Jací jsou nejlepší ochránci rostlin konopí?
Konopí pěstované organickým způsobem vyhovuje mnoha lidem a odměnou bývá skvělá úroda. Organické pěstování má pozitivní vliv nejen na marihuanu samotnou, ale především na okolní prostředí. Jsou zde ovšem překážky, které je třeba zdolat. Jde o škůdce. Musíme s nimi zatočit, jinak naši práci zničí. Ale jak na to? Kdo nám pomůže?
Chemické pesticidy by se jevily jako dobré a rychlé řešení. Přeci jenom jsou velmi efektivní a dovedou si se škůdci poradit opravdu rychle. Bohužel, některé z těchto chemických prostředků dovedou nadělat více škody, než užitku. Mohou ohrozit například včelí populaci a jsou příčinou jistých chronických nemocí u lidí.
To však neznamená, že jsou zastánci organického pěstování zcela bez ochrany. Při troše štěstí se o škůdce postará sama příroda, nebo jí budete muset pomoci. Ale onou zhoubou škůdců je nalezení jejich přirozeného nepřítele z říše hmyzu. Existuje řada predátorů, kteří dovedou hrozbu zažehnat a nemusí to trvat moc dlouho. Vaše semínka konopí budou po vykvetení potřebovat své ochránce. Tak se můžeme podívat, kteří to jsou.
Síťokřídlí ochrání rostliny konopí proti mšicím
Tento druh hmyzu patří do čeledi Chrysopidae. Jejich typickou doménou jsou dlouhá, obvykle průhledná křídla a zlatá očka. Jejich velikost je 1-1,5 cm a jsou nejaktivnější od května do září. Dospělí jedinci jsou především noční tvorové a po západu slunce vylétávají za potravou. Ta může být dietního charakteru, kde je o nektar, pyl a med. Ovšem larvy jsou poněkud brutálnější. Díky rychlému vývoji mají raději mšice, a to ve velkém stylu.
Larvy se vydávají na lov ihned po svém vylíhnutí a jsou schopny pozřít až sto mšic týdně. Zajímavější je, že po vysátí vnitřností mšice použije její tělo jako formu kamufláže. Tím se larva nepozorovaně dostane do těsné blízkosti a provádí nečekané a efektivní útoky. Kamufláž také slouží jako ochrana proti jiným predátorům. Možná to zní nechutně, ale tímto stylem se mšic zbavíte spolehlivě. V opačném případě by vaše sazenice, nebo vzrostlé rostliny konopí nemohli přežít takový nápor mšic a následky by byly fatální.
Pokud budete pod útokem mšic, mějte na své zahradě vysazený kopr, nebo koriandr. Zelená muška pak přiletí sama a o mšice se postará. O bezstarostný růst vašeho konopí bude postaráno.
Slunéčko sedmitečné je postrachem všech hmyzích nepřátel konopí
Slunéčko sedmitečné, též známé jako beruška, je druh hmyzu s nemalým apetitem pro mšice. Krmí se samozřejmě i na jiných malých škůdcích, ale mšice jsou jako ten nejsladší dezert.
Patří do čeledi Coccinellidae a jejich velikost je 0,8-18 mm. Liší se nejenom ve velikosti, ale i v barvě. Krom typické červené jsou i oranžové a žluté. Jsou běžnou součástí pěstování plodin a svým kladným vztahem k lovu škůdců už posílili nejednu úrodu.
Jejich jejich lovecké aktivity začínají ještě v larvální formě. V tomto stádiu jsou schopny spořádat stovky mšic. Slunéčka v dospělosti pozřou okolo padesáti mšic za den. Za celý život je to přes pět tisíc. K tomu všemu si také smlsnou na sviluškách, což jsou takoví miniaturní červení pavoučci.
Jak nalákat berušky do zahrady? Chce to pěstovat více druhů zeleně. Když to bude koriandr, kopr, kapradiny, pampeliška anebo pelargónie, máte vyhráno.
Kudlanka je opravdoví predátor
Kudlanka nábožná je dokonalým příkladem kamufláže, trpělivosti a smrtícího instinktu. Jejich přirozené prostředí jsou spíše tropy a subtropy, ale nalezneme ji i jinde, aspoň některé její druhy. Její jméno je odvozené od vizáže. Přední končetiny symbolizují spojené ruce, jako při modlitbě.
Kudlanky se pohybují obzvlášť chytře, jako by napodobovaly větvičku ve větru. Když je ten správný moment, tak z nenadání zaútočí. Útok je to nečekaný a velmi rychlý, kořist mnohdy nemá nejmenší šanci na únik.
Jako potrava jim dobře slouží druhy mravenců, vos, pavouků a sršní. Velcí jedinci dovedou pozřít i ještěrky, žáby a dokonce i některé druhy ptáků. Kudlanka dostane prakticky vše, co jí přijde pod ruku.
Druhy kudlanek, které žijí u nás jsou trochu skromnější a spokojí se převážně s hmyzem. Pro škůdce to nebude vypadat dobře. Bohužel i pro některé další predátory, ale ochrání to vaše rostliny konopí.
Chcete-li přilákat kudlanku, tak ostružiny a maliny jsou vhodnou volbou ke konopným rostlinám.
Savečky oranžové jsou jsou postrachem svilušek
Svilušky jsou morovou ranou pro rostliny konopí a mohou napadat i čerstvě zasazená semínka. Jsou z čeledi Tetranychidae a vyskytují na spodní straně listů. Tam pak vytvářejí šedivý povlak a krmí se mízou. Napadení svilušek poznáte podle stop kusadel na listech, viditelné pavučiny a podle vajíček, které jsou též na spodní straně listu.
I na tyto zákeřné pavoučky existuje zbraň, a tou je Savečka oranžová z čeledi Phytoseiulus. Jsou to predátoři, menší než půl milimetru, ale přesto dokáží ničit svilušky po desítkách. Navíc se rozmnožují mnohem rychleji. Svilušky tak mají velmi silného soupeře.
Savečku nalákáte nejlépe mátou. Aspoň podle tohoto zahraničního výzkumu.
Zákeřní brouci vytvoří perfektní ochranu vašich rostlin konopí
Zákeřní brouci, kteří pochází ze čeledi Reduviidae (zákeřnicovití) nemají své pojmenování jen tak pro legraci. Jejich adaptace na dané prostředí jim dovoluje najít, vystopovat a zabít svou kořist. V zahradě jsou velmi ceněným predátorem, jelikož pomáhají od mšic, svilušek, ale také některých druhů housenek.
Jejich lov je dosti podobný kudlankám a spoléhají hlavně na svou trpělivost. Jakmile dostanou svou kořist tam, kde chtějí, zaútočí na ni ostrými kusadly, ve kterých je nebezpečný jed.
Tyto zákeřné brouky přilákáte hlavně velkým množstvím zeleniny a ovoce. Čím více druhů tím lépe. Jestli je vaší zahradě, nebo skleníku nějaký škůdce, nebude se mu líbit setkáním se zákeřným broukem.
Bude to fungovat?
Určitě chcete ochránit svá semínka, sazenice a rostliny konopí. Nikde není psáno, že právě vám bude nějaký hmyz škodit na vaší zahradě, ale stát se může všechno.
Vytvořením vhodného prostředí tak můžete nalákat tyto lovce, aby si našli svou kořist. Jsou-li tady nějací entomologové, mohou si je dokonce ve volné přírodě sami odchytit. Ale to je snad ještě náročnější, než pěstování.
Doufáme, že problémy se škůdci budou minimální. Jakmile spatříte první náznaky možného napadení, přilákejte tyto predátory a oni už se o vše postarají.