Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Druhy plísní a způsoby, jak proti nim konopí ochránit

druhy plísní a konopí

Jaké druhy plísní mohou napadnout rostliny konopí a jak se proti nim můžeme bránit?

Není nic horšího, než když po několika měsících práce objevíte na vašich rostlinách konopí plíseň. Trénované oko ji sice najde, ale je dobré znát konkrétní druh, který se na vašich rostlinách objevil.

Jakmile si jí všimnete, ať už na rostlině, nebo finálním produktu, je nutné se jí okamžitě zbavit. Ochráníte tak své zdraví a vychutnáte si plody vaší práce naplno.

Druhy plísní, kterou mohou napadnout rostliny konopí

Padlí (Erysiphales)

padlí, druhy plísně Tato plíseň vypadá jako jemný šedý poprašek, který bývá hlavně na listech a šiškách. Může se objevit z ničeho nic a rozšířit se velmi rychle, pokud proti ní nezakročíte. Vyskytuje se především na rostlinách, které nejsou úplně zdravé a nemají dobré podmínky pro růst (špatná cirkulace vzduchu, vlhkost atd.).

Nezkušené oko by si mohlo splést padlí s rostoucími trichomy, takže máte-li sebemenší pochybnosti, použijte lupu. Už na první pohled poznáte rozdíl mezi hezkými, třpytivými trichomy a nechutnou plísní. Napadené místo raději odstřihněte, aby jste zabránili šíření.

Šedá plíseň (Botrytis cinerea)

šedá plíseň Tento druh plísně se usadí uvnitř šišek a bude prorůstat směrem ven. Důvodem výskytu je nadměrné množství vlhkosti uvnitř šišek anebo v okolí celého okvětního místa. Hlavním příznakem této plísně jsou uvadající lístečky na šiškách a povadlá struktura. Jakmile zpozorujete tyto příznaky, napadené místo pečlivě prozkoumejte.

Postižené místo ihned odstraňte. Tato plíseň se nerozšiřuje tak rychle, jako padlí, takže budete mít šanci zachránit zbytek rostliny, ale pro jistotu ji raději celou prohlédněte.

Šedá plíseň se obvykle vyskytuje u outdoorových rostlin v době silných dešťů. Bývá to vždy ke konci sezóny, kdy jsou šišky největší. Najdete-li pří sušení nějaké šišky, které byly napadeny plísní, zbavte se jich.

Jak zabránit výskytu plísně u rostlin konopí?

Plísně jsou druhy hub, kterým se daří v teplém a vlhkém prostředí. Vyvíjejí se ze spor, které se šíří vzduchem. Ve své podstatě má plíseň důležitou roli v tomto ekosystému, jelikož rozkládá mrtvý rostlinný materiál. Ale na vaší rostlině konopí nemá co dělat.

Plíseň se začne tvořit, pokud máte problémy s:

  • Vlhkostí
  • Prouděním vzduchu
  • Teplotou
  • Zdravím rostliny

Prevence při pěstování indoor

Nejlepším řešením je zajištění stabilního prostředí v místě, kde pěstujete. K tomu budete potřebovat větráky, odvlhčovače, dobrou ventilaci a teploměry. Tím zajistíte cirkulaci vzduchu a udržíte v normě teplotu i vlhkost. Stabilní prostředí navíc prospěje zdravotnímu stavu vaší rostliny.

Existují i další způsoby, jak zmírnit vlhkost ve vaší zahradě:

  • Prostříhání rostliny
  • Dostatek prostoru mezi rostlinami
  • Pravidelný cyklus zavlažování a hnojení

Prostor mezi rostlinami a jejich prostřihávání zajistí lepší proudění vzduchu, což sníží vlhkost. Nadměrné množství vody rostlina nebude moci pojmout. Zůstane tedy ve květináči (utopí rostlinu a krom plísně způsobí i kořenovou hnilobu) anebo se vypaří do vzduchu a zůstane v místnosti. Nedostatečné, nebo nadměrné množství výživy zase oslabí imunitní systém rostliny, takže se nebude moci proti plísní účinně bránit.

Prevence při pěstování outdoor

Tady to bude trochu složitější, protože nemůžete poručit počasí. Potenciální riziko plísně opět zmírníte dostatečným prostřiháváním, rozestupy mezi rostlinami a dobrou výživou.

Postup je tedy  podobný, jako tomu je u indoor metody. Může se ovšem stát, že přijde hustý déšť a vaše konopí to pěkně schytá. Po takovém dešti se mnohdy vyplatí s rostlinou zatřást, jako když třesete s ovocným stromem. Nadbytečnou vodu to spolehlivě dostane pryč. Pokud se nějaké větve po dešti polámaly, odstraňte je společně s olistěním. Mohou zadržovat nadbytečnou vodu.

Jak si poradit s plísní v půdě, ve které pěstujeme konopí

plíseň na půdním médiu Kromě rostliny konopí může plíseň napadnout i půdu samotnou. Jak postupovat v této situaci?

V prvé řadě je důležitá prevence formou pravidelného zavlažování. Nezalívejte rostliny konopí, dokud nebude část svrchní vrstvy (1-2 cm) suchá na dotek. V opačném případě bude půda neustále vlhká a riziko výskytu plísně se bude zvyšovat.

Když prevence selže a plíseň se objeví, vezměte si třeba lžíci a opatrně vrstvu plísně odstraňte. Buďte důkladní, aby na půdě nezůstal ani kousek. Poté si nachystejte roztok vody a octa (v poměru 1:1) a povrch půdy jemně zaprašte. Naředěný ocet bude fungovat jako dezinfekce a zbytky plísně odstraní. Tento proces můžete aplikovat následující 2-3 dny.

Když nepomůže ani tento krok, nezbývá vám nic jiného, než rostlinu konopí přesadit. Udělejte to rychle, než se plíseň dostane ke stonku, nebo kořenům vaší rostliny. Náhradní půdní mix musí být suchý a dobře provzdušněný, k čemuž bude ideální perlit, nebo kokosová vlákna.

 

Plíseň sice má své místo v ekosystému, ale na rostlinách konopí a v jejich blízkosti to rozhodně není. Starejte se tedy o vaše rostliny takovým způsobem, aby se jim plíseň vyhnula obloukem.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!