Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Konopí a Fénixovy slzy aneb rozhovor s konopným guru Jindřichem Bayerem

Když se řekne Jindřich Bayer, tak se nám vybaví konopí. Patří totiž mezi důležité perzóny konopného hnutí. Veřejně známým se stal díky výrobě velice účinných mastí a dalších přípravků z marihuany. Začal také spolupracovat s konopným guru Rickem Simpsonem, který je vynálezcem výtažku Fénixovy slzy tedy došel na způsob jak extrahovat silný konopný extrakt. S Fénixovými slzami poté úspěšně léčil různé nemoci. Z této spolupráce vznikla kniha, která popisuje Simpsonuv příběh. Nejen o knize, ale o celosvětovém konopném hnutí se dozvíme v následujícím rozhovoru.

Jindřichu, Rickovu knihu je již několik týdnů možné zakoupit jako elektronickou knihu na jeho oficiálních stránkách www.phoenixtears.ca.

Jak jste zatím spokojeni s ohlasy a prodejem?

konopny vytazek Prodeje se sympaticky zvyšují, kniha se momentálně překládá do 14 dalších jazykových verzí a přibývají další. Cílem je přeložit tuto a další dvě knihy, které dokončujeme, do těch světových jazyků, kterými mluví alespoň 3 miliony lidí, takže mě čeká spousta práce. Koneckonců překladatelství je mou původní profesí, léta jsem překládal i o (proti)drogové politice a podílel jsem se na vytváření české terminologie v oblasti závislostí.

Nejsem lékař a otevřeně to každému přiznávám – dává mi to ale svobodu mluvit o konopí tak, jak o něm mluvím. Jako nelékař totiž svá tvrzení nemusím zakládat pouze na tzv. tvrdých datech, která napsal někdo jiný přede mnou, a můžu svobodně mluvit o tom, co jsem viděl a zažil a na základě toho si interpretovat, že konopí léčí to a ono. Lékaři z toho samozřejmě chodí po stropě, protože oni musí postupovat podle daných pravidel, která pro mě osobně ale nejsou nijak závazná – mně nikdy nikdo žádnou lékařskou licenci nevezme, protože žádnou nemám ani nebudu mít.

Já vidím člověka, kterému výtažkem namažu rakovinu kůže a který ji má po pár dnech či týdnech vyléčenou. Tím je to pro mě vyřešeno, tato diagnóza byla ověřena, pojďme zkusit něco dalšího. Pro lékaře to je vyléčeno až tehdy, když je zdokumentována skupina třeba 5 tisíc pacientů sledovaných třeba 5, 10 nebo 20 let.

A ještě raději by byli, kdyby si to mohli porovnat v rámci dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie. Tu ale z mého pohledu v případě výtažku v podstatě stejně nejde provést, a to hned z několika důvodů. Hlavní je ten, že je to nesmysl. Přece nikdy nepošlu vědomě jednu skupinu pacientů na smrt, když vím, že výtažkem bych je mohl zachránit. S tím bych měl velký problém a asi bych moc nespal. A to by se mi nelíbilo.

I kdybyste takovou studii nakrásně chtěli provést, tak stejně nenajdete nic, co by chutnalo a účinkovalo stejně jako gram výtažku denně. Takže možnost, že by pacient „nevěděl nebo nepoznal“, jestli v sobě má nebo nemá výtažek, předem vylučuji. Dále nenajdete nic, co by vyřešilo vaše zdravotní potíže tak rychle jako výtažek – takže představa, že by se třeba zkoušela léčba artrózy kyčelních kloubů a jedna skupina by po pár dnech či týdnech užívání či mazání začala „běhat“, zatímco druhá by stále jezdila v bolestech na vozíku a sypala do sebe chemikálie, je pro mě neetická a nemorální.

Já bych to udělal tak, že by se lidem prostě a jednoduše poskytl výtažek jako potravinový doplněk. Tím pádem by si s ním mohli dělat, co by chtěli, a nemuselo by se čekat desítky let na to, až medicína stihne popsat ty stovky tun papíru, které se budou muset popsat v rámci práce na desetitisících nových studií, kterými bude nevyhnutelně přepsána medicína. Obzvláště se těším na moment, kdy se výtažek začne při studiích používat místo placeba – pokud výrobce prokáže, že je jeho lék či přípravek účinnější a bezpečnější než kvalitní výtažek, nechť ho prodává. Pokud ne, nechť ho neprodává. Přece nebudeme jíst léky, kterými si zničíme játra, když můžeme jíst výtažek, který nám játra dokáže zregenerovat a do toho nám ještě vyléčí, co je potřeba.

