Přátelé, máme pro vás velkou novinku. Jako jedni z prvních jsme získali informaci o zajímavém výzkumu konopí, který si nechala vypracovat NASA, ano čtete správně, ta NASA. Výzkumná část pro vesmírný pohon zadala výzkum. Navíc v tom hraje roli konopí. Zajímavé? to ještě nic není, čtěte dál
Ale proč se o D1HC bavíme v souvislosti s NASA?
V roce 2012 byla zadána zakázka institutem NASA, která měla za cíl zvýšit efektivitu raketového paliva. Tento výzkum byl odstartován na základě požadavku NASA realizovat v budoucnosti pilotovanou výpravu na Mars. NASA požadovala minimálně třiceti procentní zlepšení efektivity paliva v rámci zachování jeho hmotnosti a tepelné stability. Na tuto výzvu reagovalo celkem dvanáct výzkumných týmů různých spolků a vysokých škol a začali provádět testy. Jedním z nich byl i tým profesora Hoffmana z University of Dawson City ve státě Alaska. Přístup profesora Hoffmana byl od začátku trochu nezvyklý a výstřední. Měl za cíl, zkoušet přidávat do palivové substance různé chemické příměsi a následně zkoušet výsledky. Doslova na slepo tak výzkumníci přidávali do paliva různé příměsi vytipovaných chemických látek postupem pokus-omyl. Měli štěstí, v roce 2012 ho totiž napadlo vyzkoušet výtažek z konopí. Extrahoval z konopí několik látek a prvotní výsledky po přidání do raketového paliva byly fenomenální. Která ze záhadných látek v konopí za to může? Navazujícím výzkumem se vědcům podařilo identifikovat a izolovat záhadnou látku, jež tolik zlepšovala efektivnost paliva. Ukázalo se, že tímto katalizátorem je právě D1HC (Dehydrocannabinoid č.1). Dalším krokem pro tým vědců bylo izolovat z konopného extraktu pouze tuto jedinou složku, to se podařilo až po dvou letech. V roce 2015 byl projekt pojmenován jako Projekt Klondike a výsledky byly ohromující.
Týmu vědců profesora Hoffmana se podařilo vytvořit palivovou směs s přídavkem konopí, která má pozoruhodné, fenomenální vlastnosti. Při zachování stejné hmotnosti a dokonce zlepšení jeho stability dosáhli podle výsledků více než sto násobného zlepšení. Oproti požadavku NASA a třetinovému zvýšení efektivity můžeme mluvit o naprosto nečekaném objevu.
S konopným palivem se vydáme na vzdálenější planety sluneční soustavy
Svému vynálezu dosud nedal prof. Hoffman jméno, nicméně tvrdí, že s jeho konopným palivem je Mars pouhým odrazovým můstkem. Můžeme se těšit, že v následujících letech dojde k absolutní revoluci v letech do vesmíru.
S konopím je všechno možné
Kdo ví, třeba tento objev bude mít vliv i na složení běžných motorových paliv, je dost možné, že stojíme na prahu nové epochy, díky konopí.
Konopí je věru pozoruhodná rostlina. Je to na den přesně rok, kdy jsme vás 1.4.2015 informovali o objevu nového druhu konopí, které tvoří geneticky modifikovaná rajčata.