Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rostliny konopí a hledání nejlepšího fenotypu

hledání nejlepšího fenotypu rostlin konopí

Rostliny konopí a hledání nejlepšího fenotypu

Konopí je rostlina s mnoha unikátními vlastnostmi. Není tedy divu, že zkušení pěstitelé a botanici hledají ten nejlepší fenotyp, aby mohli pěstovat rostliny té nejlepší kvality. V tomto článku si vysvětlíme, co si představit pod pojmem „hledání fenotypu“, jak to celé funguje a jak můžete tento postup aplikovat na vaši příští várku.

Co je to hledání fenotypu?

kytka ve slunečním svitu Pod tímto pojmem bychom si mohli představit hledání těch nejlepších možných vlastností dané rostliny/odrůdy. Aby jste se v tomto odvětví aspoň trochu orientovali, měli by jste pochopit alespoň základy genetiky rostlin konopí.

Všechno začíná, když si kupujete semínka konopí nějaké konkrétní odrůdy. Odrůda vaší volby má naprosto specifické vlastnosti, které ji činí jedinečnou. Ale přesto vypěstujete rostlinu, která bude v něčem odlišná od ostatních, byť se bude jednat o stejnou odrůdu. Je to tím, že každé semínko obsahuje unikátní genetický kód, který ovlivní vše (velikost, struktura, aroma a potence). Botanici se sice snaží stabilizovat genetický kód skrze použití mezidruhového křížení, ale bohužel žádné z těchto rostlin nebudou identické (pokud se tedy nejedná o klon).

Vezměte si například semínka odrůdy Blue Dream. Když ze šesti semínek vypěstujte šest krásných rostlin, každá bude mít svůj unikátní fenotyp a ponese znaky svých rostlinných předků (Blueberry a Haze). Ale aby jste dosáhly těch nejlepších kvalit, bude možná muset vaše rostliny trochu roztřídit a nechat si jen ty, které splňují vaše požadavky.

Proč by nás mělo hledání fenotypu rostlin konopí zajímat?

jednotlivé fenotypy Možná se vám zdá, že hledání fenotypu je činnost, kterou by jste měli nechat na starosti profesionálům, ale nese to s sebou spoustu výhod. Dokonce i příležitostní pěstitelé mohou díky tomuto vypěstovat famózní rostliny.

Většina příležitostných pěstitelů má velmi omezené zdroje. Proto se možná bude zdát těžce kontraproduktivní, když se některých vypěstovaných rostlinek zbavíte. Ale říkáme na rovinu, že pak můžete dosáhnout mnohem lepších výsledků.

Když ale nebudete chtít podstoupit lov na nejlepší fenotyp, riskujete, že veškeré zdroje investujete pouze do vypěstování průměrných, nebo dokonce podřadných kytek s minimální úrodou. A to přece nechcete, že ne.

Rychlý návod na honbu za nejlepším fenotypem odrůd konopí

Už jste pochopili důležitost takového honu za dokonalou rostlinou? Výborně. Teď si ukážeme, jak toho docílíte.

1. Zbavte se všech samičích rostlin

Tohle by napadlo asi každého, ale stejně to musíme uvést jako první bod. Všechny rostliny, které vykazují známky samčích pohlavních orgánů musí být vymýceny. Jestli si je necháte, riskujete opilování všech samičích rostlin, a to je vlastně konec vaší cesty k nádherné úrodě.

2. Zamyslete se nad morfologií vaší rostliny

Slovo morfologie popisuje veškeré fyzické vlastnosti rostliny. Je to krok, který aplikujte mezi druhým a čtvrtým týdnem růstu (když už jste se zbavili všech samčích rostlin). Soustřeďte se zejména na tyto charakteristiky:

  • Výška
  • Prostorová velikost
  • Struktura
  • Vzdálenost jednotlivých pater
  • Tempo růstu
  • Olistění
  • Kořenová struktura (při přesazování)

Mějte přehled o tom, který rostlina si vede v těchto bodech nejlépe oproti ostatním. Jestli preferujete pěstování indoorových odrůd, zvažte taky, která rostlina se bude nejvíce hodit do prostor, kde pěstujete. Do takového prostoru se hodí rostliny menšího vzrůstu, ale pořádně košaté a plné šišek.

3. Zhodnoťte kondici rostlin

Když máme na mysli kondici rostliny, položme si tyto otázky:

  • Nesly některé rostliny známky uzemnění po přesazení do nového půdního mixu?
  • Jsou rostliny napadeny škůdci, nebo nesou známky nějakého onemocnění?
  • Kolik výživy rostliny potřebují? Měly by některé z nich mít dostat extra výživu?

Na tyto otázky by jste si měli odpovědět. Pěstujete-li outdoorové odrůdy, dávejte pozor, jak si rostlina umí poradit s daným počasím. Pak vyberte jen ty nejlepší.

4. Zhodnoťte, jak jednotlivé rostliny konopí reagují na trénování

Trénování rostliny je naprosto normální. Ať už jste fanoušky mírných nebo náročných stresových technik (ohýbání a zastřihování) sledujte, jak rostlina reaguje na tyto techniky. Některé odrůdy například dobře pracují s těmi nenáročnými technikami (ohýbání, přivazování). Jiné zase mohou lépe korespondovat s těmi náročnějšími (topping, fimming). Opět vyberte ty nejlepší, které nejvíce sedí vašemu stylu pěstování.

5. Počet okvětních míst

Jakmile začíná vaše rostlina pomalu vykvétat, spočítejte si pečlivě okvětní místa. Rostliny s větším počtem okvětních míst budou mít pravděpodobně více šišek = větší úroda. Také se podívejte, kde konkrétně okvětní místa jsou. Tím je myšleno, že šišky ze spodních pater nebudou tak kvalitní, jako šišky z vrcholu rostliny.

jedinečný fenotyp

Tak nějak takhle vypadá hledání fenotypu v praxi. Musíte ovšem brát v potaz vaše osobní preference co se rostlin týče. Že má většina lidí v oblibě malé, keříkovité rostliny neznamená, že to samé bude platit i u vás.

Každopádně, když se pokusíte o takové hledání těch nejlepších rostlin, naučíte se něco nového a budete mnohem zkušenější. Takže přejeme hodně štěstí a dobry lov.