Fénixovy slzy rozhovor s Rickem Simpsonem a léčebné účinky konopí

Budete knihu propagovat i jinak než na facebooku a Rickových stránkách?

konopny vytazek Propagace se bude postupně zlepšovat, v podstatě čekáme na adekvátní nabídku od někoho, kdo se postará o celosvětovou distribuci knih, kterých se dle mého skromného odhadu během následujících let pravděpodobně prodá či rozdá více než knih o Harry Potterovi.

A kdy se dočkáme české verze?

České verze se dočkáme, až ji přeložím, doufám, že to bude do letošních Vánoc. Nemám teď na překládání moc klidu, denně moderuji několik stránek na facebooku, odpovídám na emaily od pacientů z celého světa a radím jim, jak si mají zachránit život. Starám se o agendu Ricka Simpsona, dělám spoustu práce, kterou by jistě mohl či dokázal dělat lépe někdo jiný.

Pokud se nemýlím, Rick Simpson je nyní v Kanadě u své rodiny, jelikož byla před pár měsíci stažena všechna obvinění proti jeho osobě. Znamená to, že se situace v jeho rodné zemi změnila natolik, že by tam mohl začít opět aktivně působit? Anebo jaké jsou vaše nynější plány?

Obvinění byla řekněme pozastavena, nikoli zcela stažena, nebyl osvobozen, nikdo se mu neomluvil, nebyl ani kompenzován za ztráty a újmy spojené s tím, že se dva a půl roku nemohl vrátit domů. Nechtějí mu vrátit zabavené knihy a další poměrně důležité listiny, archív s fotografiemi a videonahrávkami pacientů atd. Rick teď strávil v Kanadě šest týdnů, po srpnovém Světovém konopném kongresu ve Slovinsku se teď věnujeme práci na dalších knihách a projektech, např. semináři, který proběhne v říjnu 2012 v chorvatské Opatiji. Rick Simpson, Max Igan, Ken O’Keefe, Ben Stewart – to je velmi unikátní kombinace velmi zajímavých lidí. To, že budu vystupovat po jejich boku, je pro mě velká pocta i odměna.

Věříš tomu, že se světový názor na konopí změní tak, abychom mohli tuto magickou bylinu opět využívat ke všeobecnému prospěchu všech lidí, jako tomu bylo po dlouhá tisíciletí?

O tom není pochyb, jinak to ani nejde zařídit. Konopí je zpátky na scéně a z té už ho nic nikdy nedostane. Systém se chvilku bude cukat, budou vést učené řeči o tom, jak si to musí „prozkoumat“ a bude se debatovat o tom, jestli by náhodou na konopí či výtažku nemohla vznikat závislost a podobné nesmysly. Ne, nemohla. Na výtažku fyzická závislost nevzniká a ani dost dobře vzniknout nemůže. Budete-li cítit potřebu užívat výtažek, bude k tomu pravděpodobně nějaký vnitřní důvod nebo si konopím prostě a jednoduše budete chtít logicky udržovat homeostázi (rovnováhu) v těle, případně se výtažkem budete chtít průběžně detoxikovat a odstraňovat z těla to, co se v něm vytváří díky škodlivým vlivům životního prostředí a následkům havárie jaderné elektrárny v japonské Fukushimě atd. I kdyby nakrásně na výtažku nějaká závislost opravdu vznikala, tak vám to bude stejně úplně ukradeno, když si výtažkem budete mazat spáleninu, odřené koleno, vymknutý kotník nebo vyhozené ploténky.

Každá rozumná a odpovědná matka bude chtít mít doma kyblík výtažku. Jen to chce, aby se o něm lidé dozvěděli všechno to, co jim lékaři měli říkat od mala – tedy že když to bolí, pálí nebo svědí, tak namazat, když se objeví zdravotní nekázeň v těle, tak jíst výtažek a rychle do postele.

