Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Dobrá zpráva probíhá první rozsáhlý genetický výzkum konopí

Po dlouhé době se k nám dostala velice pozitivní informace o velmi rozsáhlém genetickém výzkumu konopí, který může pomoci nejen k léčení nemocných ale i k přesvědčení dutých hlav co jsou proti legalizaci konopí.

vyzkum-konopí

Studie Kanadských vědců nabízí první komplexní obraz o evoluci konopí a jeho genetické struktuře. Mohlo by se jednat o průlom v oblasti využití této rostliny v zemědělství a lékařství a také o důležitý krok k její legalizaci.

„Ačkoli jsou technické i psychoaktivní odrůdy konopí významnými zemědělskými a v poslední době i ve zdravotnictví využívanými plodinami, neměli jsme doposud dostatek informací o jejich vlastnostech, což bylo způsobeno hlavně tím, že jsou ve většině zemí světa klasifikovány jako narkotika a jejich výzkum je tak z pohledu zákona komplikovaný,“ prohlásil Jonathan Page, botanik z Univerzity v Britské Kolumbii a spoluautor první velké studie genetické rozmanitosti konopí. Druhým významným členem výzkumného týmu byl genetik Sean Myles z Dalhouské univerzity.

Odrůdy a jejich genotypy

Vědci zkoumali genotypy jedenaosmdesáti psychoaktivních a třiačtyřiceti technických odrůd. Zaměřili se na varianty DNA v jejich genomech a podařilo se jim objevit příbuznost mezi různými rostlinami. Zjistili přitom, že tři hlavní druhy konopí Cannabis sativa, Cannabis indika a Cannabis ruderalis jsou často chybně klasifikovány. NIDA-marijuana-research

Konopným rostlinám jsou obecně přisuzovány různé vlastnosti. Říká se například, že rostliny typu indika přinášejí uvolnění a mají tlumící účinky, zatímco sativa je spíše stimulantem. Vědci přitom zjistili, že spojení mezi odrůdou rostlin a jejich dopadem na lidský mozek je pouze velmi vágní. Například odrůda Jamaican Lamb, která je řazena mezi sativy, je geneticky v podstatě totožná s indikami z oblasti Blízkého východu, především Afghánistánu.

„Pěstitelé konopí většinou klasifikují rostliny podle podílu sativy a indiky v jejich údajném genofondu, toto dělení je ale velmi nepřesné,“ vysvětluje Jonathan Page.

Technické konopí je obvykle klasifikováno jako sativa, vědcům se ale podařilo prokázat, že je geneticky velmi odlišné od konopí stejného typu s psychoaktivními složkami, což bylo s největší pravděpodobností způsobeno šlechtěním pro zcela odlišné způsoby využití.

Marijuana-Research

Medicína se dostává do popředí

Kanada patří celosvětově mezi největší producenty technického konopí, které je v zemi pěstováno na téměř pětatřiceti tisících hektarech a využívá se především jako zdroj konopných vláken a semínek. Pro pěstování rostlin za účelem jejich využití v medicíně je zapotřebí licence ministerstva zdravotnictví, jíž v současné době disponuje celkem pětadvacet subjektů dodávajících konopí přibližně jednadvaceti tisícům pacientů. Pochopení jeho genetického a evolučního základu by mohlo umožnit šlechtění a pěstování velmi specifických odrůd sloužících k různým účelům.

„Rozdíl v genetické stavbě mezi technickým konopím a jeho psychoaktivními varietami by mohl mít významný dopad na jejich zákonnou klasifikaci,“ tvrdí Page. „V současné době není možné přesně určit druh rostliny ani na základě jejího názvu, ani původu. Naším cílem je tedy přesnější, rychlejší a spolehlivější způsob klasifikace.“

geneticky-vyzkum-cannabisu

Doufáme ze tohle není jen první velká včelka, ale že takovýchto výzkumů bude přibývat. Díky těmto výzkumům se snad podaří pomoci nemalému množství nemocných a taky snad pomůžou k legalizaci konopí. Jen tak dál…

zdroj: spolek-kopac.cz