Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Jak správně ochránit konopí před škodlivými organismy

Jak správně ochránit konopí před škodlivými organismy

V letním období, kdy nastávají vysoké teploty, je třeba podstoupit celou řadu opatření, abyste zabránili škůdcům napadnout vaše konopí. Zejména pokud jste dosud nepodnikli žádné preventivní kroky. Většina hmyzích škůdců napadá indoor pěstební prostory právě v letním období, kdy teploty narůstají a relativní vlhkost klesá. Reprodukce hmyzu, jako jsou roztoči, thrips a bílé mušky, dosahuje v tomto období svého vrcholu. Proto se velmi doporučuje sestavit preventivní plán, který vaším rostlinám zajistí optimální životní podmínky pro růst.

Ale i pokud pěstujete outdoor nebo ve skleníku, je počátek léta ten pravý čas k zahájení preventivních kroků. Pokud chcete dosáhnout vysokých výtěžků s nejvyšší kvalitou, tak bez ohledu na to, jaký pěstební systém používáte, vaše rostliny by měly být vždy čisté a chráněné před škůdci i nemocemi ještě před tím, než vstoupí do fáze květu.

V další části tohoto návodu vám řekneme, jaké preventivní kroky učinit v boji proti nejčastěji se vyskytujícím škůdcům a poradíme vám nejoblíbenější ochranné produkty, které dokáží zvládnout hmyzí škůdce a houbové infekce.

Ochrana před škůdci pro konopné rostliny pěstěné v interiéru

Ačkoli jsou tyto základní aspekty pro zkušené pěstitele samozřejmou věcí, připomeňme si některé základní kroky, které můžete udělat, abyste se vyhnuli problémům se škůdci ve vaší pěstební místnosti nebo stanu.

 • Hygiena v pěstební místnosti : Čistota a hygiena je nezbytná. Neustále odstraňujte veškeré zbytky rostlinného materiálu a udržujte místnost čistou (hlavně vaše zásobníky, kontejnery apod.). Rovněž se doporučuje odstranění dolních větví, aby se zlepšilo proudění vzduchu v místnosti a zbavíte se tím i hmyzu, který jako první napadá právě spodní části rostlin.
 • Správná teplota a vlhkost : Teplota i vlhkost musí být udržovaná na určité úrovní, aby se zabránilo reprodukci hmyzu nebo plísní. Používejte klimatizaci, zdokonalte na maximum systém větrání nebo použijte zvlhčovače vzduchu. Můžete také použít síťovinu proti hmyzu u každého přívodu vzduchu tak, aby hmyz nemohl vstoupit do pěstebního prostoru. Zvýšením frekvence zavlažování můžete také zabránit dehydrataci rostlin. Slabé a suché rostliny jsou mnohem náchylnější k infekci.
 • Výběr správné odrůdy pro interiér : Výběr správné odrůdy pro Indoor je vždy velice důležitý. Pokud nemáte dost zkušeností nebo pokud vaší pěstební místnost nemáte dokonale vybavenou, vyberte si takovou konopnou odrůdu, která má přirozenou odolnost proti škůdcům i plísním jako například Easy Haze. Tím se vyhnete mnoha problémům, protože jakýkoli hmyz uvedený v tomto článku může vaše rostliny zničit v poměrně krátkém čase.
konopi roztoci
Roztoči jsou jedni z nejnebezpečnějších nepřátel konopí

Ochrana před škůdci pro konopné rostliny pěstěné v exteriéru

Preventivní opatření pro konopné rostliny, které budete pěstovat venku či ve skleníku, jsou v podstatě stejné jako pro ty, co jsou pěstěny indoor. Podívejme se nyní na některé hlavní aspekty, které je třeba mít na paměti při pěstování venku:

 • Správné umístění: Musíte si pro pěstování vybrat nejslunnější a nejvíce větrané místo. Neumisťujte své konopí příliš blízko k sobě a udržujte je odděleně od jiných rostlin, které by mohly přilákat škůdce (například růže jsou obvykle infikovány mšicemi). Na druhou stranu můžete použít některé rostliny (máta, rozmarýn, pelyněk atd.), které mohou sloužit jako přirozené repelenty proti hmyzu a vkládat je mezi vaše konopí. Samozřejmě nezapomeňte pravidelně odstraňovat mrtvý rostlinný materiál.
 • Teplota a vlhkost: Na rozdíl od indoor pěstování není při venkovním pěstění příliš mnoho možností, jak upravit přirozené klimatické podmínky. Jak jsme již psali, volba správného místa pro vaše klenoty (slunečné a dobře větrané) je rozhodující pro udržení teploty na optimální úrovni. Pokud teplota vzroste během léta příliš, můžete použít nějakou stínící síťku k mírnému zastínění vašich rostlin. Správné odvětrání je důležité, aby se zabránilo tvorbě rosy.
 • Výběr správné odrůdy k pěstění venku: Kromě výběru správné genetiky pro růst v exteriéru je ve většině klimatických podmínek důležité, aby byla vybraná odrůda odolná i proti houbovým infekcím, jako je třeba botrytis. Výběr rostlin odolných vůči plísním, jako je Fruity Jack nebo Tropimango, je nezbytný pro úspěšnou sklizeň vašich rostlin. Rychlé kvetoucí kmeny jsou také oblíbené u venkovních pěstitelů pro jejich snadnou kultivaci a brzkou sklizeň. Například Early Maroc  je opravdovým favoritem pro konopné farmáře!
plisen na konopi
Plíseň na konopí – listech