Obzvláště dětské popáleniny je totiž nutno namazat pokud možno okamžitě poté, co vzniknou, a matky v pátek navečer popálených nebo hejnem vos popíchaných dětí rozhodně nebudou mít čas ani náladu poslouchat nějaké povídání o tom, že lékárna bude otevřena až v pondělí a že si předtím stejně musí vyřídit licenci a že to bude trvat několik měsíců atd.

Nezapomeňme např. na to, jak skvěle působí konopí proti otokům mozku po nárazu do hlavy – tady opět není čas čekat ani minutu a každý rodič ví, jak snadno a rychle může dojít k úrazu. Je nutno zajistit co nejvyšší dostupnost výtažku pro kohokoli a pokud možno kdykoli a kdekoli, nikdy nevíte, co se komu může stát, a čím dřív poraněný pacient dostane výtažek, tím lépe pro jeho léčbu. I těch 15 minut, během kterých se údajně dostane záchranka na každé místo v ČR (což samozřejmě není pravda, jak potvrdí obyvatelé mnohých odlehlejších vesnic), někdy může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. A budete-li u sebe mít výtažek a budete-li vědět, co s ním dělat, můžete ten rozdíl významně ovlivnit a ve většině případů smazat…

Jakou roli v tomto „přerodu“ podle tebe hraje (nebo bude hrát) konopný výtažek a činnost lidí jako je Rick Simpson?

fenixovy-slzy Rick Simpson je v tomto v podstatě zásadní osobnost. Ne že by „vymyslel“ něco, co lze pojmenovat jako konopný výtažek – farmaceutické firmy používaly po staletí různé formy konopných výtažků a tinktur pro léčbu stovek diagnóz od kožních problémů, zánětů a bolestí kloubů nebo svalů přes astma a chronickou obstrukční plicní nemoc až po migrény a nespavost. Jde ale o to, že jej znovu zpopularizoval, a hlavně o to, že světu řekl, jak se to má dělat, jak správně vyrábět výtažek a jak ho užívat k léčbě rakoviny, cukrovky, artrózy, chronických bolestí a tisíců dalších zdravotních problémů.

Menší potíž nastala s tím, že naše současné poznatky přesahují hranice chápání moderních lékařů. Prostě si nedokáží představit, že by něco takového, co funguje jako výtažek opravdu mohlo existovat, a tak se na to ani nejdou podívat. Stále dokola se opakuje argument, že „kdyby výtažek opravdu dokázal to, co říkáme, tak by ho lékaři používali“. Jenomže ti ho nemají od svých nadřízených k dispozici právě proto, že dokáže, co dokáže, a jejich nadřízení a majitelé nadnárodních korporací to velmi dobře vědí.

Konopný výtažek dokáže nahradit v podstatě všechny chemické léky a stejně tak platí, že co lze vyrobit z ropy, jde vyrobit z konopí, je to stejná molekula. A kdo by platil 40 korun za litr paliva, kdyby si ho mohl pořídit od místního farmáře za pětikačku? A kdo by platil milion za chemoterapii, kdy by mohl dostat dávku kvalitního výtažku z na polích pěstovaného konopí třeba za tisícovku? A obhájí si nějaká vláda, že o tomto všem věděla, ale nejednala? Podle mě ne.

Současná legislativa v ČR. S Rickem jste v roce 2009 na vlastní náklady absolvovali turné po České republice, kde jste veřejně prezentovali veškeré informace o léčebných vlastnostech Fénixových slz. Rick dokonce sepsal veřejný dopis příslušným státním orgánům s nabídkou možné spolupráce při výzkumu a výrobě tohoto léku. Pokud vím, z oficiálních míst se vám nikdo neozval. Od té doby uběhly již téměř tři roky. Změnilo se v tomto ohledu něco?

Nezměnilo, oficiálně nás stále nikdo neoslovil. Spíš se zvyšuje počet různých urážek směřovaných na naši adresu, což beru s povděkem, protože vím, že to je první fáze zvykání si na novou realitu. Teď kladou odpor a nadávají nám. Až jim časem dojde, že chceme jen to, aby měli sami k dispozici to, co stejně budou dříve či později potřebovat, a že to děláme i pro ně, budou děkovat.

