku. Mám-li nekvalitní semena, ale hodně, pak, jelikož sbírat tolik kelímků od jogurtu a s tím, že polovinu vysypu, což je zbytečná práce, jsem semínka prostě a jednoduše hodil do odstáte vody v nádobě, plavou na povrchu, do dne až tří vyrazí klíček, pak jsem sázel opatrně pinzetou do media, klíčkem dolů samozřejmě:) Vata hrozí poškozením klíčku, či plísní a vlastně nedává smysl, je to taková babská rada, zbytečná.

  Odpovědět
  1. Vata urcite ne, sazet primo do media take ne, idealni je odstata voda a primo do sklenice

   Odpovědět
 8. Ta to jsem se oho dozvěděla já jsem to nikdy nesela .Všechno mě roste,ale to konopí teprve budu set

  Odpovědět
  1. Tak preji dobrou urodu :)

   Odpovědět
 9. Uz treti rok sazim ihned do Jiffy a vzdy mi vetsina semen vzeslo staci mit jen odstatou vodu a par misek kdyz uz je kvetinka vetsi snadno presadime i Jiffem do vetsiho truhliku a posleze ven

  Odpovědět
 10. Poraďte mi,prosím. Semínka vyrazila, ale rostlinka je hrozně slaboučká a vytáhlá. nevím proč a nevím, co s tím. díky

  Odpovědět
  1. snazi se vytahnout kvuli dosahu svetla a nemusi bojovat s vetrem, takze ji mate asi nekde za oknem. Je potreba ji dat do vetrneho prostredi aby zacala posilovat stonek, pripadne snizit svetelny zdroj

   Odpovědět
  2. Tak má málo světla. My máme nalkíčená semínka v malých květináčcích pod svetlem a v teple.

   Odpovědět
 11. Chtěl bych se zeptat jestli nebude vadit když zasazené (vyklíčené) semínka budu mít naproti oknu (u počítače na poličče) kvůli teplotě. Nevadí když bych je měl nějakou dobu tu než vylezou na povrch? Co světlo? Dále bych se chtěl zeptat jak vyssoká vlhkost by měla být v půdě alespoň pro představu? (nějké srovnání) Díky moc za rady.

  Odpovědět
  1. obecne se jim moc dobre nepovede. Dej tam vetrak aby rostliny mely silnejsi stonek a idealne 5x denne malinko poprasuj vodou, nejlepsi je mlhovac.

   Odpovědět
 12. Musel sem semínku pomoci puknout takže sem ho nožíkem opatrně přiotevřel, nebylo levné a po 5ti dnech ve vodě jsem byl zoufalý :( doufám že vyklíčí

  Odpovědět
  1. tak to je zajimave ! dej nam prosim vedet jak tvuj pokus o vykliceni dopadl.

   Odpovědět
 13. Chtěl bych se zeptat jestli vyroste neco i ze semínek, které vyloupneš z palice venku třeba. Pár jsem jich zkusil hodit jen tak do vody a docela naklíčily tak chci vědět jestli to má vůbec cenu sázet :D

  Odpovědět
  1. urcite, pokud jsou jiz zrala

   Odpovědět
 14. Zdravím . Chytne se semínko když jsem neopatrnosti zlomil klíček?

  Odpovědět
  1. pravdepodobne ne

   Odpovědět
 15. Zdravím, jsem úplný začátečník, snažím se toho přečíst co nejvíce, abych neudělal něco špatně, ale trošku se v tom plácám. Četl jsem tady komentáře, o nakličování, mám doma tablety Jiffy, musím vodu, kterou to budu zavlažovat předem převařit kvůli sterilitě? Někde jsem to četl. Rád bych semínka zasadil přímo do tablet, přikryl nějakou fólií, pár dní je nechat doma za oknem, a až vyklíčí, tak na zahradě mám postavený vlastní fóliovník vysoký asi metr a půl, s dírou cca 40cm pro nový substrát. Nedokážu si představit klíčení semínek pouhým hozením do vody. Ale jak říkám, moc tomu nerozumím, budu moc vděčný za nějaký názor, tip, nebo cokoliv, předem děkuji.

