Základní rozdíly mezi indoor a outdoor pěstováním konopí
Dva způsoby pěstování konopí, které pěstitele rozdělily na dva tábory. Jedni byli vždy fandové velkých rostlin někde na poli, nebo skryté louce a druzí si oblíbili klidné, tiché místo, většinou u sebe doma, kde mohli rozvíjet své pěstitelské umění.
Nedá se jednoznačně určit, jestli je lepší indoor, nebo outdoor. Každému vyhovuje něco jiného. Jelikož se vždy najde někdo, kdo s pěstováním konopí začíná, neuškodí připravit základní informační balíček, který se pak bude začínajícímu pěstiteli hodit. Ten se pak rozhodne, zda si vybere indoor, nebo outdoor.
Outdoorové pěstování konopí
- Sklizeň bývá zpravidla jednou ročně.
- Venkovní zahrada musí být dobře ukryta a je dobré mít nějaký typ ochrany proti zvěři, nebo proti zlodějům.
- Musíte mít zahradu dobře přístupnou (pro vás) a navštěvovat ji aspoň jednou týdně, nebo každých čtrnáct dnů.
- Zdroj vody by měl být co nejblíže.
- Zahrada musí být otevřená, aby měla co nejvíce slunečního světla.
- Na pěstování je vhodné vybrat dobu, kdy je teplé počasí.
- Outdoorové rostliny konopí většinou rostou o něco déle.
- Riziko výskytu nemocí, škůdců a dalších enviromentálních faktorů.
Výhody
- Jednoduchá metoda, protože rostliny konopí jsou ve svém přirozeném prostředí a nepotřebují tolik péče. Máte-li skvělé podmínky pro venkovní pěstování, není co řešit.
- Nízké pořizovací náklady a levná údržba.
- Úroda bývá větší, než u indoor modelů, hlavně díky stálému slunečnímu svitu a velkému venkovnímu prostoru.
- Podle některých pěstitelů mají outdoorové odrůdy nejlepší chuť, právě díky slunečnímu svitu.
Největší nevýhody
- Nepraktické pro lidi z města. Místo pro pěstování je mnohdy docela vzdálené a lidem se zkrátka nechce jezdit daleko.
- Vaše zahrada je nechána napospas matce přírodě. Úroda může být poškozena nadměrným suchem, sesuvy půdy, zamořením škůdci, přízemními mrazíky, záplavami, ale taky i stádem hladových srnek.
- Když není blízko vodní zdroj, musíte vodu přinést až do zahrady a to horší, než se zdá.
Indoorové pěstování konopí
- Úroda může být několikrát do roka.
- Musíte mít dostatečně prostornou místnost na pěstování.
- Kontrolujete všechny aspekty růstu rostliny.
- Je třeba vytvořit zcela nové prostředí pro vaše rostliny (půdní mix, světlo, ventilaci atd.).
- Jsou zde provozní náklady.
Výhody
- Pěstování indoorových odrůd je podstatně kratší, než u outdooru.
- Diskrétní forma pěstování konopí.
- V uměle vytvořeném prostředí můžete mít prakticky věčnou úrodu, jelikož nejste závislí na ročním období.
- Modely, které se šlechtí pro lékařské využití, mají podle názorů pěstitelů mnohem lepší chuť (o tom svědčí i cena).
Největší nevýhody
- Počáteční náklady bývají někdy dost vysoké.
- Provozní náklady také nejsou zrovna malé, jelikož elektřinu využíváte prakticky pořád.
- Údržba a celková péče je více intenzivní, než u outdoorových odrůd.
- Neustále čisté prostředí bývá těžké udržet.
Jak začít?
Indoor bývá nejčastější volbou pro pěstitele, kteří jsou z města a nemají moc příležitostí se dostat někam na venkov, nebo k vesnici. Začátky indoorového pěstování někdy připomínají laboratorní experiment. Všechno to vybavení tento efekt jen umocňuje. Ale jakmile si to člověk párkrát zkusí, tak zjistí, že to není žádná velká věda. Po osvojení všech důležitých principů tak můžete pěstovat celoročně několik várek velmi kvalitní marihuany a ani se při tom moc nezapotíte. Kvalitní semínka pro indoor jsou základ.
