Outdoorové pěstování konopí aneb jak začít s pěstováním pod širým nebem
Outdoorové pěstování konopí je v mnoha ohledech idylické. Cítíte sluneční paprsky na vaší kůži, mokrou hlínu na vašich rukách, slyšíte zpěv ptáků a jemný vánek vás k tomu příjemně ochlazuje. Takový scénář se líbí mnoha pěstitelům, kteří jsou pak pyšní na svůj venkovní výtvor, o který se několik měsíců starali.
Samotné outdoorové pěstování sebou nese i další výhody. Vezměte si, kolik ušetříte na energiích. Slunce a déšť jsou mnohem lepší volbou, než umělé světlo a voda z kohoutku. Dalším bonusem jsou prostory na pěstování. Venku nejste skoro vůbec limitovaní, takže můžete pěstovat opravdu velké rostliny, z nichž bude gigantická úroda.
Pokud na tohle slyšíte a líbí se vám myšlenka takového venkovního farmaření, následující řádky vám pomohou zvládnout příští sezónu bez větších obtíží a na konci se budete moci těšit z velké úrody.
Krok 1: Vyberte si dokonalou odrůdu
Samotné klima je pro rostliny také důležité a vybrat si vhodnou odrůdu podle klimatických podmínek není vůbec na škodu. V rámci naší republiky na to nejsme tak zle, ale lidé žijící u rovníkových pásů mají podstatně lepší podmínky pro pěstování a mohou si proto zvolit jakoukoliv odrůdu a pěstovat mnoha způsoby. Naopak lidé žijící v severních oblastech musí vybrat takovou odrůdu, která stihne dorůst než přijdou první mrazíky (zde se nabízí samonakvétací odrůdy).
A co velikost rostliny? Máte-li dost místa, můžete si zvolit obrovskou sativu a budete mít obrovskou úrodu. Ale jestli máte málo místa na pěstování, nebo chcete být vůči svému okolí méně nápadní, malá indika je vhodnou volbou.
Z praktického hlediska jste probrali všechno. Teď už zbývá jen rozhodnutí, jestli chcete odrůdu, která vás odpálí až na měsíc (velké množství THC) a nebo odrůdu, která vás víc uklidní a bude mít spíše terapeutické využití (CBD odrůda).
Krok 2: Semínka konopí musíte nechat vyklíčit
Nakličování semen je dneska už poměrně běžný proces. Jen málokdo nechá semínko v půdě a čeká, jestli se stane zázrak.
Klíčení semínek bylo nedávno probráno v tomto článku, takže veškeré informace najdete tam. Jen je třeba mít na paměti, že ať už zvolíte jakýkoliv způsob klíčení, semínka musíte nechat klíčit na místě, kde je tma, mokro, optimální teplo a vlhkost vzduchu.
Krok 3: Vyberte si místo vhodné k pěstování a případně si ho trochu poupravte
Lokace musí být na slunném místě, ale zároveň musí být chráněna před silným větrem, nebo bouřkami, které jsou u nás v létě celkem běžné. Jelikož nestojíte o výskyt plísně, místo na pěstování musí být dobře provzdušněno.
Jakákoliv lokace orientovaná na jih bude mít vždy dostatek slunečního svitu.
Samotné místo je někdy jednoduché najít, jindy ne. Lidé s vlastním pozemkem mají vždy lepší podmínky, než ti, kteří žijí v paneláku. Bez pozemku můžete třeba pěstovat konopí na terase, nebo na balkoně. Můžete zvolit i pěstování na venkovních, skrytých místech. Je tu, ale riziko, že vám někdo úrodu zničí, nebo ukradne.
Máte-li své místo nalezeno, můžete přemýšlet o nějakých rostlinách, které mohou sloužit jako doprovodné (nedávno zmíněné Aloe Vera například). Doprovodné rostliny většinou dobře spolupracují s rostlinami konopí a jsou si navzájem přínosné.
Krok 4: Pro pěstování konopí musíte mít skvělou půdu
Místo nalezeno, teď si musíme připravit půdu a „potravu“ pro rostliny. Stejně jako lidé, tak i rostliny konopí dokážou se správnou výživou vytvořit pozoruhodné věci, v tomto případě úrodu. Jejich kořeny si z půdy berou všechny možné minerály, které jim pomáhají s tvorbou proteinu, umožňují lepší průběh fotosyntézy a celkově podporují růst/kvetení.
Když budete mít půdu bohatou na minerály, bude to ze startu velmi přínosné. Půda samotná může obsahovat i jiné věci. Naleznete v ní prospěšné bakterie a mikroorganismy, které jsou s rostlinou v symbióze a pomáhají ji růst.
Dále nastává otázka, zda-li si takovou skvělou půdu zakoupit, nebo vytvořit podomácku. Začátečníci jistě uvítají, že mají už nějakou předem připravenou směs, kterou mohou použít. Nevýhodou někdy bývá nepřiměřeně vysoká cena a mnozí dokonce pochybují o kvalitě daného produktu.
