klíčení semínek konopí

Kdy začít s klíčením semínek konopí pro outdoor

První sluneční paprsky na začátku jara pro mnohé  pěstitele značí nástup nejvíce očekávané události roku. Ano, jedná se o pěstování konopí. Pro spousty lidí je to významná událost, protože jistě budete chtít vyzkoušet nějaké nové pěstitelské techniky, které jste nastudovali přes zimu. Pěstování venku bude pro většinu z vás znamenat velkou sklizeň a mnoho zásob. Buďte ale s přípravou na výsadbu opatrní. Čas, kdy začnete s klíčením vašich semínek bude zásadní pro nadcházející měsíce. 

připraveno k zasazeníNěkdy je opravdu těžké vytušit, kdy s klíčením semínek začít a obvyklá chyba je, když se necháte unést hned z kraje a začnete s přípravou vašich semen moc brzy.

Rozhodli jsme se, že vám dáme nějaké tipy, které lépe pomohou určit dobu, kdy začít s klíčením.

1. Nebuďte příliš horliví pří pěstování konopí

Je těžké se tomu ubránit. Čekáte celou zimu na změnu počasí k lepšímu a už jste celí natěšení než budete poprvé v tomto roce zasadit. Tohle je přesně ta chyba: zasazení semínek moc brzy. Je to tím, že jarní počasí je plné výkyvů a je dost nestabilní. Musíte dávat pozor.

Slunce neurychlíte

Existuje jedna velice populární teorie, podle které když dřív zasejete, dřív sklidíte. Je to blbost. Zasazení rostliny konopí dříve nezpůsobí, že rostlina bude lepší, větší nebo že budete mít úrodu dřív. Měli by jste proto být z počátku trpěliví a čekat na ten pravý moment, kdy se počasí ustálí.

Během prvotní růstové fáze mohou mít změny počasí na rostlinu až fatální vliv. Jelikož bývá po vyklíčení malá a křehká, může velmi rychle chřadnout a umřít, pokud nezajistíte dobrý přísun tepla a slunečního svitu.

V případě samonakvétacích odrůd, i jejich brzké zasazení může mít katastrofické důsledky. Životní cyklus této odrůdy bývá většinou 2,5 měsíce. Jestliže prvních 14 dnů nemá dostatečně dobré podmínky, tak se jakoby zablokuje. I když pak vysvitne slunce, které by ji mohlo správně nastartovat, bývá už většinou pozdě.

Ať už tedy plánujete použít běžné, samonakvétací nebo feminizované semínka konopí, vyhněte se klíčení a následnému zasazení příliš brzy.

2. Zohledněte klima v dané oblasti

pučící rostlina konopíDoba na začátek klíčení semínek hodně závisí na klimatu, kde žijete. U nás je to docela jednoduché určit, protože tady máme jen jeden klimatický pás. Sice se počasí může trochu lišit ve výšinách, ale co se pěstování konopí týče, naše klima by mělo být více než dostačující.

Přichází tedy čas na hledání konkrétního data, týdne nebo dne, kdy začít s klíčením semínek. Můžete buď použít selský rozum a jednoduše vypozorovat, kdy přichází teplé ustálené počasí, nebo do toho můžete zapojit trochu akademického výzkumu a sledovat staré meteorologické údaje a podle nich určit přesné datum.

Takže datum je zásadní. Když je dobré počasí, tak vaše rostliny mohou jít ven koncem dubna/začátkem května. Klíčit můžete zhruba v polovině dubna. Zřídkakdy by jste mohli začít i dříve, ale to by muselo být opravdu nádherné počasí.

3. Sledujte, jak sezóna pro pěstování začíná

malé květinkySezóny bývají jedinečné a mohou přijít dříve, nebo později. Jak jsme zmínili výše, nejlepší čas na klíčení bývá polovina dubna. Ale může se stát, že jednou je teplo už začátkem dubna, nebo taky až v půli května. Pokud je teplo později, tak se konec sezóny může přesunout až na přelom září a října.

Pozorujte tedy počasí a podle toho pak máte možnost výsadbu uspíšit nebo pozdržet.

