Za necelé dva týdny se budou přepisovat dějiny. Dne 19. června Kanadská vláda schválila tzv. Konopný Akt. To vydláždilo cestu k tomu, aby se 17. října kompletně schválila rekreační marihuana. Co přesně to znamená pro uživatele konopí, kanadský konopný průmysl a pro investory? Podívejme se společně na sedm důležitých detailů.
1. Rekreační marihuana je do 17. října stále ilegální
Je třeba si uvědomit, že je konopí, technicky vzato, stále v ilegalitě. Vláda sice pomalu smýšlí, jako by už k legalizaci došlo, ale konzumace a prodej v lékárnách budou platné až v daném datu.
Proč tedy ty čtyři měsíce? Tento čas byl hlavně proto, aby se všech 13 kanadských provincií a teritorií na tento datum připravilo. Hlavně z pohledu infrastruktury. Pěstitelé tak měli dostatek času na to dostat své produkty do daných prodejních míst. Je třeba mít dostatek zásob. Takže proto tato čtyřměsíční prodleva.
2. Legalizace nebude pro všechny produkty konopí
Jakmile přijde v říjnu zelená vlna, bude to jen pro sušinu, různé varianty konopných olejů a koncentrátů a gelových kapslí. Alternativní formy marihuany, jako jsou poživatiny a konopné nápoje zatím schváleny nebudou.
Proč tomu tak je? Kanadští zákonodárci se obecně shodli, aby byla rekreační marihuana legální. Nicméně, přidat do toho další formy produktů by bylo trochu komplikovanější.
Takže, jelikož kanadský premiér Justin Trudeau dal slib ohledně legalizace, zákonodárci se zatím soustředili na legalizaci olejů a květů konopí. Nechtěli tak jeho slib ohrozit a legalizaci zpomalit.
Ale nemusíme se bát. Podle průmyslových analytiků se parlament chystá na jednání o této věci v příštím roce. Takže v roce 2019 si budou moci Kanaďané dát konopné pivo nebo třeba konopné sušenky zcela legálně.
3. Nemůžete si přivést marihuanu z USA do Kanady, nebo naopak
Je to překvapivé, ale je to tak.
Musíte pochopit, že zákony jednotlivých amerických států se trochu liší od těch druhých. Některé možná jistou formu konopí legalizovali, ale všechny pořád podléhají federálním zákonům USA.
Dle těchto federálních zákonů se konopí bere jako těžce návyková droga, která nemá žádné lékařské využití. Takže když si přivezete marihuanu z Kanady do USA, porušujete tím zákon. Nehledě na to, že by vám celní správa konopí zabavila.
Kanada to má podobné. Konopí ze Spojených Států nepodléhá kanadským regulím. Kanadská vláda tedy může zadržet a pokutovat každého, kdo si z Ameriky bude chtít přivést trávu. Následuje vyhoštění a zákaz cestování na kanadskou půdu.
4. Každá provincie prosazuje Konopný Akt jinak
Konopný Akt je konstruovaný tak, že každá osoba starší osmnácti let může vlastnit až 30 gramů marihuany. Takže mnoho z vás překvapí, že ne každá provincie v Kanadě to má stejné.
Například Alberta a Quebec požadují minimální věk 18 let a víc. Dalších jedenáct provincií ale požaduje minimálně 19 let a víc.
Další rozdíly jsou třeba v prodeji nebo pěstování. V Quebecu a Manitobě si nemůžete konopí pěstovat doma, ale v těch dalších jedenácti ano. V Ontariu a New Brunswicku budou vládou řízené obchody, v dalších provinciích, například v Saskatchewanu, budou prodej zajišťovat soukromé organizace.
5. Produkt bude podléhat daním, ale v menší míře než alkohol
Legalizace rekreační marihuany je pro mnohé krok kupředu. Zatím se ale neočekává tak mohutný prodej, jelikož spotřební daň bude 10%.
Pamatujte, že černý trh s konopím nemá spotřební daň, nemusí platit nájem za skladovací prostory a nevydává žádné licence, ani na ně nečeká. Takže se přirozeně očekává, že černý trh může stále podkopat ten legální, pokud se bavíme o ceně produktů.
Pozitivní tedy je, že 10% spotřební daň, kterou uživatelé zaplatí, je značně menší než u jiných produktů. Třeba na pivo, víno nebo tvrdý alkohol Kanaďané platí spotřební daň 50-80%. Takže rozdíl je vlastně obrovský.
6. Zahraniční trh bude pro kanadský konopný trh klíčový
Legalizace je důležitá nejen pro Kanadu, ale i pro zahraniční trhy.
Na naší planetě je zhruba 30 zemí, kde je lékařské konopí legální. Bohužel, většina z těchto států doposud nemá dobře rozvinutý průmysl ohledně pěstování marihuany. Budou tedy hledat státy jako je Kanada, aby měli zásoby pro pacienty, kteří na léčbu užívají konopné produkty.
Co tedy tato poptávka bude znamenat pro kanadské pěstitele? Očekávaná roční produkce marihuany by měla být 3 miliony kil. Aspoň takové jsou výpočty na rok 2020. Podle organizace Health Canada by měla být kanadská poptávka okolo jednoho milionu kil, ale pravděpodobně méně.
Dovedete si představit, jak poslouží zbylých 2000 tun ve světe?
7. Ve hře jsou velké peníze
Z toho všeho by si měla Kanada přijít na opravdu velkou sumu peněz. Odhady se trochu liší, ale na plné obrátky to může až 5 miliard dolarů!!!
Tento výdělek půjde pravděpodobně z části do vládní infrastruktury. Trh se pak bude zdokonalovat, aby se produkce zvětšila.
Největší hráč ohledně produkce má být Aurora Cannabis, která slibuje ročně 570,000 kilo marihuany s výdělkem 2,5 miliardy dolarů.
17. říjen se blíží. Uvidíme, co přijde po něm