Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Konopí a Sny: co se s námi děje?

konopí a snění

Jak konopí může ovlivnit naše sny, jsou nějaké vedlejší účinky?

Konopí pro někoho představuje jakousi rutinu. Co se ale stane, když si dáte pauzu? Pokud jste tak učinili, možná jste si všimli jednoho velmi zvláštního vedlejšího účinku: pozměnění vašich snů.

Mohou být živější, jasnější a jejich četnost se může zvyšovat. Taky je zde možnost, začátek nebo konec užívání marihuany nemusí na vaše sny mít žádný prokazatelný dopad. Výzkum je plný teorií o spojitosti konopí a snění, ale ještě zbývá mnoho, co by mohlo objasnit tuto spojitost. Za prozkoumání to ovšem stojí.  Jak tedy marihuana ovlivňuje náš spánkový cyklus a sny samotné?

Proč vlastně sníme?

jak konopí ovlivní naše snění? Co ale způsobuje sny? Sny jako takové se vyskytují v konkrétním cyklu našeho spánku, zvaného REM (Rapid Eye Movement – rychlé pohyby očí). Tato fáze trvá asi 90 minut a je charakteristická rychlým pohybem očí ze strany na stranu, od čehož plyne název. REM spánek je aktivován acetylcholinem (neurotransmiter) a jistými chemickými reakcemi mozkových buněk. Při této fázi spánku nejsou přítomny neurotransmitery jako histamin, serotonin nebo norepinefrin.

Mnoho lidí se už touto tématikou zabývalo a snažilo se zjistit, proč mozek a jeho aktivita vytvářejí tyto obrazy a vizualizace. Někdo věří, že se jedná o obrazy, které paměť potlačuje. Jiní tvrdí, že se tímto uklidňujeme na emocionální úrovni. Pár lidí dokonce tvrdí, že sny nic neznamenají.

Ať už je příčina jakákoliv, tak v REM fázi trávíme hodnotnou část. Vyvolávají se tím otázky, jak moc je tato fáze spánku důležitá a jak na ni působí užití marihuany?

Konopí a teorie ohledně REM fáze spánku

působení konopí na REM spánek Jeden student z Kalifornie popsal svou situaci, když na tři týdny přestal kouřit marihuanu. Sám podle všeho moc nesnil, a když ano, tak si sny moc nepamatoval a nepřišly mu nijak zvláštní.

Pak ale začal popisovat, že ve snech viděl stáda jednorožců, oblohu plnou červených balónů a explodující vulkány někde v dáli. Zdálo se mu to tak živé, že si myslel, že se probudil do nějaké šílené budoucnosti, ale pak se probudil a zjistil, že je vše v normě a tyto představy jsou pryč. To bylo třetí den bez marihuany.

Konzumace marihuany  může potlačit  funkci neurotransmiterů v REM fázi a tělo si na přítomnost kanabinoidů v těle zvykne. To by znamenalo, že nepřítomnost kanabinoidů způsobí tzv. „REM náraz“. Zjednodušeně by se dalo říct, že se jedná o zvýšenou aktivitu v REM fázi. Co částečně dokládá americká studie z roku 1975.

V další americké studii z roku 2004 se popisuje, jak vědci subjektům podávají malé množství THC a kombinaci THC/CBD. Zpozorovali zmírněnou aktivitu v REM fázi, ale to bylo vše. Tomuto typu výzkumu se věnuje mnoho vědeckých kapacit, bohužel konkrétní problematiku zatím objasnit nedokážou.

Nespavost, posttraumatická stresová porucha, noční můry

REM fáze spánku

REM fáze je důležitá, jelikož právě v ní přichází regenerační fáze spánku a udržení paměti. Je tu však jedna věc, kterou konopí zvládá dobře, a to je potlačení nočních můr.

Noční můry jsou v mnoha případech doprovodné jevy posttraumatické stresové poruchy, úzkostné poruchy a můžeme s klidem v duši říct, že narušují jinak klidný spánek. Díky své schopnosti potlačit sny se marihuana jeví jako ideální pomocník.

Uživatelé odrůdy Northern Lights se vyjádřili takto: „Trpím posttraumatickou stresovou poruchou a tuhle odrůdu jsem našel na internetu. Poprvé po šesti měsících jsem se normálně vyspal a noční můry zmizely“. „Mívám noční můry a tohle je buď odhání pryč anebo na ně nemyslím po probuzení a je mi dobře, spím zhruba 8 hodin“.

Nespavost. Tu zná mnoho lidí na naší planete. Stále více z nich však začalo zkoušet konopí v podobě květů i koncentrátů, a světe div se, opět dostali možnost se v klidu vyspat, spánek se dostavuje mnohem rychleji a je delší.

Když tedy užíváním marihuany zasahujeme do REM fáze, můžeme tím způsobit něco špatného?

Nějaké vedlejší účinky při potlačení REM fáze?

má konopí nějaký dlouhodobý vedlejší účinek? Přes všechny teorie o důležitosti REM spánku a jeho regeneračních schopnostech, jeho zkrácení nebo jemné omezení má opravdu malý, nebo žádný dopad na vaše chování po ránu. Studie s použitím EEG prokázaly, že i s malým množstvím REM spánku se nespojují nějaké výkyvy nálad.

Toto neplatí pro hluboký spánek. Tento spánkový cyklus je důležitý a jeho potlačení by mohlo ústit ve zdravotní problémy. Naštěstí se užíváním konopí nijak neomezuje hluboký spánek.

Ale bohužel nic se neobejde bez problémů. V REM fázi, mimo regeneraci, dochází také zpracování a udržení jak informací, tak znalostí kterými disponujeme. Tudíž potlačení tohoto spánkového cyklu může vést k menším kognitivním poruchám. Podle výzkumu to může zasáhnout jen mladý, vyvíjející se mozek. Ale mnoho se ještě musí objasnit.

Léčebné vlastnosti marihuany jsou fascinující a mohou pomoci lidem, kteří trpí desítkami podobných spánkových poruch, nočních můr a dalších podobných neduhů. Ale dávejte si pozor, jak konopí chcete používat. Pokud jako pomocníka na klidné usínání, buďte obezřetní a raději se poraďte s odborníky.

Třeba se vám potom bude zdát o dracích, nebo mýtických tvorech anebo se dostanete rovnou do Matrixu. Když se tedy dáte pauzu.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!