Co si tedy myslíš o tom, jak politická i lékařská veřejnost odmítá slyšet a vidět po internetu kolující nové a nové případy „zázračných“ vyléčení „nevyléčitelných“ nemocí pomocí konopného výtažku připraveného metodou Ricka Simpsona? Proč novináři, jako například známý bojovník za marihuanu Jiří X. Doležal z Reflexu, vůbec nereagují na nabídky doložených svědectví, obrazových důkazů a lékařských zpráv, i když by se mělo jednat o naprosto zásadní téma?

Já už si o tom nemyslím v podstatě nic a dnes už jsem rád, že o tom JXD nepsal. Mrzí mě, že výtažek dodneška pořádně nevyzkoušel, před lety jsme mu nabízeli, že by jako známý exhibicionista měl být mezi prvními, kdo v ČR zbaští 60 g v online přenosu. Odmítl. Nedávno jsem ho provokoval příběhem pacienta, kterému po mazání hlavy výtažkem začaly znovu růst vlasy, a to už zájem projevil. Akorát že teď už zájem nemám já, takže si ten výtažek na svou pleš bude muset zajistit sám.

Určitě jsi dobře obeznámen s připravovaným návrhem legálního využití lékařského konopí. Tento návrh je značně kontroverzní a dokonce vyvolává odpor mezi zastánci legalizace. Můžeš nám tu situaci trochu popsat ze svého pohledu? Jak se stavíš k současným návrhům a co bys na nich změnil – jak s ohledem na využití výtažku, tak s ohledem na stupeň kriminalizace samopěstitelů.

Tohle by bylo na dlouhé povídání. Já se na to od dětství dívám tak, že žádnou kytku nemá kdo co zakazovat, na to nikdo nemá právo, ačkoli se to děje. Současný bezzubý návrh je uměním kompromisu a byl sestrojen tak, aby prošel, respektive aby musel projít. To má své výhody, lepší nějaké konopí než žádné konopí a aspoň si na to lékaři, zdravotní sestry a další začnou zvykat.

Z mého výtažkářského pohledu ten návrh ale obsahuje spoustu hrubých chyb. Myslím si, že se jeho sestavovatelům nepodařilo rozhodovatelům dobře vysvětlit, s čím vlastně mají tu čest, jinak by museli vědět, že za konopí nikdo nemůže být trestán ani postihován. Bez praktické zkušenosti s výtažkem jsou mnohá naše tvrzení považována za přinejmenším nadsazená – dokud si to člověk neohmatá, tak se tomu všemu špatně věří. Ale jak jim vysvětlit, co konopí dokáže, když dodneška není na vládních serverech víceméně ani zmínka o Rickovi Simpsonovi a jeho práci, když se z akademických facebookových stránek mažou odkazy na Útěk před lékem a další informace o výtažku a když zainteresovaní ani nepřijmou nabídku soukromých seminářů? To je prostě pakárna.

Podle mě by bohatě stačilo, kdyby pro aktivní konopí platila stejná pravidla jako pro pěstování konopí technického. I tato pravidla jsou nesmysl, pěstování konopí by nemělo býti regulováno o nic více, než pěstování jiných rostlin. Do 100m2 je to tvoje věc, nad 100m2 to nahlas orgánům a nechej si to zkontrolovat podle standardních zemědělských postupů. V jednoduchosti je krása.

Jindřichu, určitě jsi během posledních týdnů také dostával „gratulace“ k legalizaci konopí pro léčebné účely v naší zemi. Mnozí lidé získali falešnou představu, že je dobojováno a konečně došlo na opravdové „zpřístupnění“ konopí pacientům. Jaký je tvůj pohled na celou věc?

fenixovy-slzy Můj pohled na tuto věc je poměrně dobře znám a nic jiného než 100% legalizaci konopí si nedokážu představit. Jednoduše proto, že to jinak udělat nelze. Současný stav je uměním kompromisu. Zákon byl koncipován tak, aby prošel, a on prošel, což je při všech výhradách, které můžeme oprávněně mít, nutno považovat za velký úspěch. Především proto, že díky tomuto zákonu bude možno konečně znovu provádět oficiální výzkum konopí. A jakmile nám dovezou nějaké legální konopí a nechají nás konečně předvést, co všechno se s konopím dá dělat, plná legalizace na sebe nenechá dlouho čekat.

