Zaštipování a prostřihávání konopí patří k tomu nejdůležitějšímu na pěstování konopí. K zaštipování potřebujeme trochu zručnosti, ale pokud se nám vše podaří jak má, dosáhneme krásně rozvětvené rostlinky.  Dosáhneme prosvětlení kytky, tvarování nebo záměrného zpomalení. Proto je tahle dovednost alfou ekonomického pěstování.

 

zastřihávání konopí-growmart-navod-pestovaní

Zaštipování marihuany je vlastně řezání nebo střihání jejích výhonků, listů či samotné rostliny. Tato činnost se provádí za různými účely a její výsledek závisí na tom, kterou část rostliny zaštipujeme nebo prostřiháváme. Pokud zaštipujeme výhonky, zvýšíme počet větviček a snížíme výšku rostliny. Ta bude potom nízká, ale bujná a přitom kompaktní. Také se můžeme zbavit těch nejnižších větviček, aby rostlina mohla soustředit všechnu svou energii v palicích. Není potřeba nijak prostřihávat listy. Hodně pěstitelů se domnívá, že uříznutím těch největších větví pomohou rostlině, aby mohla vložit všechnu svou energii do palic. Ve skutečnosti ale právě listy produkují živiny, které později šíří do celé rostliny. Pokud bychom se jich zbavili, budou rostlině tyto živiny chybět a nebude správně kvést.  

Pokud se pozorně podíváme na centrální stonek rostliny marihuany, uvidíme nové listy a mezi nimi i nový výhonek. Pokud zaštípneme či seřízneme tento nový výhonek, vyrostou nám dvě nové větve nad první uzlinou (nodem) pod místem zaštípnutí. Uzliny jsou části stonku, ze kterých vyrůstají větve a listy. Pokud zaštipování zopakujeme, získáme čtyři hlavní větve namísto dvou.  Výhonky jsou vlastně místa, kde se rostliny vyvíjí a kde rostlina měří trvání světla. Když se dny začnou krátit, rostlina dostane signál, že je čas kvést, protože se blíží podzim. topping-marijuana-navod-growmartPokud se zaštípnutí provede opožděně, je velmi pravděpodobné, že se kvetení opozdí, protože rostlina nebude schopná správně měřit trvání světla. Nejbezpečnější je zaštípnout centrální výhonek, když má rostlina čtyři páry listů (nepočítají se děložní lístky, které semeno zakrývají). Vyrostou nám tedy 2 nové větve, a když bude mít rostlina opět 4 páry listů, znovu zaštípneme výhonky. Tímto způsobem získáme 4 páry větví a rostlina bude kompaktnější a hustější.

V některých případech ale může být opoždění doby kvetení užitečné. Například pokud chceme, aby rychle kvetoucí samec oplodnil později kvetoucí samici, je možné zaštípnout výhonky samce tak, aby nekvetl dříve než samice.

Malé větvičky, které se nijak nevyvíjí, se stříhají proto, aby rostlina mohla dát více energie těm větším. Je potřeba prořezat větve, které mají málo světla a mají tendenci ochabovat. Někteří pěstitelé dokonce zachovávají pouze 4 až 5 nejsilnějších větví a všech ostatních se zbaví. Jejich rostliny tedy vyprodukují 4 až 5 enormně velkých palic, aniž by potřebovali tolik prostoru. Pokud je výnos rostliny nižší, získáme místo pro více rostlin a sklizeň bude podobná. Někteří zachovávají pouze centrální stonek bez větví. Tyto rostliny jsou pak štíhlé a nezabírají moc místa.

Jeden z mnoha mýtů týkajících se marihuany je, že velké listy dělají stín palicím a pokud je ostříháme, rostlině tím prospějeme. Nejenže to není pravda, ale také to poškozuje zdraví rostliny. Ty největší listy nám zajišťují fotosyntézu, a když odumřou, stanou se zásobárnou chlorofylu. Během svého života produkují listy cukry, které slouží jako výživa rostliny a podílejí se na tvorbě a růstu pletiv. V momentě, kdy rostlina začne kvést, listy zežloutnou a uschnou, ale ještě předtím odešlou svůj chlorofyl do ostatních částí rostliny. Pokud bychom tyto listy ustříhli, rostlina by si musela vyrábět chlorofyl a nemohla by se soustředit na THC, o který máme všichni takový zájem. Nejlepší je nechat listy uschnout a opadat.

zdroj: Dinafem

Akce semena konopi Nuka Seeds

29 komentářů

 1. článek je super, jen by mě zajímalo jestli zastřihovat ráno nebo večer? děkuju za odpověď

  Odpovědět
  1. Hned ráno ;)

   Odpovědět
 2. Já nevím,kdy mám rostlinku poprvé zaštípnout,teď je vysoká asi 30 cm a chci jí přesadit do skleníku.

  Odpovědět
 3. Prosim strasne mi vytahly do vysky,maji uzky stonek a pres dva metry,mohu ten vrsek zastipnout?Moc dekuji za odpoved.

  Odpovědět
 4. Bezva článek díki!

