
Jak zachránit rostliny konopí a znovu je nakopnout
Někdy se i přes veškeré úsilí stane, že jsou vaše rostliny konopí nemocné, nebo zatížené stresem. Tyto komplikace se mohou projevit povadlým charakterem rostliny, žloutnoucími listy a skvrnami na nich, nebo zpomalením/zastavením růstu. V takovýchto situacích je nutné identifikovat hlavní příčinu problému a následně ji odstranit. Začíná pak proces, který by se dal označit jako oživení, nebo nakopnutí rostliny zpět do stádia, kdy roste jako obvykle.
Následující tipy by vám měly pomoci se dostat z problémové situace a nastolit pořádek.
Problémy v místě, kde pěstujete
Pokud vaše rostlina konopí budí dojem, že trpí, nebo vyloženě umírá, nejedná se o zrovna drobnou překážku. Rapidní úpadek zdravotního stavu indikuje, že je na místě závažný problém, bující nemoc, nebo napadení škůdci.
Jak tedy postupovat dál?
Zkontrolujte teplotu a hladinu vlhkosti
Stejně tak vlhkost musí být v rozsahu, který odpovídá jednotlivým fázím růstu. Je-li rostlina konopí ve fázi kvetení, optimální hladina vlhkosti je 40-50%. Rostliny ve vegetativní fázi mohou být v trochu vlhčím prostředí (40-70%). Jestli jste naměřili větší vlhkosti, je třeba zkontrolovat ventilaci v místnosti. Dobře vám může posloužit i odvlhčovač, ale je to trochu dražší řešení.
Pro záchranu/obnovu rostlin je zapotřebí stabilní prostředí.
Když pěstujete konopí venku, vyhněte se tepelnému stresu
Rostliny konopí mají rády teplé počasí, ale i tak se mějte na pozoru. Horké letní slunce by mohlo představovat problém, pokud se vaše rostlina zotavuje z nemoci či napadení škůdci.
Jakmile začne rostlina vykazovat známky stresu, přesuňte ji do stínu. Bude mít pak dostatek času zotavit se a nabrat sílu.
Méně světla někdy pomůže
Jestli už s rostlinou něco je, potřebujete ji nechat chvíli vydechnout. První možností je zvednout světla trochu výš. Druhou je pak snížení intenzity svícení.
Máte-li světla s časovačem, můžete poupravit světelné cykly tak, aby rostlina měla více času na regeneraci.
Propláchněte rostliny konopí
V tomto případě se jedná o nadměrné množství výživy, nebo taky nutriční úpal. Jedinou šancí, jak rostlinu zachránit a zregenerovat je solidní propláchnutí. Pravidelné zalívání čistou vodou s vyrovnaným pH bude stačit.
Principem je odplavit veškeré nepotřebné minerály z květináče pryč. Vždy tedy zalívejte větším množstvím vody, aby se minerály odplavily. Máte-li květináče s obsahem 7 litrů, k propláchnutí použijte 14 litrů vody. Po propláchnutí by hodnota pH v půdě měla být 6,5. S další výživou pak postupujte opatrně.
Přesazení do čerstvé půdy rostlině konopí prospěje
Vyberte vhodný květináč, kde bude mít rostlina dostatek místa a k tomu zvolte patřičně kvalitní substrát.
Jestli měla rostlina problémy v kořenové oblasti, trochu ji prostříhejte. Kořeny lépe zvládnou zachránit rostlinu s menším olistěním.
Škůdci nesmí dostat šanci
Jak tyto hmyzáky držet od rostlin dál? Velmi dobrou volbou je nimbový olej. Jedná se o kvalitní přírodní pesticid, který můžete aplikovat každý druhý až třetí týden. Jen dávejte pozor, když je rostlina ve fázi kvetení. Nechcete, aby plody vaší práce chutnaly po tomto oleji.
Proti škůdcům můžete použít i závěsné lepící pastičky. Jejich praktičnost je k nezaplacení.
Co může pomoci vašim rostlinám konopí?
Existuje pár přípravků, které vašim rostlinám pomůžou se zotavit, nabrat sílu a vytvořit si potřebnou obranyschopnost do budoucna.
Kompostový čaj je výborný pro doplnění sil a obnovení růstu rostliny. Dovede také rostlinu pořádně nakopnout, aby rostla rychleji.
Křemík je výborná podpůrná jednotka, která posiluje buněčnou strukturu rostlin a chrání je proti neduhům z okolí.
Velmi dobrým pomocníkem jsou také mořské řasy, které redukují stres. Staly se nedílnou součástí doplňků pro pěstování konopí i přes fakt, že jejich mechanismy nejsou úplně pochopeny.
Jsme přesvědčeni, že naše tipy vám pomohou v situacích, kdy to budou vaše rostliny potřebovat. Ale doufáme, že je nikdy potřebovat nebudete.