Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Kdy je rostlina konopí připravena na sklizeň?

jak poznám, že je rostlina konopí připravena sklizeň?

Jak poznáme, že je naše rostlina konopí připravena ke sklizni?

Tato otázka je velmi často trnem v oku mnoha pěstitelů. Když bychom se sami sebe ptali, kdy sklízet rostliny konopí, dobrá odpověď by měla být „hlavně ne brzy“.

Někteří z vás jsou možná od přírody netrpělivý, ale i tak by jste si měli uvědomit, že doba, kdy chcete začít sklízet, je stejně důležitá jako pěstování rostliny samotné. Když sklidíme moc brzy, ochudíme se o nějakou tu úrodu a potenci z rostliny. Jestli sklidíme později, THC nám postupně degraduje na velmi účinné uspávadlo. Takže jak na to?

Co budeme potřebovat k určení zralosti rostliny konopí?

  1. Znalosti – vše se dozvíte právě dnes.
  2. Váš zrak – ten už máte.
  3. Zvětšovací sklo – nemusí být nutně součástí vaší výbavy, přesto ho doporučujeme. Někdy uvidíte věci, které pouhým okem nezahlédnete.

Jaké zvětšovací sklo/zařízení se dá použít?

  • Klenotnická lupa – je to taková kapesní lupa, kterou najdete skoro v každém klenotnictví. Zkušené oko klenotníka díky této malé věcičce dovede najít i drobné kazy. U rostlin konopí je to podobné. Pokud máte zdravý zrak, bohatě vám postačí tento nástroj.
  • Foťák na telefonu – Dnešní chytré telefony mohou zoomovat velmi kvalitně a makro objektiv dovede z blízka vidět velmi přesné detaily, což se v případě zkoumání vašich rostlin bude hodit. Jen je potřeba telefon držet pevně při zoomování.
  • Digitální mikroskop – perfektní věcička, kterou napojíte přímo do počítače, nebo telefonu. Přiblížení bývá naprosto famózní.
  • Klasická lupa – netřeba popisovat. Pecka sama o sobě.

Představíme vám dvě metody, díky kterým snadno poznáte, že je rostlina konopí připravena na sklizeň. V té první se orientujete podle pestíků (bílé vlásky na šiškách) a ve druhé podle trichomů (ty drobné houbovité výrůstky na šišce).

První metoda: pestíky na rostlině konopí

Pro ty z vás, kteří neví o co jde, tak pestíky jsou ty malé bílé mečíky/vlásky, které vyrůstají na šiškách. Rostlinu konopí můžete sklidit pouze v tom případě, že většina z nich ztmavne a zkroutí se.

Kdy nesklízet?

Když jsou pestíky bílé, to je samo sebou. Rostlina ještě není plně dorostlá a hodnoty potřebných kanabinoidů nejsou na požadované úrovni.

pestíky vypadají na rostlině moc hezky

Tady to můžete krásně vidět. Rostlina hezky roste, ale ještě není v potřebné formě.

bílé pestíky

Když už máte nějaké vlásky zkroucené a tmavé, zkuste odhadnout, jaký je to poměr k těm bílým. Jestli je méně, než polovina, jako na druhém obrázku, též se vyhněte sklizni.

Kdy je rostlina konopí připravena sklizeň?

Když je většina pestíků hezky tmavá a pokroucená. Když jich ztmavlo 70-90%, znamená to, že je rostlina připravena ke sklizni a hodnota THC je na největší úrovni. S poměrem 90-100% už se THC pomalu mění na CBN a výsledný produkt je spíše uklidňujícího charakteru a působí skvěle proti úzkosti.

zralá rostlina konopí

Takto vypadá rostlina konopí, která si vyloženě říká o sklizeň.

Co dělat, když rostlina uvadá, nebo je nemocná?

I to se bohužel může stát. V takových případech můžete počkat a nechat rostlinu trochu dozrát. Je zde ovšem riziko, že se nemoc rozšíří i do květů (a pak už je pozdě). Další možností je okamžitá sklizeň, i za cenu toho, že rostlina není ještě v požadovaném stádiu, ale pořád lepší něco, než nic.

Ve fázi kvetení se také vyhněte tepelnému a světelnému stresu ve větší míře. Může se vám stát, že rostlina začne tvořit další (bílé pestíky), které by vás mohly zmást skrze čas sklizně. V horším případě by se rostlina mohla chtít sama opilovat (všimněte si jakoby banánu v horní polovině šišky). I v tomto stádiu je třeba rostlinu sklidit předčasně.

rostlina pod vlivem tepla a stresu

Jen drobná poznámka. Semínka konopí jsou si většinou hodně podobná, a to platí i o mnoha rostlinách, které z nich vypěstujete. Ovšem někdy je opravdu složité odhadnout, kdy je ten pravý čas na sklizeň. Je dobré se potom poradit s někým, kdo má s danou odrůdou zkušenosti a nebo se podívat na internet a zjistit kýženou podobu dané odrůdy.

Druhá metoda: trichomy na rostlině konopí

mléčné trichomy jsou to co potřebujete

Podle mnoha pěstitelů je tato metoda velmi přesná, jelikož trichomy toho poví mnohem víc.

A co že to jsou ty trichomy? Jsou to ty maličké, bílé (čiré) výrůstky, které najdete přímo na šišce. Mají houbovitý tvar a jsou důvodem, proč je marihuana tak populární. Právě v jejich hlavičkách se ukrývá největší procento kanabinoidů.

S pestíky si je určitě nespletete, jelikož jsou daleko menší a k jejich spatření se bez lupy, nebo nějakého zvětšovacího zařízení neobejdete.

Kdy nesklízet?

Stejně jako u pestíků, tak i u trichomů se dá poznat, kdy je rostlina připravena.

čiré trichomy ještě neznačí výhru

V prvním stádiu jsou trichomy čiré, jakoby skleněné. Dalo by se říci, že jsou prázdné a je v nich minimum kanabinoidů. Potence je tedy spíš na bodě mrazu. Rozhodně nesklízet!

V dalším stádiu jsou šedé. Jako když máte kouř ve sklenici. To značí tvorbu kanabinoidů a potence roste, bohužel ještě není na požadované úrovní.

Kdy je rostlina konopí připravena na sklizeň?

Pokud najdete lupou trichomy, které jsou mléčně bílé, máte vyhráno. Dosáhly jste maximální úrovně a můžete si vyzvednout první místo.

připraveno

V této fázi už je rostlina v pokročilém rozkvětu a hladina THC/CBD je největší.

zlaté trichomy

V posledním stádiu mají trichomy barvu zlata, nebo jantaru. To značí degradaci THC. Daná odrůda má stále velmi uvolňující účinky a je vhodná ke konzumaci.

Co když nedovedu poznat, kdy je trichomy čirý, nebo mléčný?

Nic si z toho nedělejte, někdy to prostě nejde tak dobře vypozorovat. Když si nejste jistí, zda je trichom takový, nebo makový, podívejte se na pestíky (zkombinujte obě metody).

S potížemi ohledně výběru vhodné doby ke sklizní se potýkají většinou začínající pěstitelé. Nemusí to být z nedostatku zkušenosti, ale třeba z velkého nadšení, že se jejich první kytka tak krásně povedla.

Ale přece, když si nebudete na sto procent jistí, jestli je kytka zralá, vzpomeňte si na tenhle jednoduchý návod. Třeba si díky tomu zachráníte úrodu, nebo lépe vychutnáte zážitek z ní.

Tak vzhůru do toho, ať to hlavně dobře dopadne.