Anatomie konopí, aneb jak poznat samčí a samičí rostliny

Anatomie konopí, aneb z čeho se skládá rostlina konopí

Při pozorném pozorování konopných palic uvidíte složité zauzlování různých částí: ohnivé oranžové vlasy, sladké krystaly a robustní knoflíky obalené drobnými listy. Ale co přesně jsou tyto útvary a jakou mají funkci?

Tento krátký průvodce konopné anatomie vás seznámí s rostlinou v její plné vyvinuté formě.

Mužské a ženské rostliny

konopí samec, mužské
konopí samec, mužské
konopí samice, ženské
konopí samice, ženské

Konopí může být muž, žena nebo obojí (hermafrodit).

Ženské rostliny produkují velké pryskyřice vylučující květy, které se spojují do kulatých nebo špičatých palic, zatímco samci produkují menší koule v blízkosti spodní části listů. Samčí rostliny opylují ženy, čímž u nich zahájí produkci semen. My ale konzumujeme silné ženské neoplodněné rostliny nazvané sinsemilla, které produkují velké palice, které neobsahují semena.

Vzácné hermafrodit rostliny obsahují jak samčí, tak i samičí pohlavní orgány, které umožňují opylování. Toto samoopylení je obvykle považováno mezi pěstiteli za špatné, protože kazí sinsemilla rostliny a předává jim hermaphroditní geny.

Pěstitelé mohou zajistit pohlaví svých rostlin tím, že použijí k pěstování ženské klony, což jsou geneticky identické výřezy z mateřského kmene anebo si rovnou zakoupí feminizované semena, která se vyrábí speciálním šlechtitelským procesem.

Anatomie konopné rostliny

Anatomie konopí

Rostlina konopí se skládá z několika složek, s nimiž se můžete setkat i u většiny běžných druhů kvetoucích rostlin. Konopí roste na dlouhém tenkém stonku (stem), z něhož vyrůstají velké ikonické listy z oblastí nazývaných uzly (nodes).

Konopí cola, centrální palice
Konopí cola, centrální palice

kola ( cola )

Známá také jako centrální palice. Kola znázorňuje hlavní místo, kde samičí květy nejvíce kvetou. Hlavní kola (někdy označovaná jako apikální palice) se formuje na samém vrcholu rostliny, zatímco menší koly vyrůstají podél stonku o něco níž. Počet a velikost konopných kol lze zvýšit pomocí různých metod, jako je třeba přidáváním různých hnojiv, nízko stresujícího školení (LST) a jiných pěstebních technik.

Konopí kalich (calyx)
Konopí kalich (calyx)

Kalich ( calyx )

Pro nevědomého pozorovatele je konopná palice jen hrbolatým spletencem listí, ale kalich je to, co vlastně tvoří ženskou květinu. Podívejte se pozorně pod tyto drobné listy a najdete malé uzliny slzného tvaru. Jsou to kalichy a mají mnoho různých tvarů, velikostí a barev. Kalich obsahuje vysoké koncentrace trichomů (trichomes) neboli žláz, které vylučují THC a další Kanabinoidy .

Konopí pistík, pistil
Konopí pistík, pistil

Pestík ( pistil )

Z kalichů vyrůstají  malé červeno-oranžové vlasy. Tyto zářivé prameny jsou nazývány pestíky a slouží ke shromažďování pylu z mužských rostlin. Pestík začíná bílým zbarvením a postupně v průběhu zrání rostliny tmavne na žluté, oranžové, červené a hnědé odstíny. Pestík hraje důležitou roli v reprodukci, ale rostlině přidá jen velmi málo síly a chuti.

Konopí trichomy (Trichomes)
Konopí trichomy (Trichomes)

Trichomy ( Trichomes )

Navzdory své malé velikosti je těžké přehlédnout pokrývku křišťálové pryskyřice na konopných palicích. Tato pryskyřice je vylučována skrze průsvitnou žlázu ve tvaru malých chloupků, které vyrůstají z listů, stonku a hlavně kalichu. Tyto malé chloupky mají ochránit rostlinu před predátory a nepříznivým počasím. Vylučují aromatické oleje nazývané terpeny a terapeutické kanabinoidy jako THC a CBD. Také výroba haše je závislá právě na těchto trichomech a jejich pryskyřici.

https://youtu.be/VtyItLlOczo

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!