Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Výživa rostlin konopí – draslík

rostliny konopí a draslík

Jakým způsobem pomáhá draslík rostlinám konopí ?

Výživa je u rostlin konopí stejně důležitá jako u všech jiných organismů. Se správnou výživou může vaše rostlina dosáhnout naprostého maxima, od úrody, přes průběh růstu až k velikosti samotné úrody.

K jedním ze základních prvků, které maximální podporují růst konopí, je draslík. Řekneme si něco o samotném prvku, jaký má vliv na životní cyklus rostlin a jak zabránit, aby ho nebylo málo/moc.

1. Co je to draslík?

co je to draslík?

Draslík je minerální látka, která se běžně nachází v půdě. Například hlína je velice bohatá na tento prvek a může obsahovat až 3%. V jiných typech půdu jej taky nalezneme, ale množství bude o něco menší.

Společně s dusíkem (N) a fosforem (P) tvoří základní trojici výživových prvků, které musí figurovat v každém životním stádiu rostliny. Když vaše rostlina přechází do fáze kvetení, potřebuje velké množství draslíku, převážně na tvorbu šišek.

Draslíkový cyklus?

cyklus draslíku v půdě

Draslík samotný má jistou formu obnovy, která se nazývá draslíkový cyklus. Rostlina si jej vezme z půdy a zbývající množství se odplaví pomocí řek do oceánu. Vlivem tepla se společně s vodou odpařuje do podnebí a díky přeměně na déšť se opět dostane do půdy. A pak se tento cyklus opakuje pořád dokola. 

V místech, kde jsou deště časté, se nemusí draslík držet v takovém množství, kterou rostlina potřebuje. Pokud tak nastane, musíme draslík rostlině zajistit pomocí hnojiv.

2. Proč je draslík tak důležitý pro rostliny konopí?

proč rostlina konopí potřebuje draslík?

Jelikož je jedním z primární trojice výživových prvků NPK ( dusík/nitrogen – N, fosfor/phosphorus – P a draslík/latinský výraz „kalium“ – K), má draslík mnoho vlastností, které přispívají celkovému stavu rostlin konopí:

 • Zesiluje buněčnou tkáň a strukturu rostliny
 • Posiluje obranyschopnost rostlin před škůdci a nemocemi
 • Hraje roli ve fotosyntéze, kde dopomáhá k syntéze uhlohydrátů
 • Stimuluje prvotní fázi růstu
 • Zvyšuje odolnost proti mrazu, někdy se díky němu rostliny „zazimují“
 • Zajišťuje rovnoměrné rozdělení vody
 • Díky draslíku jsou šišky tvrdé a husté

Když je poměr draslíku v rostlině nízký nebo vysoký, bude to mít vliv na zdravotní stav rostliny, což se projeví na úrodě. Jako dusík a fosfor, je i draslík tzv. „mobilní prvek“. To znamená, že si jej rostlina dovede vzít z jedné své části a předat ji do jiné, kde jí víc zapotřebí. Vzniká tak deficit, který se projeví zejména na starších listech ve spodní části rostliny.

Potřebné množství v raném stádiu růstu

V prvotním stádiu se nedoporučuje užívání výživy. Rostlina konopí si v této fázi buduje kořenový systém, který by mohl být značně znehodnocen. Počkejte, až bude mít rostlina okolo 15 cm a pak můžete začít. Doporučuje se začít s dávkou 25-50% daného množství. Poté postupně přidávejte na maximum do chvíle, kdy bude rostlina ve vegetativním stádiu.

Vegetativní stádium

Nastává ve čtvrtém týdnu. Nemáte už sazeničku, ale pěknou rostlinu. Nyní musíte udržovat stabilní dávky výživy, společně s ostatními prvky z trojice (NPK). Máte-li nějaké kupované hnojivo, stačí se jen držet návodu.

Před stádiem kvetení

Než rostlina konopí vejde plně do stádia kvetení, nastává krátká chvíle (1-2 týdny), kdy bude vypadat jakoby na steroidech. Některé rostliny až ztrojnásobí svou velikost. V tomto rozpuku je zapotřebí extra dávka nejen draslíku, ale i těch ostatních prvků.

Užití draslíku ve fázi kvetení

Během této fáze bude zapotřebí více draslíku (tvrdost a velikost šišek). Zvyšte dávkování draslíku v momentě (nebo chvíli po něm), kdy zvýšíte dávky fosforu a snížíte dávky dusíku. Toto proveďte v momentě, kdy rostlina přestala růst. Zaměřovat se bude čistě jen na produkci.
Draslík a fosfor ovlivní kromě velikost šišek i jejich chuť a celkový vývoj.

3. Draslík raději v organickém hnojivu

draslík a organické hnojivo

Zvířecí hnůj a zbytky rostlin (seno/sláma) jsou skvělým zdrojem přírodního draslíku, ale existují samozřejmě i jiné. Faktem je, že přírodní materiály jsou skvělým zdrojem tohoto prvku do takové míry, že bychom se mohli obejít i bez umělých hnojiv, kde se tento prvek vyskytuje. 

Každopádně, při aplikaci přírodních zdrojů draslíku buďte opatrní. Množství se nemusí odhadnout dobře a vy pak riskujete otravu.

Mezi dobré zdroje draslíku patří kompost, řasy a prášek z nich, dřevěný popel, chlorid draselný, síran draselný, granitový prach.

