Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Kanabinol: pomáhá proti poruchám spánku?

kanabinol na podporu spánku

Je kanabinol ideální proti nespavosti nebo ne?

Kanabinol je jedním z těch méně známých kanabinoidů, které se vyskytují v rostlinách konopí. Stejně jako THC a CBD i tento kanabinoid spolupracuje s endokanabinoidním systémem (ECS). I tato sloučenina má mnoho pozoruhodných vlastností, mezi ty nejznámější patří pomoc proti nespavosti.

věda zkoumá kanabinol Výzkumná laboratoř Steep Hill prohlásila, že 2,5 – 5mg kanabinolu má stejnou úroveň zklidnění jako průměrná farmaceutická sedativa (5 – 10mg Diazepamu). Jelikož je to v americké konopné komunitě uznávaná firma, mnoho lidí ji v tomto případě plně důvěřuje.

Jeden z vědců na Steep Hill trpěl v době výzkumu částečnou nespavostí, tak vyzkoušel produkty s CBN. Jednalo se o extrakt CBD/CBN v poměru 1:1. To samo o sobě přineslo podobné účinky jako léky, které dostal na předpis. Jelikož věděl, že CBN vzniká z THC, když na něj působí teplo, okolní vzduch a vystavení světlu po delší dobu, rozhodl se najít trochu finančně efektivnější variantu.

Nechal tedy své vlastní vypěstované šišky v misce za oknem na slunečním svitu. Tajně tak doufal, že čas, teplo a světlo udělají své. K jeho překvapení po konzumaci nepřišly žádné prokazatelné změny. A tak začal pátrat.

Jak to je s kanabinolem a spánkem?

CBN Ukázalo se, že v konopném průmyslu existuje větší množství produktů na podporu spánku díky CBN. Problém je ovšem v tom, že tato teorie či výzkum nemá pevné vědecké základy. V jedné konkrétní americké studii se této problematice věnují, ovšem její znění a vysvětlení nejsou takové, jaké by se líbily výzkumným pracovníkům.

Výsledkem nepřetržitého bádání byl fakt, že CBN má zklidňující účinky pouze v případě, kdy se kombinuje s THC. Tento jev se nazývá doprovodný efekt. Normálně mohou působit dvě látky samostatně, ovšem pokud se navzájem doplňují, jejich účinky se díky této symbióze ještě zvětšují. Tyto dva kanabinoidy tak pracují mnohem lépe. Aby byl efekt ještě lepší, k této symbióze se přidávají i terpeny a flavonoidy.

Odkud se vzal uspávací efekt?

jak proti spánku? Doktor Ethan Russo, vedoucí vývoje na Mezinárodním Institutu pro výzkum konopí a kanabinoidů tvrdí, že se možná díky tomuto se lidé cítí unavení po kouření starých, nebo špatně uskladněných šišek. Podle něj se omamné účinky staršího konopí mylně připisují kanabinolu, právě díky procesu degradace, při které tento kanabinoid vzniká. Omamné účinky konopí tak mohou vycházet z něčeho jiného.

Podle jeho sdělení staré/starší má omamné účinky díky ztrátě monoterpenoidů a zadržování seskviterpenoidů, ze kterých se dostavuje mátožný účinek. Když se k tomuto přidá působení kanabinoidů, v tomto případě kanabinolu, podporuje je to výše zmíněný doprovodný efekt. CBN sám o sobě neprokázal žádné omamné, nebo uklidňující účinky. Doposud můžeme říct, že se projevuje podobně jako ostatní kanabinoidy.

Funguje CBN jen u někoho?

kanabinol v rostlině konopí Čím to je, že produkty obsahující kanabinol pomohly tolika lidem s potížemi usnout? S největší pravděpodobností to bude díky doprovodnému efektu, takže CBN je dodatečným pomocníkem. Nebo se může může jednat o vyzdvihování funkce seskviterpenů.

Tato témata mají většinou společný a zábavný doplněk, a to ten, že je třeba provést ještě dodatečný výzkum. Doktor Russo prohlásil, že ponechání konopí na slunci opravdu odstraní monoteprenoidy a seskviterpenoidy a CBN zůstanou kde mají být, ovšem tuto metodu „výroby“ nedoporučuje. Asi kvůli časové náročnosti.

Po rozmluvě s Dr. Russoem i výzkumná stanice Steep Hill prohlásila, že sice přirovnávali účinky CBN k Diazepamu, ale po následujících testech bohužel svou tezi nepotvrdili. V doprovodném efektu kanabinol fungoval skvěle, ale samostatně nezaznamenali ony omamné účinky.

Konopí je stále pomocníkem proti nespavosti

CBN pomáhá k lepšímu spaní Doktor Russo prozatím doporučuje, že nejlepší pomocníci na nespavost jsou odrůdy s obsahem THC, které disponují uklidňujícími komponenty, což jsou v tomto případě terpeny Myrcen a Linalool. Konopí samo o sobě podle něj nemá tak skvělé výsledky proti nespavosti proto, že by bylo psychoaktivní, omamné nebo uklidňující. Je účinné pro svou schopnost zápolit s příčinami, které nás udržují vzhůru.

To se jeví jako nejdůležitější. Vezměte si, že jste po celém dni v práci utahaní jako koťata a nejraději by jste spali, ale vaše mysl stále pracuje na plné obrátky a nejste schopni se patřičně uvolnit. Tady by určitě kvalitní dávka CBD/THC přišla vhod, nemyslíte?

Popřemýšlejte, co vás udržuje vzhůru, když chcete spát a snažte se najít co nejlepší možné metody uvolnění.

A CBN? Čas ukáže, zda li tento kanabinoid disponuje nějakými super schopnostmi, ale to je příběh pro další kapitolu.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!