Zaštipování a prostřihávání konopí patří k tomu nejdůležitějšímu na pěstování konopí. K zaštipování potřebujeme trochu zručnosti, ale pokud se nám vše podaří jak má, dosáhneme krásně rozvětvené rostlinky. Dosáhneme prosvětlení kytky, tvarování nebo záměrného zpomalení. Proto je tahle dovednost alfou ekonomického pěstování.
Zaštipování marihuany je vlastně řezání nebo střihání jejích výhonků, listů či samotné rostliny. Tato činnost se provádí za různými účely a její výsledek závisí na tom, kterou část rostliny zaštipujeme nebo prostřiháváme. Pokud zaštipujeme výhonky, zvýšíme počet větviček a snížíme výšku rostliny. Ta bude potom nízká, ale bujná a přitom kompaktní. Také se můžeme zbavit těch nejnižších větviček, aby rostlina mohla soustředit všechnu svou energii v palicích. Není potřeba nijak prostřihávat listy. Hodně pěstitelů se domnívá, že uříznutím těch největších větví pomohou rostlině, aby mohla vložit všechnu svou energii do palic. Ve skutečnosti ale právě listy produkují živiny, které později šíří do celé rostliny. Pokud bychom se jich zbavili, budou rostlině tyto živiny chybět a nebude správně kvést.
Pokud se pozorně podíváme na centrální stonek rostliny marihuany, uvidíme nové listy a mezi nimi i nový výhonek. Pokud zaštípneme či seřízneme tento nový výhonek, vyrostou nám dvě nové větve nad první uzlinou (nodem) pod místem zaštípnutí. Uzliny jsou části stonku, ze kterých vyrůstají větve a listy. Pokud zaštipování zopakujeme, získáme čtyři hlavní větve namísto dvou. Výhonky jsou vlastně místa, kde se rostliny vyvíjí a kde rostlina měří trvání světla. Když se dny začnou krátit, rostlina dostane signál, že je čas kvést, protože se blíží podzim.
V některých případech ale může být opoždění doby kvetení užitečné. Například pokud chceme, aby rychle kvetoucí samec oplodnil později kvetoucí samici, je možné zaštípnout výhonky samce tak, aby nekvetl dříve než samice.
Malé větvičky, které se nijak nevyvíjí, se stříhají proto, aby rostlina mohla dát více energie těm větším. Je potřeba prořezat větve, které mají málo světla a mají tendenci ochabovat. Někteří pěstitelé dokonce zachovávají pouze 4 až 5 nejsilnějších větví a všech ostatních se zbaví. Jejich rostliny tedy vyprodukují 4 až 5 enormně velkých palic, aniž by potřebovali tolik prostoru. Pokud je výnos rostliny nižší, získáme místo pro více rostlin a sklizeň bude podobná. Někteří zachovávají pouze centrální stonek bez větví. Tyto rostliny jsou pak štíhlé a nezabírají moc místa.
Jeden z mnoha mýtů týkajících se marihuany je, že velké listy dělají stín palicím a pokud je ostříháme, rostlině tím prospějeme. Nejenže to není pravda, ale také to poškozuje zdraví rostliny. Ty největší listy nám zajišťují fotosyntézu, a když odumřou, stanou se zásobárnou chlorofylu. Během svého života produkují listy cukry, které slouží jako výživa rostliny a podílejí se na tvorbě a růstu pletiv. V momentě, kdy rostlina začne kvést, listy zežloutnou a uschnou, ale ještě předtím odešlou svůj chlorofyl do ostatních částí rostliny. Pokud bychom tyto listy ustříhli, rostlina by si musela vyrábět chlorofyl a nemohla by se soustředit na THC, o který máme všichni takový zájem. Nejlepší je nechat listy uschnout a opadat.
zdroj: Dinafem