Co je to fosfor a jak moc je důležitý pro rostliny konopí?
Nedávno jsme vám představili jeden ze základních výživových prvků pro rostliny konopí, a tím byl draslík. Dnes se pustíme do dalšího, který je společně s draslíkem a dusíkem nejdůležitější. A tím je fosfor.
Řekneme si, co přesně fosfor je, jakým způsobem ovlivňuje růst rostlin konopí, co dělat v případě jeho nedostatku a nadbytku.
1. Co je to fosfor?
Fosfor patří do trojice NPK (dusík, fosfor a draslík) a tím pádem se řadí na vrchní příčky v důležitosti nezbytných surovin pro zdravý a bezproblémový růst. Díky své roli a všestrannému využití je fosfor kategorizován jako primární makro-výživový prvek. Pro vaši rostlinu je fosfor důležitý ve všech fázích růstu a rostlina ho potřebuje poměrně dost. Musíte ho mít vždy po ruce.
Fosfor se nejvíce podílí na fotosyntéze, metabolismu rostlin a přijmu výživy. Je důležitý nejen při formaci kořenového systému a nakopnutí prvotního růstu, ale také při formování šišek ve finálních stádiích růstu a velikosti samotné úrody. Nedostatek/přebytek vyústí v problémy s růstem, které se projeví na celkovém zdravotním stavu rostliny.
Co se týče dostupnosti, dá se fosfor sehnat v širokém spektru komerční výživy. Nejvíce ho najdete v hnojivech, které se dělají hlavně pro podporu kvetení. Když se vyskytnou nějaké problémy s fosforem, nejčastěji se jedná o špatnou hodnotu pH, nekvalitní půdu, nedostatečnou výživu a jiné vlivy z okolního prostředí.
Fosforečný cyklus
Podobně jako u draslíku i fosfor má svůj vlastní cyklus, díky kterému dochází k jeho obnově v ekosystému. Začíná to tak, že si rostliny berou fosfor z půdy a následně jsou pozřeny zvířaty. Díky zvířecím exkrementům se dusík dostane zpět do půdní vrstvy. Následnou mikrobiální aktivitou se rozpadne na části a je opět přístupný pro rostliny. Tím se cyklus uzavře a pokračuje dokola.
Fosfor se také vyplavuje ze země a skrze erozi a deště se odplavuje do oceánů. Podmořský život (ryby a řasy) je tak bohatý na fosfor. Prvek se vrací zpět do půdy díky ptačímu trusu skrze konzumaci ryb, a nebo díky vyplavování rybího trusu na souš.
2. Proč rostliny konopí potřebují fosfor?
Rostliny konopí potřebují fosfor hlavně pro biochemické procesy, jako zpracovávání uhlohydrátů a syntézu proteinů. Další funkce jsou tyto:
- podporuje růst kořenů
- posiluje stonek
- zvyšuje odolnost proti nemocem a škůdcům
- zesiluje svrchní vrstvu, aby byla chráněna proti mrazům
- zlepšuju kvalitu šišek a velikost úrody
- zajišťuje lepší využití vody v půdě
- prospívá klíčivosti semen
- díky své funkci může zkrátit vegetativní fázi
- důležitá funkce v metabolismu rostliny
Prvotní fáze růstu rostliny konopí a fosfor
Krátce po vyklíčení rostlina spotřebovává výživu ze semínka konopí. Zakoupené půdní mixy budou mít poměrně dost fosforu, takže po dobu tří týdnů nebude potřeba rostlinu nějak vyživovat. Po třech týdnech, kdy bude mít rostlina asi 15cm, můžete začít s výživou. Pokud by jste začali přidávat výživové prvky hned v této fázi, mohli by jste narušit vývoj kořenové struktury a tím rostlinu nenávratně ochromit.
Vegetativní fáze
Ve čtvrtém týdnu už bude rostlina potřebovat jistou dávku výživy, konkrétně je to fosfor, dusík a draslík. Doporučené hodnoty jsou 200 ppm dusíku, 120 ppm fosforu a 200-250 ppm draslíku. Intervaly mezi výživou se mohou lišit podle toho, jakou odrůdu konopí jste si vybrali, velikost květináče a okolí rostliny. Při pořízení komerčního hnojiva doporučujeme držet se přesného dávkování.
Fáze před kvetením
V tomto rozpuku bude rostlina potřebovat popostrčit. Je třeba zvýšit hodnoty vápníku a magnézia a přidat zhruba 200-250 ppm dusíku, fosforu a draslíku.
Fáze kvetení
Ve fázi kvetení rostlina potřebuje zvýšené množství fosforu a draslíku. Samotný dusík také, ale ne v tak velké míře. Pokud používáte hnojiva speciálně na dobu kvetení, je tento poměr prvků zachován.
3. Fosfor v chemickém vs přírodním hnojivu
Vždy je možnost pěstovat rostliny konopí organicky. Fosfor samotný můžete nalézt v mnoha přírodních zdrojích. Pak už jej můžete přidat buď do půdy samotné, nebo do kompostu.
Přírodní zdroje fosforu jsou:
- kompost – ideální zdroj fosforu a dalšího typu výživy, zvlášť pokud obsahuje slupky od banánů a další zbytky z rostlin/ovoce.