Počítá vůbec tato novela s využitím konopného výtažku při léčbě? Anebo budou mít pacienti k dispozici pouze syrové konopí a mastičky?

Jestli tomu dobře rozumím, tak si naši politici tradičně nepřečetli, co vlastně podepisují, takže se do zákona podařilo bez větší debaty dostat to, že výtažky z konopí se budou moci vyrábět v každé lékárně. Tím pádem je z mého pohledu napůl vyhráno. Tohle je opravdu husarský kousek, za který si jeho autoři zaslouží vyznamenání. Takže odpověď zní: ano, výtažky se v léčbě budou užívat. A dobré je také to, že jestli tomu dobře rozumím, tak by si v ČR měl být schopen s předpisem od lékaře pořídit výtažek každý občan EU a v podstatě i každý turista.

To by bylo skvělé. Na druhou stranu, jednou z hlavních nevýhod zákona v současné podobě je to, že seznam nemocí, na které bude konopí možné v tuto chvíli předepisovat, je velice krátký. Které další choroby a diagnózy ti na seznamu nejvíce schází?

On ten seznam je jakoby krátký, ale také je poměrně všeobsažný. Já jsem chtěl, aby tam byla uvedena post-traumatická stresová porucha, tím pádem by výtažek mohl získat opravdu téměř každý – kdo z nás nezažil např. v dětství nějaké trauma, kvůli kterému dodnes zažívá stres a úzkost? Ale jsou tam uvedeny bolesti při rakovině a platí, že si pacient může zvolit, jestli chce podstoupit chemoterapii a ozařování, nebo ne. Takže informovaný pacient může lékaři říct, že si vezme jenom výtažek na bolest, a pokud se mu během několika měsíců bez bolestí ta rakovina vyléčí, tím lépe. Oficiálně konopný výtažek jako lék první volby na rakovinu od lékaře nedostanete ještě pěkných pár let, oni si to nejdříve budou muset ověřit těmi svými brutálními metodami včetně vražd pacientů v kontrolním vzorku, který bude dostávat jenom placebo. Na tom se já nebudu nikdy podílet, takže budeme muset počkat, až ty studie udělají ti, kterým nevadí, že „v zájmu vědy“ zabijí své pacienty.

Jak léčit konopným výtažkem

Mohl bys čtenářům vysvětlit základní rozdíly a výhody použití výtažku na léčbu různých onemocnění? Proč by měl být výtažek k dispozici?

konopny vytazek V podstatě existuje pět základních způsobů, jak užívat výtažek při léčbě. Můžete ho jíst, užívat v čípcích, mazat ho na kůži, kouřit z vaporizéru a užívat injekčně. Injekční užívání zatím vynechme, to bych opravdu nechal kvalifikovaným osobám. Málokterému pacientovi se podaří trefit se injekcí přímo do nádoru v mozku, výtažek je třeba ředit, je nutné znát přesnější dávkování, hrozí nebezpečí zanesení infekcí do rány atd. Pokud ale budete vědět, co děláte, tak pomocí kombinace konzumace výtažku, rektální nebo vaginální aplikace čípků s výtažkem, mazání ve formě mastí, olejů, gelů, krémů a tinktur a kouření výtažku ve vaporizéru vyléčíte nebo dostanete pod kontrolu prakticky každou nemoc, na kterou si vzpomenete – od rakoviny přes cukrovku, artrózu, glaukom, dnu, Crohnovu nemoc, hemoroidy… Neříkám tím, že vyléčíte vždy každého pacienta v každém stadiu nemoci, zůstaňme přece jen oběma nohama na zemi, ale rozhodně si výtažek poradí s drtivou většinou zdravotních potíží a leckdy dokáže zachránit i pacienty, nad kterými už lékaři zlomili hůl. A těm, které nezachráníte výtažkem, aspoň zajistíte maximální kvalitu života.

Odhadem říkáme, že se pomocí výtažku dá řešit 90 % všech zdravotních potíží bez nutnosti asistence lékaře. Zbývajících 10 % budou opravdu závažné úrazy, zlomeniny, infarkty, bypassy, výměny kyčelních kloubů atd. Dokážete si představit, že by do nemocnic chodilo jen 10 nebo 20 % pacientů, kteří tam chodí dnes?

