Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:
No products in the cart.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

CONBUD : Z vězení do legálního konopného průmyslu

Z vězení do legálního konopného průmyslu: Conbud vytváří příležitosti pro bývalé vězně.

Podnikatel Coss Marte vytváří cestu k zaměstnání v newyorském regulovaném odvětví konopí prostřednictvím podniku Conbud, který je určen pro osoby dříve uvězněné.

Když loni zákonodárci státu New York legalizovali rekreační marihuanu, chtěli do zákona zahrnout opatření, která by zajistila, že se do vznikajícího legálního konopného průmyslu dostanou lidé, na které měla negativní dopad válka proti drogám. Také příslušníci komunit, kterým se nedostává pomoci. Podle těchto ustanovení o tzv. sociální spravedlnosti je polovina všech licencí pro marihuanové podniky vyhrazena ženám, veteránům, menšinám, zemědělcům v nouzi. Také  “osobám, které žily v komunitách neúměrně postižených” politikou prosazování drogové prohibice. V březnu zašel New York ještě o krok dál, když guvernérka Kathy Hochulová oznámila, že prvních 100 licencí pro maloobchodní prodejce konopí pro dospělé získají osoby, které byly v minulosti odsouzeny za trestné činy související s konopím.

Pro mnoho aktivistů za reformu konopné politiky je newyorský pokrok v oblasti sociální spravedlnosti vítanou změnou oproti počátkům legalizace, která někdy nabízela výmaz trestů za minulá odsouzení, ale jinak ponechávala obětem války proti drogám jen malou naději na získání podílu v tomto odvětví. Ale i přes důrazná opatření v oblasti rovnosti čelí jednotlivci, kteří nesli hlavní tíhu války proti drogám, zejména příslušníci černošských a hnědých komunit, stále značným překážkám, aby se prosadili v legálním obchodu s trávou.

Maloobchodní prodej konopí v New Yorku

Coss Marte je jedním z mnoha podnikatelů, kteří chtějí získat jednu z prvních 100 newyorských licencí pro maloobchodní prodejce rekreačního konopí pro společnost Conbud. Poté, co strávil šest let ve vězení za prodej trávy, splňuje požadavky stanovené Hochulem a newyorským úřadem pro správu konopí. Když vyrůstal, seznámil se s marihuanou již v raném věku.

Zanedlouho začal prodej drog považovat za jednu z mála reálných ekonomických příležitostí, které se mu naskytly. S velkým předstihem před legalizací začal Marte brzy dodávat konopí a další drogy Newyorčanům prostřednictvím městského podsvětí. Po krátkém období raketového úspěchu se však jeho operace zhroutila, když byl zatčen a odsouzen k sedmi letům vězení.

“Ve třinácti jsem začal dealovat a od té doby se to začalo stupňovat,” vysvětluje. “V 19 letech jsem provozoval jednu z největších drogových dodávek v New Yorku. Doručovací služba mi přinášela příjmy kolem pěti milionů dolarů. A ve 23 letech jsem dostal klepec a všechno skončilo.”

Inspirace z nepřízně osudu

Nyní je na svobodě a je dobře připraven uspět v newyorském regulovaném konopném průmyslu. Jeho plány v tomto odvětví se však neomezují pouze na hledání cesty k úspěchu pro sebe. Pokud se mu podaří získat jednu z žádaných maloobchodních licencí, Marte má v plánu nabídnout cestu k zaměstnání v konopném průmyslu i dalším dříve uvězněným členům komunity. Je to úkol, pro který se dobře hodí. Když Marte nastoupil do vězení, rychle se ukázalo, že nastal čas k zamyšlení a vážným životním změnám. Nalezení kariéry pro život po vězení bylo jednou z priorit, ale uvědomil si také zdravotní krizi, která vyžadovala bezprostřednější pozornost.

“Když jsem nastoupil, lékaři mi řekli, že mám vysokou hladinu cholesterolu, a pokud nezačnu správně jíst nebo držet dietu, pravděpodobně bych mohl zemřít na infarkt,” říká. “Takže jsem v podstatě začal posedle cvičit a během šesti měsíců se mi podařilo zhubnout přes 70 kilo.”