- kávová sedlina – funguje jako hnojivo s postupným uvolňováním. Krom fosforu je v ní obsaženo i podstatné množství draslíku, magnézia a mědi.
- fosforit – v podstatě se jedná o kámen bohatý na fosfor. Používá se převážně jako půdní vylepšení, jelikož fosfor může uvolňovat roky
- kostní moučka – jeden z nejsilnějších zdrojů fosforu, pokud použijeme rybí kosti.
- Guano – všeobecně velmi uznávaná přísada do hnojiva. Obohatí skvěle i rostliny konopí.
- Zvířecí trus – mezi skvělé zdroje fosforu patří slepičí a prasečí výkaly. Ty prasečí mohou obsahovat různé patogeny a parazity, takže se před kompostováním převařují.
4. Nedostatek fosforu u rostlin konopí
Komerční hnojiva většinou obsahují dostatečně velké množství tohoto prvku. Nedostatek tedy pramení hlavně ze špatně nastaveného pH a okolním vlivům.
Co u rostlin konopí způsobuje nedostatek fosforu?
- špatná hladina pH – při pěstování v půdě musí být hodnota pH 6,2 – 7 (v hydroponickém systému 5,5 – 6,2). Když je hodnota jiná, rostlina nebude moci zpracovat fosfor pro svou potřebu.
- nekvalitní půda – špatnou hladinu fosforu může mít půda od pochybného výrobce, nebo běžná půda s nedostatkem výživových prvků.
- nízká teplota – pokud teplota okolí klesne pod 15 stupňů, nebo dochází k častým teplotním výkyvům, fosfor se nezpracuje.
- za nedostatkem fosforu může být i zhoršená kvalita kořenového systému skrze špatné zavlažování, nadměrné množství vlhkosti, nebo nadměrná kompaktnost půdy.
Jak poznáme nedostatek fosforu?
Nedostatek se projevuje nejčastěji na listech, a to na těch starších, ve spodních patrech. I fosfor je totiž mobilním prvkem (rostlina si jej vezme z jedné části a přesune do druhé – důležitější).
- symptomy se projevují na olistění ve spodní části.
- listy se mohou zbarvovat do tmavě zelené, šedé a modré.
- stonek se zabarví do červené (nemusí nutně znamenat nedostatek fosforu).
- může také znamenat nedostatek vápníku, kde jsou podobné příznaky.
Příznaky v pozdním stádiu:
- listy žloutnou (může znamenat i nedostatek jiných prvků)
- listy mají hnědé, bronzové a fialové fleky.
- listy tvrdnou a na dotek chřadnou.
Co dělat při nedostatku fosforu?
Vždy záleží na stylu pěstování konopí. Podle toho se pak budete rozhodovat, jak problém vyřešit. Ve většině případů se jedná o problém s hladinou pH.
- pěstování v půdě – jestli je příčinou nedostatku deficit fosforu, jednoduše zvyšte dávky v příštích dnech. V organickém pěstování přidejte více guana, kostní moučky a kompostu. Držte hladinu pH na uvedené normě. Hodnota pH 6,2 – 7 musí být v půdě, vodě a roztoku na hnojení.
- hydroponické pěstování – pokud je příčinou deficit, zvyšujte EC postupně (0,2 každých pár dnů). Poté pozorujte zdravotní stav rostliny a jakmile bude v lepším stavu, přestaňte zvyšovat EC. Hodnota pH musí být 5,5 – 6,2. Když bude hodnota pH nízká (kyselá), vyměňte vodu v nádrži a propláchněte rostliny vodou s optimální hodnotou pH.
5. Otrava fosforem
Zpozorovat nadbytek tohoto prvku nebývá jednoduché, jelikož tím dochází k uzemnění dalších výživových látek, jako vápník a magnézium (mají podobné příznaky).
Jak poznáme otravu fosforem u rostlin konopí?
Mezi běžné příznaky patří:
- konečky listů vypadají jako spálené (jako od výživy nebo od světla).
- listy ve spodní části se začínají kroutit a objevují se fleky.
- listy v horních patrech mají žluté žilkování.
- podobné symptomy jako u nedostatku vápníku a magnézia.
Jak zvládnout otravu fosforem?
U nedostatku fosforu je podobné řešení jako u nadbytku dalších prvků. Tento problém se vyřeší opatrným proplachováním půdního média a zavedením nového cyklu výživy.
- pěstování v půdě – propláchněte půdní mix vodou s optimální hodnotou pH. Množství vody by mělo být 2-3x větší než obsah květináče. Výživu utněte na jeden celý týden, aby rostlina mohla spotřebovat uskladněný zbytek fosforu ve své tkáni.
- hydroponické pěstování – i zde rostlinu propláchněte a vodu v nádrži vyměňte (pokud je to třeba).
Stejně jako ostatní prvky je i draslík velmi důležitou veličinou, která je pro rostliny konopí nezbytná. Klíčové je mít pod kontrolou dávky a vědět, co dělat, když je něco špatně.
Tímto náš cyklus o výživových prvcích nekončí a zanedlouho představíme další důležitý prvek.