Přírodní produkty pro ochranu před škůdci

Nyní na podíváme na nejčastěji používané přírodní produkty, které odradí rostlinné škůdce, aby napadali vaše konopí (uvádíme zde také některé chemické sloučeniny, používané k tomuto účelu). Na trhu jsou nesčetné množství produktů i domácích receptů na ochranu proti škůdcům. Z tohoto důvodu vám doporučíme jen ty nejpopulárnější, nejúčinnější a nejjednodušší. Mějte také na paměti, že použití kvalitní odstáté vody se správným PH výrazně zlepšuje vlastnosti těchto výrobků. Některé z těchto přípravku také rychle degradují, proto je důležité, aby se aplikovaly v době, kdy je malá intenzita světla.

 • Olej z Neemu: Rostlinný olej, extrahovaný ze semen a plodů stromu Neem. Je to široce používaný insekticid proti roztočům, bílým mouchám nebo mšicím a to jak larvám, tak i dospělým. Je toxický pro hmyz při přímém kontaktu a používá se jak na postřik na celou rostlinu, tak i v zavlažovací vodě. Je to také dobrý preventivní přípravek proti plísním jako botrytis nebo rzi. Může být také použit spolu s jinými insekticidy, jako je draselné mýdlo. Přestaňte ho aplikovat přibližně 15 dnů před sklizní.
 • Draselné mýdlo: Je vyrobeno z draselných solí a používá se k hubení hmyzu, jako jsou bílé mušky a mšice. Je také toxický pro hmyz při přímém kontaktu a může být použit až do týdne před sklizní.
 • Extrakt ze skořice: Extrakt z kůry skořice. Je účinný pro hubení široké škály roztočů a podporuje regenerační i antioxidační aktivity rostliny, čímž se zlepšuje imunita rostliny proti stresu. Používá se také k léčbě některých infekcí způsobených plísní. Přestaňte ho používat 10-15 dnů před sklizní.
 • Extrakt z chryzantémy: Také nazýván jako pyrethrin. Tento výtažek byl používán již od roku 1000 př. n. l. k hubení mšic, thrips, housenic nebo bílých mušek. Může být použit v kombinaci s draselným mýdlem, aby se získal silnější potenciál. Působí při přímém kontaktu s hmyzem a může se používat až do doby přibližně 10 dní před sklizní. Jedná se o fotosenzitivní výrobek, takže ho vždy používejte jen za tmy.
 • Síra: Mikronizovaná síra se nejčastěji používá jako prášek. Je účinná proti hmyzu i plísním, ale používá se pouze během fáze růstu. Je to široce spektrální preventivní produkt, i když si před jeho použitím musíte být jisti, co přesně děláte.
 • Měď: Používá se také k doplnění této živiny a podpoře růstu kořenového systému. Na trhu existuje řada fungicidů na bázi mědi k léčbě infekcí jako botrytis nebo rzi a také několika patogenních bakterií. Používejte ho pouze při nízké intenzitě světla, abyste maximalizovali jeho účinnost a vyvarujte se používání aminokyselin současně s mědí.
 • Propolis: Je látka vyráběná včelami, kterou jí utěsňují své úly. Má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, které využívá mnoho pěstitelů k prevenci plísní, jako je botrytis. Obsahuje také vitamíny B, C, E a účinně pomáhá rostlině regenerovat.
Jak správně ochránit konopí před škodlivými organismy
Včely produkují propolis.
 • Přeslička: Výtažek z této rostliny obsahuje saponin a flavonoidy. Posiluje strukturu rostliny a má protiplísňové vlastnosti. Je důležité, aby se používal jen sám, bez míchání s jinými produkty.
 • Bacillus Thuringiensis: Je bezpochyby jeden z nejrozšířenějších produktů k prevenci před housenkami. Tento produkt zabraňuje tomu, aby se hmyz živil z rostliny. Používá se také k prevenci infekce botrytis, která se často spojuje s housenkami. Je důležité zahájit preventivní léčbu ještě během růstové fáze, zejména pokud pěstujete outdoor.
 • Trichoderma: Tato užitečná houba kolonizuje kořenový systém rostliny a chrání ji před škodlivými patogenními houbami. Rovněž podporuje rozvoj kořenů a zlepšuje produkci rostlinných hormonů. Většinou se přidává do zálivky. Vzhledem k tomu, že houbové infekce v kořenové oblasti jsou téměř nemožné vyléčit, doporučuje se používat trichoderma jako preventivní opatření.
 • Přírodní dravci: Kromě těchto produktů můžete k ochraně vašeho konopí použít také přírodní dravce, které se živí hmyzem, jako jsou roztoči nebo mšice. Například Phytoseiulus Permisilis (sviluška), Amblyseius californicus (sviluška), Orius laevigatus ( třásněnka ), Encarsia Formosa (molice) nebo Aphidoletes aphidimyza (mšice) vám pomůžou zlikvidovat různé škůdce. Pokud ale plánujete použít některé z výše uvedených produktů společně s predátory, nejprve si pečlivě zkontrolujte jejich pokyny.
 • Chemické látky: Přestože nikdy nepodporujeme používání chemikálií, chápeme, že někdy pěstitel nemá jinou možnost. Nepoužívejte tyto výrobky, pokud to není nezbytně nutné, zejména ve venkovním prostředí. Doporučujeme používat Penkonazol k prevenci a léčbě padlí, spiromesifen pro svilušky, triazolové fungicidy pro botrytidy nebo padlí, thialcropid pro bílé mouchy nebo imidaclopridu pro třásněnky. Každopádně nikdy nedoporučujeme používat tyto produkty během fáze květu.
 • Ostatní: Samozřejmě si můžete také připravit některé z mnoha domácích receptů s mátou, česnekem, tabákem atd… Také doporučujeme používat pastu proti hmyzu.
Plisen na palicich konopi
Plíseň můžete chytit i při sušení úrody konopí

