Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Marihuana a její legalizace v Jižní Koreji

Marihuana v Jižní Koreji

Marihuana bude legální na východoasijském kontinentu

23. Listopadu proběhlo v Jižní Koreji hlasování. Šlo o to, aby se marihuana legalizovala pro své léčebné účely. Hlasování bylo celkem jednoznačné (205 ku 1). Dojde tedy poprvé v historii na limitované, ale i tak povolené užívání marihuana v Jižní Koreji vůbec. Tento odvážný tah může být nadějí pro mnohé. V porovnání s historií je to všechno paradoxní.

Marihuana v Jižní Koreji

marihuana bude legalizována Konopí, v místním dialektu známé jako daemarostlo v Koreji po tisíce let. Tradičně se používalo jako účinné přírodní projímadlo.

V roce 1957 však vznikl Kontrolní akt o narkotikách, který tímto postavil marihuanu mimo zákon, spolu s opiem a vlčím mákem. Po projevech hnutí hippie v 60. letech tehdejší diktátor Park Chung-Hee nechal v roce 1976 vzniknout Kontrolní akt o konopí. Tímto postavil úplně všechny formy marihuany mimo zákon a tehdejší výzkum se díky tomu hodně zpomalil.

Tento protikonopný akt byl od té doby pozměněn už šestkrát. Naposledy to bylo v roce 1998. Pokud váš chytili  kouřit marihuanu, čekala vás pokuta 40.000 dolarů a možných 5 let za mřížemi. Pokud by jste byli zapleteni do prodeje s drogami, čekal vás trest smrti. O tomto ale neexistují dochované záznamy.

Protikonopný zákon se vztahuje i na Korejce žijící mimo Koreu. Podle všeho by mohli být trestáni i za kouření v zemi, kde je konopí povoleno.

Co tedy vedlo ke změně v této zemi?

sklízení produktu V roce 2015 byl podán návrh na legalizace léčebného konopí. Byl však striktně zamítnut, podle všeho díky nedostatku sociálního uvědomění. Od té se ale prudce zvýšil počet lidí pašujících marihuanu do Koreji. Z šesti případů z roku 2015 na osmdesát v roce 2017. Snad nejvíce pohoršující bylo, když dvě nejmenované matky pašovaly trávu ve svých nemocných dětech.

Nezávisle na tom se začal budit obrovský zájem ohledně léčebného konopí, také zájem ohledně Korejské zdravotnické organizace o konopí. Ta společně s korejským demokratem Shin Chang-Hyunem přednesla nový návrh na národním shromáždění v listopadu roku 2017. V té době už to šlo trochu lépe, než v roce 2015.

Na národním shromáždění byl tento návrh schválen. Nyní se čeká, až projde a bude pečlivě zvážen Ministerstvem zdravotnictví. Bude se jednat o tom, kdo konkrétně bude moci léčebné konopí užívat a jakým způsobem.

Tento návrh pak půjde státnímu zasedání a poté k presidentovi k podpisu.

Kulturní změny

pěstování léčebné konopí Dosud to všichni vnímaly stejně. Užívání, pěstování nebo prodej marihuany byl trestně stíhán. Jak se tedy tato kultura dokáže posunout kupředu?

Například mnoho korejských studentů studuje v zahraničí. Marihuana jako taková má na ně jistý dopad. Nebo spíše kultura marihuany. V zahraničí studuje momentálně na 70.000 studentů.

Dalším posunem by mohl fakt, že mnoho zemí pomalu postupně legalizuje konopí, jak to léčebné, tak i rekreační, takže sociální stigma s marihuanou spojené pomalu mizí. Marihuana se tak celosvětově začíná vnímat v docela dobrém světle.

Podle tamějších protidrogových složek nebude pohled na marihuanu změněn tak rychle. Spoustě lidem bylo totiž vtloukáno do hlavy, že marihuana je stejně škodlivá jak kokain, heroin nebo LSD.

Inspirace z regionu

Jižní Korea Pokud vše půjde podle plánu, Jižní Korea bude druhým asijským státem, kde je marihuana legální, hned po Izraeli. Jak to ovlivní okolní státy?

Například Thajsko bude jednat o legalizaci v listopadu tohoto roku. Předběžné hlasování bylo skoro jednomyslně a marihuana by mohla být legální koncem prosince. Thajští výzkumníci jsou už po uši ve výzkumu a chtěli by už začít s testy.

Malajsie byla taky ovlivněna sociálním dopadem užívání konopí a podnítilo jí to ke zrušení trestu smrti, které je v těchto končinách běžné pro spojitost s drogami.

Japonsko bude povolat pěstování pouze několika daným jedincům, a to pouze za účelem výzkumu kanabinoidů.

Na Srí Lance už se dokonce plánuje vypěstovat 25 tun konopí ročně.

Je sice těžké předpovídat, kam to všechno povede. Ale pokud vše půjde v Koreji jak má, mohlo by to pomoci i zemím, kde se kolo legalizace už točí. Jižní Korea by tak mohla stát v čele východoasijského trhu s léčivým konopím.

Pomalá, ale klidná cesta kupředu

První Asijská země pro marihuanu Jižní Korea má před sebou v této cestě jisté výzvy. Například zpřístupnění léčiv a překonání kulturních předsudků.

Mnozí jsou toho názoru, že po schválení by se všechno úsilí vyplatilo. Nejen pro pacienty v Jižní Koreji, kteří trpí závažnými nemocemi, ale i pro další asijské státy v okolí.

Bude trvat dlouho, než se veškeré podmínky dohodnou. Možná zabere déle i čas na projednání budoucí dostupnosti pro občany Jižní Koreji. Návrh v listopadu loňského roku byl ale prvním krokem k lepším zítřkům.

Když půjde všechno dobře, korejští pacienti by se mohli dostat ke léčebnému konopí už v březnu. Záleží teď ale na vládě a jak se k tomu postaví.