Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Kdy a jak zalévat konopí?

Zalévání rostlin bývá častým problémem pro začínající pěstitele. Jak správně zalívat se samozřejmě nejlépe naučíte praxí. Častým problémem bývají například četné zálivky velkým množství vody, což rostliny „utopí“. Tento návod by měl právě tyhle začátečnícké chyby eliminovat.

konopí-zalévání-konev-growmart

 • Sazenice: zemina by měla být neustále vlhká. Kořeny sazenic ještě nejsou vyvinuté takže nemohou „hledat“ vodu a i při nejmenším náznaku nedostatku vlhkosti rostlinky odumřou. Opačný případ je také zkázonosný, protože v případě přelití se u rostlin objeví plíseň. Je lepší používat rozprašovač, než konev. Pokud má rostlina rozvinutý kořenový sytém, je naopak lepší používat konev, protože při jejím použití dochází k rovnoměrnější distribuci vody a omezuje se riziko výskytu suchých míst.
 • Když se kořeny sazenic vyvinou, nechte půdu před další zálivkou trochu vyschnout, ale ne zcela. Tato velmi krátká fáze sucha zamezí vzniku plísní. Výskyt Plisen-koreny plísní je stimulován růstem kořenů.
 • Během růstu je zapotřebí rostlinu pravidelně zalévat, ale půdu by neměla být nepřetržitě vlhká. Vyvarujte se přílišného zalévání protože pokud voda protéká dnem květináče, odvede z půdy i minerály. Příliš málo vody je také špatně ( voda se dostat dál, než jen do horních vrstev). Základním pravidlem je nikdy nenechávat půdu mokrou příliš dlouho. Nikdy nenechávejte vodu v misce pod květináčem, protože vlhkost půdy se musí měnit. Po zalití musí rostlina čerpat vodu, dokud není horní vrstva suchá do hloubky 2 – 3 cm. Pokud půda vyschne příliš rychle, růst se zastaví.
 • Rostlinu nepřelévejte ani nezalévejte příliš rychle, protože v půdě dojde k vytvoření malých potůčků, takže voda okamžitě odteče z květináče, zatímco některá místa zůstanou naprosto suchá. Zálivka by měla být pomalá a rovnoměrná, aby byl zamokřen celý kořenový bal.Může se stát, že během první zálivky bude voda prosakovat půdou obtížně. Kapka prostředku na mytí nádoby v zálivce může zvýšit její schopnost prosakování.Stejnou metodu lze použít i v případě, když je půda vysušená.
 • Voda musí mít pokojovou teplotu, spíše vlažnější (20 °C – 22 °C ). Pokud je příliš teplá nebo studená, teplotní šok může způsobit poškození kořenů.
 • Rostliny je nejlepší zalévat ráno, aby voda mohla být spotřebovaná přes den. Pokud rostliny zalijete večer, kořeny stráví noc v chladné a vlhké půdě, což je ideální prostředí pro vznik plísní.
 • Stejné pravidlo platí i během fáze kvetení, ale rostliny během ní spotřebovávají méně vody.

Běžné problémy

 • Neustále mokrá půda způsobuje nedostatek kyslíku a kořeny mohou shnít. Příznaky přelévání jsou: zpomalený růst, opadávání listů, listy jsou mokré a žloutnou, žloutnou i kořeny a kolem nich je cítit zápach typický pro tlející
  Koreny
  Vysoká teplota hydrosytému. Velké ryziko plísní

  rostliny.Pokud jste rostlinu přelili, nechte půdu přirozeně vyschnout a zálivku provádějte malým množstvím vody, dokud se kořenový systém nezotaví ( bílé kořeny obsahující vodu).

 • Nedostatečná zálivka a ponechání půdy po dlouhá období bez zálivky vede k jejímu vysušení a k vysušení kořenů. Pokud v půdě není dostatek vody, kořeny nebudou pracovat a rostlina neporoste. V tomto případě rostlina spotřebovává vlastní zásoby a v okamžiku, když to již není možné, uschne. Nejprve se rostlina neudrží ve vzpřímené poloze, protože její buňky jsou prázdné. Poté buňky odumřou. Pokud půda vyschne příliš, je mnohem těžší základní části rostliny znovu zavlažit – rostlina neudrží dostatek vody. Nastane-li taková situace, vložte květináč do nádoby s vodou a ponechte jej tam. Provádějte ale i zálivku shora. Půda se tak znovu pomalu zamokří, takže budou obnoveny původní schopnosti.

 

 Zdroj: ADAMS, Philip,2012. Weedology / Marihuana – Vše o pěstování konopí. Přel. J. Krása. Vyd. 1. Nizozemí: Positive Publisher. ISBN 978-90-7658-335-8

Následující informace na této stránce jsou určeny pouze pro všeobecné vzdělávací účely. V žádném případě neslouží jako navádění k trestné činnosti. Neneseme odpovědnost za případné zneužití informací.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!