Pokud jste nováčci v pěstování konopí a vaše znalosti jsou spíš chabé, tak nejlepší je pozorovat a ptát se. Pravidla, které se vztahují ke klíčení a na pěstování marihuany, platí i pro zeleninu obecně. Když tedy váš soused začne sázet zeleninu, začněte s klíčením.

Můžete se obrátit i na farmáře ve vašem okolí. Pravděpodobně se tomuto řemeslu věnují nějaký ten pátek, tudíž vědí, kdy co zasadit. Když se budete orientovat podle začátku jejich práce na zahradě, určitě neprohloupíte.

Co k tomu dodat?

rostoucí rostlina konopíZačněte s klíčením vašich semen až bude venku stabilní přísun slunečního svitu. Prostě až bude pěkné počasí. Jistě to i sami nějak vycítíte, že přišel váš čas.

Zasaďte své rostliny směrem na jih, aby měli aspoň 12 hodin slunečního svitu denně, pokud to bude možné.

Samonakvétací odrůdy však nepotřebují ke svému růstu tolik světla. Proč tomu tak je? Nejde o o chemii. Pouze pár chytrých hlav zkřížilo indiku nebo sativu s cannabis rudelaris, které pochází z oblasti Sibiře a Dálného výhodu. Rudelaris totiž nekvete vlivem slunečního svitu, ale začne sama kvést po určité době.

Až se budete starat o vaše rostlinky, vždycky raději používejte profesionální nářadí.

Pokud jste ještě nepořídili semínka konopí, máte ještě chvíli na rozmyšlenou. Čas na zasazení pomalu přichází. Směle do toho!

 

 

 

Akce semena konopi Nuka Seeds

3 komentáře

 1. Pěkný návod. Uvítal bych taky nějaký návod věnující se problematice skleníku a pěstování v něm...kdy, co a jak... Teplota, vlhkost atd. Zkrátka takové komplexní a celistvé pojednání na toto téma.

  Je možné sadit taky postupně podle modelu? Např u amnestiky 2.0 je uvedeno, že Mají prudký růst a krátkou dobu kvetení. V tomto případě doporučujeme období růstu okolo 2 až 3 týdnů .... Takže zasadit později, aby mi nepřerostly v skleníku ostatní? Anebo jak je to myšleno? Děkuji za rady a příp.info.

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   na toto téma máme již článek připraven a budeme jej publikovat ve Čtvrtek.

   Odpovědět
 2. Měla bych pro všechny pěstitele užitečnou radu. Kupte si jakýkoli lunární kalendář a semena čehokoliv sázejte dle tohoto schématu : vše co plodí NAD zemí se má sázet, když přibývá měsíc ( tedy od novoluní do úplňku ) a vše co plodí POD zemí se má sázet , když couvá měsíc ( od úplňku do novoluní). V případě canabisu ( protože nás zajímá květ ), by se semena měla sázet ve dnech květu ( měsíc stojí v Blížencích ). Pro tento rok jsou tedy ideální data pro zasazení semínek 9.4., 10.4., 11.4., 7.5., 8.5., 3.6., 4.6.....Pro přesazení sazenic ven bych doporučila dny v Panně, kdy se ujme i starý přesazený strom ! Jsou to data vhodná pro letošní rok, ale musíte brát na zřetel klima ve vaší oblasti : 13. a 14.5. je měsíc v Panně, ale to budou probíhat tři dny "zmrzlých"...to bych asi neriskovala ! Další slušné datum pro přesazení ven je "v Blížencích - květ " - 3.6. a 4.6. . Úplně nejlepší datum je " v Panně" - 9.6., 10.6. a 11.6. ! Nevím za jak dlouho klíčí semeno canabisu, ale pokud bych chtěla rostlinu přesadit ven 9.6., semeno bych asi zasadila 7.5. nebo 8.5. Podle lunárního kalendáře sázím ovoce a zeleninu více jak deset let. Když se sází semena dle měsíčního cyklu, rostliny jsou silné, odolné a dobře klíčí. Nikdy nic nesázejte a nepřesazujte při úplňku, novoluní, odzemí a přízemí. Nejvíce se mi osvědčil Lunární kalendář Krásné paní. Přeji mnoho zdaru vám všem.

  Odpovědět

Komentuj