Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Co jsou to regulérní semínka konopí?

regulérní semínka konopí

Co jsou to regulérní semínka konopí a jak nám mohou sloužit?

Kde se vzaly regulérní semínka konopí? Jaký je rozdíl mezi nimi a feminizovanými semínky? Jsou výhodné pro pěstování, nebo jejich zápory převažují? O tom všem dnes bude řeč. Povíme si nějaké základní informace. Zmíníme jejich využití a způsoby pěstování. Důležitý je i fakt, že díky nim můžeme přijít s úplně novou odrůdou.

Tak pojďme na to!

Co jsou to regulérní semínka konopí a k čemu jsou tedy dobré?

pěstování regulérních semínek

Kdyby před vás někdo postavil feminizovaná a regulérní semínka konopí, nepoznali by jste rozdíl pouhým okem. Jejich rozdílnost je dána jejich chromozomy. Feminizovaná semínka se dělají díky opilování samičí rostliny druhou rostlinou stejného pohlaví. Sice je to normálně nemožné, ale funguje to tak, že rostlinu vystresujete natolik, že si vytvoří samčí pohlavní orgány. Vzniknou pak semínka konopí, které nemají chromozom XY, odtud tedy pramení jejich jméno.

Regulérní semínka konopí pocházejí ze spojení samce a samice, což je přirozené. V jejich genetickém kódu jsou obsaženy jak ženské, tak mužské chromozomy (XX). U těchto rostlin je to 50/50, že to bude buď samec, nebo samice. U feminizovaných je to 99,99% pro samici. Občas se u regulárů může stát, že vzniknou obě pohlaví.

Kdo by tedy chtěl pořizovat regulérní semínka konopí? Proč by jim někdo vůbec dával přednost oproti ostatním? Většina hobby pěstitelů se zaměřuje spíše na finální produkt a proto raději volí nějaké jistější možnosti (femizinizované odrůdy nebo automaty).

Pokud je to pravda, proč tedy většina seedbanek má v nabídce tato semínka? Má to své opodstatnění.

Profesionální pěstitelé konopí

Profi breedeři  používají reguláry, aby mohli mít obě pohlaví rostlin pohromadě. Při selektivním křížení se pak oddělují samci od samic a vyhledávají se pouze ti nejlepší. Následuje pak opilování v kontrolovaném prostředí.

Nadšenci do pěstování

Bohužel ne všechna semínka jsou ve feminizované podobě. Mnoho ikonických odrůd existuje pouze ve své regulérní formě. Regulérní semínka dané odrůdy nejsou nijak upravena, aby se co nejvíce přiblížila původnímu originálu.

Mnoho pěstitelů se právě kvůli tomuto uchyluje k pěstování regulérních odrůd konopí.

Jaké mají tyto semínka konopí výhody a nevýhody?

jaké semena si vybrat?

Regulární semínka jsou velmi důležitá, pokud chcete vytvořit a zachovat nějaký nový genetický výtvor. Můžeme díky nim získat nový fenotyp, než pořád dokola pěstovat stejné modely. Samozřejmě to neznamená, že jsou úplně bez chybičky. Jejich pro a proti jsme uvedli, aby jste to měli černé na bílém.

PRO

 • můžeme díky nim objevit nové genetické profily.
 • nové fenotypy se nacházejí pouze v regulérních odrůdách. To je důležité pro křížení a vytváření nových modelů.
 • potřebujete je k produkci semínek.
 • jsou výborné k vytvoření silných a zdravých klonů.
 • jsou neupravené a v podstatě originální. Mohou být o něco robustnější, než jejich feminizované protějšky.
 • mnoho odrůd pochází z 90tých let, a proto je můžeme mít jen v podobě regulérních semínek.
 • nejsou zde použity žádné chemické příměsi, jako u feminizovaných odrůd.
 • většinou jsou tyto odrůdy levnější.
 • rostliny mají pevnou strukturu a jsou odolnější proti nemocem a horšímu prostředí.

PROTI

 • úroda není tak brutální, jako u ostatních typů rostlin konopí.
 • zhruba polovina rostlin bude samčích, takže použitelných bude jen část.
 • pokud nestojíte o křížení a další semínka, budete se muset zbavit samčích rostlin nadobro.
 • tyto odrůdy konopí se moc nehodí pro začátečníky.
 • aby jste rozpoznali samčí rostlinu konopí od samičí, chce to mít trénované oko.

Pěstování konopí z těchto semínek

semínko konopí

Pěstování regulérních odrůd konopí není nikterak zvlášť náročné, ale musíte včas rozlišit, zda máte na zahradě samce, nebo samice. Každopádně, i zde by jste si měli dávat pozor na pár věcí:

1. Indoor nebo Outdoor?

Regulérní semínka konopí jsou pro mnoho lidí výzvou, ale není jich zdaleka tolik, jako těch feminizovaných. To znamená, že musíte vždy dobře vybírat v závislosti na takovém prostředí, ve kterém se chystáte pěstovat. Jak pro indoor, tak outdoor je tedy omezenější množství z výběru surovin.

To samé platí o chuti a daném aroma, též zde není tak velký výběr, jako u feminizovaných odrůd.

2. Semínka konopí několikrát přesaďte

Konopná semena umí růst velmi rychle a celková zralost závisí na daném modelu a době ve vegetativní fázi. Aby průběh růstu byl v pořádku a nemuseli jste mít obavy ohledně kořenové hniloby/blokaci růstu, přesaďte rostlinu alespoň dvakrát. Vždy vyberte adekvátní velikost květináče, aby vše odpovídalo. Můžete klidně použít i látkové květináče, ve kterých se rostlinám nebývale daří.

3. Zbavte se samců

Pokud neplánujete  pěstovat za účelem získání semen nebo křížení rostlin, zbavte se všech samců. Nemusíte je však vyhodit úplně, je několik způsobů, jak nepotřebnou rostlinu využít (například listy a pyl).

4. Naučte se, jak o vaše rostliny pečovat co nejlépe

Ne všechny modely mají stejné nároky na výživu, zavlažování atp.. Některé jsou taky dělané na konkrétní podmínky (indoor/outdoor).

Než začnete pěstovat, raději si o něco vaší budoucí odrůdě zjistěte. Pokud jste začátečníci, vyberte si raději odrůdu, která není tak náročná na údržbu. Výhodou je, že u každého modelu si zjistíte většinu informací a když to nestačí, vždy to můžete s někým prokonzultovat. Například fóra jsou na to skvělá a na internetu najedete spoustu diskuzí o konkrétních modelech.

Pěstování konopí není nijak zvlášť těžké, ale nějaké ty znalosti přeci jen potřebujete.

Regulérní semínka konopí a vytvoření vlastní odrůdy

regulérní semínka konopí

Snad největší zadostiučinění je, když pomocí regulérních semínek vytvoříte vlastní odrůdu konopí. Není to tak těžké, jak si myslíte a odměnou vám pak bude něco, co ponese vaše jméno a bude přesně podle vašich představ.

Ale o tom až jindy.

Regulérní semínka konopí vůbec nejsou zbytečná, jak by někoho možná napadlo. Jejich využití je pro někoho životně důležité a proto se vždy najde někdo, kdy si tato semínka vybere pro svou práci.

Pokud máte nějaké zajímavé zkušenosti s těmito odrůdami, můžete se o ně podělit v sekci v komentářích.