Druhá sorta lidí pak dává přednost vytvoření vlastního půdního substrátu, o kterém mají jistotu, že je stoprocentně organický a plný všech potřebných věcí. Takovýto typ se často pojmenovává „Super půda“, jelikož je opravdu super. K její vytvoření potřebujete vyzrálou půdu, kompost a něco na provzdušnění (třeba perlit). Bude s tím více práce, ale kvalitní výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.
Krok 5: Sazenice konopí přesaďte a vezměte je ven
Přesazujete-li do květináčů, můžete použít buď klasicky plastový a nebo látkový. Ten látkový je lepší díky výborné propustnosti vody a celkového proudění vzduchu v půdním mixu.
Sazenice samonakvétacích odrůd můžete klidně přesadit rovnou do finálního květináče a to hlavně kvůli rychlosti jejich růstu. Sazenice klasických a feminizovaných odrůd potřebují přesadit víckrát. Bývají zpravidla většího vzrůstu a rostou delší dobu. Docela hravě také přerostou květináče, ve kterém jsou, proto častější přesazování.
Jestli se chcete dozvědět více o přesazování, podívejte se na náš nedávný článek.
Krok 6: Starejte se o vaše rostliny konopí správnou výživou a pravidelným přísunem vody
Musíte ale mít na paměti, že ani jedno se nemá přehánět. Když se třeba chystáte na pravidelné zavlažování, vždy se ujistěte, že jsou vrchní 2 cm půdy suché. To je znamená, že můžete přidat vodu. Nadměrné množství vody může kořenům zamezit možnost dýchat a přijímat živiny. Kořen pak uhnívá a rostlina chřadne.
S výživou to máte stejné. Vždy se držte předepsaného dávkování. Má-li vaše půda nízký obsah živin, můžete používat výživu pravidelně. Za předpokladu, že máte půdu bohatou na minerály a živiny (super půda), nemusíte přidávat žádné další doplňky, voda postačí.
Připomínáme, že samonakvétací odrůdy rostou rychleji, než odrůdy závislé na fotoperiodě, takže není třeba jim dávat plné množství živin. Obvykle stačí 1/2 nebo 1/4 předepsané dávky.
Krok 7: Chraňte vaše rostliny před škůdci/nemocemi a pozorně sledujte jednotlivé listy
Pravidelně kontrolujte vaše rostliny. Dívejte se na jednotlivé listy (vrchní i spodní strana), květy, stonek a také svrchní vrstvu půdy. Škůdci se totiž mohou dostat kamkoliv. Některé z nich můžete sebrat a zbavit se jich. Alternativou je pak přítomnost nějakého predátora, který se dané havěti zbaví (beruška).
Kromě škůdců mohou rostlinu napadnout i nějaké choroby, nebo se na ní projeví nadbytek/úbytek živin. Konopí je však výborné v tom, že může dát najevo svůj „status“ pomocí listů. Změny barev a pozměněná struktura řekne opravdu hodně.
Problémy mohou nastat i z jiného důvodu než z nedostatku živin, nebo přítomnosti škůdců. Zde mluvíme o hodnotě pH. Rostlina potřebuje pH k přijímání živin a když je je pH nízké/vysoké, může dojít ke komplikaci. Tu a tam raději pH změřte, aby jste pak nebyli nemile překvapeni.
Krok 8: Můžete rostliny konopí trénovat k dosažení větší úrody
Ty lehké stresové metody spočívají v ohýbání a přivazování jednotlivých větviček směrem dolů, do stran, nebo nějakým daným směrem. Díky této manipulaci se světlo dostává na více míst a je podpořen celkový růst. Můžete tak mít mnohem víc okvětních míst.
Pak jsou zde „těžké“ stresové techniky. U každé z nich narušujete fyzickou strukturu rostlinu. Běžné zastřihování kvůli větvení tak patří do té agresivnější formy tréningu. Sami dobře víte, jak dobře může rostlina vyrůst při správně provedeném zastřižení. Výsledná úroda bude mluvit za vše.
Kromě ovlivňování úrody máte dobrou kontrolu nad tvarem rostliny. Můžete si ji upravit ku obrazu svému.
Teď už musíte jen počkat
Následný devátý krok je jen o trpělivosti a provádění běžné rutiny. Podle typu odrůdy pak můžete čekat pár měsíců, až rostlina plně vykvete. Bude následovat další krok a tím je sklizeň. Na tu se těšíte nejvíc.
Pak se rostlina musí trochu poléčit a nechat pořádně vysušit, ale to už je jen formalita na cestě k úplnému cíli a tím bude okusení plodů vaší práce.
Outdoorové pěstování není tak složité, jak by si někdo mohl představovat. Když budete vědět co máte dělat, nic vás nepřekvapí, vše hravě vyřešíte a budete vaše rostlinku jen pozorovat, jak krásně rostou.