Ve zdravém těle, zdravý duch

Povzbuzen svým úspěchem Marte brzy pomáhal ostatním za mřížemi na jejich cestě k dobré kondici. Na vězeňském dvoře zahájil cvičební program, který pomohl více než 20 spoluvězňům shodit dohromady více než 1 000 kilogramů. Jako správný podnikatel viděl Marte v překonaných výzvách příležitost a začal plánovat nový podnik. Jakmile byl propuštěn, založil Conbody, fitness metodu řízenou a provozovanou bývalými vězni. Marte založil Conbody s posláním odstranit stigmatizaci komunity bývalých vězňů, zejména černošských a hnědých navrátilců, usnadnit jejich integraci zpět do společnosti a pracovat na změně systémové nespravedlnosti systému trestního soudnictví.

Pod Marteho vedením se společnost Conbody stala vzorem pro vytváření příležitostí pro bývalé vězně. Pracoval s více než stovkou bývalých vězňů. Je právem hrdý na to, že skupina dosahuje nulové míry recidivy. Aby zajistil pokračující úspěch a mohl vytvářet nové příležitosti ve společnosti Conbody, zasloužil se také o umístění více než 50 vyškolených odborníků na pozice v newyorském fitness průmyslu. Tím se však nezastavil. Zcela jiný projekt pomáhá lidem vracejícím se do společnosti z vězeňského systému najít zaměstnání v mediálním průmyslu.

“Založil jsem také další neziskovou organizaci s názvem Second Chance Studios, kde jsem spoluzakladatelem,” vysvětluje. “Podařilo se nám zaměstnat šest lidí, kteří vyšli z vězeňského systému. Je to učňovský program. Učíme je audio inženýrství a produkci videa. Polovina absolventů posledního ročníku byla přijata k práci v MTV.”

Vstup do Conbudu

Po legalizaci rekreační marihuany v New Yorku si Marte stanovil nový cíl. Nyní založil společnost Conbud, která, jak doufá, získá jednu z prvních newyorských licencí pro prodejce konopí. A stejně jako Conbody má v plánu vytvářet příležitosti pro dříve uvězněné osoby.

“Chci zaměstnávat lidi vycházející ze systému, kteří byli postiženi válkou proti drogám,” říká.

Bývalý vězeň a podnikatel Coss Marte

Stejně jako mnoho jiných podnikatelů, kteří se snaží prorazit v konopném průmyslu. I Marte potýká s problémy při získávání kapitálu na financování svého podnikání a hledá investory pro Conbud. Díky dvěma rodinným příslušníkům, kteří jsou úspěšní v newyorském barovém a restauračním průmyslu, si však Conbud již zajistil jednu potenciální prodejní lokalitu v Bronxu a pracuje na získání další v manhattanské Lower East Side. Regulační orgány doufají, že maloobchodní prodej bude zahájen do konce roku, takže Marte se již začal připravovat na otevření období pro podávání žádostí, přičemž již najal a pracuje na konzultantech, účetním a právním zastoupení.

“Skáču do toho po hlavě,” říká Marte a zjevně touží po tom, aby se proces pohnul kupředu. “Mám připravené všechny papíry, jen aby se věci daly do pohybu.”

“Jsem jedním z miliardy lidí ve státě New York, kteří mají nárok na tuto licenci, takže to chci dělat správně,” dodává. “A chci se ujistit, že to vrátím lidem, kteří byli nejvíce postiženi.”

Bývalí vězni čekají na příležitost

Marte říká, že předpisy, které ho omezují na provozování tří maloobchodních prodejen s trávou. Budou mít vliv na to, kolik pracovních míst bude moci nabídnout bývalým vězňům. Ví však, že potřeba je velká, a vyzývá konopné podniky, které mluví o sociální spravedlnosti, aby se zapojily a zaměstnaly osoby, které kvůli zákazu marihuany strávily nějaký čas za mřížemi. Marte říká, že díky svým kontaktům v komunitě má přístup k řadě mužů a žen, kteří odpovídají požadavkům a čekají na příležitost uplatnit své těžce nabyté dovednosti.

“Jsem také členem správní rady společnosti Fortune Society, což je jedna z největších organizací zabývajících se trestním soudnictvím ve městě,” vysvětluje. “Ročně poskytují služby více než sedmi tisícům lidí, kteří se dostanou z vězeňského systému. Mám tam tedy skvělé vztahy, díky kterým můžeme získat lidi a jednotlivce pracující v tomto prostoru, v tomto odvětví.”

zdroj : hightimes.com

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!