Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Jak zabránit kořenové hnilobě, padlí a braničnatce na konopných rostlinách

Jak zabránit kořenové hnilobě, padlí a braničnatce na konopných rostlinách

Procházku po zahradě plné zdravých, zářivých a silných rostlin konopí jen těžko něco překoná. Bohužel každý, kdo pěstuje konopí, zná také negativní pocity, když v jeho zahrádce propukne nějaká nemoc. Přestože nemocné konopí může být zprvu zastrašující, dá se postup nemoci rychle zastavit, pokud ji včas identifikujete. V tomto článku se vám pokusíme poradit, jak ochránit vaši zahradu před plísněmi.

Pokusíme se vám popsat tři nejběžnější nemoci napadající konopí, o kterých byste měli vědět a naučit se, jak jim zabránit.

Kořenová hniloba (Pythium)

Jak zabránit kořenové hnilobě Hniloba je závažná nemoc, která napadá nezdravé kořeny. Nejčastěji vznikne u rostlin, které jsou přehnaně zalévány a postrádají možnost odvádět přebytečnou vodu. Kořeny pak nemohou vstřebávat kyslík a začnou pomalu odumírat. Bohužel, nedostatečné zalévání může také způsobit odumírání kořenů. Zdravé kořeny vyžadují rovnoměrný přísun vody a čas na vyschnutí, aby mohly řádně přijímat kyslík. Jakmile začnou kořeny v půdě odumírat, příští zavlažovací cyklus vytvoří ideální podmínky pro hnilobnou nákazu. Hniloba oslabuje a postupně ničí kořeny, takže je pro rostlinu nemožné přijímat živiny a vodu.
Identifikace kořenové hniloby lze provést několika způsoby. Pokud k pěstování používáte hydroponický systém, pak máte viditelný přístup ke kořenům rostliny. Podívejte se zblízka na kořeny a hledejte ty, které mají hnědou barvu, jsou slizké a postrádají ráznost zdravých kořenů. Nemáte-li  přístup ke kořenům, zjistíte, že infikované rostliny pijí méně vody, rostou pomaleji a trpí nesčetným množstvím dalších nedostatků. Hnilobu je bohužel téměř nemožné vyléčit, a proto je důležité této chorobě předcházet.

Jak předcházet konopné hnilobě

Dodržujte několik preventivních opatření:

  • Mějte zdravou půdu plnou prospěšných mikrobů a populací bakterií. Tyto populace vám pomohou udržet houby, odpovědné za kořenovou hnilobu, pod kontrolou.
  • Zalévejte své rostliny správně. To znamená, že si odměřujte množství vody, které denně používáte a pozorujte, jak rostlina na dané množství reaguje. Během tohoto procesu je lepší vidět rostlinu mírně povadlou, než přelitou.
  • Mějte prodyšnou půdu. Pěstování v inteligentních květináčích a přidání perlitu do půdy jsou dva způsoby, jak usnadnit proudění kyslíku ke kořenům a umožnit přebytečné vodě správně odtékat.

Co je padlí?

padlí Padlí je časté onemocnění, které se  může objevit na listech či květech konopných rostlin. Zpočátku ho najdete jen na spodních větvích rostliny, kde je nižší expozice slunečnímu záření, proudění vzduchu a vyšší vlhkost. Tento typ plísně se objeví ve formě bílého prášku, který je umístěn na povrchu listů.

Jakmile zjistíte infekci, je důležité, aby se ihned odstranily a zlikvidovaly napadené listy, protože se jinak může rychle rozšířit a napadnout i výše umístěné větve a palice. Naštěstí, protože je padlí tak dobře vidět, na toto onemocnění rostlina zemře jen velmi vzácně. Hlavním problémem ale je, že pokud necháte padlí rozšířit, rostlina vám vyprodukuje produkt, nevhodný ke konzumaci.

Jak zabránit padlí

Je běžné, že pěstitelé provádí preventivní úkony, aby předešli výskytu padlí. Zde jsou některé osvědčené postupy, které byste měli zvážit:

  • Použijte na vaše rostliny postřik s bioprodukty a fungicidy,
  • prořezávejte vaše rostliny pro zlepšení proudění vzduchu,
  • používejte pravidelně postřik z kompostního čaje,
  • při nákupu konopných semen dávejte pozor, které genetiky jsou náchylné k plísním a zaměřte se na jiné odrůdy.

Pokud se vaše rostlina přes všechny preventivní úkony přesto nakazí padlím, existuje způsob, jak sklizeň zachránit. Můžete sklizené konopí vykoupat v roztoku H2O2/H2O. Smícháním malého množství 3% peroxidu vodíku (H2O2) s vodou vytvoříte koupel, která sterilizuje vaši sklizenou úrodu a odstraní z ní plíseň.

Co je braničnatka?

Braničnatka listů Braničnatka listů je škaredě vyhlížející onemocnění, které se objeví nejprve na spodních větvích, kde způsobí zežloutnutí a seschnutí listí. Většinou se objevuje v létě díky vysokým teplotám v kombinaci s letními dešti nebo vlhkostí ze zalévaní, které zanechá listy vlhké. Nedostatek dusíku může také sloužit jako spouštěč tohoto onemocnění.
Ačkoli braničnatka vaše rostliny nezabije, může znatelně snížit výnosy. Jakmile zjistíte infekce, je důležité, aby se ihned odstranily a zlikvidovaly napadené listy. Vyhněte se při tom kontaktu infikovaného materiálu s kompostem. Postřik rostlin s fungicidy může také pomoci zpomalit šíření nemoci.

Jak zabránit braničnatce listů.

Chcete-li zabránit nebo snížit riziko propuknutí této nemoci, existuje několik kroků, které můžete preventivně učinit:

  • Mějte v zahrádce čistou a zdravou půdu. To je asi nejúčinnější preventivní opatření, které můžete udělat. Pokud jste měli v zahrádce v minulosti ohnisko této nemoci, bude pravděpodobně nutné vyměnit pěstební půdu.
  • Vyčistěte a vydezinfikujte kompletně pěstební místnost v případě, že pěstujete indoor (uvnitř) před každou sezónou.
  • Při zalévání dbejte na to, aby listy rostliny nenavlhly.
  • Nasaďte rostliny dále od sebe.

Hniloba, padlí, a braničnatka listu jsou jen některé z nejčastějších nemocí, které se mohou na vašem konopí usídlit. Všechny další nemoci mají společné téma, pokud jde o jejich kontrolu: prevence. Správní pěstitelé by měli vždy svým rostlinkám v půdě poskytnout správné živiny, bakterie a mikroby, aby byla připravena zvládnutá infekce, stejně jako by lidé měli jíst zdravě a cvičit, aby posílili svůj imunitní systém.
A konečně, kromě prevence i genetika, hraje významnou roli v tom, jak vysilující nemoc může rostlina zvládnout. Pozorujte svou zahrádku, všímejte si nových trendů a držte se časem osvědčených genetik.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!