  Odpovědět
  1. Ahoj, nejlepsi zkusenosti mame s naklicovanim primo ve vode (odstata voda nekolik dnu, nejlepe destova) kliceni musi byt ve tme. Foliovnik je bezva vec, nicmene pozor na vlhkost

   schvalne muzes zkusit nekolik postupu a nadale pouzivat ten, ktery se ti nejlepe osvedci. hodne zdaru!

   Odpovědět
 16. Ahoj,
  mám naklíčeno a rozhodl jsem se pro sázení do kelímku a následně ven do květináčů. Můj dotaz je, jestli mohu použít substrát all-mix už do zmíněných kelímků, nebo raději klasickou, abych klíčky nespálil? Kamarád je dává rovnou do all-mixu, ale já mám trochu obavy, díky.

  Odpovědět
  1. Obavy nejsou na miste. Ten allmix zase tak (slany) neni aby zabil klicek. Nicmene nebyl by vhodny ke kliceni primo do zeme(substratu)

   Odpovědět
 17. Zdravim, muze mit nejaky vliv na kvalitu/velikost roslinky velikost seminka? Jestli mensi je min kvalitni ci naopak? Diky

  Odpovědět
 18. Ne. Ale kvalitní semínka by měli být stejně nebo podobně veliká a meli by mít podobnou barvu/strukturu.

  Odpovědět
 19. zdravim,,jsem zacatecnik,,zkusim kliceni jak na vate tak ve vode,,seminek mam dost tak se snad neco povede..muj problem je v tom,,bydlim v byte a nemam tady misto na rozdavani,,jakej prumer kvetniku zvolit pro kytku cca 150cm vysokou..dekuji.

  Odpovědět
  1. spise obsah cca 20-30 l

   Odpovědět
 20. Ahoj , chci se zeptat , muzu dat seminka po vykliceni z vody po 12h dat rovnou do kelimku s hlinou ?
  Dekuji za odpoved

  Odpovědět
  1. urcite! at je substrat pekne kypry a provzdusneny (kokos/perlit) ideal

   Odpovědět
 21. Klíčim semínka v substrát.patronach dal jsem je tam rovnou... Je to už asi 2-3 tejdny vlaha byla dobrá ale nevyrazilo mi ani jedno :( bylo tři týdny celkem chladno :( po jemném odkrytí je semínko puklé, schnile není jen vypadá že by si to zatím rozmyslela řešit ven. Má to ještě cenu čekat jsou to semena tak za 3K
  Nebo mám koupit nové.

  Odpovědět
  1. Ahoj, jestli je klicek zdravy a neni nahnili, tak je to presne jak rikas, zarodek se prepnul do faze "cekam na pekny pocasi" takze bych je dal indoor do tepla. Pokud nepromrzly meli by se probrat

   Odpovědět
 22. Ahoj, jsme uplnej začátečnický chci se zeptat zkouším to už po druhé mam ten samej problém dal jsem seminka na 12 hod do ostrate vody pak jsme je přendal na vatové tamponky četl jsem už toho kupu o tom pořad si nevím rad jak moc by ty tamponky měli byt vlhke voda s nich takhle neteče jen když je zmáknu je to špatně ? je to už třeti den a pořad ani jedno nepuklo žadná změna nebo je špatně že to mam u uzavřený nadobě jsem to měl ve tmě ? Neměl bych to dat na slunce radši ? dik za radu

  Odpovědět
  1. Ahoj, obecne se nedoporucuje seminka klicit ve vate, protoze pri naslednem vyndavani semen z vaty muze dojit k pretrhnuti klicku. Nejlepe se nam osvedcila metoda kliceni primo ve vode (odstata pokojova teplota a tma). Vykliceni/puknuti semen muze prijit klidne az po 5 dnech