Outdoorové pěstování naopak připomíná běžnou práci na poli, než nějaký laboratorní experiment. Kromě pár nástrojů nebudete potřebovat skoro nic, jelikož semínka konopí pro outdoor už mít budete. Připravíte se dobrou půdu a po zasazení už budete jen prosit matku přírodu, aby bylo hezky. Za nějaký čas (a s minimálními náklady) budete svědky toho, že i outdoor může přinést ovoce.
Přemýšlíte nad pěstováním, ale nemůžete se rozhodnout, zda zvolit indoor, nebo outdoor? Tak zvažte následující faktory.
Náročnost pěstování konopí
Oproti outdooru můžete kontrolovat prostředí, takže tu není tolik okolních vlivů, které by vám mohli ublížit.
Indoor je většinou obtížný pro začátečníky. Naopak zkušenému pěstiteli přijde tento typ pěstování jako procházka růžovým sadem.
Outdoor je někdy spojovaný s metodou pokus/omyl. Musíte si trochu zjistit o tom, v jakém prostředí chcete pěstovat a zvolit k tomu dobře uzpůsobenou odrůdu.
Ve studenějších klimatických pásech, nebo ve vysoce zalidněných oblastech je outdoor spíš ke škodě, než k užitku.
Pokud ovšem máte snadný přístup k dobrému místu, nebo ho rovnou vlastníte, tak je to perfektní volba.
Počáteční investice
Outdoor je naopak docela levný. Jediné pořizovací náklady budou za semínka a nějaká ta výživa. Někdo to ovšem nedělá a nechá rostlinu volně růst bez hnojení, jen s mírnou údržbou a zastřihováním.
Kvalita šišek
Outdoor se může také pyšnit vysoce kvalitními šiškami. Máte-li dobrou půdu, dostatek vody, vhodně zvolenou odrůdu a celkově příjemné prostředí, výsledkem budou nádherné a tvrdé šišky. Výslednou kvalitu ovšem může zhatit mnoho okolních faktorů. Příroda se s námi nemusí mazlit a může být sucho, nebo naopak období dešťů. Vítr může rostliny polámat, nebo i vyrvat ze mně. Pak tu je i situace, že budete muset sklizeň provést dřív, skrze špatné podmínky pro pěstování. Komplikací může být opravdu hodně.
Jak vaše rostliny zabezpečit?
Outdoor může být taky velmi nenápadný, zvlášť pokud pěstujete na těžce dostupném místě uprostřed ničeho. Nejvíce nápadné ovšem bude, když budete chodit ve vaší zahradě sem tam a nakonec přenášet palice po celé zahradě, aby jste je mohli usušit. To má daleko k nenápadnosti.
Jak pečovat o rostliny konopí?
Outdoorové odrůdy potřebují daleko méně údržby. Jakmile najdete dobré místo a zasadíte semínka, chodíte rostlinu kontrolovat jen párkrát do měsíce. Sem tam ji zalijete, prostřiháte a v nejhorším případě odstraníte nežádoucí havěť. Jestli máte kytky na vaší zahradě, nemusíte ani tak daleko cestovat.
Úroda
Outdoorové odrůdy mají úrodu daleko větší, protože v době sklizně jsou to spíše stromy, než větší keříky jako u indooru. Slunce má mnohem větší sílu, než LED světla, což jde na úrodě poznat. Je nutné počítat s tím, že takovouto úrodu budete mít jen jednou do roka a že musíte začít s výsadbou na jaře.
Co je tedy lepší?
Nejde ani tak o to, která varianta je lepší. Každému víc vyhovuje něco jiného. Úplně nejlepší by byla nějaká varianta skleníku, který bude kombinovat metody indoor i outdoor a vezme si z nich to nejlepší. To se možná zdá být nereálné, ale divili by jste se, co lidská mysl dovede vymyslet.
Čemu dáváte přednost vy? Líbí se vám více laboratorní experiment jako indoor, nebo spíš farmaření v přírodě jako outdoor?