Já ano a nemám s tou představou žádné potíže. Každá návštěva nemocnice představuje riziko infekčního onemocnění. Každý, kdo někdy viděl mikrobiologické rozbory vzorků z čekáren nebo ordinací, vám potvrdí, že těm místnostem a budovám je lepší se vyhnout širokým obloukem. I z tohoto pohledu tedy výtažek představuje možnost obrovských úspor. O tom, že každé operaci je nejlepší se vyhnout, snad také nemusím nikoho přesvědčovat. Takže by opět bylo lepší, kdyby pacienti před dlouhodobě plánovanou operací nejdříve snědli např. 60 gramů výtažku, a pak by se znovu zhodnotilo, jestli je ta operace opravdu nutná. Postup léčby je vždy v podstatě stejný. Pacient si nejdříve musí zvyknout na účinky výtažku a postupně si vybudovat toleranci. Začíná se s cca 0,01–0,02 gramu výtažku (dávka přibližně o velikosti půlky zrnka suché rýže) třikrát denně a poté se vždy po čtyřech dnech dávka zvýší. Cílem je, aby pacient během několika týdnů dokázal sníst gram výtažku denně ve třech dávkách (3x 0,33 gramu výtažku denně). Podrobnější instrukce ohledně výroby a užívání výtažku jsou uvedeny na stránkách uvedených na začátku rozhovoru.

Nejlepší možný zdroj

Co si myslíš o plánu dovážet konopí ze zahraničí? Zvládli bychom si kvalitní konopí vypěstovat sami již dnes?

Jestli tomu dobře rozumím, tak k tomu, aby se u nás mohlo pěstovat konopí, bude potřeba ještě změnit několik dalších zákonů a to ještě potrvá asi rok nebo dva. Půjde především o to, jestli si tu finanční ztrátu nechají líbit zemědělci. Ti by měli po státu požadovat, aby již letos mohli pěstovat konopí pro celý svět. Naši zemědělci vám vypěstují, co bude potřeba, ale musí vědět, že za to dostanou zaplaceno. To je poměrně jednoduchá logika. K většímu rozvoji pěstování konopí bude nutno znovu vybudovat síť – a tady by měl pomoci stát a evropské fondy, toto zemědělci sami nezvládnou.

Finanční náročnost takových akcí přesahuje jejich možnosti a tírna by měla být do 50 kilometrů od pole, jinak je to ekonomicky neefektivní. Dovoz ze zahraničí je lepší než nic a nějaké konopí je lepší než žádné konopí. Stát bude nakupovat obrovské množství konopí, takže věřím, že si dokáží sjednat dobrou cenu. Ta by se měla pohybovat mezi 200–500 korunami za kilo ručně sbíraného a přírodně sušeného konopného květu pěstovaného na poli. Konopí pěstované pod umělým osvětlením by se nemělo vykupovat za více než 10–20 tisíc korun za kilo sušených květů.

Hodláš se ty osobně na domácí půdě ještě nějak angažovat?

Bude-li český stát mít zájem, rád se stanu na první rok odborným garantem pro nákup konopí, klidně bezplatně, abychom se vyhnuli nějakým řečem o střetech zájmů. Konopí by měl nakupovat někdo, kdo ví, co kupuje. Navíc je nutno, aby se to od začátku dělalo správně, a já jsem Ricka Simpsona přivezl do ČR především proto, abychom se to hned naučili dělat tak, jak se to dělat má. Smutná pravda je ta, že i přes všechny mé vzdělávací snahy jsem v ČR patrně stále jediný, kdo ví, co je potřeba zajistit, jak má vypadat kvalitní výtažek a jak se má používat v nejrůznějších situacích při záchraně života. Navíc někdo bude muset naučit lékaře pracovat s výtažkem a opět by bylo lepší, kdyby je to učil někdo, kdo tomu rozumí, a ne někdo, kdo bude experimentovat s pacienty a „vlastními metodami“. Po návratu do republiky ze služební cesty do Kostariky a následně Hondurasu, kde nás s Rickem nechali mí bývalí „spolupracovníci“ bez jakýchkoli prostředků, aby si mohli prodejem mých výrobků našetřit na vytvoření vlastní konopné firmy, která prodává masti pod cenou, jsem byl upřímně zděšen nekvalitou nabízené kosmetiky i výtažků. A nejvíce zděšen jsem byl nekvalitou výtažků dodávaných těmi, kteří se tváří jako „experti“ – takové výtažky obvykle nestojí za nic a sám bych je nepoužil ani k rekreaci.