   Odpovědět
 23. Ahoj všichni, pravě dorazila semínka a je třeba se činit. Sázím první rok mám na balkoně asi cca 20ks již vzrostlých chilli, rajčat a sladkých paprik ( vše ze semínka ) vše klíčilo v jiffech ( chilli ) nebo přímo v substrátu.Vše kličilo za oknem v panelaku . Klíčivost téměř 100%. Takže spokojenost pojedu voda - kliček - Jiff. I když jak sem to tu četl tak tisic lidi tisic nazoru :) Toto moje zkušenost klíčení zdar :)

  Odpovědět
  1. Diky za komentar a prejeme kvalitni urodu "papricek" :)

   Odpovědět
   1. Ja taky mám 5 seminek , a 4 tijden a furt nic z kvetinače poradte prosim

    Odpovědět
  2. Voda-klicek-jiff.. prosím co je to jiff?

   Odpovědět
 24. kde koupím semínka-nejlíp v Praze ?

  Odpovědět
  1. na co? objednej si je u nas a kuryr ti je doruci kam budes chtit.

   Odpovědět
 25. Zdary, odešel mi strejda a tak jsem převzala jeho pěstování za svý a nechci to podělat. Mam otázku, ve dvou mističkách mi už vyrostly rostlinky cca 3-5 cm na povrch. Včera jsem je s přítelem dala na slunce za okno. Neublíží ji tohle přímý světlo? Ani nevím, co je tam za hlínu, něco ze zahrady, ale očividně se ji daří. Jak nejlíp ji pomoct a neublížit? Zaručím ji vlhkost, když ji zaleju a vytvořím z pytlíku menší skleník? Diky za odpověď.

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   sluníčko rostlinkám naopak velice vyhovuje a vyžadují jej. Pokud máte na zahradě nějaké slunečné místo či skleník tím lépe. Ovšem ve skleníku si dávejte bacha na vlhkost hlavně v období květu.

   Odpovědět
 26. Ahoj vespolek, objednal jsem si z techto stranek nebo podobnych nejdrive Think Different, potom Blue Cheese. Musim rict, ze se mi nestalo, ze by mi neco nevzeslo.... Moc si pochvaluji a to jsem uplny zacatecnik. Muj postup:
  do odstate vody nebo do destilovane dam seminka. Necham je ve vode zhruba 24 hodin nebo vice a kontroluji, jestli seminko jaksi prasklo, tedy klicek se dere ven. V tom momente ho opatrne dam do hliny... prikreju hlinou tak asi 3mm. Zalevam rozpracovacem radsi casteji, ale malo. Klicek nechavam v pokojove teplote, nejake svetlo se take hodi. A je to....

  Odpovědět
 27. Zdar všem
  Chtěl bych si objednat LOWRYDER AUTO a chtěl jsem že zeptat do jakých tak rozměrů dorůstá.Napadlo mě že pokud se mi povede naklicit mohl bych si jednu dát do květináče třeba pokoje na okno a druhou na okno do sklepa.Ve sklepě je teplo a ani ne moc vlhko ale za to na okno ve sklepě slunce svítí asi jen cca 3 hodiny...Bude to stačit?Nebudou problémy s růstem v pokoji nebo ve sklepě?

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   rostlinky Lowryder Auto jsou maličké a kompaktní a dosahují maximální velikosti 60 cm. Ovšem pěstování bez přímého přístupu slunce je téměř zbytečné. Pro rostlinu konopí je totiž zásadní. Proto nedoporučujeme pěstování způsoby které jste nám popsal.

   Odpovědět
 28. Mám dotaz. Dal jsem semínka na 12 hod ve vodě. Teď je mám 36 ve vatě (v krabičce, navlhčená vata a přikryté vatou) A stále nic. je už konečná nebo stále čekat??

