Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Nejčastější škůdci – smutnice (sciaridae)

Pro mnohé z nás velmi známá smutnice je dalším nebezpečným hmyzem, nejen pro konopí, ale i pro spoustu ostatních rostlin. Vyskytuje se všude, v zahradách, sklenících, ale i v domácnostech. V našem seriálu o nejčastějších škůdcích si o tomto široce rozšířeném parazitovi můžete přečíst vše co potřebujete vědět, aby jste se mohli vypořádat s tímhle otravným hmyzem.

smutnice-sciaridae-growshop-growmart Sciaridae nebo smutnice jsou dvoukřídlý hmyz, který klade vajíčka do půdy. Jedinci jsou malí (2-4 mm), mají šedou až černou barvu a podobají se komárům. Samice kladou až 200 vajíček za sedm dní. Larvy jsou malí průsvitní červi s černými hlavičkami a živí se mladými kořeny. Z tohoto důvodu napadené rostliny ztrácejí sílu, tudíž sazenice a výhonky odumřou.

Larvy naleznete snadno, protože jsou poměrně veliké (4 až 5 mm). U dospělých rostlin způsobuje napadení smutnice žloutnutí listů.

Používejte méně postřiku – hmyz upřednostňuje vlhké prostředí.

Nejlepším řešením při silném napadení je insekticid na bázi půdní bakterie Bacillus thuringiensis. Toto ošetření má výhodu, že je 100% organické a lze jej použít dokonce i během fáze kvetení (aktivní je 2 dny). Ošetřením substrátu se postaráte o všechny vývojové formy smutnice (larvy i dospělé jedince).

Pro vyhubení larev a dospělých jedinců můžete použít také nimbový olej (postřik na substrát).

Občas narazíte na další návody léčby substrátu: skládá se z nikotinu, nového koření a česneku. Vhodný není roztok peroxidu vodíku (H2O2), protože zabíjí i benigní mikroorganismy.

Biologická kontrola: použít můžete určité typy červů (steinernema feltiae – parazitické hlístice), které jsou přirozenými predátory larev smutnic.

nejcastejsi-skudci-atheta-coriaria-growshop-growmart Atheta coriaria je nenasytný dravec velmi účinný v boji proti smutnicím (v umělém prostředí / venku / ve skleníku).

nejcastejsi-skudci-steinernema-feltiae-growshop-growmart Steinernema feltiae je parazitická hlístice. Je přirozeným predátorem smutnic. (v umělém prostředí / venku / ve skleníku).

Zdroj: Weedology

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!