Optimální výška rostlin konopí

ideální výška rostlin konopí

Jaká je ideální výška vašich rostlin konopí?

Když se bavíme o pěstování konopí formou indoor, tak v nejlepším případě chcete mít co nejvíce květů. Pak se ovšem nabízí otázka, jak vysoká by rostlina měla být, aby jste měli co největší úrodu. Hraje v tom nejen správný výběr odrůdy dělané přímo na indoor, ale také zdroj světla. Kvalitní světlo může vaše rostliny buď posílit a navodit jim lepší podmínky pro růst anebo je zahubit. Dost tedy záleží na světle samotném.

Velikost rostlin konopí závisí na kvalitě světla, čím větší tím lépe se vašim rostlinám bude dařit

výška rostlin konopí Na chvíli si představte rostlinu konopí a jak vypadá její stavba od kořene až vrchní část. Na samotném vrcholu jsou ty největší a nejkrásnější šišky. Jak postupujete dolů, následuje olistění (pokud jste se ho nezbavili) a další místa, kde se vyskytují květy. Čím níže postupujete, tím menší květy budou a nakonec budou tak malé, že jim nebudete přiklánět moc velkou váhu.

Největší květy jsou tedy na vrcholu, což je místo nejblíže ke světlu. V nižších částech pak nacházíte stále menší a menší květy, jelikož jsou dál od zdroje světla a ve stínu vrchních pater. Kdyby se pak takovým rostlinám dovolilo, aby mohly růst dál do výšky, s největší pravděpodobností by neměly více květů. Jde o přechod mezi vegetativním stádiem a stádiem kvetení. Odborníci totiž tvrdí, že čím déle prodlužujete vegetativní stádium, tím kratší bude doba kvetení a s tím spjatá tvorba květů.

I kdyby jste měli dostatečně velké prostory na pěstování vysokých rostlin konopí, je to i tak na pováženou. Rostlina bude růst o něco déle, tudíž bude spotřebovávat více energií a to i ve vegetativním stádiu, takže spotřeba elektřiny zde hraje roli. V nejhorším případě to vše může přijít nazmar, protože květy ve spodních částech nemusí dosahovat takové kvality, jakou jste čekali. Takže kromě peněz za energii přijdete i o čas, který jste mohli věnovat něčemu jinému.

Volba osvětlení pak hraje velmi významnou roli. Jde o technologii jakou používáte (LED a HPS) a taky o výkonnost vašich světel (250W, 400W, 650W).

Druhy světel, které ovlivní váš růst

výška rostlin konopí Do fáze kvetení se chcete přesunout v momentě, kdy jste zhruba v poloviční požadované výšce. Výška se někdy i zdvojnásobí při přestupu do fáze kvetení. Našli jsme jeden návod, který zahrnuje střídání jinak výkonných druhů lamp podle výšky rostliny, třeba se zalíbí i vám.

  • CFL žárovka – použijte při výšce 15-30 cm. Jestli máte zdroj světla i po stranách, může být rostlina i vyšší. Světlo však musí dopadat na místa tvorby šišek.
  • HPS výbojka 250W – použijte při výšce 30 cm.
  • HPS výbojka 400W – použijte při výšce  40-43 cm.
  • HPS výbojka 600W – použijte při výšce 50-53 cm.
  • CMH osvětlení – je zde podobné škálování jako u HPS světel (žárovka o výkonu 315 wattů je dobrá pro rostliny o výšce 30 cm, žárovka s výkonem 630 wattů zase pro rostliny okolo 50 cm).
  • LED osvětlení – Záleží na modelu osvětlení. Mnohdy je to bohužel metoda pokusu a omylu. Hlavně v momentě, kdy chcete zjistit ideální výkon této žárovky. Nejlepší by bylo, kdyby jste si změřili délku rostliny při změně světla a přechodu do  režimu 12/12 (12 světla a 12 hodin tma). Z toho se pak dá odvodit ideální čas a druh LED osvětlení. Chce to ovšem zkušenosti. Jestli si tak moc nevěříte, tak se držte pravidla přechodu do fáze kvetení, když jste zhruba v půlce vaší požadované výšky. Pak zjistíte, co od vašeho světla můžete čekat.

Musíme zmínit ještě metodu defoliace. Je to technika, kdy odstraňujete listy z vaši rostliny, aby se světlo dostalo i do spodních pater. Teoreticky by jste pak mohli pěstovat i trochu vyšší rostliny, jelikož by se světlo dostalo i do spodních pater. Alej to opravdu důležité, aby jste si to vyzkoušeli a zjistili, jaké vybavení můžete a které naopak nesmíte používat.

Malé x Velké odrůdy rostlin konopí

Většina rostliny konopí zdvojnásobí svou výšku/velikost, když přechází do fáze kvetení. Jsou ovšem odrůdy, které se „vytáhnou“ více, nebo méně než tušíte. Chcete-li si nakoupit semínka konopí a indoor odrůdy konkrétně, vždy si projděte veškeré informace o dané odrůdě.

  • „Vyšší odrůda“ – přejděte do fáze kvetení o něco dříve (1/3 požadované výšky).
  • „Nižší odrůda“ – V tomto případě by jste měli počkat o něco déle, než přejdete do fáze kvetení (3/4 požadované výšky).

Výška vašich outdoorových odrůd konopí

výška rostlin konopí Nesmíme opomenout i outdoorové odrůdy konopí. Výšková omezení jsou u outdoorových odrůdy trochu jinde, jelikož tito velikáni rostou pod sluncem samotným. Taková to rostlina potom roste tak dlouho, dokud má přísun slunečního svitu a má prostor na vytvoření dalšího kořenového větvení.

S kořenovou soustavou venku je trochu jiné než u indoor odrůd, kde můžete použít buď přijatelný půdní mix, kokosová vlákna nebo pěstovat formou hydro. Trvá trochu déle připravit vhodnou půdy v dané velikosti, aby dokázala pojmout více outdoorových odrůd, které mají obrovskou kořenovou základnu. Většinou do daný pěstitel řeší výběrem velkého látkového květináče a nebo přípravou většího množství půdy.

Jaká je tedy nejlepší výška?

V konečném důsledky není přesně určeno, jaká je ideální výška. Při pěstování bude vždy záležet na vašem vybavení a vašich schopnostech. Vždy se musíte hlavně soustředit na to, aby vás tato činnost nějak naplnila a bavila vás.

Je škoda, že neexistuje nějaká ultimátní formule, podle které by se vám vždycky vše povedlo na výbornou. Ale bavilo by to vůbec někoho?

Na co myslet do budoucna?

Kromě výšky rostliny by jste taky měli pouvažovat nad tím, jak objemná by vaše rostlina měla být. Prostorově rozměrná rostlina konopí bude mít vždy větší úspěch, než vysoký útlý střízlík. Snažte se tedy pomocí jednotlivých tréningových metoda zaujmout co největší prostor.

Mnoho indoor pěstitelů uvažuje mnohdy právě o výšce rostliny, než o její prostorové velikosti. Roztahováním se do prostoru tak budete mít logicky více míst, kde se budou tvořit květy a zdroj světla je zvládne uživit bez problému.

Takže pro další indoor pěstování platí, že musíte mít kvalitní osvětlení, znát dobře zvolenou odrůdu a nic neuspěchat. Odměnou vám pak bude rostlina, která možná nebude velká, ale za to plná květů. A ty přece chcete.

výška rostlin konopí

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!