  Odpovědět
 29. Dobrý den,mám dotaz..
  Je lepší dát semínka na kuchyňský ubrousek a až vyklíčí je dát do předmočené kokosové kostky a až vyklíčí do substrátu, a nebo rovnou nenaklíčená do té kostky a až vyleze stonek s kytičkou tak do substrátu?

  Odpovědět
  1. Nejlepší klíčení semínek je ten nejjednodušší. Odstátá voda, tma a pokojová teplota do 22 stupňů celsia. Semínka vložte přímo do vody kuchyňský ubrousek není vůbec potřeba.

   Odpovědět
 30. Zdravim. Kdy zasadit autoflower do skleniku a jaka je idealni teplota a vlhkost?. Diky za odpoved

  Odpovědět
  1. Nevhodnější období pro sadbu Automatů je začátek června. Při růstu není vlhkost zas tak zásadní ovšem v období květu by neměla přesáhnout 60%.

   Odpovědět
 31. Zdar,
  mám dotaz jak postupovat při vysazování semen uskladněných v ledničce cca rok, díky.

  Odpovědět
 32. Zdar

  pokud byly semínka v lednici uskladněna správně tak můžeš postupovat naprosto standardně. Semínka vlož přímo do odstáté vody něčím je zakryj aby nebyl přístup světla a hlavní je pokojová teplota do 23 stupňů celsia.

  Odpovědět
 33. Kytka není magor jako většina. Když je vše ok.je jí u prdele jestli ji nějakej vocas vrazí do země tak či onak. Kořen jde za gravitací a vlahou, děložní za světlem a teplem. Kreteni.?????

  Odpovědět
 34. Ale tak chytrá je i blbá fazole bo pampeliška či jaká koli jiná chamrať zelená že??

  Odpovědět
 35. Za mnoho a mnoho let už sem pár semen zlikvidoval , pokud ti jich ale z deseti šest jede parádně a čtyři ani neprasknou tak tě pojebala banka.

  Odpovědět
 36. Zdravím jsem začátečník a měl bych pár otázek, hledál jsem nějaká forum na to ,ale nenašel jsem tak to zkusím tady. Je vhodné dávat rostlinu do foliovníku ? Kvůli pozdnímu výsevu jsem se rozhodl ,že koupím foliovník , aby zde květina mohla dozrát. Je lepší rostlinu nechat volně na slunci na zahradě , nebo ji raději dát do foliovníku ( myslím příští rok na konci května ) Díky

  Odpovědět
 37. Při klíčení semínek doporučuji nasypat semínka do umělého ekosystému v zavařovací sklenici. Protože je tam vlhko, teplo a celkově dobré prostředí.

  Odpovědět
 38. Dobrý den , je možné čajem zalévat i už vyklíčené rostliny ?

  Odpovědět
 39. Dobrý deň som úplný začiatočník a chcel by som poprosiť o radu. Semienka som pekne vyklíčil vo vode, keď vyšiel klíček tak som semienko s klíčkom opatrne zasadil do lignocelu a do pár dní mi vyšlo a každý deň postupne rástlo a teraz asi po týždni , má rastlinka asi 4 cm a z nejakého dôvodu už asi 3 dni nevidím žiadnu zmenu a som z toho dosť zúfalý. Pestujem v skrini ktoru mam z vnutra obalenu alobalom a každý deň aspoň 2 krat za deň vetram vzduch ventilátorom a substrát sa snažím udržiavat ani nie suchý a ani nie mokrý. Mám uv led lampu a svietim 18 hodin a fakt neviem prečo zrazu prestáva rásť. Ak má niekto nejaku radu budem velmi vďačný....

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   kokosové vlákno se používá velice často a jedná se o oblíbené médium na pěstování (Indoor). Podle toho co jste nám napsal tak v ničem nevidíme problém. Více by nám napověděla fotka kterou nám můžete poslat na obchod@growmart.cz

   Odpovědět
 40. Dobrý deň ja by som sa chcel opýtať, pri autoflower rastlinách koľko vody/slnka rastlina outdoor potrebuje?V takom tom štádiu týždeň dva po vikličaní alebo aj neskôr.