Hlavní problém současné léčby konopným výtažkem vidíš tedy v tom, že je pro většinu lidí těžké rozpoznat opravdu kvalitní a vhodný extrakt?

fenixovy-slzy Přesně tak. A další potíž je v tom, že se u nás objevila spousta „umělců“, kteří si myslí, že léčbě výtažkem rozumí víc než ti, kteří jim napsali a přeložili instrukce, jak se má výtažek používat. Žáci se snaží být chytřejší než učitelé. Což je samozřejmě teoreticky v pořádku, výzkum nelze zastavit, ale neměli by to odnášet jejich nevinní pacienti. Metoda Ricka Simpsona je momentálně jediná opravdu ozkoušená a funkční metoda léčby rakoviny konopným výtažkem. Kdokoli, kdo vám začne říkat, že Simpsonův protokol „není nutno dodržovat tak striktně“, je obyčejný podvodník a šarlatán a od takového dodavatele výtažku okamžitě utečte, než svými špatnými radami zabije vás nebo vašeho pacienta. I takové případy už se staly, obvykle kvůli obyčejné lidské hlouposti, zarputilosti a hloupé ješitnosti. Jednodušší, rychlejší, ekonomičtější a účinnější základní metodu výroby výtažku, než je ta, kterou doporučuje Rick Simpson, jednoduše nenajdete.

Není tam víceméně co vylepšovat, pokud zopakujete postup dle jeho instrukcí a použijete-li doporučené výchozí suroviny, vyrobíte stejný výtažek, se kterým bychom pracovali my. Trpíte-li obsedantní představou, že ve výtažku je nějaké výraznější množství zbytků rozpouštědla, které by vám mohlo ublížit, pořiďte si vakuové destilační zařízení a výtažek si ještě pro váš pocit jistoty dočistěte. Nedávno jsme se s Rickem rozhodli, že začneme doporučovat i metodu revaporizace výtažku. Hotový výtažek se jednoduše nechá vypařit ve vaporizéru a zkondenzovaný přečištěný výtažek se zachytí. Takové výtažky bývají ještě silnější a účinnější, takže tento krok asi brzy zavedeme jako povinnou součást postupu. Hlavní výhoda je ta, že se takto dají jednoduše zušlechtit i méně kvalitní výtažky (jako ty, které jsou momentálně obvykle nabízeny, obzvláště těmi, kteří k výrobě výtažku používají alkohol), takže tato metoda bude sloužit i jako ochrana zákazníků. V podstatě je to stejné jako převařit si mléko, žádná velká věda.

V několika zemích (v Izraeli, Kanadě, Holandsku nebo v 18 státech USA) existují programy léčebného využití konopí a vědeckého výzkumu již hezkou řádku let. Kde bychom se podle tebe měli nechat inspirovat?

Všude a nikde, měli bychom si to udělat po svém. Žádný ze současných modelů není dostačující, v podstatě jsou to jen dobře vypadající nesmysly. Nevím o jediné nemocnici nebo zemi, kde by opravdu uměli pracovat s výtažkem, nevím o jediném lékaři, který by s výtažkem opravdu uměl zacházet. A to není nic, z čeho bych měl radost, ba naopak. Dávat pacientům vaporizovat nebo kouřit konopí je sice hezké a záslužné (a i to umí leckdy pomoci), chcete-li ale zažít celé spektrum toho, co nabízí konopný výtažek, musíte ho jíst. A pokud vím, tak s výtažkem Ricka Simpsona (tj. velmi potentním a sedativním konopným výtažkem s 95–98 % THC) ještě nikde oficiálně nepracují. A nepracují-li s tou nejpotentnější a nejúčinnější formou konopné medicíny, potom logicky nemohou dosahovat těch nejlepších výsledků a logicky neposkytují svým pacientům maximální péči. I s konopným výtažkem se musí umět pracovat.

zdroj konoptikum

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!