Konopí a regenerace planety, proč by konopí mohlo být nejlepším způsobem ?
Na téma konopí a regenerace planety v roce 2017 začal student biologie rostlin na Coloradské státní univerzitě pěstovat rostliny konopí ve specifické půdě smíchané s různými dávkami selenu. Selen se přirozeně vyskytuje ve většině západních oblastí Spojených států, ale jeho nevýhodou je, že při nadměrné produkci v průmyslu a zemědělství silně znečišťuje životní prostředí.
Gavin Stonehouse, absolvent pověřený vedením experimentu, chtěl zjistit, kolik selenu jeho rostliny konopí snesou, aniž by je poškodil. Pokud by tyto rostliny konopí přežily, pomohlo by to potvrdit, jak průmyslové konopí přirozeně čistí půdu kontaminovanou toxickými látkami. Tento proces se obvykle nazývá „bioremediace“ nebo „fytoremediace“.
Konopí je super tolerantní
Výsledky ještě nebyly zveřejněny, ale Stonehouse a jeho poradkyně, profesorka CSU Elizabeth Pilon-Smithsová, zjistili, že první důkazy o konopí a regenerace planety jsou docela slibné. Stonehouse řekl časopisu Rolling Stone, že rostlina byla „super tolerantní“ k selenu. Zároveň zdůraznil, že ani jedna rostlina nezemřela. Přesto několik z nich vykazovalo známky stresu, když se setkaly s vyššími dávkami selenu.
To dokazuje nejen to, že konopí má potenciál vytvářet zdravější půdu, ale zapadá to i do způsobu, jakým lidé využívají konopí již tisíce let díky jeho průmyslovým, výživným a léčivým účinkům. Z konopí lze konzumovat další bílkoviny, léčit bolest a záněty, vyrábět z něj oleje, oblečení, provazy a papír. Podle novějších zpráv, na téme konopí a regenerace plateny, konopí dokáže vyčistit naši půdu od toxických a nebezpečných látek.
„Pokud můžete vyčistit životní prostředí a zároveň získat komerční produkt,“ řekl Stonehouse, „zabijete dvě mouchy jednou ranou.“ Pokud vás zajímá, odkud se vzal termín „fytoremediace“ a proč o něm vlastně nikdy neslyšíme. Pak vězte, že jej poprvé použil vědec Ilja Raskin, který v 90. letech minulého století. Ten testoval schopnost konopí nasávat těžké kovy z kontaminované půdy v okolí Černobylu.
Podle člena Raskinova týmu Vjačeslava Dušenkova byl experiment neuvěřitelně úspěšný. „U konkrétních kontaminantů, které jsme testovali. Konopí prokázalo velmi dobré fytoremediační vlastnosti,“ vysvětlil, jak informoval časopis Rolling Stone na téme konopí a regenerace planety.
Spojené státy mají s marihuanou poměrně bohatou historii. Po celá desetiletí se tisíce, ne-li miliony aktivistů snažily tuto rostlinu normalizovat a destigmatizovat, aby dále dokázaly, proč ji vůbec užíváme.
Před legalizací v některých státech jsme očekávali, že konopí bude fungovat jako vstupní brána k legalizaci takzvané „vstupní drogy“. Ale místo toho se stal pravý opak. Spíše než aby konopí pomohlo legalizovat marihuanu, legalizovaná marihuana pomohla vrátit konopí do centra pozornosti.
zdroj : herb.co