Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Léčebné konopí levnější a dostupnější ! Prezident podepsal novelu

Levnější a dostupnější léčebné konopí !

Léčebné konopí by mělo být levnější a dostupnější díky novele, kterou v pondělí ( 27.9.2021 ) podepsal prezident Miloš Zeman. Pacienti budou moci získat konopí i na elektronický předpis. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ( za politickou stranu ANO ) sa pacienům zpřístupní i další inovaivní léčiva.

léčebné konopí na předpis

Lékaři předepisují konopí pacientům při různých závažných zdravotních problémech, jako je AIDS, rakovina nebo roztroušená skleróza. Léčebné konopí se používá hlavně k úlevě od chronické bolesti ( na kterou běžně dostupné léky nezabírají ) nebo k povzbuzení chuti k jídlu. Další pozitivní zprávou v tomto měsíci je, že prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal novelu zákona o návykových látkách, která mění pravidla používání léčebného konopí ve zdravotnictví.

Lečebné konopí a novela již předpokládá, že konopí bude moci obsahovat až 1 % účinné látky THC (tetrahydrokanabinol). Tento nový limit obsahu THC v konopí má vstoupit v platnost 1. ledna 2022. Doposud byl limit pro obsah THC pouze 0,3 %. Senát chtěl zachovat limit beze změny, ale Sněmovna trvala na jeho zvýšení. Konopná tinktura nebo extrakt s jedním procentem THC se nepovažuje za zakázanou návykovou látku. O změně novely a novém limitu obsahu THC v konopí jsme více psali v našem předchozím článku.

Spotřeba léčebného konopí v České republice

Na konci roku 2019 užívalo léčebné konopí 434 pacientů. Na konci roku 2020 dosáhl tento počet již 1 103 pacientů, což představuje téměř 2,5násobný nárůst. Zvýšil se také počet lékařů, kteří konopí předepisují. V roce 2019 zde pracovalo 78 lékařů, o rok později to bylo 123 lékařů. Čeští lékaři vydali 4145 receptů, což je přibližně 345 receptů měsíčně. V roce 2020 předepsali celkem téměř 14 200 receptů, což představuje přibližně 1 200 receptů měsíčně.

Vyplývá to z údajů zveřejněných Státní agenturou pro léčivé konopí (SAKL).

Konzumace léčebného konopí v ČR :

Rok / množství vydaného léčebného konopí ( kg )

2015 – 0,84

2016 – 2,6

2017 – 1,2

2018 – 4,8

2019 – 17

2020 – 66,8

Konopí by proto mělo být pro pacienty levnější a dostupnější. „Prezident svým podpisem završil dvouletou legislativní cestu k novele zákona o veřejném zdravotním pojištění a návykových látkách. Pacienti budou mít brzy snadnější přístup k inovativním lékům a lékům pro vzácná onemocnění. A konopí bude dostupnější. “ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém twitterovém účtu.

léčebne konopí

Zeman dohromady podepsal osm zákonů, kromě toho o konopí třeba o podmínkách podnikání v energetických odvětvích nebo opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice. Ten vylučuje z dostavby Dukovan Rusko a Čínu.

zdroj : tn.cz

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!