Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Jak pomoci rostlinám konopí od nemoci, nebo stresu?

jak pomoci rostlině konopí od nemoci či stresu?

Jak zachránit rostliny konopí a znovu je nakopnout

Někdy se i přes veškeré úsilí stane, že jsou vaše rostliny konopí nemocné, nebo zatížené stresem. Tyto komplikace se mohou projevit povadlým charakterem rostliny, žloutnoucími listy a skvrnami na nich, nebo zpomalením/zastavením růstu. V takovýchto situacích je nutné identifikovat hlavní příčinu problému a následně ji odstranit. Začíná pak proces, který by se dal označit jako oživení, nebo nakopnutí rostliny zpět do stádia, kdy roste jako obvykle.

Následující tipy by vám měly pomoci se dostat z problémové situace a nastolit pořádek.

Problémy v místě, kde pěstujete

Pokud vaše rostlina konopí budí dojem, že trpí, nebo vyloženě umírá, nejedná se o zrovna drobnou překážku.  Rapidní úpadek zdravotního stavu indikuje, že je na místě závažný problém, bující nemoc, nebo napadení škůdci.

Jak tedy postupovat dál?

Zkontrolujte teplotu a hladinu vlhkosti

teplota a hladina vlhkosti musí být pod kontrolou Jestli pěstujete formou indoor, prvním krokem je kontrola teploty a zjištění skutečné hladiny vlhkosti ve vaší místnosti. Pro sazenice je ideální teplota 20-25 stupňů. Větší (dospělejší) rostlina je trochu více tolerantní, takže zvládne i 28 stupňů. Vyšší teplota pak může navodit stresové podmínky, ze kterých bude složité vaši rostlinu dostat.

Stejně tak vlhkost musí být v rozsahu, který odpovídá jednotlivým fázím růstu. Je-li rostlina konopí ve fázi kvetení, optimální hladina vlhkosti je 40-50%. Rostliny ve vegetativní fázi mohou být v trochu vlhčím prostředí (40-70%). Jestli jste naměřili větší vlhkosti, je třeba zkontrolovat ventilaci v místnosti. Dobře vám může posloužit i odvlhčovač, ale je to trochu dražší řešení.

Pro záchranu/obnovu rostlin je zapotřebí stabilní prostředí.

Když pěstujete konopí venku, vyhněte se tepelnému stresu

Rostliny konopí mají rády teplé počasí, ale i tak se mějte na pozoru. Horké letní slunce by mohlo představovat problém, pokud se vaše rostlina zotavuje z nemoci či napadení škůdci.

Jakmile začne rostlina vykazovat známky stresu, přesuňte ji do stínu. Bude mít pak dostatek času zotavit se a nabrat sílu.

Méně světla někdy pomůže

světlo a konopí Většina pěstitelů se snaží držet svítivost žárovek na maximum, aby jejich rostliny rostly co nejrychleji. Více světla dává rostlině možnost pracovat na plné obrátky, což vyústí ve větší úrodu. Ale může se stát, že rostlina, která pracuje na extra velký výkon, bude náchylná vůči potenciálním hrozbám.

Jestli už s rostlinou něco je, potřebujete ji nechat chvíli vydechnout. První možností je zvednout světla trochu výš. Druhou je pak snížení intenzity svícení.

Máte-li světla s časovačem, můžete poupravit světelné cykly tak, aby rostlina měla více času na regeneraci.

Propláchněte rostliny konopí

propláchnutí rostlin je důležité Mnoho problémů, které jsou příčinou špatného zdravotního stavu rostliny, pramení z nadměrného užívání výživy. Rostlina nemůže pojmout veškeré minerály, které ji dáte. Takže je logické, že tyto látky se ukládají do půdy, kde se časem kumulují. Díky tomu se pak mění pH půdy na více kyselé a rostlina je ochromena.

V tomto případě se jedná o nadměrné množství výživy, nebo taky nutriční úpal. Jedinou šancí, jak rostlinu zachránit a zregenerovat je solidní propláchnutí. Pravidelné zalívání čistou vodou s vyrovnaným pH bude stačit.

Principem je odplavit veškeré nepotřebné minerály z květináče pryč. Vždy tedy zalívejte větším množstvím vody, aby se minerály odplavily. Máte-li květináče s obsahem 7 litrů, k propláchnutí použijte 14 litrů vody. Po propláchnutí by hodnota pH v půdě měla být 6,5. S další výživou pak postupujte opatrně.

Přesazení do čerstvé půdy rostlině konopí prospěje

přesazení je někdy nezbytné Někdy vám nezbývá nic jiného, než rostlinu přesadit do nového půdního mixu. Ve většině případů to rostlinu nakopne velmi rychle.

Vyberte vhodný květináč, kde bude mít rostlina dostatek místa a k tomu zvolte patřičně kvalitní substrát.

Jestli měla rostlina problémy v kořenové oblasti, trochu ji prostříhejte. Kořeny lépe zvládnou zachránit rostlinu s menším olistěním.

Škůdci nesmí dostat šanci

nimbový olej proti škůdcům Při pěstování konopí se vždy najde nějaký narušitel, ať už se jedná o mšice, svilušky, ovocné mušky, nebo o jiné hmyzí nepřátelé. Když jste se jednou zbavili škůdců, musíte mít jistotu, že se nevrátí, jelikož dovedou napáchat takové škody, že ne vždy se z toho rostlina dostane.

Jak tyto hmyzáky držet od rostlin dál? Velmi dobrou volbou je nimbový olej. Jedná se o kvalitní přírodní pesticid, který můžete aplikovat každý druhý až třetí týden. Jen dávejte pozor, když je rostlina ve fázi kvetení. Nechcete, aby plody vaší práce chutnaly po tomto oleji.

Proti škůdcům můžete použít i závěsné lepící pastičky. Jejich praktičnost je k nezaplacení.

Co může pomoci vašim rostlinám konopí?

Existuje pár přípravků, které vašim rostlinám pomůžou se zotavit, nabrat sílu a vytvořit si potřebnou obranyschopnost do budoucna.

kompostový čaj dá rostlinám vše, co potřebují

Kompostový čaj je výborný pro doplnění sil a obnovení růstu rostliny. Dovede také rostlinu pořádně nakopnout, aby rostla rychleji.

Křemík je výborná podpůrná jednotka, která posiluje buněčnou strukturu rostlin a chrání je proti neduhům z okolí.

Velmi dobrým pomocníkem jsou také mořské řasy, které redukují stres. Staly se nedílnou součástí doplňků pro pěstování konopí i přes fakt, že jejich mechanismy nejsou úplně pochopeny.

Jsme přesvědčeni, že naše tipy vám pomohou v situacích, kdy to budou vaše rostliny potřebovat. Ale doufáme, že je nikdy potřebovat nebudete.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!