Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Jde o byznys, ne o pacienty – konopí jako lék si raději vypěstuji doma

Bohulibá myšlenka, která stála u zrodu zákona umožňujícího kupovat si konopí na předpis v lékárně, zmizela. Teď už jde jen o byznys a lobbing. Zákon nemocným nepomůže, protože si pacienti drahou marihuanu v lékárně nebudou moci dovolit

Sám se ho pokusí ještě v prosinci zvrátit, řekl v rozhovoru pro deník TÝDEN

Sněmovna propustila návrh zákona, který legalizuje konopí pro léčbu, do závěrečného čtení. Stihnete o něm hlasovat ještě v tomto roce? Čeho se týká pozměňovací návrh zdravotnického výboru?

lekarna-konopi-2 Do konce roku by to třetí čtení mělo proběhnout. Zdravotnický výbor přijal až na mne – já jsem hlasoval proti – pozměňující návrh, který předkladatelé nazvali komplexním a vytvořili ho společně s ministerstvem zdravotnictví. Předkladatelé se s ministerstvem dohodli na úpravě, která by umožňovala léčebné konopí nejen pěstovat, ale i vyvážet. Tím by se Česká republika zařadila vedle Izraele a Holandska k několika málo zemím, kde se smí pěstovat i vyvážet.

Proč jste pro pozměňovací návrh také nehlasoval?

Já jsem protestoval z řady důvodů proti tomu zákonu. Ale ta síla populismu napříč politickým spektrem vítězí. Já ty výhrady řekl opakovaně na plénu sněmovny i výboru. Vidím v tom další administrativu, další úřad. Zákon problém nevyřeší. Dostupnost léčebného konopí pro pacienty nebude větší než dnes. Když chce někdo dneska získat konopí, koupí si ho na černém trhu. Bohužel. Neschvaluji to, ale je to tak. Ukazuje se, že podle zákona bude to konopí v lékárně velmi drahé.

Kolik bude pacient za konopí v lékárně platit?

Názory se na to různí, ale vypadá to, že cena měsíční dávky se bude pohybovat kolem dvaceti tisíc korun.

Pojišťovnou tento lék hrazen tedy opravdu nebude?

lecebne odrudy V žádném případě. Samozřejmě bude určitě existovat nějaké lobby, které bude tlačit na pojišťovny, aby to bylo hrazeno, ale v tu chvíli, upozorňuji, to bude systém veřejného zdravotního pojištění stát asi 1,6 miliardy korun. Je to děsivé. Nelíbí se mi, že se tu zakládá nová kategorie léčivého přípravku kvůli jedné účinné látce THC. Je to stejné, jako by stát chtěl pěstovat makovice a zřídil k tomu státní agenturu, aby se lidé dostali k opiu. Ve většině civilizovaných zemích je ten lékový zákon neprolomitelný. To znamená – jste firma, chcete vyrobit preparát, a tak podléháte nějakému standardnímu schvalovacímu řízení, testování a tak dále. Prostě léčivý přípravek podléhá řadě různých schvalovacích mechanismů. Žádné firmě na trhu se nebrání a nikdy nebránilo, aby začala vyrábět z léčivého konopí jakýkoliv preparát.

Ale pacienti namítají, že léky vyráběné z konopí nemají pro ně tak léčivé účinky jako konopí samotné.

images (7) Nene, to je jinak. Ony ty léky téměř neexistují. On existuje jen Sativex a tak dále. Kdyby jakákoliv firma na světě věděla, že je to byznys, tak by to začala vyrábět tak, jako vyrábí cokoliv jiného na světě. Ale ty firmy se do toho nepustily z jednoho důvodu. Nezačaly to dělat proto, že skupina těch pacientů je relativně úzká a pořád se jedná o alternativní léčbu – ačkoliv já ji nezpochybňuji, ono to těm lidem skutečně pomáhá. Ale největší překážka je to, že ty firmy si uvědomují, že existuje černý trh, který ony nikdy nezlikvidují. Prostě pro toho pacienta je jednodušší si někde koupit pět semínek, zasadit si ty kytky a vypěstovat si to za pár korun. Ti lidé si to konopí na černém trhu budou nadále kupovat. Zejména u nás, kde to malé množství marihuany není trestné.

Má ten zákon vůbec smysl? Jestliže bude konopí v lékárně drahé, pacient si ho nebude moci dovolit.

No a o tom ten zákon je a já se pořád tážu proč. Teď se objevilo, že veřejná soutěž, podle které bude stát od těch firem to konopí vykupovat, to bude vykupovat dvoukolově. V prvním kole stát – tedy ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv – nastaví kvalifikační předpoklady. Ty firmy, co je splní, postoupí do druhého kole. Tam se soutěží cena. Ale už nikde není napsané, jako je to u cenotvorby léků, že vyhrává cena nejnižší a všichni ostatní musejí dorovnat. Já mám vážné obavy, že je to komerční lobby, že jde o byznys, ne o pacienty. Bojím se, že někdo má snahu na tom vydělat obrovské peníze tím, že se tu bude masivně pěstovat konopí pro export. To je z mého pohledu. Já v tom zákoně nevidím naprosto žádný přínos pro pacienty. Ten zákon prošel hroznou politickou mašinerií. V průběhu svého projednávání, než prošel od prvního čtení do třetího, se úplně změnil. Ta bohulibá myšlenka, která byla na začátku, se změnila v brutální lobbing nevím koho, někoho, kdo v tom vidí obrovský byznys.

Kdy se má začít v České republice konopí pěstovat?

No, tam jsou nějaké pozměňovací návrhy, že se to konopí začne v Česku pěstovat hned.

Pacienti si však budou nejspíš chtít lék obstarat co nejlevněji a začnou si ho sami pěstovat (A CO JAKO ČEKÁTE, ČESNEK SI TAKY RADŠI VYPĚSTUJEME SAMI, KDYŽ JE DRAHÝ pozn. growmart) nebo si ho koupí na černém trhu. Zpřísní se postihy? Pěstovat si pět rostlin je dosud klasifikováno jako přestupek.

To je spíš otázka na předkladatele zákona, podle mě zákon postihy nezpřísňuje. Ale osobně si myslím, že když už prosazují tento zákon, tak by měli postihy zpřísnit. Někdo by naopak mohl bojovat za to, aby si těch pět rostlin mohl pěstovat každý, ale to už by bylo legalizování marihuany. Nikdo nic takového nenavrhl. Já osobně pro ten zákon hlasovat nebudu, pokusím se ho vrátit do druhého čtení a zaparkovat na zdravotnickém výboru a tam to nějak vyřešit. Ale bojím se, že ta populistická mašinerie to převálcuje. Uvidíme, co se kolem toho ještě bude dít.

Nesrazí cenu marihuany v lékárně právě to, že ji bude Česká republika sama pěstovat?

Nesrazí, protože ji bude vykupovat státní agentura. Já si myslím, že z toho vznikne obrovský byznys. Německo, Itálie, Francie a další začnou dávat poptávky. Ti, co dosud pěstovali ovoce a zeleninu, zasadí marihuanu a budou ji pěstovat. Pacientům se to nijak zvlášť nezlevní, v nejlepším případě se to dostane na cenu deset až dvacet tisíc korun na měsíc. Začne kolem toho chaos s exportem a tak dále.

NOVINKA: Nyní u nás můžete objednat i legální konopný výtažek CBD, jehož léčivý potenciál hraje zásadní roli v léčivých vlastnostech Fénixových slz.

Více informací právě zde.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!