Pro mnohé z nás velmi známá smutnice je dalším nebezpečným hmyzem, nejen pro konopí, ale i pro spoustu ostatních rostlin. Vyskytuje se všude, v zahradách, sklenících, ale i v domácnostech. V našem seriálu o nejčastějších škůdcích si o tomto široce rozšířeném parazitovi můžete přečíst vše co potřebujete vědět, aby jste se mohli vypořádat s tímhle otravným hmyzem.

smutnice-sciaridae-growshop-growmartSciaridae nebo smutnice jsou dvoukřídlý hmyz, který klade vajíčka do půdy. Jedinci jsou malí (2-4 mm), mají šedou až černou barvu a podobají se komárům. Samice kladou až 200 vajíček za sedm dní. Larvy jsou malí průsvitní červi s černými hlavičkami a živí se mladými kořeny. Z tohoto důvodu napadené rostliny ztrácejí sílu, tudíž sazenice a výhonky odumřou.

Larvy naleznete snadno, protože jsou poměrně veliké (4 až 5 mm). U dospělých rostlin způsobuje napadení smutnice žloutnutí listů.

Používejte méně postřiku – hmyz upřednostňuje vlhké prostředí.

Nejlepším řešením při silném napadení je insekticid na bázi půdní bakterie Bacillus thuringiensis. Toto ošetření má výhodu, že je 100% organické a lze jej použít dokonce i během fáze kvetení (aktivní je 2 dny). Ošetřením substrátu se postaráte o všechny vývojové formy smutnice (larvy i dospělé jedince).

Pro vyhubení larev a dospělých jedinců můžete použít také nimbový olej (postřik na substrát).

Občas narazíte na další návody léčby substrátu: skládá se z nikotinu, nového koření a česneku. Vhodný není roztok peroxidu vodíku (H2O2), protože zabíjí i benigní mikroorganismy.

Biologická kontrola: použít můžete určité typy červů (steinernema feltiae – parazitické hlístice), které jsou přirozenými predátory larev smutnic.

nejcastejsi-skudci-atheta-coriaria-growshop-growmartAtheta coriaria je nenasytný dravec velmi účinný v boji proti smutnicím (v umělém prostředí / venku / ve skleníku).

nejcastejsi-skudci-steinernema-feltiae-growshop-growmartSteinernema feltiae je parazitická hlístice. Je přirozeným predátorem smutnic. (v umělém prostředí / venku / ve skleníku).

Zdroj: Weedology

Akce semena konopi Nuka Seeds

4 komentáře

 1. Dobrý den,chci se zeptat kde ale seženu Atheta coriaria?

  Odpovědět
 2. Dobrý den, něco mi napadlo mojí kytičku,ale nevím co.Kde můžu poslat foto? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  1. klidne ji posli k nam (obchod:zavinac:growmart.cz) nejlepe detail a vice. posleme ti identifikaci problemu a navrh reseni.

   Odpovědět
 3. Vyklíčilo mi 5 rostlinek, ale už se v substrátu objevila smutnice. Co na to koupit běžně dostupného? Může být Mospilan? XX mi koupil Floria - kapalné hnojivo, které omezuje výskyt smutnic. Jenže nevím, jestli tak maličké rostlinky už hnojit? Vyrašily teprve včera. Prosím o radu. Děkuju

  Odpovědět

Komentuj