Důležitá je prevence

Pokud vaše rostliny vypadají zdravě bez známky škůdců a nerovnováhy živin, musíte se ujistit, že zůstanou zdravé až do doby sklizně. Pokud už z předchozích zkušeností víte, jací jsou nejčastější škůdci ve vaší oblasti, musíte použít vhodný výrobek, kterým zabráníte napadení vašeho konopí.

Následující příklady preventivních opatření pro nejběžnější nalezené konopné škůdce.

Růstová fáze:

 • Po každé transplantaci použijte trichodermu k posílení kořenového systému rostliny.
 • Použijte některý širokospektrální insekticid (neem, draselné mýdlo nebo některou z výše uvedených látek) jednou týdně.
 • Jednou za dva týdny postříkejte vaše rostliny vodou.
 • Pár týdnů před příchodem fáze květu použijte na konopí postřik s Bacillus Thuringiensis.
 • Také doporučujeme použít přesličku jeden týden před začátkem období květu.

Fáze kvetení:

 • Použijte širokospektrální insekticid první den po rozkvětu.
 • O 4 dny později postříkejte rostliny propolisem.
 • O další 4 dny později znovu použijte insekticid.
 • Nakonec o další 4 dny později použijte postřik nějakého fungicidu.

Pokud chcete ovšem pěstovat konopí úplně bez chemických přípravků, i to je možné, avšak náročnější. Při aplikaci chemických přípravků při kvetení si dejte pozor, aby se tak stalo alespoň 10 dnů před sklizní, aby na rostlině nezůstali nežádoucí látky z těchto preparátů

housenky na listu

Nakonec ještě pár dodatečných rad

Pokud pěstujete vaše konopí indoor, nedoporučujeme vám zahájit období květu, pokud některé z vašich rostlin vykazují známky infekce. Pokud to bude možné, vyhněte se použití těchto produktů v době, kdy se již začínají tvořit palice, ačkoli některé z uvedených přípravků by měly být možné použít bez problémů. Pokud přesto použijete postřik na již rozkvetlých rostlinách, vždy se pokuste stříkat přípravky pouze na listy a držet samotné palice mimo dosah těchto produktů. Vždy si také pozorně přečtěte pokyny výrobce a pokuste se jimi řídit. Během fáze květu se také vyvarujte všech chemických produktů.

Doufáme, že vám tento článek pomůže zbavit se nepříjemného hmyzu a plísní. Pamatujte si, že žádná prevence není marná, protože za většinu nespěšných sklizní mohou právě škůdci a plísně.

Jak správně ochránit konopí před škodlivými organismy
Přejeme vám šťastnou sklizeň!!!