  Odpovědět
  1. Dobrý den

   čím více slunce budou automaty mít tím budou lepší výsledky. Zalévat by se mělo každý den večer ovšem nesmí se to moc přehánět.

   Odpovědět
 41. Ahoj vsem dalmi kámoš v loni 2 rostliny tak jsem zasadil na zahradě po sklizně na jedné byly semínka mužů je použít a zasadit. Dekuji vsem kdo odpovy jsem začátečník ?️

  Odpovědět
 42. Dobrý den, semínka mi krásně vyklíčila, možná až moc, klíčky jsou velmi dlouhé, opatrně jsem je zasadila do maličkých rašelinových květináčů do kokosového substrátu s perlitem, nicméněbyla jsem den pryča substrát vyschl, okamžitě jsem zalila, nepřelila, bude to ok? A za jak dlouho by měla vylézt rostlinka. Jsem z toho lehce nervózní, ze semínek pěstuju poprvé. Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  1. Dobrý den

   semínka by měla ze substrátu vylézt do 2 dní tedy pokud jste je nedala moc hluboko.

   Odpovědět
 43. Může mi někdo fundovaný říct, proč jednoduše nedat semeno do hlíny bez předklíčení, zalít trochou vody a nechat přírodu konat?

  Odpovědět
  1. Každý má svůj postup na klíčení semínek a to buďto z netu nebo od chytrých hlav "jedná bábá povídala". Semínka i když jsou starší a vyzrálá tak mají klíčivost 80-90% a pokud se dodrží základní pravidla stabilní teplota a tma tak by neměl být větší problém.

   Odpovědět
 44. zdar, semena od natural seeds, ak47 original a super skunk oba feminizovane, kličení ve vodě, po 18 hodinach vykličeno 9z10 (5xAK, 4xSS), zasazeno do substratu v kelinku co se pak v pude rozloži, pujdou venku jak sazenice asi 20-25cm.

  Odpovědět
 45. Dal som semienka do cadicovej kocky. Vsetko vyslo cca na 3cm ale uz 2 dni a nic viac. Ani prve listky nic. Tie cadicove kocky su stale trochu namocene vo vode. Teda na spodku misky je cca 1cm vody. Je to zle?

  Odpovědět
  1. Dobrý den

   rašelinové puky jsou určeny pro klíčení semen ovšem ne všechny jsou ve vysoké kvalitě a semínka konopí jsou citlivější. Doporučujeme proto klíčit spíše na vatičce nebo ve vodě při teplotě do 22 stupňů celsia a tmě. Poté by mělo být všechno v pořádku.

   Odpovědět
 46. Rostlina se má narodit v místě a zemi, kde prožije svůj budoucí šťastný život.

  Odpovědět
  1. Dobrý den

   děkujeme za váš názor ovšem někdy to nejde a musí se improvizovat ve formě předklíčení.

   Odpovědět
 47. Dobrý den, jsem trochu zmatený. Jsem začátečník a než začnu, tak se snažím zjistit co nejvíce informací, ale mate mě velmi to, že hodně lidí tu píše že po 12 až 24 hodinách ve vodě se má semínko dát do vaty nebo do ubrousku, ale že to nesmí být moc vlhký, přitom, tu majitel téhle stránky(nebo pracovník) říká, že nejlepší je nechat po celou dobu klíčení ve vodě, tudíž nechápu, proč když se klíči v ubrousku záleží na tom aby tam nebylo moc vody i když to semínko může být potopeny úplně. Předem děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   každý kdo klíčil semínka používá jiný postup a funguje jich většina ovšem nejzásadnější jsou voda, tma a stabilní teplota do 23 stupňů celsia.

   Odpovědět

Komentuj