  Odpovědět
 5. Zastřihávájí se i automaty? Díky za odpověď

  Odpovědět
  1. Ahoj, vetsinou se říká že automaty nezaštipovat, ale já zastipuju. Tak na 4,5 až 6 pater. A nejspodnější patro většinou odstraním takže mám potom kolem 8 pěkných větví. A musím říct že byly luxusní :) pomale se nevešly do skleníku.

   Odpovědět
  2. Zdravíčko

   automaty nedoporučujeme zastřihávat.

   Odpovědět
 6. Kdy zastřihovat?

  Odpovědět
  1. Obecně až jsou na rostlině 4 - 5 pater můžete začít.

   Odpovědět
 7. Automaty nemusíte stříhat rostou samy jak mají. Není špatné až má pátý a šestý patro ustřihnout spodní tři

  Odpovědět
 8. Ahoj,nemůžu si pomoct,ale v článku"Jak správně prořezávat rostliny konopí?" https://growmart.cz/prorezavani-rostlin-konopi-pro-lepsi-urodu/ Si trochu protiřečíte.Píšete že listy a větve budou brát vrchním květum energii,nebo že listy budou stínit,o to mi jde především...
  Automaty indoor jsou má premiéra,ale ted' nevím jestli jsem udělal dobře nebo naopak.Rostlinky při výšce +/-15-20cm,6pater...byla příliš hustá a na spodní větve nešlo dostatek světla jsem nějaké listy šmiknul.Je to tedy v pořádku nebo ne?Díky Honza

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   jak jsme již psaly ve více komentářích automaty rozhodně nedoporučujeme stříhat a to z důvodu že rostlina má životní cyklus 2-3 měsíce a větve by nestíhaly dorůst.

   Odpovědět
 9. zdravim, kytka roste od dubna a nejak moc se vytahla, nejlip bych potreboval odstrihnout tak 20 cm vrchni casti, spodek se hezky zahustil ale vrsek se diky neustalymu slunku porad vytahuje.. jen bych ji tim nerad nejak uskodil

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   v klidu můžete vršek zastřihnout ale počítejte s tím že se vám rozvětví.

   Odpovědět
  2. Loni jsem vršek z bezpečnostních důvodů dost zastřihl, ještě se krásně rozvětvila a ten ušmiknutý kus, který jsem si dal pro radost do vázy nasadil kořeny :)

   Odpovědět
   1. A jednalo se o klasickou feminizovanou odrůdu nebo o samonakvétací ?

    Odpovědět
    1. Standardní feminizovaná.

     Odpovědět
 10. Zdravím. Chci se zeptat. Mám automaty,. Mají okolo 40 cm., a dneska jsem je zaštípl. Zaštípl jsem hlavní stonek, centrální stonek. a i Postranní hořejní větve. a Zaštípl jsem je odpoledne. ale nebylo takové teplo ani slunce. chci se zeptat. jestli bude vše v pořádku, jestli jsem neudělal chybu. Díky moc.

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   u automatů se moc nedoporučuje zaštipovat a to z důvodu že mají hodně krátký životní cyklus a nestíhají dorůst ovšem pokud to bylo jen zlehka tak by to neměl být problém.

   Odpovědět
 11. dobrý den chtěl bych se zeptat jak je to se zaštipováním autofloweru....když koukam na fotky co někdo dokáže vyprodukovat na kytcetak se k tomu vůbec neblížim a od kamaráda mi bylo poraděno že bych automat neměl vůbec zastřihávat že bude malej

  Odpovědět
  1. Dobrý den

   váš kamarád má naprostou pravdu. Automaty se nezaštipují a pokud ano tak jen opravdu velice málo.

   Odpovědět
 12. Zdravím, mám dotaz k zaštipování. Je vhodné po prvním zaštipnutí centrálního stonku v zaštipování hned pokračovat, tzn., že nenechávám mezipatra mezi zaštipnutím, nebo nechat rostlinu v růstu a v zaštipování pokračovat až po několika dalších patrech? Děkuji

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   je lepší nechat rostlinu chvilku zregenerovat aby se jí nezasekl růst.

   Odpovědět
 13. zdravim,mam automaty pres pul metru,krasne kvete,ale mam na ni hlavni velke i male listy listy uplne zlute,muzu je odstranit?dekuji

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   většinou tyto listy opadnou ovšem pokud se jim nechce můžete je odstranit.

   Odpovědět
 14. Zdravím, chci se zeptat, zda se kytičky rozjedou, když mám stonky tlusté zhruba jak špejle a zdaleka nejsou tlusté cca jak tužka (na obrázku). Ani nemají tak pěkné větve jak na obrázku. Před pár dny jsem je teprve přesadil z jiffu a malé sazeničky do květináčů asi 5l.

  A regulérními patry se myslí patry, kde jsou zřetelné listy konopí?
  Díky!!

  Odpovědět
 15. Dobrý den.
  Mám dotaz. Kdy je nejbezpečnější provést poslední zastipnuti rostliny outdoor ve sklenuku? Jde mi o to, aby se mi moc neposunul začátek kvetení. Je to bezpečné ještě kolem cca 20.cervence? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 16. Dobrý den chtěla jsem se zeptat kdy a jak odlistnovat ? Pěstuji venku . Mám každý rok malinké paličky jsem začátečník a nevím jak docílit velkého výnosů a palic. Děkuji moc za radu.

  Odpovědět

Komentuj