4. Nedostatek draslíku u rostlin konopí

nedostatek draslíku u rostliny konopí

Nedostatek tohoto prvku bývá poměrně běžný. Pokud máte kvalitní půdu, je tento problém většinou přisuzován hodnotě pH.

Co způsobuje nedostatek draslíku

 • Hladina pH: optimální hodnota pH je 6-7. Je-li pH vody/půdy/roztoku mimo toto rozmezí, nebude rostlina schopna draslík přijmout.
 • Špatná půda: Situace, kdy je půda nevhodně zvolena pro pěstování konopí a nedosahuje tak potřebné kvality. I zde bude nedostatek draslíku.
 • Mnoho vápníku: velké množství vápníku zablokuje jak draslík, tak i magnézium.
 • Nedostatečný výživových prvků: ne všechny odrůdy konopí jsou stejné. Takže je jasné, že každá bude vyžadovat jiné množství potřebných látek.
 • Velké množství soli/minerálů: časem se stane, že se ve květináči/půdě začnou hromadit množství soli. Tím se nabourá úroveň pH v kořenové části a rostlina nebude moci přijmout dané množství draslíku. Kvalitní vypláchnutí je řešením.

Jak se tento nedostatek projeví na rostlině konopí?

jak poznáme nedostatek draslíku?

Jelikož se jedná o mobilní výživu, nedostatky většinou zpozorujete na starším olistění, ale není to pravidlem.

Mezi symptomy patří:

 • Listy žloutnou, od krajů směrem ke středu
 • Hrany listů hnědnou a kroutí se
 • Starší listy žloutnou
 • Rostlina má povadlý charakter a dá se lehce ohnout
 • Velmi slabá úroda

Jak bojovat s nedostatkem draslíku?

jak zvrátit nedostatek draslíku?

Ať už jsou důvody pro nedostatek jakékoliv,  je potřeba vrátit hodnoty tohoto prvku zpět do normálu. Všechno záleží na tom, v čem vaše rostliny pěstujete.

 • Pěstování v půdě – pokud jsou zdrojem draslíku minerály, měla by být EC (elektrická vodivost) zvýšena po dobu několika týdnů. Jestli je vaším stylem spíše organické pěstování, přidejte více zdrojů bohatých na draslík (dřevěný popel, kakaové skořápky a podle někoho je dobrý i mulč). Hodnota pH vody/výživového roztoku musí být vždy 6-7.
 • Hydroponické pěstování/kokosová kůra – i zde je třeba zvýšit EC, ale musíte postupovat opatrně. Nejlepší je zvyšovat EC vaší výživy o 0,2 bodů denně. V této fázi sledujte, jak rostlina reaguje na zvýšené hodnoty. Po pár dnech by se její stav měl zlepšit. Pro hydro a kokosovou kůru je hladina pH 5,8-6,2.

5. Otrava draslíkem

otrava draslíkem u rostliny konopí

V této situace je použito více draslíku, než je doporučené množství. Většinou dochází právě k otravě, než k nedostatku draslíku. Důvodů máme několik: nadměrné množství výživy, špatná kvalita půdy či užívání takových prostředků, které obsahují mnoho draslíku.

Jak poznáte, že má vaše rostlina otravu draslíkem?

Nadměrné množství draslíku není úplně jednoduché zpozorovat, jelikož je velmi podobný dalším problémům s výživou. Příznaky jsou tyto:

 • Listy ze spodních vrstev se kroutí
 • Špičky listů a jejich okraje jsou „spálené“ a mají žluté/hnědé zbarvení
 • Listy z vrchních pater jsou úzké
 • Velká podobnost jako u nedostatku jiných látek (vápník, magnézium atd.)

Jak ochránit rostliny konopí před otravou?

V případě otravy draslíkem je nutné vrátit hodnotu pH a výživových prvků na správnou hodnotu.

 • v půdě – vypláchněte rostlinu vodou s vyváženým poměrem pH. Přestaňte užívat výživu po dobu jednoho týdne. Rostlina dostane možnost spotřebovat zbývající draslík.
 • hydro a kokosový půda – u hydroponického pěstování snižte hodnotu EC v nádrži a bude-li to třeba, vodu vyměňte. Kokosovou kůru propláchněte a snižte hodnotu EC.

6. Jak předejít problémům s draslíkem při pěstování rostlin konopí?

jak zabránit nedostatku draslíku

 • Používejte půdní substráty od ověřených výrobců, kteří nechávají své výrobky náležitě testovat na minerální látky.
 • Pokud jste se rozhodli použít běžnou půdu a/nebo experimentujete s některými druhy příměsí, pravidelně vaší půdu testujte. V případě, že nemáte možnost testu, bedlivě rostlinu pozorujte kvůli deficitu/otravě.
 • Dodržujte přesné dávkování.
 • Každá odrůda konopí má jinou potřebu skrze výživu. Některé potřebují více, jiné méně.
 • Pokud vaše problémy s draslíkem přetrvávají, uvažujte o hydroponickém systému. Je zde menší riziko výskytu takového deficitu.

Pěstování konopí je taková alchymie, když vezmete v potaz, co všechno zde hraje roli. Draslík je jedním z několika prvků, které se podílí na hladkém průběhu růstu. V následujících týdnech vám povíme více o dalších z nich.

Jestli chcete otestovat, zda vaší rostlině chybí nebo nechybí draslík, stačí si zakoupit některá semínka konopí, vypěstovat si vlastní rostlinu a pak uvidíte.

Co se týče pěstování samotného, stalo se vám někdy, že jste měli problémy přímo s draslíkem? Nebo se jednalo o něco jiného?