Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Marihuana se podívá do vesmíru


Marihuana ve Vesmíru

Marihuana pěstovaná ve vesmíru?

Marihuana je poslední dobou velmi populární na poli vědy a medicíny. Není se čemu divit. Výčet blahodárných účinků této rostliny se neustále zvětšuje. V mnoha zemích se však stále považuje za drogu, tudíž výzkum je značně omezený. Tak se chytré hlavy rozhodly, že potřebují místo, kde se budou moci nerušeně věnovat výzkumu. A našli ho, je to vesmír.

Pěstování ve vesmíru

Vesmírný program už tu máme dlouho. Doposud se zatím lidstvo snažilo najít nejlepší způsoby, jak přežít ve vesmíru. Dá se s přehledem říci, že jsme na dobré cestě, i když možná ne tak rychle jak jsme chtěli.

Pěstování rostlin je něco jiného. NASA o tom ví své. V 2014 vypustili modul, který dokáže pěstovat zeleninu. Jmenuje se „Veggie“(anglické slovo vegetable – zelenina) zajišťuje přísun čerstvé zeleniny pro posádku ISS (Mezinárodní Vesmírná Stanice).

vesmírná marihuana

Tento modul je vlastně základ pro celou ideu pěstování marihuany ve vesmíru. Vědce zajímá, jak by se tato rostlina chovala ve hvězdných končinách, zda li by zvládla let vysokou rychlostí a jak bude fungovat bez gravitace.

Space Tango a marihuana

NASA sice přišla se svým modulem na pěstování zeleniny pro astronauty, ovšem nápad pro pěstování konopí ve vesmíru pochází od této společnosti, Space Tango.

Tato firma vznikla ve městě Lexington v americkém státě Kentucky. Specializuje se na výzkum nízké gravitace, momentálně na to, jak nízká gravitace dokáže ovlivnit pěstování technického konopí.

Proč technické konopí? Prvním důvodem je fakt, že obsahuje velmi nízké procento THC (0,3%). Druhým je to, že se z něj dobře extrahuje CBD (kanabidiol). Ten je hlavním zdrojem mnoha léčivých účinků konopí. Není proto divu, že jej snaží zkoumat čím dál více firem.

Doktor Joe Chappell, člen vědeckého týmu Space Tango, tvrdí, že zásadní roli v tomto případě hraje gravitace. „Až pošleme naše rostliny na Mezinárodní Vesmírnou Stanici, eliminujeme tak základní, prvotní sílu, na kterou se rostlina velmi dobře adaptovala – gravitaci. Když je rostlina ve „stresovém prostředí“ dokáže ve svém genetickém zásobníku najít sloučeniny, které jí pomohou s adaptací a přežitím v konkrétním prostředí“.

Jaký bude průběh?

laboratoř

V první řadě má Space Tango připravené laboratorní moduly, které se dokáži připojit k ISS. K dnešnímu dni už tyto moduly fungují. Dokáží pojmout až tři vědecké pracovníky.

Zaškolovací proces je stejný jako při přípravě astronautů na mise ve vesmíry. S tím, že každý z těchto pracovníků by měl kromě jiného zvládat práci s bioorganickým materiálem. Musí také mít průpravu v bioinženýrství.

Velmi důležitou součástí tohoto projektu jsou tzv. CubeLabs (krychlová laboratoř). Je to plně automatizovaný modul, který pracuje nepřetržitě a nezávisle díky solární energii a bateriím, které tuto energii dokážou uchovat. Vesmírná stanice všechno snímá pomocí kamer a fotoaparátů, které s v nulovém čase dokáží stáhnout na disky.

CubeLabs

Tyto CubeLabs se poté budou lišit svou velikostí v závislosti na rozměrech dané rostliny.

Samotné pěstování bude fungovat běžným způsobem. Půda, zavlažovací systém, vzduch a slunce. Vše upravené pro stav beztíže.

Kdo se na projektu podílí?

V roce 2017 se do projektu přidala společnost Anheuser-Busch. Díky nim se začalo testovat se semeny ječmene na orbitu země, mimo „stresové prostředí“, z toho vychází klíčová data.

firmy spolupracují

Firma Atalo Holdings do projektu přislíbila prvotřídní semínka technického konopí, díky tomu by chtěli pochopit, jak se tyto odrůdy mohou vyvíjet mimo prostředí s gravitací.

Firma Anivii Market, která rovněž pracuje na odrůdách technického konopí s vysokým obsahem CBD, se k projektu připojí v únoru 2019. Nejprve potřebují doladit veškeré detaily ohledně této vesmírné mise.

Cíl mise

„Pochopení rostliny, jak dokáže reagovat na prostředí bez gravitace a běžných vlivů okolního prostředí přináší nový pohled na věc. Adaptace této rostliny je klíčová. Díky těmto změnám budou moci výzkumníci lépe pochopit chování rostliny, objevovat nové možnosti a způsoby, jak to vše aplikovat na poli biomedicíny“. Slova doktora Chappella.

Výzkum firmu Space Tango může přinést další hodnotný krok v evoluci konopí jako medicíny. Marihuana se tak bude moci lépe do rukou obyčejných lidi a přinášet pozitivní výsledky.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!