Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Zalévání rostlin konopí je věda

zalévání rostlin konopí

Jak efektivně zalévat rostliny konopí?

Zalévání rostlin konopí by mohlo být těžší, než se na první pohled zdá. Není k tomu zrovna nějaká příručka a není to ani exaktní věda. Ve většině případů se nemůžete jen tak podívat na kořeny, nebo poznat, co přesně se děje v půdě. Rostlina sama o sobě roste a počasí se často mění – množství potřebné vody se tedy neustále mění. I přesto vám poradíme a dáme tipy, jak pomocí zavlažování udržíte vaše rostliny hydratované a plné svěžesti.

Jak často bychom měli naše rostliny konopí zalévat?

Pokud si myslíte, že vaše rostlina touží po vodě, zkuste vypozorovat toto:

  • Jsou listy tmavě zelené nebo žloutnou?
  • Jsou živější, pevné a silné?
  • Jak je na tom půda?

správné množství vody První a nejvíce opakovanou chybu u začátečníků bývá, že konopí utopí. Cyklus sucha a vlhkosti je nutný, pokud chcete mít zdravé kořeny, které porostou do hloubky.

Jak tedy můžete poznat, že je čas na zalévání? Jednoduše strčte prst do půdy. Pokud cítíte sucho, je čas na přísun tekutin.

Když máte rostliny v květináči, zkuste jej zvednout a potěžkat. Tady už musíte mít trochu cit, ale zkuste si květináč zvednout po přísunu vody. Poznáte tak, kdy je v půdě voda. A od toho pak můžete odvodit, kdy jsou tekutiny nutné. Protože v tomto případě bude lehký květináč značit nedostatek vody.

Usychající rostlina má povadlejší, jakoby unavené listy, které mohou žloutnou a místy i hnědnout. Naopak vodou přehlcená kytka má listy zase až moc tmavé a jejich konečky se kudrnatí.

Časem to dostanete do oka, a poznáte oba tyto případy. Ale raději mějte rostlinky chvíli suché, než aby byly přehlcené vodou. Jestli je půda moc mokrá a plná vody, tak si kořeny nebudou moci brát kyslík a v podstatě se utopí.

Dávejte na vše dobrý pozor, klidně si udělejte i nějaký rozvrh do deníku. Samozřejmě čím víc rostlina poroste, tím víc vody bude potřebovat.

Kolik vody dokáže vaše rostlina pojmout?

Samotné množství vody, které budete používat, záleží na pár faktorech:

  • Velikost rostliny
  • Okolní teplota
  • Zdravotní stav
  • Fáze růstu.

velké množství vody Nejlepší je naplnit květináč tak, aby voda postupně odtékala dírami ve spodní části. Voda by měla postupně ustupovat do půdy, neměla by ale stát a dělat bazének u hrany květináče. To platí i pro venkovní pěstování, bazény chcete v zemi, kam skočíte, ne na půdě.

Pokud máte velmi suchou rostlinu, tak většina vody se prožene a odteče pryč. Zalévejte tedy raději po menších dávkách a tento proces opakujte podruhé třeba za deset minut. Když to nezabírá, můžete to udělat i potřetí. Tímto způsobem bude půda vstřebávat vodu mnohem lépe.

Vše si opět můžete znamenat a udělat si zavlažovací kalendář. Do budoucna vám to bude pomáhat a vyhnete se případným komplikacím.

S dalším růstem vzniká potřeba pro větší množství vody. I zde se hodí znamenat veškeré změny ve vašem kalendáři. Čím dříve najdete zlatý střed, tím dříve se bude vaší zahrádce dařit.

Má váš květináč ideální rozměry?

správný květináč Aby měly vaše rostliny kvalitní pitný režim, musíte je umístit do správného květináče, pokud nepěstujete přímo v zemi.

Jestliže je květináč moc velký, kořeny nebudou mít dostatečně dobrou výživu. Na vodu totiž nedosáhnou. Voda si pak sedne na dno a trvá opravdu dlouho, než by si dovedla odpařit. To potom může přivábit nějaký hmyz, plísně nebo kořenovou hnilobu.

Malý květináč zase omezí růst celé rostliny, jelikož se kořeny dostatečně nevyvinou. Zároveň budete muset více zalévat.

Takže? Co s tím? Někoho by napadlo, vybrat hned květináč střední velikosti, aby se nemuselo v budoucna tak často přesazovat. Nejlepší ovšem bude pořídit malý květináč na klíček či sazeničku. Pak vetší a zase větší.

Samotné přesazování se provádí, když vaše rostlina přeroste velikost daného květináče. Ten správný čas nastane, když se kořeny objevují u spodní části květináče. Přesazováním můžete i kontrolovat kvalitu kořenů. Bílá barva a tvrdá struktura pak indikuje dobrý zavlažovací cyklus.

Co dokáže zalévání zlepšit?

Jsou jisté materiály a vychytávky, které vaše zalévání pozvednou na ještě větší úroveň.

Perlit

Perlit pochází z obsidiánu, což je vulkanické sklo. Vzniká rozpínáním obsidiánu při vysoké teplotě.  Je velice lehký, pórovitý, samozřejmě organický. Je velmi dobrou příměsí do půdy, protože podporuje cirkulaci vzduchu a zachovává krásnou strukturu půdního mixu.

Smart pot

Je to vlastně látkový květináč. Látka pomáhá kořenům lépe přijímat kyslík, odvádět teplo a cedit nadměrné množství vody. Je to velmi kvalitní pomocník, hlavně pro vaše kořeny. S používáním smart potu navíc lépe poznáte, jestli vaše rostliny zaléváte moc, nebo málo.

Kapková závlaha

zavlažovací systém Tyto zavlažovací systémy jsou čím dál víc populární. Jedná se o systém, na kterém nastavíte zavlažovací cyklus. Voda se dopravuje pomoci hadiček zavedených do květináčů anebo pomoci rozprašovačů. Mají tu výhodu, že úsporně rozdělují vodu a drží u vaší rostliny optimální hladinu vlhkosti. Je to výhodné zejména pro parná léta, kdy je potřeba mnoho vody.

Časovače

Pokud váš závlahový systém nemá automatické dávkování, tak časovač vám obzvlášť ulehčí práce při zalévání. Také vypočítá, kolik vody dané místo potřebuje.

Tento týden jsem vám popsali, co by jste měli vědět o vodě, jakou používáte. Tímto chceme zdůraznit, že voda je stejně důležitá, jako práce s ní samotnou. Doufáme, že vám tyto tipy a rady budou ku prospěchu a pomůžou posunout vaše botanické schopnosti zase o něco výše.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!