Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Jaké jsou příčiny stresu u rostlin konopí?

stres a rostliny konopí

Co všechno dovede uvést rostliny konopí do stresových podmínek?

Když je člověk ve stresu, není zrovna úplně v nejlepší formě svého momentálního bytí. Lidé bývají podráždění, jsou nedůtkliví, vulgární atd. Stres nás ovlivní jak po psychické stránce, tak po té fyzické. Proto se lidé snaží vyhýbat jakýmkoliv druhům stresu. A co takové konopí? Může i ono být stresu? No samozřejmě.

Stres u rostlin konopí je ve většině případů způsobený chemickou nerovnováhou. Ať už je v daný moment příčina jakákoliv, stres rostlinu vykolejí z jejího běžného tempa a to přirozeně vyvolá reakci, kterou jistě nepřehlédnete.

Až na pár výjimek mají rostliny konopí rády stálé a příjemné prostředí. Kdyby jste chtěli nějak měnit okolí vaši rostliny, dělejte to uváženě. Jinak se stane co? Rostlina bude stresu.

Hlavní příčiny stresu u rostliny konopí

1. Voda

Ať už vaší rostlině dáváte větší, nebo menší množství vody, její listy budou uvadat. V případě nadměrného množství vody budou mít listy pevnou strukturu a jejich konečky se budou ohýbat směrem dolů, nebo ke stonku. Naopak při nedostatečném množství vody budou mít klasickou povadlou náturu a na dotek budou suché.

2. Komplikace s výživou

Rostlina konopí začne vykazovat známky stresu jak v případě vysoké, tak nízké dávky důležitých výživových prvků. Dochází zde k nepoměru minerálů, které brání rostlině v její normální funkci. Běžným znakem tohoto druhu stresu jsou žluté, nebo hnědé konečky listů, žlutá a jinak zbarvená místa na listech, odpadající listy a celkově zpomalení růstu. Když rostlina stárne, nepotřebuje už tak velké množství výživy, takže na to buďte opatrní.

3. pH kořenové oblasti

Hodnota pH určuje, jak zásaditá, nebo kyselá daná substance je. Aby se rostlině dostalo všech potřebných živin, kořeny musí být v prostředí, kde je pH v normě. Když je hodnota pH špatná, kořeny neabsorbují potřebné živiny a rostlina pak začne vykazovat známky stresu. Proto se vždy ujistěte, že je pH vašeho půdního média v pořádku. Hodnota by měla být 6.0 – 7.0 pH.

4. Nepravidelné světelné cykly

Rostlina konopí potřebuje minimálně 18 a více hodin světla, když je ve vegetativní fázi a ve fázi kvetení je to cyklus 12/12. Tyto cykly by měly být vždy pravidelné. Důležité je, aby rostlina neměla „v noci“ vůbec přístup ke světlu. Když nedodržíte tyto cykly, mohlo by se vám stát, že se z rostliny stane hermafrodit. Stres způsobený světlem také dovede rostlinu otupit natolik, že by se to mohlo projevit na velikosti vaší budoucí úrody.

5. Poškození rostliny konopí

Tímto je myšleno jakékoliv poškození rostliny (třeba když vám květináč s rostlinou spadne na zem). Když je rostlina po všech ostatních stránkách zdravá, dovede se vyléčit sama, v rámci mezí ovšem.

Do takového „poškození“ patří i klasické zastřihování. Bez toho bychom si dnešní pěstování konopí snad ani nedovedli představit. Zdravá rostlina se vždy adaptuje na zastřižení a roste dál.

6. Problémy s kořeny

Kořeny jsou základem rostliny konopí, takže je nad slunce jasné, že potřebují stabilní a zdravé prostředí. Kořenům škodí například silné světlo, fyzické poškození, chemické poškození a některé druhy bakterií. Měly by mít takové prostředí, kde nebude nouze o kyslík, vodu a výživu. Výše zmíněné pH bereme jako samozřejmost. Kořeny by nikdy neměli zaznamenat nadměrné teplotní výkyvy, jinak nebudou moci dobře zpracovávat životně důležité prvky. Pokojová teplota je pro ně ideální a díky ní se vyhnete nepříjemným zkušenostem s bakteriemi, nebo některými druhy škůdců.

Půdní médium by mělo být hlavně dobře provzdušněno a nesmí zadržovat přebytečnou vodu. Nechcete riskovat kořenovou hnilobu ani výskyt nemocí.

7. Extrémy okolního prostředí

Myslíme tím, aby bylo okolí rostliny pro ni přivětivé. Když je vám třeba v dané místnosti horko, zima, nebo cítíte, že je vzduch zatuchlý, vaše rostlina konopí to bude vnímat úplně stejně. Daná místnost měla mít dobrý přísun čerstvého vzduchu, ideální vlhkost a držet si teplotu na uzdě.

Když se bude rostlina cítit v daném prostředí špatně, projeví se to zpomalením růstu, což je první fáze, kdy se snaží adaptovat na dané prostředí (většinou to zvládne). Ve druhé fázi, když se podmínky v daném prostředí začnou zhoršovat, si začnete všímat fyzických projevů stresu na rostlině, která díky tomu může úplně uvadnout.

dokonalá rostlina konopí

S projevy stresu na rostlině konopí se setkal každý pěstitel. Žádný učený z nebe nepadl, takže nějaký ten debakl se mohl přihodit každému. Důležité je, aby jste si vzali z předchozích chyb ponaučení a příště je neopakovali. Když už jste si pořídili semínka konopí, chcete, aby z nich něco bylo.

Kdyby se náhodou začaly projevovat výše zmíněné známky stresu, můžete najít odpovědi tady. Některé rady vám jistě přijdou vhod. Přesto doufáme, že žádné takové problémy nebude muset řešit a vše se povede podle vašich představ.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!